BilgiBudur.com

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar 2020

04.07.2020
134
Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar 2020

2020 senesinde güncel aile hekimi maaşları; 5.500 TL ile 7.000 TL arasındadır. Aile hekimlerinin hizmet süreleri ve uzmanlıkları maaş tutarlarını belirlemektedir. Ek olarak vazife yaptıkları merkezlerin aylık satmaca tutarları da onların maaşlarının hesaplanması üstünde etkili olmaktadır. Baktıkları hasta sayısına gore de maaşlarına ek olarak ödeme alabilmektedirler. Maaşlarından meydana getirilen kesintiler ise toplamda %15 seviyesine kadar çıkabilmektedir.

Aile Hekimliği Uygulamasının Tanımı Nedir?

Türkiye’nin sıhhat sektöründe yapmış olduğu atılımlardan biri aile hekimliği uygulamasıdır. Bu uygulamanın esas amacı, hastanelerdeki yoğunluğun azalmasını sağlamaktır. Ek olarak bebeklerin ve evlatların sıhhat kontrollerinin aksatılmaması ve hastanelere gidemeyecek durumda olan yaşlıların hizmet alabilmesi de amaçlanmaktadır. Bunun için her mahalleye cemiyet sağlığı merkezleri açılmıştır. Bu merkezlerde mahallenin nüfusuna gore belirlenen sayıda aile hekimi iş yapmaktadır. Ek olarak hemşireler de bulunmaktadır.

Aile Hekimi Ne Anlamına gelir?

Aile hekimleri; kendilerine bağlı olan ailelerin sağlığından görevli olan sıhhat kurumundaki hekimlere verilen isimdir. Mahalle ve semtlerde bulunan bu sıhhat kuruluşlarındaki aile hekimlerinin her birine, o bölgedeki aileler atanmaktadır.

Aile Hekimlerinin Emek verme Şartları Nasıldır?

Aile hekimlerinin vazife bölgeleri cemiyet sağlığı merkezleridir. Ülkenin değişik noktalarında, her mahalleye ilişkin bir cemiyet sağlığı merkezi bulunmaktadır. Aile hekimlerinin bu merkezler içinde kendilerine ilişkin bir odaları olmaktadır. Gelen hastaları bu odalarda muayene etmektedirler.

Muayene için lüzumlu malzemeler de bu odalarda bulunmaktadır. Bilgisayar, yazıcı, telefon şeklinde teknolojik donanımları da bulunmaktadır. Merkez içinde mutfak, wc ve dinlenme odası şeklinde bölgeler bulunmaktadır. Bebek, çocuk, erişkin, yaşlı olmak suretiyle gelen hastalarla mesai saatleri içinde ilgilenme sorumlulukları bulunmaktadır.

Aile Hekimlerinin Emek verme Saatleri Nasıldır?

Aile hekimleri; sabah 08:00’de mesaiye başlamaktadırlar ve akşam 17:00’da mesaileri bitmektedir. Pazartesiden cumaya kadar her gün çalışmaktadırlar. Aile hekimlikleri cumartesi günleri de açık olmaktadır. Sadece her hafta cumartesi günü dönüşümlü olarak tek bir aile hekimi vazife yapmaktadır.

Aile hekimlerinin yedi gün içinde toplam emek harcama süreleri 40 saat ile 45 saat içinde değişim göstermektedir. Günde 9 saat vazife yapmaktadırlar ve Pazar günleri çalışmamaktadırlar. Resmi tatillerde ve dini bayramlarda çalışmadıkları şeklinde, düzgüsel emek harcama süreleri içinde öğle yemeği ve çay için molaları bulunmaktadır.

Aile Hekimlerinin İş Tanımları Nedir?

Aile hekimlerinin sorumlulukları şunlardır:

 • Çalışmış oldukları merkezin temiz, tertipli ve güvenli bir yer olmasından görevli olmaktadırlar. Merkezin yönetimini sağlamalılardır.
 • Beraber etkinlik gösterdikleri öteki çalışanları denetlemekle ve onların daha rahat bir emek harcama ortamına haiz olmaları aile hekimlerinin görevlerindendir.
 • Muayene için gelen vatandaşların en iyi hizmeti alması, iş tanımları arasındadır.
 • Kayıtlı vatandaşların aşı şeklinde koruyucu sıhhat hizmetlerini almasından mesuldür.
 • Hastaların tedavileri, sıhhat durumları ve kullanacakları ilaçlar ile ilgili bilinçlenmelerini sağlamalıdır.
 • Kendilerine kayıtlı olan hastaların evden çıkamayan, bakıma muhtaç yaşlılar olması durumunda; bu hastaların evlerine gitmeleri gerekmektedir.
 • Tanı koymak, tedavi sürecini planlamak, rehabilite çalışmalarını yürütmek şeklinde birinci basamak işlerden mesuldür.
 • Sıhhat raporu yazmak, sevk belgesi düzenlemek ve reçete yazmak şeklinde iş tanımları vardır.
 • Hastaların cemiyet sağlığı merkezlerinden yarar sağlayamayacakları kadar karışık bir hastalıklarının olması durumunda; onları hastanelere yönlendirmek, aile hekimlerinin görevlerindendir.

Aile Hekimi Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Aile hekimi olmak isteyenlerin ilk olarak lisans eğitimlerini tıp fakültesinde tamamlamaları gerekmektedir. Hazırlık olan tıp fakültelerinde 7 yıl ve hazırlık olmayan fakültelerde de 6 yıl eğitim gördükten sonrasında başarı ile mezun olmalılardır. Arkasından 3 senelik aile hekimliği eğitimleri başlamaktadır. Eğitimi başarı ile tamamlayanlar ise görevlerine aile hekimi olarak devam edebilmektedirler.

Aile Hekimlerinin Maaşları Neye Nazaran Belirlenir?

Aile hekimlerinin aylıklarını belirleyen kriterler aşağıda sıralanmıştır:

 • Aile hekimliği sistemine kayıtlı olan ve muayene olmak için gelen kişilerin sayılarına gore ek ödemeler yapılmaktadır.
 • Ülkenin toplumsal ve ekonomik durumuna bağlı olarak ve devrin açıklanan enflasyon oranına gore aile hekimi maaşları
 • Aile hekiminin maaşını etkileyen durumlardan biri de vazife yapmış olduğu aile ve cemiyet sağlığı merkezinin giderleridir. Merkezin satmaca ödemeleri ve öteki giderlerine gore hekimin maaşında değişimler olmaktadır.
 • Aile hekiminin eğer gezerek hizmet vermesini gerektiren durumlar oluşur ise, bu da maaşının tutarını etkilemektedir.
 • Aile hekimlerinin hastalarını muayene ederken ve incelem yaparken kullanacağı malzemelerin, giderlerine gore aylığı değişim göstermektedir.

Aile Hekimlerinin Maaşlarındaki Kesintiler Neye Nazaran Belirlenir?

Aile hekimlerinin aylıklarından kesilenler şu şekildedir:

 • Gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.
 • Maaşlarının binde 6’sı oranında damga vergisi kesilmektedir.
 • Aldıkları aylıkların yüzde 16’sı toplumsal güvenlik primi olarak kesilmektedir.

Uzman Aile Hekiminin Maaşını Arttıran Durumlar Nedir?

Uzman aile hekimlerinin maaşları bazı kriterlere gore değişim göstermektedir. Maaşların artabilmesi için oluşması ihtiyaç duyulan durumlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Aile hekiminin hizmet süresi ve uzmanlık seviyesi arttıkça, maaşı da artış göstermektedir.
 • Evli olan ve evladı olan aile hekimlerinin maaşları daha yüksektir. Çocuk sayısı ne kadar fazla ise, alacakları ek ödeme de o denli fazladır.
 • Nüfus yoğunluğu fazla olan yerlerde vazife icra eden aile hekimlerinin maaşları diğerlerine gore daha yüksektir.
 • Gezici hekimlik şeklinde hizmet veren aile hekimlerinin maaşları daha çok olmaktadır.

Aile Hekimleri Ne Kadar Maaş Alır?

Aile hekimlerinin aylık tutarları aşağıda verilmiştir:

 • Aile hekimliği eğitimini tamamlayarak yeni göreve süregelen bir doktor; minimum 5.500 TL maaş almaktadır. Maaşı 5.000 TL ile 6.000 TL içinde değişim gösterebilmektedir.
 • Net maaşına ek olarak ek ödemeler alan bir aile hekimi; 2020 yılının ocak ayı itibari ile minimum 7.000 TL maaş almaktadır.
 • A sınıfında vazife alınması durumunda döner ana paradan hisse ve ek ücret alınması ile birlikte aylık tutarı 16.000 TL’yi bulmaktadır.
 • Uzman aile hekimleri net maaşa ek olarak 1.750 TL ek ödeme almaktadır.

Aile Hekimleri Hasta Başına Ne Kadar Ücret Alır?

Aile hekimlerine muayene ettikleri hasta başına meydana getirilen ek ödemeler aşağıdaki gibidir:

 • Sözleşmeli olarak aile hekimliği icra eden kişiler; sisteme kayıtlı olan şahıs sayısı kaç olursa olsun 1.000 hasta üstünden ek ödeme almaktadırlar. Uzman aile hekimlerine sözleşmeli olmaları halinde; 1.000 hasta için 2.000 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Kadrolu uzman aile hekimleri; sisteme kayıtlı olmasına bakılmaksızın, 1.000 hasta için 1.500 TL ödeme almaktadırlar. Ek olarak sisteme kayıtlı her hasta için de 1 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Bakanlık tarafınca görevli olan uzman aile hekimlerinin sisteme kayıtlı olan muayene işlemlerinin her biri 20 kuruş olarak ücretlendirilmektedir.

Aile Hekimlerinin Alabileceği Maksimum Maaş Ne Kadardır?

Aile hekimi maaşlarının üst limitlerine bakıldığında; üst limit dolduran ve tam performans sergileyen uzman bir aile hekimi en fazla 20.500 TL maaş alabilmektedir. Devlet tarafınca extra ödemeler yapıldığı için vazife yaptıkları sürenin ve uzmanlıklarının artmasının yanı sıra baktıkları hasta sayısı ile de maaşlarını arttırabilmektedirler. Ek ödemeler ile birlikte 20.500 TL’den daha çok maaş alabilmeleri ise mümkün değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.