Arabuluculuk Ücreti 2020 – Güncel Arabuluculuk Ücreti

Adalet Bakanlığının çalışmalarıyla ülkemizde son yıllarda arabuluculuk sistemi yaygınlaşmaya başladı. Avrupa bölgesindeki ülkelerde ve Amerika’da 40 yılı aşan süredir uygulanan bu sistem ülkemizde de benimsenmeye başlandı. Arabuluculuk ücreti 2020 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan arabuluculuk asgari ücret tarifesiyle değişti. Peki yeni arabuluculuk ücreti ne kadar? Arabuluculuk ücretlerine ne zam geldi mi? Arabuluculuk ücreti pahalı mı, yoksa uygun fiyatlı mı? Arabuluculuk sistemi işe yarıyor mu?

Son yıllarda her ne kadar adını sıkça duysak da arabuluculuk sistemi ile ilgili birçok kişinin kafasında çok fazla soru işaretleri var. Arabuluculuk nedir? Hangi davalar arabuluculuk kapsamında yer alır? Arabuluculuk ücreti ne zaman ödenir? Arabuluculuk ücreti ne kadar? Zorunlu arabuluculuk ücreti ne kadar? Arabuluculuk ücretini kim öder? Arabuluculuk ücreti anlaşma halinde ne olur? Nasıl arabulucu olunur? Kimler arabulucu olabilir? Arabuluculuk sınavı ne zaman? Arabuluculukla ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu yazımızda.

arabuluculuk ücreti 2020
arabuluculuk ücreti 2020

Arabuluculuk Nedir? Arabulucular Ne İş Yapar?

Arabuluculuk ücreti 2020 konumuzun hemen başında arabuluculuk nedir, arabulucular ne iş yapar gibi sorulara cevap arayalım. Aslında arabuluculuğun çok basit ve anlaşılması kolay bir tanımı var. Herhangi bir davaya konu olmuş ya da olabilecek bir uyuşmazlığın, üçüncü ve tarafsız bir kişi eşliğinde müzakare edilmesine ve çözüme kavuşturulmasına arabuluculuk deniyor. Aslında 2012 yılında kanunlara giren bu sistem tam anlamıyla sadece birkaç yıldır uygulanıyor.

Arabulucuların başlıca görevleri şunlardır:

 • Uyuşmazlık yaşayan taraflara iletişim kanallarını açmak ve tarafların iletişimini kolaylaştırmak, fazlalaştırmak
 • Tarafları masada tutacak yöntemler uygulamak

Arabulucunun görevi uyuşmazlığı sonuca ulaştıracak bir karar vermek yada taraflara çözüm seçenekleri sunmak değildir. Asıl amaç tarafların kendi çözümlerini kendilerinin üretmesidir. Bu nedenle arabulucunun bağımsız ve tarafsız bir kişiden oluşması gerekmektedir. Eğer arabulucunun tarafların birisiyle herhangi bir bağı varsa, arabuluculuk yapmaması gerekir.

Arabuluculuğun Yararları Nelerdir?

Arabuluculuğun bazı somut yararları vardır. O yararlar şunlardır:

 • Arabuluculuk, uyuşmazlık yaşayan insanlar arasındaki ilişkileri korur. Dostane ve çözüm odaklı bir yaklaşım olan arabuluculuk, ilişkilerin daha da kötüye gitmesini engelleyip, bozulmuş ilişkilerin düzelmesini sağlar
 • Arabuluculuk çözüme ulaşmanın hızlı ve pratik bir yoludur. Mahkemelere konu olan davalar ortalama 4 yılda çözülürken, arabuluculuğa konu olan olaylar ortalama birkaç saat ile bir hafta arasında çözümlenebilir.
 • Arabuluculuk aynı zamanda ekonomik bir çözüm yoludur. Dava sırasında yapılması gereken birçok masraf arabuluculuk faaliyetlerinde yoktur.
 • Arabuluculuk şahsi ve gizli bir faaliyettir. Bu nedenle uyuşmazlık olan konu kamuoyuna yansımadan, kişiler masada özgürce ellerindeki delilleri sunarak haklarını arayabilirler.
 • Arabuluculuk faaliyetleri adil bir arabulucunun eşliğinde gerçekleşir ve süreç, tarafların kontrolündedir. Arabulucu çözüm seçenekleri sunmaz ya da taraflara müdahale etmez.
 • Arabuluculuk faaliyetleri esnek yapıdadır, bu faaliyetlerde taraflar sadece kabul ettikleri konularda anlaşmaya varırlar. Kimse tarafları zorla anlaşmanın bir parçası yapmaz.

Hangi Konular Arabuluculuk Kapsamında Yer Alır?

Arabuluculuk ücreti 2020 tarifesine geçmeden önce arabuluculuk ile ilgili bazı çok merak edilen sorulara cevap vermek istiyoruz. Arabuluculuk sistemiyle ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de hangi konuların arabuluculuk kapsamında yer aldığı konusu. Elbette her konu için arabuluculuk kurumuna başvuru yapılamıyor. Hangi durumların arabuluculuk kapsamında yer aldığı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu isimli kanunla düzenlenmiş durumda. Bu kanuna göre bir durumun arabulucuya gitmesinin mümkün olması için bazı şartlar taşıması gerekiyor.

 • Tarafların hakkından vazgeçmesinin ve iddiaları kabul etmesinin mümkün olduğu ve
 • Tarafların anlaşmaya varabileceği ve
 • Bir mahkeme kararının gerekmediği

durumlarda arabuluculuk kurumundan yararlanılabilir. Örneğin bir çift bazı delillerle boşanmak istiyorsa bu konu için çekişmeli boşanma davası açılmalıdır. Bu konu arabuluculuk kurumunun bir konusu olamaz çünkü boşanmanın gerçekleşmesi için mahkeme kararı gereklidir.

Hangi Tazminatların İstenmesinde Arabulucuya Gidilebilir?

Bazı durumlar üzerine oluşan tazminat istekleri için arabulucuya gidilebilir. O durumlar şunlardır:

 • Kredi sözleşmelerindeki uyumsuzluklardan doğan tazminat talepleri
 • Alım satım sözleşmelerindeki uyumsuzluklardan doğan tazminat talepleri
 • Tüketici uyuşmazlıklarından doğan tazminat talepleri
 • Eser sözleşmelerinden doğan tazminat talepleri
 • Kira uyuşmazlıklarından doğan tazminat talepleri
 • İşçi alacaklarından doğan tazminat talepleri
 • Sigorta uyuşmazlıklarından doğan tazminat talepleri
 • Deniz ticareti uyuşmazlığından doğan tazminat talepleri
 • Marka ve patent uyuşmazlıklarından doğan tazminat talepleri
 • Boşanmadan sonraki mal paylaşımı uyuşmazlıklarından doğan tazminat talebi
 • Taksirle yaralamadan doğan tazminat talepleri
 • Silahsız kasten yaralamadan doğan tazminat talepleri
 • Hakaret, tehdit ve konut dokunulmazlığının ihlalinden doğan tazminat talepleri
 • Ticari sırrın açıklanmasından doğan tazminat talepleri

Hangi Tazminatların İstenmesinde Arabulucuya Gidilemez?

Bazı durumlarda oluşan tazminat talepleri için arabuluculuk kurumuna gidilmez. O durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Aile içi şiddet uygulamalarından doğan tazminat talepleri
 • Silahla yaramala ve ölüme neden olan suçlardan doğan tazminat talepleri

Zorunlu Arabuluculuk Nedir?

Bazı durumlarda arabulucuya gitmek kişilerin inisiyatifinde değildir ve zorunludur. Eğer kişiler zorunlu olduğu halde arabulucuya gitmezlerse, bir dava açmaları durumunda bu dava reddedilecektir. Adalet Bakanlığı arabuluculuk sistemini yaygınlaştırmak amacıyla 2016 yılından beri zorunlu arabuluculuk gerektiren konuları çoğaltmaktadır. Şu anda zorunlu olarak mahkemeden önce arabulucuya gitmesi gereken konular arasında ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, maaşlar gibi işçi-işveren uyuşmazlığından kaynaklanan bazı sorunlar yer almaktadır.

Zorunlu Arabuluculuk Ücreti 2020 – Zorunlu Arabuluculuk Ücretini Kim Öder?

Zorunlu arabuluculuk, iş uyuşmazlıklarında mahkemeye gitmeden önce mutlaka başvurulması gereken bir yöntem olduğu için, böyle bir durumda arabuluculuk ücretini kimin ödeyeceği sıkça merak ediliyor. Bu durumlarda gereken arabulucunun ücretini ilk iki saat için ilgili Bakanlık karşılamaktadır. Eğer taraflar anlaşırlarsa, yine Bakanlık arabulucunun ücretini ödeyecektir.

Zorunlu ve ihtiyari arabuluculuk ücreti 2020 listesini yazımızın sonunda bulabileceksiniz.

Kimler Arabulucu Olabilir? Nasıl Arabulucu Olunur?

Şu an verilere göre Türkiye’de 5 binin üzerinde arabulucu var. Peki arabulucu nasıl olunur? Öncelikle arabulucu olmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. O şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türk vatandaşı olmak
 • Hukuk fakültesi mezunu ve meslekte en az 5 yıl tecrübeli olmak
 • Tam ehliyet sahibi olmak ve kişi hakkında kasten suçtan mahkumiyet kararının olmaması

Bu şartları yerine getirip, arabuluculuk eğitimi alan ve Adalet Bakanlığının açtığı sınavdan geçenler arabulucu olabiliyor. Alınması gereken eğitim pratik ve teorik olarak ayrılmakta ve toplam eğitim saati ise 48 saat olmaktadır. Arabulucular her yıl Maliye Bakanlığı’na aidat ödemekle yükümlüdür. Ayrıca bu mesleği yapan kişiler, her yıl sekiz saatlik yenileme eğitiminden geçmek zorundadır.

Arabuluculuk Eğitimi Nereden Alınır?

Arabuluculuk eğitimi Adalet Bakanlığının onay verdiği üniversitelerin hukuk fakülteleri ile Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Adalet Akademisi tarafından verilmektedir. Arabuluculuk eğitimini sadece Bakanlığın eğitim onayı verdiği kurumlardan almaya özen gösteriniz.

Arabuluculuk Ücreti 2020

Arabuluculuk ücreti 2020 yılında konusu para olmayan uyuşmazlıklarda 170,00 TL’den 470,00 TL’ye kadar değişebilmektedir. Tam rakamın ortaya çıkmasında arabuluculuk saati, kaç kişinin taraf olduğu ve uyuşmazlıkta görev alacak arabulucu sayısı önemlidir. Bütün bu faktörler fiyatın artmasına neden olacaktır. Konusu para olan uyuşmazlıklarda ise ücret yüzdelik olarak belirleniyor ve miktar %0,5 ile %9 arasında değişiklik gösteriyor. Konusu para olan uyuşmazlıklarda da yine ücretin miktarını belirleyen faktörler aynıdır. Verdiğimiz fiyatlar arabuluculuk ücreti 2020 güncel fiyatları olup, Resmi Gazete’de yayınlanan arabuluculuk tarifesinden alınmıştır.

Fakat çok önemli bir noktaya dikkat çekmek isteriz. Arabulucular bu ücretlerin üzerinde ücretler isteyebilirler. Resmi Gazete’de yayınlanan tarife en az tutarları ifade etmekte olup, arabulucunun eğitimi, bilgi ve tecrübesi fiyata etki edebilmektedir.

Tarifede Yer Almayan Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Ücreti

Eğer arabuluculuk ücretlerinin belirlendiği tarifede sizin uyuşmazlık yaşadığınız konu hakkında bir şerh ve ücret bilgisi yoksa, o zaman tarifedeki “diğer uyuşmazlıklar” başlığı ile ücretlendirilirsiniz. Diğer uyuşmazlıklar kapsamındaki arabuluculuk ücreti 2020 yılında, iki tarafın olduğu bir uyuşmazlıkta taraf başına 1 saat için 205,00 TL’dir. Böyle bir durumda ödenecek en yüksek ücret ise 11 veya daha fazla kişinin taraf olduğu uyuşmazlık durumunda ortaya çıkar ve 1 saat için kişi başına 470,00 TL olur.

Arabuluculuk Ücretini Kim Öder?

Arabuluculuk ücreti 2020 yılı miktarlarından bahsettiğimiz bu yazımızın aslında en önemli bölümlerinden bir tanesini okuyorsunuz. Arabuluculuk sistemi henüz ülkemizde tam anlamıyla oturmadığı için arabuluculuk ücretini kimin ödeyeceği çok fazla merak ediliyor. Arabuluculuk ücreti, aksi bir durum daha önceden belirlenmediği müddetçe, taraflar arasında eşit olarak ödenecektir. Ancak eğer taraflar aralarında anlaşırlarsa, arabuluculuk hizmetini tek bir kişi ödeyebilir.

Arabulucu, Hangi Tarafın Ücreti Ödeyeceğine Karışabilir Mi?

Burada önemli bir nokta var. Bazı kişiler arabulucuya ücreti karşı taraftan alması gerektiğini söyleyebiliyor. Ancak arabulucu, hangi tarafın ne kadar ücret ödeyeceğine karışamaz. Eğer karışırsa, bu faaliyet hukuksuz ve geçersiz bir faaliyet olacaktır. Arabuluculuk ücretini hangi tarafın ödeyeceğine ve ödeme miktarına sadece taraflar karar verebilir.

Arabuluculuk Ücreti Anlaşma Halinde Ödenir Mi?

Arabuluculuk faaliyetlerinin en çok merak edilen sorularından bir tanesi de arabuluculuk ücreti anlaşma halinde ödenecek mi sorusu. Bazen kişier “Ben zaten dışarıda anlaştım, bu ücreti ödemek istemiyorum.” anlayışına kapılabiliyor. Oysa böyle bir durum söz konusu olamaz. Eğer arabuculuk sürecinde karşı tarafla anlaşma sağlarsanız, arabuluculuk ücretinin tamamını ödemek durumundasınız. Bu durum çok açık ve net bir şekilde kanunda belirtilmiştir. Bu anlaşma, harici olarak da gerçekleşse arabuluculuk ücreti 2020 tarifesine uygun olarak arabulucu, ücretin tamamını hak eder.

Ayrıca arabulucu sizden faaliyet başında bir miktar ücret ve masraf isteyebilir. Bu masrafları ödedikten sonra eğer süreç kesintiye uğrarsa ya da anlaşma sağlarsanız, ilk başta ödediğiniz ücreti de geri alamıyorsunuz. Bu durumlar, çerçevesi net bir şekilde çizilmiş durumlar olup aksi bir uygulama kesinlikle söz konusu olmamaktadır.

Vazgeçme ya da Kabul Etme Durumlarında Arabuluculuk Ücretleri

Eğer arabuluculuk faaliyetleri arabulucu kontrolünde sürdürülürken, vazgeçme ya da kabul etme gibi durumlar yaşanırsa, arabuluculuk faaliyetleri konusuz kalırsa arabulucu ücretin tamamını hak ediyor.

Ayrıca eğer arabuluculuk faaliyetleri yürütülürken somut bir uyuşmazlık durumuna binaen yeni bir uyuşmazlık durumu ortaya çıkarsa, arabulucu ikinci uyuşmazlık için ekstra ücret tahsil ediyor.

Arabuluculuk Ücreti Ne Zaman Ödenir?

Arabuluculuk ücreti 2020 yılında sürecin hangi aşamasında ödenir? Arabulucuya işi düşenler, ne zaman ödeme yapılacağını merak ediyor. Arabuluculuk ücreti arabuluculuk faaliyeti sonucunda ödenir. Ancak arabulucu, henüz sürecin başında taraflardan ücret ve masraf isteyebilir. Bu bağlamda süreç başında ödeyeceğiniz ücret ve masraflar, süreç sona erdiğinde, arabulucu ücretinden düşülür. Ayrıca süreç boyunca arabulucu tarafından gerçekleştirilen evrak vs. gibi işlemler için ücret talep edilemiyor.

Durum böyle olunca akıllara başka bir soru daha geliyor. Ya ön ödeme gerçekleştikten sonra süreç başlamazsa? İşte böyle bir durumda, önceden alınan tutarın iadesi söz konusu olmuyor. Bütün bunların çerçevesi yasada çizildiği için, eğer yasaya aykırı bir anlaşma sağlanırsa, bütün işlemlerin hükümsüz olacağı konusunda sizleri uyarmak isteriz.

Arabuluculuk Sonrası Taraflardan Birisi Anlaşmaya Uymazsa Ne Olur?

Diyelim ki arabuluculuk süreci olumlu geçti ve anlaşma imzaladınız. Bu durumda imzalanan anlaşmadan vazgeçmek ancak iki tarafın ortak kararıyla ve yeni bir anlaşma imzalamasıyla mümkündür. Eğer bir anlaşma sağladıysanız ancak taraflardan bir tanesi bu anlaşmaya uymuyorsa, mahkemeye başvurarak icra edilebilirlik şerhi alabilir ve icra başlatabilirsiniz. Görüldüğü üzere arabuluculuk faaliyetleri kapsamında imzalanan  anlaşmalar ciddi sonuçlar doğurmaktadır.

Aile Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Ücreti 2020

2020 yılında aile uyuşmazlıklarında arabulucuya gidilmesi durumunda saatlik 170,00 TL’den 400,00 TL’ye kadar arabulucu ücreti ödenmektedir.

Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Ücreti

2020 yılında ticari uyuşmazlıklar sebebiyle arabulucuya gidildiği takdirde saatlik 330,00 TL ile 720,00 TL arasında arabulucu ücreti ödenmektedir.

2020 İşçi İşveren Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Ücreti

2020 yılında işçi-işveren uyuşmazlıklarında arabulucuya gidildiği takdirde 170,00 TL ile 400,00 TL arasında arabuluculuk ücreti ödenmektedir.

2020 Tüketici Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Ücreti 2020

2020 yılında tüketici uyuşmazlıkları ile ilgili bir konuda arabulucuya gidildiği takdirde saatlik 205,00 TL ile 470,00 TL arasında ücret ödenmektedir.

Para Konulu Uyuşmazlıklarda Arabulucu Ücreti Ne Kadar?

Eğer konusu para olan bir uyuşmazlık söz konusuysa,

 • İlk 35.000,00 TL için tek arabulucu ücreti %6, birden fazla arabulucu ücreti %9
 • Sonraki 45.000,00 TL için tek arabulucu ücreti %5, birden fazla arabulucu ücreti %7,5
 • Sonra gelen 80.000,00 TL için tek arabulucu ücreti %4, birden fazla arabulucu ücreti %6
 • Sonra gelen 240.000,00 TL için tek arabulucu ücreti %3, birden fazla arabulucu ücreti %4,5
 • Sonra gelen 600.000,00 TL için tek arabulucu ücreti %2, birden fazla arabulucu ücreti %3
 • Sonra gelen 750.000,00 TL için tek arabulucu ücreti %1,5, birden fazla arabulucu ücreti %2,5
 • Sonra gelen 1.250.000,00 TL için tek arabulucu ücreti %1, birden fazla arabulucu ücreti %1,5
 • Sonra gelen 3.000.000,00 TL için tek arabulucu ücreti %0,5, birden fazla arabulucu ücreti %1

Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi – Bütün Liste

Konusu para olmayan uyuşmazlıklar için:

Konu: Aile hukuku kapsamındaki uyuşmazlıklar

Taraf başına ödenecek saatlik ücret ücret

2 kişinin taraf olması durumunda 170,00 ₺
3-5 kişinin taraf olması durumunda 360,00 ₺
6-10 kişinin taraf olması durumunda 380,00 ₺
11+ kişinin taraf olması durumunda 400,00 ₺

Konu: Ticari Uyuşmazlıklar

Taraf başına ödenecek saatlik ücret ücret

2 kişinin taraf olması durumunda 330,00 ₺
3-5 kişinin taraf olması durumunda 680,00 ₺
6-10 kişinin taraf olması durumunda 700,00 ₺
+11 kişinin taraf olması durumunda 720,00 ₺

Konu: İşçi-İşveren Uyuşmazlıkları

Taraf başına ödenecek saatlik ücret ücret

2 kişinin taraf olması durumunda 170,00₺
3-5 kişinin taraf olması durumunda 360,00 ₺
6-10 kişinin taraf olması durumunda 380,00 ₺
+11 kişinin taraf olması durumunda 400,00 ₺

Konu: Tüketici Uyuşmazlıkları

Taraf başına ödenecek saatlik ücret ücret

2 kişinin taraf olması durumunda 205,00₺
3-5 kişinin taraf olması durumunda 430,00 ₺
6-10 kişinin taraf olması durumunda 450,00 ₺
+11 kişinin taraf olması durumunda 470,00 ₺

Konusu para olan uyuşmazlıklar için: 

İlk 35.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu görev yaparsa %6
Birden fazla arabulucu görev yaparsa %9

Sonraki 45.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu görev yaparsa %5
Birden fazla arabulucu görev yaparsa %7,5

Sonraki

80.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu görev yaparsa %4
Birden fazla arabulucu görev yaparsa %6

Sonraki

240.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu görev yaparsa %3
Birden fazla arabulucu görev yaparsa %4,5

Sonraki

600.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu görev yaparsa %2
Birden fazla arabulucu görev yaparsa %3

Sonraki

750.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu görev yaparsa %1,5
Birden fazla arabulucu görev yaparsa %2,5

Sonraki

1.250.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu görev yaparsa %1
Birden fazla arabulucu görev yaparsa %1,5

Sonraki 3.000.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu görev yaparsa %0,5
Birden fazla arabulucu görev yaparsa %1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir