Boşanma Avukatı Ücreti 2020 – Boşanma Masraf Tutarları

Türkiye’de her sene ortalama 150.000 kişi boşanıyor. Üstelik boşanma süreci, hiç de kolay bir süreç değil. Boşanma mahkemelerde aylar boyunca süren celseler sonucu nihayete erişmesi nedeniyle boşanacak kişilerin bir boşanma avukatıyla çalışması gerekiyor. Boşanma süreci aynı evlilik süreci gibi hem psikolojik olarak hem de maddi olarak sağlam bir duruş gerektiriyor. Peki boşanma avukatı ücreti 2020 yılında ne kadar? Boşanma avukatı ücretleri 2020 yılında arttı mı? Boşanma davası nasıl açılıyor ve boşanma davası açma ücreti ne kadar? İzmir boşanma avukatı ücretleri, İstanbul boşanma avukatı ücretleri, Ankara boşanma avukatı ücretleri, Bursa boşanma avukatı ücretleri ve boşanma süreci masraflarıyla ilgili bütün bilgiler bu yazımızda.

boşanma avukat ücreti 2020
boşanma avukat ücreti 2020

Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Boşanmaya dair son güncel istatistik 2020 yılına ait. Bu istatistiğe baktığımızda 2020 yılında boşanmaların 2020 yılına göre %10’dan fazla arttığını gözlemliyoruz. Boşanma istatistiklerinin artması ve boşanmaların çoğalması  boşanma avukatı ücreti 2020 yılında ne kadar olacak sorusunu akıllara getiriyor. Her ne avukata ödenecek asgari bir ücret tutarı her sene Resmi Gazete’de yayınlansa da avukatlar bu tarifeden bağımsız olarak kendi ücretlendirme tarifelerini oluşturmaktadırlar. Boşanma gibi çetrefilli davalarda avukat ücretlerini belirleyen bazı kriterler vardır. Boşanma avukatı ücretini belirleyen en önemli kriter davanın zorluğudur. Söz konusu boşanma davasının zorluğuna göre boşanma avukatının davaya harcayacağı zaman ve emek gibi faktörlerle birlikte ücret de artacaktır. Gerçekten bu zorlu süreçte avukatınızın yapacağı araştırma, yazışma ve işlemler bazen çok fazla emek gerektirmektedir. Harcanan emek, boşanma avukatının ücretini belirleyecektir.

Boşanma Avukatları Ücretleri 2020 Yılında En Az Ne Kadar?

Her yıl Resmi Gazete’de avukatların hangi konularda en az ne kadar ücret alabileceklerine dair bir avukatlık asgari ücret tarifesi yayınlanır. Söz konusu bu tarifeye göre boşanma avukatı ücreti 2020 yılında minimum minimum miktar 3.400 TL olacaktır. Ancak bu ücretin minimum ücret olduğunu ve çok az avukat tarafından kabul edildiğini hatırlatmamızda fayda var. Tecrübeli bir avukat sizden çok daha fazla ücret talep edebilir. Ayrıca ücretlendirme konusunda davanızın durumu da etkili olmaktadır. Basitçe çözümleneceği öngörülen bir dava ile zorlu bir davanın avukat masrafları aynı olmayacaktır. Boşanma avukatı ücretini minimum seviyesinde tutan avukatların genellikle mesleğe yeni başlayan avukatlar olduğu düşünülürse, 3.400 TL ücret ödeyerek çalışacağınız avukatın bir miktar tecrübe eksikliği olabilir. Bu durum özellikle zorlu davalarda büyük bir risk yaratmaktadır. Bu nedenle davanızın zorluğuna göre anlaşacağınız boşanma avukatı için biraz daha yüksek ücret ödemek isteyebilirsiniz.

Minimum Boşanma Avukat Ücreti Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Bilgiler

Lütfen dikkat, avukatlık asgari ücret tablosuna göre boşanma avukatına ödenmesi gereken tutar 3.400 TL olmakla birlikte bu tutara ayrıca vergi, resim, harç ve bazı diğer masraflar eklenecektir. Lütfen yazımızın tamamını okumadan minimum tutarı dikkate alarak bütün boşanma dosyanız için avukata ödeyeceğini toplam tutarın 3.400 TL olduğu kanısına varmayın. Boşanma süreci uzun ve çok masraflı bir süreç olabilmektedir. Biz elimizden geldiği kadarıyla süreç boyunca ortaya çıkabilecek bütün masrafları bu yazımızda toparladık. Yine de süreç içinde ekstra masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Minimum düzeydeki boşanma avukatı ücreti 2020 konusu ele alınırken konu edilen 3.400 TL’lik masrafa, karşı dava ücreti ile nafaka ve mal ayrılığı davalarının ücretleri dahil değildir. Bu tutarlar, ayrıca ilave edilmekle birlikte, hesaplama sonucu oluşacak tutar yine de süreç boyunca yapılacak bütün avukat masraflarını yansıtmayabilir.

Boşanma Avukatları Ücretleri 2020 Yılında Toplam Ne Kadar?

Kamuoyunda boşanma avukatı ücretinin 3.400 TL olduğu yönünde bir algı var, ancak bu algı tam anlamıyla gerçeği yansıtmıyor. Resim, vergi, harç ve oluşan bazı diğer masraflarla birlikte boşanma avukatı ücreti 2020 yılında çekişmeli boşanma davaları için en az 7.000 TL olmaktadır.

Ancak avukata ödenmesi gereken en az ücreti belirleyen avukatlık tarifesini kabul edip etmemek avukatların elindedir ve avukatların çoğu bu tarifeyi uygulamazlar. Çünkü tarife, alt limit şartlarını belirlemektedir. Üst limit avukatın tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. Alanında başarısını kanıtlamış bir boşanma avukatı minimum tarifeye kesinlikle uymayacaktır. Çok iyi bir boşanma avukatı tutmanız durumunda boşanma avukatına ödeyeceğiniz tutar 20.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Yani boşanma avukatı ücreti 2020 yılında aslında 7.000 TL ile 20.000 TL arasında değişmektedir.

Toplam Boşanma Avukatları Ücretlerini Hesaplarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dikkat! Verilen tutarlar çekişmeli boşanma davalarında geçerli olan tutarlardır. Bu tür boşanma davaları iki ile üç yıl sürebilmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları genellikle üç dört ay içinde ve tek celsede biter. Anlaşmalı boşanma davaları için genellikle boşanma avukatı ücreti 5.000 TL ile 6.000 TL arasında olmaktadır. Ayrıca yukarıdaki ücretlerin hiçbirine mahkeme masrafları dahil değildir. Oluşacak mahkeme masrafları müvekkil tarafından ayrıca ödenmelidir. Mahkeme masrafı  harç adı altında tahsil edilir ve 400 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Boşanma avukatı ücreti 2020 hesaplaması yaparken birçok kalem olduğu için yazımızı sonuna kadar okumadan, toplam avukat ücreti hakkında bilgi sahibi olamazsınız. Ayrıca yazımızda verilen ücret bilgileri hiçbir zaman kesin ücret tutarını ifade edemez. Çünkü avukat ücretleri davanıza özel olarak belirlenir. En doğru toplam ücreti öğrenmek için davanızın içeriğiyle birlikte avukatlık bürolarından fiyat teklifi alabilirsiniz. Avukatlık bürolarından aldığınız teklifin son toplam ücret olup olmadığını ve yapılacak ekstra masrafları bürodan detaylı olarak öğrenin. Avukatlık bürolarının size sunduğu ücretler davanızın içeriğine göre belirleneceği için daha doğru ve kesin ücretler olacaktır. Ancak yine de birçok masraf kalemi barındıran bu süreçte sonradan farklı ve büyük masraflarla karşılaşmamak için fiyat araştırma esnasında büronun size toplam ve son tutarı verdiğinden emin olmanız gerekebilir.

Boşanma Avukatı Ücreti Nasıl Belirlenir?

Bir boşanma davasında avukat ücretini genel olarak avukatın harcayacağı çaba belirler, ancak bu çaba ve ücret miktarını belirlemede kullanılan birçok yöntem vardır. Boşanma avukatı ücreti 2020 yazımızın bu bölümünde boşanma avukatı ücretlerini ortaya çıkaran faktörlerden bahsedeceğiz. Bu faktörlerin başında avukatın çeşitli kurumlarla ne kadar yazışma yapacağı, müvekkili ile ne kadar görüşmesi gerektiği, dava stratejisi ve delillerin toplanmasının ne kadar emek gerektirdiği, bilirkişi raporları, hizmet durum belgeleri gibi faktörler geliyor. Ayrıca yaşadığınız şehrin de fiyatlandırmada mutlaka etkisi olacaktır.

Hangi Nedenler Boşanma Avukatı Masraflarını Arttırır?

Boşanma avukatı ücreti 2020 yılında belirlenirken bazı durumların oluşması, masrafların artmasına neden olmaktadır. O nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Taraflar birbirlerine karşı deliller sunuyorsa (durum daha karmaşık hale gelir ve avukat masrafı artar.)
  • Ailenin ve boşanmanın konusuyla ilgili diğer kurumlarla yapılacak yazışmalar (ciddi bir emek gerektirir ve avukat masrafı artar.)
  • Bilirkişi raporları (ciddi masraf getiren işlemlerdir ve avukat masrafı artar.)
  • Çocuklar, nafaka, mal varlığı gibi en kritik konularda anlaşmazlıklar sürüyorsa (çözüm zorlanır ve avukat masrafı artar.)

2020 Yılı Boşanma Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Boşanma avukatı ücreti 2020 hesaplamasının en önemli bölümlerinden bir tanesini mal paylaşımı konusu oluşturuyor. Anlaşmalı evliliklerde zaten çözümlenmiş olan bu durum, çekişmeli evliliklerde kangrene dönüşebiliyor. Taraflar, anlaşmalı boşanma yapıyorsa boşanma gününden önce avukat yardımıyla mal paylaşımı konusunda ve diğer bütün konularda anlaşmaları gerekir. Anlaşma sağlandığı takdirde mal konusu mahkemeye yansımayacaktır. Fakat çekişmeli boşanmalarda mal paylaşımı konusu ciddi bir sorun olabilmektedir.

Tarafların evlilik sonrası edindiği ortak malların durumu, boşanma davası sonuçlandıktan sonra gündeme gelmektedir. Eğer anlaşmalı paylaşım yapılırsa bir sorun çıkmayacaktır, ancak bir anlaşmazlık varsa ayrıca mal ayrılığı davası açılması gerekmektedir. Yaygın uygulamaya göre boşanma davasının üzerinden iki üç ay geçtikten sonra mal ayrılığı davası açılmaktadır. Bu uygulama ile boşanma bittikten hemen sonra mal ayrılığının da gerçekleşmesi amaçlanmaktadır. Eğer yukarıda sıraladığımız başlıklara ek olarak mal ayrılığı davası açmanız gerekiyorsa 2020 yılı mal ayrılığı davası avukat ücreti en az 3.400 TL ve tahsil edilen tutar üzerinden %15 paydır. Ayrıca bu ücretin üzerine harç, vergi, resim ve diğer masraflar eklenecektir.

boşanma2020 Velayet Davası Avukat Ücreti

Boşanma avukatı ücreti 2020 yazımıza mutlaka 2020 velayet davası avukat ücretini de eklememiz gerektiğini düşünüyoruz. Velayet konusu boşanma süreçlerinde ortaya çıkan en önemli konuların başında geliyor. Unutmayın ki boşanma birden çok tarafı ilgilendiren bir süreçtir ve bu süreç, kendi içinde birçok süreci barındırmaktadır. Eğer tarafların çocuğu varsa boşanma ile birlikte velayet davası avukat ücreti de gündeme gelecektir. Velayet davası avukat ücreti yine bütün diğer masraflar yok sayıldığında 3.400 TL olacaktır. Yazımızda sıraladığımız ve ödenmesi gereken ücretleri de ayrıca göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Toplam Boşanma Davası Masrafı ve Toplam Boşanma Masrafı 2020 

Boşanma avukatı ücreti 2020 yılında hesaplanırken ne yazık ki yukarıda saydığımız ücretler dışında bazı ücretler söz konusu olmaktadır. Toplam boşanma davası ücretini hesaplamak isteyen kişiler eğer anlaşmalı boşanma yapacaklarsa yukarıda verdiğimiz ücretler üzerinden masraf hesaplaması yapabilirler. Ancak çekişmeli boşanma davası söz konusu olduğunda karşı dava masrafı, nafaka ve mal ayrılığı, velayet davalarının masrafları da toplam boşanma masrafına eklenecektir.

Bütün bunlara ek olarak bir boşanma davasında açılış harcı, bilirkişi ücreti, keşif ücreti, tanık ücreti, istinaf harcı, icra masrafları gibi birçok masraf kalemi ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle toplam boşanma masrafı 2020 yılında çekişmeli davalarda çok değişebilmektedir ve davanın mahiyetine göre ortaya çıkmaktadır.

Boşanma Davası Ücretini Hangi Taraf Öder 2020

Boşanma, her iki tarafı da ilgilendiren bir durum olduğu için boşanma davası avukat ücretini hangi tarafın ödeyeceği merak edilmektedir. Boşanma davası ücretini hangi tarafın ödeyeceği boşanmanın türüne göre değişiklik göstermektedir. Anlaşmalı boşanmalarda taraflar eğer tek bir avukat ile çalışıyorsa tek bir avukatın ücretini eşit olarak paylaşmaktadır. Ancak anlaşmalı boşanmalarda taraflar isterlerse masrafını ödemek şartıyla kendi avukatları ile çalışabilirler. İki üç sene sürebilen çekişmeli boşanma davalarında ise tarafların birer mecburiyet olarak kendi avukatlarını tutmaları gerekir.

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Zaman Ödenir?

Boşanma avukatı ücreti 2020 yılında boşanma davasına karar verdiğiniz anda işlemlerin başlatılması için avukata ödenmektedir. Bütün avukatlık büroları bu parayı önden tahsil etmek isteyecektir. Fakat birçok avukatlık bürosunun ödeme kolaylığı sağlandığı bilinmektedir. Avukat masrafları taksitle ödenebilmektedir.

Avukatlık bürosuyla anlaştığınız ve ödemesini önden yaptığınız bu tutar kesinlikle boşanma sürecinin tek masrafı değildir. Boşanma sürecinde masrafı belli kalemler olmakla birlikte, bazı sürpriz masraf kalemleri de süreç başladıktan sonra ortaya çıkabilir. Bu durum dava dosyanızın ne kadar karmaşık olduğu ile doğrudan alakalıdır. Bazı kişiler avukata baştan ödedikleri bu tutarı son tutar olarak düşündükleri için bilgilendirme ihtiyacı duyduk. Avukat ile bir tutar üzerine anlaşma yapmadan önce, bu tutarın neleri kapsayacağı ve sonradan hangi masrafların ortaya çıkabileceği gibi konularda biraz düşünmeniz gerekebilir. Sonradan, dava dosyanızla bağlantılı olarak ortaya çıkan bazı masraflar, avukata ödediğiniz tutardan daha fazla masraf yapmanıza neden olabilir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanmalar tek celsede, üç ay gibi çok kısa bir zaman diliminde gerçekleşebilir. Ancak çekişmeli boşanma davaları iki ile üç yıl arasında sürebilmektedir. Çekişmeli boşanma davalarına bağlı olarak gerçekleşecek diğer davalarla birlikte süreç ciddi anlamda uzayabilmektedir.

Türkiye Boşanma İstatistikleri 2020

Boşanma ile ilgili en güncel istatistik 2020 yılına ait. TÜİK tarafından 2020 yılında 142 bin 448 kişinin boşandığı duyurulmuştu. Aynı istatistiklere göre en çok boşanma İzmir’de gerçekleşiyor.

İzmir Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Boşanmaların en yoğun yaşandığı şehir İzmir’de boşanma avukatı ücreti 2020 yılında diğer büyük şehirlerde olduğu gibi ortalama anlaşmalı boşanma davaları için 5.000 TL ile 6.000 arasında, çekişmeli boşanma davaları için 7.000 TL ile 20.000 TL arasında değişmektedir.

Avukatlık asgari ücret tarifesinden bağımsız olarak her sene barolar kendileri tavsiye niteliğinde ücretler duyurmaktadır. İzmir Barosunun tavsiye niteliğindeki fiyatlarına uyan boşanma avukatları sizden yukarıda belirttiğimiz alt limitlerin daha üzerinde ücretler talep edecektir.

İstanbul Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Türkiye’nin nüfusu en kalabalık şehri İstanbul’da boşanma avukatı ücretleri 2020 yılında çok değişken olabilir. Özellikle anlaşmalı boşanma davalarında avukat ücreti daha sabit ve düşük miktarlı olmaktadır. Ortalama 6.000 TL anlaşmalı boşanma avukatı ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak çekişmeli boşanma davalarında avukat masrafları çok daha fazla tutmaktadır.

Çekişmeli boşanma davaları ise çok daha çetrefilli davalar olup iki ile üç yıl arasında sürebilmektedir. Bu tür davalarda avukat ücreti davanın içeriğine, avukatın harcayacağı zamana ve tecrübesine göre değişmekle birlikte İstanbul’da ortalama 7.000 TL’den 20.000 TL’ye kadar değişecektir. İstanbul’da ortalama bir avukatla çekişmeli boşanma davasında çalışmak için ödemeniz gereken tutar 10.000 TL’dir.

Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Avukat ücretlerinin şehirlere göre değişiklik gösterebileceğini yazımızda belirtmiştik. Ankara’da avukat ücretlerinin diğer büyükşehirlere oranla daha uygun olduğunu gözlemliyoruz. Ankara’da anlaşmalı boşanma avukat ücreti ortalama 5.000 TL olmakla birlikte, çekişmeli boşanma davalarında ödemeniz gereken en düşük tutar 7.500 TL’dir.

Bursa Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Bursa da büyükşehirler arasında uygun avukatlık ücretleri ile dikkat çeken şehirlerden bir tanesi. Boşanma avukatı ücreti 2020 yılında Bursa’da anlaşmalı boşanmalar için 5.000 TL olurken, çekişmeli evlilikler için 7.000 TL’den başlamaktadır.

Boşanma Davalarıyla İlgili Bazı Diğer Bilgiler

Boşanma avukatı ücreti 2020 başlıklı yazımızı sonlandırmadan önce boşanma davalarıyla ve boşanma avukat ücretleriyle ilgili bazı diğer bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Anlaşmalı boşanma için tarafların çocuk velayeti, nafaka, mülk paylaşımı gibi boşanmanın bütün sonuçları konusunda anlaşmaya varmış olması gerekir
  • Anlaşmalı boşanma için mahkemenin belirlediği boşanma gününde, tarafların tüm hususlarda anlaşmış olarak mahkemede hazır olmaları gerekir
  • Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için tarafların en az 1 yıl süreyle evli kalmış olmaları gerekir
  • Eğer eşler anlaşmalı boşanma davası için aynı avukatla çalışıyorsa, o avukatın tarafsız ve adil olmasına dikkat edilmelidir. O avukat iki tarafa adil olmalı ve anlaşmayı adaletle yönetmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir