Ceza Avukatı Ücretleri 2023 – En Güncel Ceza Avukatı Ücretleri

Ceza Avukatı Ücretleri 2021 – En Güncel Ceza Avukatı Ücretleri

Avukatlıkta branşlaşma olmamasına rağmen bazı kişilerin kendilerini sıklıkla ceza avukatı olarak tanıttığını görüyoruz. Ceza avukatı ve ağır ceza avukatı ifadelerini halk arasında sıklıkla duyuyoruz. Doğrudan kişinin özgürlüğünü ilgilendiren bir alanda savunma işlemini yapan ceza avukatları için 2021 yılında ücretler ne kadar? Kişi özgürlüğü ve mağdur hakları gibi en hassas konularla uğraşan ceza avukatlarının ceza avukatı ücretleri 2021 yılında zamlandı mı?

Bu yazımızda ceza avukatı nedir, gerçekten ceza avukatı diye bir şey var mı, ceza avukatı sanık yerine beyanda bulunabilir mi, ceza avukatı aynı davada birden fazla kişiyi savunabilir mi, ceza avukatı çalışma alanları, ceza avukatının bir davadaki görev çerçevesi ve süresi, ceza avukatı ücretleri ve ağır ceza avukatı ücretleri gibi konularda detaylı bilgi bulabileceksiniz.

ceza avukatı ücretleri 2021
ceza avukatı ücretleri 2021

Ceza Avukatı Nedir?

Ceza davalarına girip soruşturma esnasında şüphelilerin savunan kişilere ceza avukatı denmektedir. Ceza avukatı ücretleri 2021 yazımızın hemen başında yanlış bir bilgiyi düzeltelim. Şunu kesin bir şekilde ifade etmemiz gerekir ki Türkiye’de yasal olarak avukatlık mesleğinde branşlaşma söz konusu değil. Yani “ceza avukatı” “ağır ceza avukatı” gibi ifadeler gerçeği yansıtmıyor. Hatta yasal olarak böyle bir tanım olmadığı için, televizyonda kendilerini “ceza avukatı” olarak tanıtan kişiler de yasal bir eylem gerçekleştirmiş olmuyor. Ancak halk arasında ceza davalarına giren avukatlar “ceza avukatı” ya da “ağır ceza avukatı” ismiyle tanındığı için, biz de bu yazımızda aynı avukatları ceza avukatı olarak ifade etmeye devam edeceğiz.

Ceza avukatının görevi, belki de en fazla sorumluluk ve yüksek bilinç isteyen görevdir. Çünkü her ne kadar diğer braşlarda da kişinin hakkı savunulsa da, ceza avukatları doğrudan kişilerin özgürlüğü ile ilgili konularda savunma yapmaktadırlar.

Ceza Avukatı Çalışma Alanları

Ceza avukatı ücretleri 2021 yazımızın devamında ceza avukatlarının çalışma alanlarıyla ilgili bilgi vermek istiyoruz. Ceza avukatının çalışma alanları aslında çok kısıtlı ve belirlidir. Suç teşkil edebilecek her türlü dosyaya bakmak ceza avukatlarının görevidir. Çalışma alanları kısıtlı olmasına karşılık ceza avukatları, sulh ceza dava ve duruşmaları başta olmak üzere birçok farklı dalda hizmet verir.

Ağır Ceza Avukatı Nedir?

Ağır ceza avukatı ya da ceza avukatı aynı anlamlara gelir. Ceza davalarına giren avukatlara halk arasında “ceza avukatı” ya da “ağır ceza avukatı” denmektedir. Branşlaşmanın olduğu ülkelerde resmi ağır ceza avukatları bulunabilir. Ancak Türkiye’de branşlaşma mevzuatta yer almadığı için aslında avukatların kanıtlanmış birer uzmanlık alanı bulunmamaktadır.

Mevzuatta Gerçekten Ceza Avukatı Diye Bir Şey Var Mı?

Çoğu ülkede avukatlık mesleğinde braşlaşma teşvik ediliyor ve avukatlık branşları yasal olarak kabul ediliyor. Bütün dünyada avukatlık mesleğinin braşlaştığı biliniyor. Fakat Türkiye’de branş avukatlığı mevzuatta yer almamaktadır. Buna rağmen örneğin boşanma davalarında görev alan avukatlar kendilerine “boşanma avukatı” diyebilmektedir.

Ceza avukatı ücretleri 2021 listemize göz atmadan önce çokça yapılan bu yanlışı düzeltmek istedik. Avukatlık Kanununa göre avukatların her türlü davada müvekkillerini savunma hakları vardır. Dolayısıyla her avukatın ceza dosyalarında çalışma imkanı vardır. Ancak “ceza avukatı” isimlendirmesi, avukatlık mesleğinde branşlaşma mevzuatta yer almadığı için, resmi bir isimlendirme değildir.

Ağır Ceza Avukatı Diye Bir Şey Var Mı?

Ağır ceza avukatı kelimesi ceza avukatı kelimesiyle aynı anlamda, ceza davalarına giren avukatlar için kullanılmaktadır. Mevzuatta ağır ceza avukatlığı diye bir şey yoktur.

Ceza Avukatı Sanık Yerine Beyanda Bulunabilir Mi?

Ceza avukatlığı konusunda en çok merak edilen soruların başında, ceza avukatı sanık yerine beyanda bulunabilir mi sorusu geliyor. Ceza avukatı sanığın yalnızca hukuk önündeki temsilcisi olup, mahkeme önünde müvekkilini hukuki boyutta savunabilir, ancak savunduğu kişiymiş gibi beyanda bulunamaz. Yargılanan şahsın olayla ilgili bilgisini kendi ağzından mahkemede aktarması gerekmektedir. Avukatın beyanı çok önemlidir, ancak asıl olan olayı yaşamış kişinin kendisini nasıl ifade ettiğidir.

Ceza Avukatı Mahkemede Neler Yapabilir?

Ceza avukatının mahkemede yapabileceği işlerin sınırları bellidir. Bir ceza avukatı mahkemede şunları yapabilir:

 • İsterse sanığı temsilen delil sunabilir
 • İsterse sunulan delillerin değerlendirmesini yapıp paylaşabilir
 • İsterse hukuki boyutta gerekli itirazları yapabilir
 • Tanıklar, müştekiler ve yargılama makamı dışındaki kişilere olayla ilgili sorular sorabilir

Ceza Avukatı Aynı Davada Birden Fazla Kişiyi Savunabilir Mi?

Ceza avukatı ücretleri 2021 yılında ne kadar olacak sorusuna yanıt vermeden önce en çok merak edilen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Bir ceza davasıyla karşı karşıya olan kişilerin en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi de bir ceza avukatının aynı davada birkaç kişiyi savunup savunamayacağı konusudur. Ceza avukatının aynı davada birden fazla kişiyi savunma izni ve yetkisi vardır. Hatta tek bir ağır ceza avukatı, aynı mahkemede yüzlerce kişiyi bile savunabilir. Buradaki tek kriter avukatın savunduğu kişiler arasında menfaat çelişkisinin ortaya çıkmamasıdır.

Eğer menfaat çelişkisi ortaya çıkarsa bu durum davanın geleceğine çok ciddi anlamda etki edecektir. Örneğin avukatın, bir kişi hakkında yaptığı savunma, diğer müvekkilinin aleyhinde gerçekleşebilir. Bu durumda avukat, müvekkilinin aleyhine çalışmış olur. Oysa avukatın müvekkilini savunması gerekmektedir.

Ceza Avukatının Davalar Görev Süresi

Ağır ceza avukatı mahkeme kararı kesinleşinceye kadar davayı takip etmek durumundadır. Mahkemeden karar çıktığı anda ceza avukatının görevi sona erer. Ağır ceza avukatı Yargıtay aşamasını da takip etmekle yükümlüdür ancak avukatlarla Yargıtay aşamasını hariç tutarak sözleşme yapmak da mümkündür. Yani bir ceza avukatıyla anlaşmadan önce, anlaşmanın Yargıtay aşamasını kapsayıp kapsamadığı konuşulmalı ve sözleşmede bu madde açık bir şekilde yer almalıdır.

Ceza avukatı ücretleri 2021 zamlarıyla birlikte bu tür ufak konulardan da etkilenmektedir. Ayrıca avukatın sözleşmeyle çizilmiş görevi sadece belirli soruşturma işlemleri için geçerliyse, o işlemin sona ermesiyle ceza avukatının görevi de sona erer. Kısacası bir ceza avukatının görev süresini o avukatla yaptığınız sözleşme belirler. Dolayısıyla bir ceza avukatıyla anlaşmadan önce hazırladığınız sözleşmenin neleri kapsayıp neleri kapsamadığı konusunda emin olmanız gerekir.

ceza avukatı ücretleri 2021Ceza Avukatının Baktığı Davalar Nelerdir 2021?

Bir ağır ceza avukatı birçok farklı alanda davalara ve hukuki işlere bakabilmektedir. Türkiye’de genelde ceza avukatlarının mirasçılık belgesi almak isteyenlerle çalıştığı ve vesayet ve kayyım davalarına baktığı görülmektedir.

Mirasçılık Belgesi Avukat Ücreti

Eğer bir ceza hukukçusuyla mirasçılık belgesinin alınması için çalışırsanız, mirasçılık belgesi avukat ücreti şöyle şekillenecektir:

 • Terkin ve miras iade davaları için 10.340 TL
 • Vasiyetnamenin iptali davaları için 9.020 TL
 • Tapu iptali ve tescil davaları için 12.870 TL
 • Ecrimisil davaları için 5.170 TL ve %10

Bu ücretler, Barolar Birliği’nin tavsiye ücretleridir. Baronun tavsiye ücretleri genelde çok pahalı bulunur ve birçok avukat bu ücretlerle iş bulamadığı için, ücretleri kırma yoluna giderler. Asıl önemli olan, Resmi Gazete’de yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesidir. Hiçbir avukat o tarifenin altına çalışamaz, ancak baro tavsiye fiyatları, resmi asgari ücret tutarının çok üstünde olduğu avukatlar tarafından yüksek oranda kayda alınmamaktadır.

Lütfen dikkat: Miras hukuku farklı bir çalışma alanıdır ancak internette kendisini ağır ceza avukatı olarak tanıtan kişiler, genellikle bu işlemleri de yaptıkları için, biz mirasçılık belgesi alma avukat ücretleri tarifesini yine de sizlerle paylaşmak istedik.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesindeki Ceza Avukatı Ücreti Gerçekten Geçerli Mi?

Ceza avukatı ücretleri 2021 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesiyle belirlenmiştir. Bazı kişiler ceza avukatlarının kendilerinden çok para talep ettiğini, bu parayı çok fazla bulduklarını ve bu miktarın, avukatlık asgari ücret tarifesindeki miktarla çeliştiğini ifade etmektedir.

Öncelikle avukatlık asgari ücret tarifesinin asgari yani en düşük miktarları ifade eden bir tarife olduğunu hatırlatalım. Bir avukat bu söz konusu tarifenin altında iş yapamaz, ancak bir üst sınır söz konusu değildir. Bu nedenle genellikle avukatlar en düşük miktarla çalışmayı kabul etmek istemezler. Ayrıca ceza avukatlığı, doğası gereği pahalı ücretleri olan bir avukatlıktır. Kişinin özgürlük hakları savunulacağı için çok ciddi ve pahalı bir konudur. Bu nedenle ceza avukatları ücretleri gerçekten pahalı olabilmektedir.

Fiyatları belirleyen unsurlar arasında avukatın tecrübesi ve birikimi de yer almaktadır. Ceza davalarında kişilerin özgürlüğü gibi çok önemli bir konu savunulduğu için, birçok kişi iyi bir sonuç alabilmek için tecrübesi ve başarısı kanıtlanmış avukatlarla çalışmayı tercih etmektedir. Haliyle bu tür ceza avukatlarının avukatlık ücreti yüksek olacaktır. Fiyatlar size yüksek geliyorsa, daha uygun fiyatlı avukatlarla çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Ceza Avukatı Ücretleri

Ceza avukatı ücretleri 2021 yılında ceza avukatının katılacağı davanın hangi mahkemede olacağı ve dava içeriği ile doğrudan ilgilidir. Resmi Gazete’de belirtilen asgari fiyattan çalışan bir ceza avukatı, ceza soruşturma evresinde takip edilen işler için 1.030,00 TL ücret almaktadır.

Yine asgari fiyattan çalışan bir ceza avukatı sulh hukuk mahkemelerindeki davaları takip etmek için 1450,00 TL, sulh ve infaz hakimliklerindeki davaları takip etmek için 1.320,00 TL, asliye mahkemelerindeki davaları takip etmek için 3.400,00 TL, ağır ceza mahkemelerindeki davaları takip etmek için 6.810,00 TL ücret alacaktır.

Ancak ceza konusu, insanların hürriyetini doğrudan kısıtladığı için çok önemli bir konudur ve insanlar genellikle asgari tutarın çok üzerinde ücretleri ödemeyi kabul edebilmektedir. Bu çerçevede çok deneyimli ve donanımlı, başarısını kanıtlamış avukatlarla çalışmak mahkemedeki başarıyı arttırabileceği kadar, ceza avukatı ücretlerini de son derece yukarılara çekmektedir.

Avukat Ücretleri Taksitle Ödenir Mi?

Özellikle ağır ceza davalarında özgürlüğünün kısıtlanmasından korkan insanlar çok başarılı avukatlarla çalışıp çok büyük ücretler ödemeyi kabul edebiliyor. Bu çerçevede ceza avukatı ücretleri 2021 yılında taksitle ödenebilir mi sorusu gündeme geliyor. Avukatlık ücretlerini taksitle ödemenin önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Günümüzde birçok avukatlık bürosu, ödemeleri taksitle alabilmektedir. Bu noktada çalışacağınız avukatın bürosu taksitli ödeme kabul ediyorsa, avukatlık ücretini ödeme işleminizi kredi kartına taksitle gerçekleştirebilirsiniz.

Ağır ceza avukatı ücretleri yüksek miktarlar olabileceği için, kredi kartı ödemelerinde vade farkı uygulanınca ortaya ciddi farklar çıkabilir. Bu konuda ödeme işleminizi yapmadan önce dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Ceza Avukatları Başka Davalara Bakar Mı?

Her avukatın her davaya bakma hakkı vardır. Bazen ceza avukatı olarak bilinen kişiler, başka türde bir dava için sizden farklı ücretler talep edebilirler. Her dava türünün ücretlendirmesi farklı olmaktadır. Bu konudaki tavsiyemiz, gerçekten bu branşta çalışan ve başka branştaki dosyaları kabul etmeyen avukatlara yönelmeniz.

Bir avukat gerçekten ceza alanında çalışıyorsa başka alanlardaki dosyaları kabul etmeyecektir. Ancak bir avukat, kendisini hem ceza avukatı, hem de boşanma avukatı olarak tanıtabilir. Bu tür durumlarla karşılaşırsanız, o avukatın yeterince uzman bir avukat olmadığı yönünde şüphe etmeniz, haklı bir şüphe olacaktır. Gerçekten ceza konularıyla uğraşan bir ağır ceza avukatı başka alanlarda dosya kabul etmez. Bunun birçok örneği vardır.

Ceza alanına yoğunlaşmış meşhur ağır ceza avukatlarının ömürlerini bu alana verdiklerini 40-50 senedir sadece bu alanda çalıştıklarını unutmayın.

Ceza Avukatı Ücretlerine Zam Var Mı?

2021 yılında yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesiyle bütün alanlarda avukatların alacağı en düşük ücretler en az %20 oranında arttı. Böylece ceza avukatı ücretleri 2021 yılında zamlanmış oldu. Avukatlık tarifesi her sene başında güncellendiği için bir sonraki zammın 2021 senesi içerisinde olma ihtimali yok. 2021 yılında avukatlık tarifesi güncellenince, ceza avukatı ücretlerine tekrar zam gelecektir.

Ancak çok önemli bir hususa daha değinmemiz gerekiyor. Avukatlık asgari ücret tarifesinde belirtilen ücretler en düşük ücretler olup, birçok ceza avukatı bu ücretlerin yukarında ücretlendirme yapmaktadır. En doğru fiyat için çalışmak istediğiniz ceza avukatının kapısını çalmanız en doğru hareket olacaktır. Başarılarını kanıtlamış tecrübeli bir ağır ceza avukatı sizden asgari tutardan on kat fazla ücret bile isteyebilir.

En İyi Ceza Avukatı Kim?

Son derece önemli olan bu konuda en iyi ceza avukatıyla çalışmak isteyebilir ve bu yüzden ceza avukatı ücretleri 2021 listesini araştırıyor olabilirsiniz. Bu araştırmayı isimler üzerinden yapmak yerine, daha genel yargılar üzerinden yaparsanız sonuca ulaşmanız daha kolay olacaktır. Gelin hep birlikte bazı temel sorular sorarak bu kriterlerin ne olduğunu anlamaya çalışalım:

 • Birlikte çalışacağınız ve sizi temsil edecek ceza avukatının, yargılandığınız (ya da şikayetçi olduğunuz) konuda uygulama tecrübesi var mı?
 • Sizi temsil edecek avukat sadece ceza davalarına mı bakıyor, yoksa hangi dava olsa ilgileniyor mu?
 • Yüz yüze görüşme yaptığınızda sizi anlayıp, en çok endişe ettiğiniz noktalarda size bilgilendirici cevaplar veriyor mu?
 • Üzerine aldığı sorumluluğun bilinciyle mi hareket ediyor, yoksa genel geçer cümleler mi kuruyor? (Doğru ceza avukatı asla belli olmayan sonuç üzerine konuşmaz ve “kesin çıkartırız” gibi vaatlerde bulunmaz.)
 • Birlikte çalışacağınız avukatın ücretleri ortalamanın üzerinde mi? (Başarılı ağır ceza avukatları çok talep gördüğü için avukatlık ücretleri mantıken daha pahalıdır. Aksi bir durum mümkün değildir.)
 • Birlikte çalışacağınız ağır ceza avukatıyla bir ilişkiniz var mı? (Varsa, muhtemelen sadece onu tanıdığınız için dosyayı ona emanet ediyorsunuz ve bu durum, sizin aleyhinize olabilir.)

Bu temel kriterlere riayet ederek bütçenize uygun bir ceza avukatıyla çalışmanızı tavsiye ederiz. Gerçekten uygun fiyatlarla çalışan çok başarılı ceza avukatları bulmak mümkün olabilmektedir. Bu kriterlerden bizce en önemlisi, bir avukatın birkaç farklı alanda çalışıp çalışmadığı kriteridir.

Sadece ceza alanına yönelmiş bir avukat, bazen tecrübesiz de olsa çok iyi işler başarabilir. Bu nedenle eğer ceza avukatı ücretleri 2021 yılında size fazla geliyorsa ve uygun fiyatlı bir alternatif arıyorsanız, bazı avukatlarla tecrübesi az olduğu için görüşmemezlik yapmayın.

Çok iyi bir avukat sizi paranızı alıp geçiştirebilir. Öte yandan çok az tecrübesi olan bir ağır ceza avukatı, sizinle gerçekten ilgilenerek, size son derece profesyonel bir yardım sağlayabilir.

Bu kriterlerden en önemsizi ise bize göre ücret kriteridir. Çok iyi bir avukatın çok uygun fiyatlarla çalışması elbette akla yatkın değildir, ama gerçekten uygun fiyatlarla çalışan iyi avukatlar bulmak hiç de zor değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *