EFT İptal Etme

EFT İptal Etme

Yanlış hesaba ya da isme yaptığınız para aktarma (EFT) işlemlerinizi, “EFT iptal etme” yardımıyla fazlaca kolay ve güvenli bir halde geri kazanabilirsiniz.

Mesela işiniz gereği ya da bir arkadaşınıza hesap numarası aracılığı ile para transferi (EFT) gerçekleştirdiniz. Parayı göndermek istediğiniz kişinin (ALICI) hesap numarasını yazarken bir rakamı yanlış girerseniz, muhtemelen göndermek istediğiniz para, yazmış olduğunuz kişinin doğrusu başka birinin hesabına gidecektir. Peki bu durumda doğrusu “Yanlış EFT işlemi yaptım ne yapmalıyım?

Yanlışlıkla Başkasının Hesabına Para Göndermek

Bu durumda hiçbir korku yaşamamıza gerek yok!

Derhal para aktarma hizmeti aldığımız bankanın her hangi bir şubesine giderek ya da aynı bankanın alan kişi hizmetleri telefon numarası ile irtibata geçerek, yanlış isme, hesaba ya da İban numarasına para gönderme işlemi yaptığınızı sözlü olarak beyan ediniz. Bu şekilde yapacağınız bir sözlü “EFT Gönderme Hatası Düzeltme” talebi sonrası, banka alan kişi temsilcisi size yapılacak işlemleri sırasıyla anlatır.

Talebiniz üstüne banka yetkilisi; beyanınızı yazılı dilekçe olarak sunmanızı isteyebilir. Ek olarak hatalı meydana getirilen EFT işlemi için her hangi bir işlem yapmanıza gerek olmadığını ve hatalı aktarma edilen paranın bir kaç iş günü içinde geri iade edileceğini söyleyebilir.

Yazılı dilekçe sunmanız talep edilirse; mevzu olan paraya bloke konur ve ilgili talebiniz yanlış aktarma işlemi yaptığınız bankaya sunulur. Karşı (ALICI) bankaya paranın geri iade edilme talebi, sizin bankanız tarafınca sunulur. Bu talep sonrası karşı (ALICI) banka, kendi müşterisi ile iletişime geçer ve paranın geri iadesi için rıza aldıktan sonrasında, yanlış gönderim meydana getirilen şahıs hesabına iade edilir.

Ya da; sizden hiçbir işlem talep edilmez ve bu işlemlerin tamamını para aktarma işlemi yaptığınız banka halleder.

eft-iptali-etmeEk olarak bu işlemi parayı gönderdiğiniz kişinin (Alıcı) hesap numarasını kullanarak da yapabilirsiniz. Genel anlamda hesap numarası ile meydana getirilen para aktarma işlemlerinde görünen bu hata, İban no aracılığı ile en aza indirilmeye çalışılmıştır. Bu yüzden “Hatalı EFT Yapmak” işlemini en aza indirmek için, bizim tavsiyemiz İban No kullanmanız olacaktır.

EFT iptal etme işlemi hakkında detaylı bilgiler sonrası, İban numarası öğrenme hizmetini iyi mi alacağınızı anlatmış olduğumuz sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir