Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2020 – En Güncel Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Her sene avukatları enflasyona karşı korumak amacıyla Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği tarafından avukatlık asgari ücret tarifesi çıkartılıyor. 2020 senesine bir ay kala, Kasım 2020 tarihinde avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 çalışmaları sona ermişti. Çalışmaları tamamlanan avukatlık asgari ücret tarifesinin Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinlik kazanması bekleniyordu. Peki avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinlik kazandı mı? 2020 yılında avukat ücretleri ne kadar olacak? Sizler için avukat ücretleri hakkında rehber niteliği taşıyan kapsamlı bir yazı hazırladık.

Hiç şüphe yok ki avukatlık mesleği en popüler mesleklerden bir tanesi. Peki avukatlar sizce hangi işlemden kaç para kazanıyor? Daha önce avukatlık asgari ücret tarifesi diye bir şey duydunuz mu? Bütün detaylar yazımızda. Lütfen yazımızı okurken yazımızda yer alan bütün ücretlerin Resmi Gazete’deki Avukatlık asgari ücret tarifesine dayandığını unutmayın. Listemizde yer alan avukatlık asgari ücret tarifesini avukat ücreti hesaplama işlemi için kullanabilir, en güncel avukat tutma ücretlerini tespit edebilirsiniz.

hukuk

Avukat Tutma Ücretleri – Avukat Ücreti Hesaplama

Avukat tutma ücretleri ne kadar? Avukat ücreti nasıl hesaplanır? Avukat ücreti hesaplama işlemi yapmak ve doğru sonuca ulaşmak için öncelikle en güncel avukat ücretlerinden haberdar olmanız gerekir. 2020 avukat tutma ücreti 2020 avukat tutma ücretinden farklıdır. Bu yazımızda en güncel avukat tutma ücretlerini bulabilir, kendi dosyanıza göre avukata verebileceğiniz asgari ücret tutarını öğrenebilirsiniz. Tutarlar avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 kapsamında olup Adalet Bakanlığı tarafından tespit edilmiş asgari avukatlık ücretleri tutarlarıdır. Bu fiyatlardan daha düşük fiyatlara bir avukatla birlikte dosyanızı takip etmeniz mümkün olamayacaktır. Ayrıca profesyonel avukatlar sizden davanız için çok daha fazla ücret talep edebilirler.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Nedir?

Her şeyden önce eğer avukatlık asgari ücret tarifesi terimini ilk defa duyuyorsanız, bu terimi biraz açmamız gerekiyor. Çoğu kişi, avukatların bir tarifeye göre çalıştığından habersiz. Her sene Resmi Gazete’de avukatlık asgari ücret tarifesi adı altında bir tarife yayınlanıyor. Bu tarifede, avukatlık mesleği için asgari ücret tutarlarının sınırları çiziliyor ve bu sınırlar Resmi Gazete’de yayınlanıyor ve yayın tarihi itibarıyla geçerlilik kazanıyor. Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılında da yayınlandı. Ocak 2020 tarihinde yayınlanarak uygulamaya konan tarifeye göre avukat fiyatları bu sene büyük ölçüde değişti.

Avukatlık asgari ücret tarifesi sadece hukukçuları değil, avukatlara yolu düşen herkesi ilgilendiriyor. Peki yeni tarifeyle birlikte ücretler nasıl değişecek? Avukatlar ne kadar kazanacak? Avukata giden vatandaşın cebinden ne kadar para çıkacak?

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin Amacı Nedir? Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Neden Hazırlandı?

Uzun yıllardır hazırlanan ve avukatlık mesleği için asgari ücretleri ifade eden avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılı için de hazırlandı. Peki avukatlık asgari ücret tarifesini kim hazırlıyor? Avukatlık asgari ücret tarifesi ne işe yarıyor? Avukatlık asgari ücret tarifesi neden var ve bu tarifenin amacı nedir?Avukatlık asgari ücret tarifesindeki fiyatlar neye göre belirleniyor?

Her meslek grubu için, o meslek grubuyla ilgili bakanlık birimi bazı tedbirler alabiliyor. Bu bağlamda Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan asgari avukatlık ücret tarifesinin amacı, avukatları enflasyon karşısında korumak. Tarife piyasayı koruma amacıyla hazırlanıyor ve sadece asgari fiyatları ifade ediyor. Hiçbir avukat, her gün artan hayat pahalılığına karşı avukatlık mesleğini ve avukatların gelirlerini korumak amacıyla hazırlanan tarifeye aykırı davranamıyor.

2020 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girdi mi?

Evet, bu sene avukatlık asgari ücret tarifesi 2 Ocak 2020 itibarıyla Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 2 Ocak tarihinden itibaren artık avukatlar eski asgari ücret tarifesiyle çalışamayacak. Peki avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 neler öneriyor? Hangi alanda çalışan avukata en az ne kadar ödeme yapılabilecek?

Yeni avukatlık asgari ücret tarifesiyle avukatlık maktu ücretleri %25 oranında arttı. Peki avukatlıkta maktu ücret ne demek? Nisbi ücret ne demek?

Avukatlık Maktu Ücretleri Nedir? Avukatlık Nisbi Ücretleri Nedir?

Maktu Avukatlık Ücreti

Avukatlıkta ücretlendirme maktu ve nisbi olarak iki şekilde yapılmaktadır. Eğer davanın konusu para değilse ve söz konusu dava para ile ölçülemiyorsa, ücretlendirme maktu olarak yani belirli bir nakit ücret üzerinden yapılır. Bu ücretler avukatlık asgari ücret tarifesinde açık bir şekilde belirtilmektedir. İşte bu ücretler, 2020 yılında %25 civarında arttırıldı.

Nisbi Avukatlık Ücreti

Nisbi ücret ise söz konusu davanın konusunun para olması veya
para ile ölçülebilmesi durumunda yapılan ücretlendirme çeşididir. Bu tür davalarda avukatların hangi oranda ve miktarda ücretlendirileceği yine avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yürürlüğe girdiği an itibarıyla kesinleşmiştir.

Biz bu yazımızda daha çok maktu ücretlerden yani avukata ödenmesi gereken kesin ücretlerden bahsedeceğiz.

Asliye Hukuk Avukatlık Ücreti 2020 Yılında Ne Kadar?

Malvarlığına ve şahıs varlığına ilişkin konularda çalışan Asliye Hukuk Mahkemeleri en yoğun mahkemelerin başında geliyor. Asliye Hukuk Mahkemelerinde avukatlık ücreti 2020 yılında asgari olarak 2.725 TL idi. Ancak avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılında güncellendi ve maktu avukatlık ücretlerine %20 ile %25 oranında zam geldi. Böylece Resmi Gazete’de yayınlanan avukatlık tarifesine göre avukatlar tarafından Asliye Hukuk Mahkemelerinde takip edilen davaların asgari ücreti 3.400 TL’ye yükseldi.

Ağır Ceza Avukat Ücretleri 2020

Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılında güncellenince Ağır Ceza Mahkemelerindeki davayı bir avukata takip ettirmenin bedeli de yükseldi. 2020 senesinde asgari seviyeden 5.450 TL avukatlık ücreti ödeyerek Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyanızı takip ettirebilmek imkanınız varken, 2020 senesinde Ağır Ceza Mahkemesindeki bir dosya için avukat ücreti asgari 6.810 TL oldu.

İdari Mahkeme Avukatlık Ücreti 2020

2020 yılında duruşmasız sonuçlanan İdari Mahkememelerdeki bir dosya için avukata ödemeniz gereken ücret 1.362 TL iken, 2020 senesinde İdare Mahkemelerindeki dosya için avukata ödemeniz gereken ücret 1.700 TL olarak güncellendi.

Vergi Mahkemesi Avukatlık Ücreti 2020

Vergi Mahkemelerindeki davaları 2020 yılında asgari ücret üzerinden 1.362 TL’ye avukatla takip edebiliyordunuz. Bugün yani 2020 senesinde duruşmasız sonuçlanan bir Vergi Mahkemesindeki dava için avukat tutma ücreti 1.700 TL’ye yükseldi.

Yüksek Mahkeme Avukatlık Ücreti 2020

Adalet Bakanlığı tarafından avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılında güncellenince yüksek mahkemelerdeki duruşmalı ve duruşmasız işlerin de fiyatları değişti. Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay gibi mahkemelerdeki işlerinizi halledecek bir avukat arıyorsanız, duruşmasız işler için 2020 yılında ödemeniz gereken tutar olan 2.475 TL, 2020 yılında 3.000 TL’ye yükseltildi. Eğer Yüksek Mahkemelerde duruşmalı işleriniz varsa 2020 yılında ödemeniz gereken avukatlık ücreti 4.950 TL.

İcra Mahkemesi Avukatlık Ücreti Ne Kadar? – İcra Mahkemesi Avukatlık Ücreti 2020

Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yönetmeliğine göre İcra Mahkemesinde avukat tarafından takip edilmesi gereken dava ve duruşmalı işleriniz varsa ödemeniz gereken avukatlık ücreti 2020 yılında 1.130 TL.

Eğer İcra Dairelerinde takip işleriniz için avukatla anlaşmak isterseniz 2020 yılında ödemeniz gereken tutar 600,00 TL. İcra Mahkemelerinde takip işlemlerinin avukat tarafından takip edilmesi için ödemeniz gereken ücret 700,00 TL. İcra Mahkemesinde bir ceza işini avukatla takip etmek istiyorsanız avukat ücreti asgari 1.130,00 TL. Tahliyeyle ilgili icra takipleri için ödenmesi gereken asgari avukat ücreti ise 1.130,00 TL.

Sulh Hukuk Mahkemesi Avukatlık Ücreti 2020

Uyuşmazlıklara bakmakla görevli olan Sulh Hukuk Mahkemelerinde takip edilen davalar için asgari avukatlık ücreti 2020 yılında 1.450,00 TL olarak belirlendi.

Sulh Ceza Hakimlikleri ve İnfaz Hakimlikleri Avukatlık Ücreti 2020

Sulh Ceza Hakimliklerinde ve İnfaz Hakimliklerinde avukat yardımı ile takip etmek istediğiniz bir dosya varsa avukata ödemeniz gereken minimum avukatlık ücreti 2020 yılında 1.320,00 TL. Ancak, ceza soruşturma evresinde bir dosya söz konusu ise bu dosyanın profesyonel avukat yardımıyla takip edilme işleri için avukat bürosuna ödemeniz gereken ücret 2020 yılında 1.030,00 TL.

Yazımızda geçen bütün ücretlerin temel kaynağının Resmi Gazete’de yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

güncel avukatlık ücretleriTüketici Mahkemesi Avukatlık Ücreti 2020 – Tüketici Mahkemesi Avukatlık Ücreti Ne Kadar?

Tüketici Mahkemelerinde takip edilen davalar için avukatlık ücreti 2020 yılında 1.700,00 TL oldu. Bu tutarın avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılı güncellemesine göre belirlenen asgari avukatlık ücreti olduğunu, bazı avukatların sizden daha fazla ücret talep edebileceğini lütfen unutmayın.

Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi Avukatlık Ücreti 2020

Eğer Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesindeki bir davayı avukatınız aracılığı ile takip etmek isterseniz, avukatınıza 2020 yılında ödemeniz gereken ücret 4.910,00 TL.

Çocuk Mahkemelerinde Takip Edilen Davalar İçin Avukatlık Ücreti 2020

Eğer Çocuk Mahkemelerindeki bir dava için avukatla çalışmak istiyorsanız  dosya için avukata ödemeniz gereken asgari tutar 3.400,00 TL. Eğer dava dosyası Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerinde ise Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi avukatlık ücreti 2020 yılında 6.810,00 TL.

Sözleşmeli Avukatlık Ücreti Ne Kadar? – Sözleşmeli Avukat Ücreti 2020

Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 uygulamasına göre avukat bulundurulması zorunlu olan yapı kooperatifi için sözleşmeli avukata ödenecek aylık tutar 1.890,00 TL, avukat bulundurulması zorunlu olan anonim şirket ile özel ve tüzel kişilerin sözleşmeli avukata ödeyecekleri aylık tutar ise 2.835,00 TL. (Takip edilene dava ve işlere göre ortaya çıkacak eksik miktar ayrıca ödenir.)

Avukat Danışmanlık Ücreti Ne Kadar? – Avukat Danışmanlık Ücreti 2020

Yukarıda bahsettiğimiz ücretler bir dosyanın mahkemelerde avukatlar tarafından takip edilmesi yoluyla oluşan ücretlerdi. Aşağıda ise sadece danışmanlık faaliyeti içeren, takip içermeyen konulardaki ücretlendirme tarifesi var. Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılında güncellenince, avukat danışmanlık ücreti de değişti. Buna göre eğer dava ve takiplerin dışında avukattan yardım istiyorsanız,

 • Avukatın bürosuna gidip sözlü danışmanlık istediğinizde ödemeniz gereken saatlik asgari avukatlık ücreti ilk 1 saate kadar 450,00 TL; takip eden her saat için 270,00 TL
 • Eğer avukatı çağırıp yardım istiyorsanız ödemeniz gereken asgari avukatlık ücreti ilk 1 saate kadar 935,00 TL; takip eden her saat için 460,00 TL
 • Eğer yazılı olarak avukat danışmanlığı istiyorsanız (e-mail, genel internet mecrası ve WhatsApp gibi aracı programlar da dahil olmak üzere) ilk 1 saate kadar ödemeniz gereken ücret 935,00 TL; takip eden her saat için 435,00 TL
 • Her türlü dilekçe yazım yardımı, ihbarname yardımı, ihtarname yardımı, protesto düzenleme yardımı 685,00 TL
 • Kira sözleşmesi vb. sözleşmelerin hazırlanması için 900,00 TL
 • Tüzük ya da miras sözleşmesi, vasiyet ya da vakıf sözleşmesi gibi metinlerin hazırlanması için 2.730,00 TL
 • Ticari işlerle ilgili bütün sözleşmeler 1.375,00 TL

İş takibi konusunda avukattan yardım istiyorsanız,

 • Vergi uzlaşma komisyonlarındaki işlerinizin avukat tarafından takip edilmesi için avukata ödemeniz gereken asgari ücreti 2.265,00 TL
 • Uluslararası yargı birimlerdeki işlerinizi bir avukata takip ettirmek için ödemeniz gereken asgari ücret duruşmasız ise 9.250,00 TL; duruşmalı ise 16.000,00 TL

Nısbi Ücretlendirme Çeşidine Göre Avukat Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Konusu para olan davalarda avukatlık ücretleri nısbi olarak ücretlendirilmektedir. Bu ücretlendirme türünün sınırları da yine avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 ile belirlenmiştir. Ancak konusu para olan davalarda avukat vekalet ücretini hesaplamak bir miktar kafa karışıklığına sebep olabilmektedir.

Peki konusu para olan davalar için avukat vekalet ücreti nasıl hesaplanır? Biz yazımızın bu bölümünde, kafa karışıklığınızı ortadan kaldırmak adına size bir öneride bulunacağız. Türkiye Barolar Birliği tarafından geliştirilen bir hesaplama aracı sayesinde, konusu para olan davalar için kafa karışıklığınızı giderebilir ve avukatlık ücretini kolayca hesaplayabilirsiniz.

Öncelikle şuraya tıklayarak Türkiye Barolar Birliği’nin hesaplama aracına gidin. 

avukatlık nisbi ücret hesaplama

 

Ekranda “tutar giriniz” yazan kısma, davanıza konu olan tutar miktarını yazıp, alt kısımdan davanızın hangi mahkemede görüldüğünü seçin. Sadece şu mahkemelerde açılmış ve konusu para olan davaların hesaplamalarını yapabilirsiniz:

 • İcra Mahkemeleri
 • Sulh Hukuk Mahkemeleri
 • Sulh Ceza / İnfaz Hakimlikleri
 • Asliye Mahkemeleri
 • Tüketici Mahkemeleri
 • Fikri ve Sınai Haklar Mahkemeleri
 • Duruşmalı İdare ve Vergi Mahkemeleri
 • Duruşmasız İdare ve Vergi Mahkemeleri

nisbiavukatücretihesaplama

 

Örneğin Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesinde parasal değer 100.000 TL olan bir dava için hesaplama yapalım.

 

avukatliknisbifiyathesaplama3

Görüldüğü gibi Fikri ve Sınai Haklar Mahkemelerinde yürüyen ve 100.000 TL’lik parasal değeri olan bir dosyada avukatlık ücreti ilk 40.000 için %15, sonraki 50.000 TL için ise %13 olarak fiyatlandırılıyor.

Ülkemizde Avukatlık Ücretleri Pahalı Mı?

Birçok vatandaşımızın avukat ücretlerini pahalı bulduğunu görebilirsiniz. Oysa biz bu fikre katılmıyoruz. Örnek vermek gerekirse, avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 dikkate alındığında bir avukat bürosuna gidip avukata “birkaç soru sormanın” bedeli 450,00 TL’den başlamalıyken, ülkemizde bu danışmanlık ücretini tahsil edebilen çok az avukat vardır. Ne yazık ki ülkemizde insanlar danışmanlığı “ücret gerektirmeyen bir iş” olarak görebilmektedir. Ancak doğru ve profesyonel bilgiye ulaşmak için bir miktar para ödemek şarttır.

Bu durumda danışmanlık ücretini tahsil edemeyen avukatlar ya danışmanlık hizmeti sağlamıyor, ya da bu hizmeti ücretsiz sağlamak zorunda kalıyor.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2020 Yılında Tekrar Güncellenir Mi?

İnternet ortamında bazı vatandaşların 2020 yılında yürürlüğe giren yeni avukatlık asgari ücret tarifesindeki fiyatları yüksek bulduğunu, bazı avukatların ise bu fiyatları düşük bulduğunu görüyoruz. Yeni fiyatlardan şikayetçi olan vatandaşlar adalet aramanın bile parayla olduğunu savunuyor. Avukatlar ise fiyatların dünya fiyatlarının çok altında olduğunu söylüyor. Peki avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılında güncellenir mi? Böyle bir ihtimal söz konusu mu?

Böyle bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını söyleyebiliriz. Avukatlık asgari ücret tarifesi her sene üzerinde birkaç ay çalışılarak tamamlanır ve gelecek yılbaşından sonra Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girer. O yüzden ne normal vatandaşların ne de avukatların böyle bir beklentiye girmesini tavsiye etmiyoruz. Ancak her sene olduğu gibi 2021 yılına girdiğimizde avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 geçerliliğini yitirecektir ve yeni yılın başında tekrar güncellenecek ve yeni fiyatların yer aldığı yeni bir liste yayınlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir