Noter Vekalet Ücreti 2020 – En Güncel Zamlı Liste

Yeni yılın gelmesiyle birlikte enflasyon farkları fiyatlara zam olarak yansımaya başladı. Yılbaşında birçok yeni zam haberiyle karşılaşmak artık işten bile değil. Durum böyle olunca, tüketiciler için yeni yılda uygulanacak yeni fiyatlar merak konusu oluyor. Merak edilen fiyatlardan bir tanesi de noter ücretlerinin yeni yıl fiyatı. Ne iş yaparsak yapalım yılda mutlaka birkaç kez uğradığımız noter ücretleri 2020 yılında ne kadar? Noterden vekalet verme işlemi nasıl yapılır? Noter vekalet ücreti 2020 yılında ne kadar? 2020 noter vekalet ücreti zamlandı mı yoksa aynı mı kaldı? Noter araç satış vekalet ücreti 2020’de değişti mi? Noter tapu vekalet ücreti, genel vekaletname ücreti, noter araç satış vekalet ücreti 2020 gibi bilgileri kolaylıkla bu yazımızda bulabilirsiniz.

2020 yılının Mart ayından itibaren artık yapılacak noter işlemlerinde 2020 yılı noter fiyatları geçerli olmayacak. Yeniden değerleme oranları çerçevesinde 2020 yılı başında kimlik kartı ve ehliyet çıkartma işlemi ve pasaport harç bedelleri gibi birçok kaleme zam gelmişti. Motorlu Taşıtlar vergisi ve noter ücretleri de 2020 yılında zam gelen fiyat kalemlerinden oldu. Ancak noter fiyatları, her sene Mart ayında güncellenmektedir ve güncellenen fiyatlar 1 yıl süreyle uygulanmaktadır. Yani önümüzdeki Mart ayından itibaren yeni ve zamlı noter fiyatları geçerli olacak.

Vekaletname Nedir? Noterden Alınan Vekaletname Ne İşe Yarar?

Noter vekalet ücreti 2020 yazımıza geçip vekalet ücretlerinden bahsetmeden önce dilerseniz gelin vekalet nedir, noterden alınan vekaletname ne işe yarar sorularına cevap verelim. Vekaletname bir kişinin başka bir kişinin vekili olduğunu bildiren ve noter tarafından onaylanmış belgeye verilen isimdir. Bu belgeyle birlikte iki temel şey gerçekleşmiş olur:

  • Hukuk önünde vekaletname alan kişi, artık vekaletname aldığı kişinin vekilidir.
  • Bu belge sayesinde tarafların bütün hakları yine hukuk önünde korunmaktadır.

Vekil tayin edilen kişinin noterden aldığı kağıt parçası, artık adli kanıt niteliği taşıyacaktır.

Vekaletname Nasıl Verilir?

Vekaletnamenin verilmesi için vekalet verecek olan kişinin notere gitmesi yeterlidir. Ancak kişi, yanında bazı belgeleri de beraberinde götürmelidir. İşte vekalet vermek için ihtiyaç duyulan belgeler:

  • Vekalet verecek kişinin kendisi ve kimliği ya da pasaportu
  • Vekaletin verileceği kişinin kimlik numarası, adı, soyadı
  • Son altı ay içinde çekilmiş iki adet fotoğraf

Bu belgelerle birlikte notere giderek, birisine vekalet verebilirsiniz. Elbette vekalet işleminin gerçekleşmesi için bir miktar ücret ödemeniz ve ayrıca yetkili noterin vekaletinize şahitlik etmesi ve vekalet belgesini onaylamaıs gerekmektedir.

Araç Satış Vekalet Ücreti 2020

Ülkemizde özellikle araç alım satımının çokça yapıldığı ve araçların sürekli el değiştirdiğini hesaba katarsak, sürekli araç alım satım yapanlar için artık noter tasdik işlemlerinin ciddi bir gider kalemi olduğu sonucuna varabiliriz. Türkiye’de ikinci el araca yönelik büyük bir talebin olduğu herkesin bilgisi dahilinde. Ancak yine de bu konudaki rakamları görünce çok şaşırabilirsiniz. Türkiye’de 2020 yılında toplam kaç adet ikinci el satışı gerçekleşmiş olabilir? Noter vekalet ücreti 2020 yılında ne kadar olacak sorusuna cevap vermeden önce, Türkiye’de 2020 yılında toplam kaç tane ikinci el araş satışı yapılmış olabilir sorusuna bir tahminde bulunmanızı istiyoruz. Yüz bin adet mi iki yüz bin adet mi? Yoksa beş yüz bin adet mi?

Bu rakamların hiçbiri doğru değil çünkü Türkiye’de, geçtiğimiz sene tam tamına 2 milyona yakın ikinci el araç satışı gerçekleşti. Satılan ikinci el araç sayısı bu kadar fazla olunca, diğer noter kalemlerinin ücretlerinden bahsetmeden, doğrudan, araç satış vekalet ücreti 2020 fiyatlarından bahsetmek istedik. Yazımızda en güncel noter ücretlerini bulabileceksiniz. 2020 yılının ilk aylarında araç satış noter vekaletname ücreti  90,5 TL ile 120 TL arasında değişiyor. Ancak araç satışında yapılan tek masraf bu değil ve bu fiyatların 2020’nin Mart ayında ortalama %20’den fazla zamlanması bekleniyor.

Araç Satışında Yapılan Noter Masrafları Nelerdir?

Genellikle araba satışlarında notere giden satıcı ve alıcı birtakım paket şeklinde işlemleri yapar ve topluca noter ücretini öder. Ancak yapılan işlemlere ve ödenen tutara dikkatlice bakılırsa, noter üzerinden araç devri, plaka devri ve değiştirme ücreti, bütün noter masraflarıyla birlikte ödenir. Bu ücretlerin toplamı noter fiyatına göre çok büyük fark gösterebilir, ancak ortalama araç devir işlemi 2020 yılında 290 TL tutuyor. Her ne kadar bugün, itibarıyla da bu fiyat geçerli olsa da, 2020 Mart ayında notere yeni zamlar mutlaka gelecektir. Ayrıca gittiğiniz notere göre ödemeniz gereken toplam masraf değişiklik gösterecektir. 2020 Mart ayından sonra ortalama araç satış noter masrafının 300-400 TL arasında değişeceğini tahmin ediyoruz. Yani bir diğer deyişle noter vekalet ücreti 2020 yılında %20’den fazla artış gösterebilir.

noterNoter Tapu Vekalet Ücreti 2020

Türkiye’de her ay ortalama 80.000 konutun el değiştirdiğini düşünürsek, noter tapu vekalet ücreti 2020 yılında zamlanacak mı sorusunun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Noter vekalet ücreti 2020 yılında yeniden değerlendirme oranı çerçevesinde Mart ayında artacak. Eğer tapu satışı gerçekleştirmek istiyorsanız ve bu satış için noter tapu vekalet ücreti 2020 yılında ne olacak diye merak ediyorsanız, sizi daha fazla bekletmeden aradığınız sorunun cevabını verelim.

Tapu satışı için genel vekalet vermeniz gerekmektedir. Her ne kadar şu anda geçerli genel vekaletname ücretleri 200-550 TL arasında olsa da, genellikle tapu satışlarında  taban fiyattan işlem yapılmakta ve noter tapu vekaleti için 200 civarı ücret alınmaktadır. Noter tapu vekaletname ücreti 2020 yılının Mart ayından itibaren 240 TL ile 650 TL arasında değişecektir. Bu nedenle eğer bir tapu vekaletname satışı yapacaksanız, bu işlemi 2020 Mart ayına kadar tamamlamanızı tavsiye ederiz.

2020 Noter Avukata Vekalet Verme Ücreti

Noterde avukatınıza vekaletname vermek istiyorsanız, bu işlemi şu anda 90,5-120 TL arasında değişen bir ücretle yapabilirsiniz. 2020 Mart ayı ile 2020 Mart ayı arasında geçerli olan ücret budur. Mart 2020 itibarıyla yeni zamlar beklenmektedir. Ancak noter tasdik işlemleri, işlem yapacağını notere göre ciddi anlamda artıp azalabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir notere gitmek yerine, önce noter fiyatlarını araştırmak daha doğru bir karar vermenize neden olabilir. Aslında mesafe olarak birbirine yakın olan iki noterin fiyatları bazen bölgeleri farklı olduğu için, ciddi anlamda farklı olabilir. İyi bir araştırma yaparsanız 2020 noter vekalet ücretine çok fazla ödeme yapmak zorunda kalmayabilirsiniz. Ancak önünüze gelen ilk notere girerseniz, muhtemelen günün sonunda vekaletname işlemlerinden doğan zararınız birkaç yüz TL olabilir.

2020 Noter Muhasebeciye Vekalet Verme Ücreti

Ufak bir şahıs şirketi kursanız bile mutlaka notere uğrayıp muhasebecinize vekalet vermeniz gerekecek. Bu nedenle muhasebeciye vekalet verme ücreti de yine en fazla merak edilen noter ücret kalemlerinden bir tanesi.

2020 noter vekalet ücretinin tam anlamıyla Mart 2020 tarihinde Türkiye Noterler Birliği tarafından ilan edilecek noter fiyat tarifesi ile ortaya çıkacağını düşünüyoruz. O tarih gelince bu yazıyı güncelleyerek sizlere en son noter vekalet ücretlerini aktarmaya devam edeceğiz. 2020 Mart ayından 2020 Mart ayına kadar geçerli olan ücret tarifesine göre şu anda muhasebeciye noter vekaleti vermenin bedeli 120 TL ile 150 TL arasında değişiyor.

Noterler Arasındaki Fahiş Fiyat Farkı

Noter araç satış vekalet ücreti, noter avukat vekalet ücreti gibi ücretlerin fiyatları belli olduğu halde, bazen tüketiciler noterlerin kendilerinden fahiş fiyatlar talep etmesinden şikayet edebiliyorlar. 2020 noter vekalet ücreti konusunda böyle bir durum yaşarsanız, size tavsiyemiz Türkiye Noterler Birliği’nin internet sayfasına girip, menüdeki “Mevzuat” kısmından tebliğler bölümüne ulaşın. Burada yer alan “Noterlik ücret tarifesi” yazısına tıklayın ve çıkan tarifeyi kanıt olarak sizden fahiş fiyat isteyen noter çalışanlarına gösterin. Eğer bu yöntem etkili olmazsa herhangi bir fahiş fiyat talebiyle karşılaşırsanız Türkiye Noterler Birliği’nin internet sitesindeki telefon numarası aracılığı ile TNB ile iletişime geçebilir, fiyat doğrulaması yapabilirsiniz. Bazen noter araç satış vekalet ücreti 2020 gibi konularda fahiş ücretlerle karşılaştığını iddia eden kişiler olabilmektedir. Siz de o kişilerden biri iseniz, sırayla yukarıdaki adımları takip ederek sorununuzu çöze bileceğinize inanıyoruz.

Noterden İhtarname Nasıl Çekilir?

2020 noter vekalet ücretini işlediğimiz yazımıza noterden ihtarname nasıl çekilir sorusunu cevaplayarak devam edelim. Herhangi bir hakkın ihlali ya da alacağın ödenmemesi durumunda kişiler genellikle noterden ihtarname çekmek istiyorlar. Bir hukuki belge olan ihtarnameyi doğru şekilde hazırladıktan sonra (noter size bu konuda son derece yardımcı olacak ve ihtarnamenizin doğru bir şekilde yazılmasını sağlayacak) muhatabına gönderme işleminin adı ihtarname çekmektir.

İhtarnameyi noter ile gönderme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir avukatla kaleme alıp, kendiniz posta yoluyla muhatabına ulaştırabilirsiniz.

Noterden İhtarname Çekme Ücreti

2020 noter vekalet ücretinin yanı sıra noterden ihtarname çekme ücreti de en fazla merak edilen konular arasında yer alıyor. İhtarnamenin türüne göre değişmekle birlikte noterden ihtarname çekme ücreti şu anda ihtarnamenin konusuyla bağlantılı olarak 150 TL ile 1.500 TL arasında değişmektedir. Ancak 2020 Mart ayından sonra noter fiyat tarifesine gelecek zamlarla birlikte bu ücretlerin artacağını söyleyebiliriz. Noter ücret tarifesine beklenen ortalama artış miktarı %20.

Notere ödediğiniz ücrete, ihtarnamenin yazımı da dahil olduğu için, bu ücret aslında o kadar da fazla sayılmaz. Özellikle yüklü miktarda alacağınız varsa ihtarname ücreti artabilir, ancak ihtarname çekmek bir o kadar da mantıklı bir çözüm noktası olabilir.

İnternetten İhtarname Nasıl Çekilir?

Birçok kişi aktif olarak bu yolu kullanmasa da notere gitmeden bazı işlemleri Türkiye Noterler Birliği’nin resmi internet  portalı üzerinden yapabilirsiniz. İhtarname gönderme işlemi de bunlardan bir tanesidir. Yani notere gitmeden, internet üzerinden ihtarname çekebilirsiniz. İnternet üzerinden ihtarname çekmek için Türkiye Noterler Birliği’nin resmi portalında yazan açıklamayı takip edebilirsiniz.

Türkiye Noterler Birliği’nin resmi portalında yazanlara göre bu süreç e-posta iletişimi yoluyla işliyor. Size iletilen IBAN numarasına ihtarname ücretini yatırarak süreci ilerletiyorsunuz. Ancak ihtarname gibi son derece önemli bir işlemi internet üzerinden yapmak ne kadar sağlık ve doğru olur bunu bilemiyoruz. İhtarname hukuki bir metin olduğu için, bu konuda noterden ya da herhangi bir avukattan yüz yüze destek almanız çekeceğiniz ihtarnamenin sıhhati açısından daha faydalı olabilir.

TNB’nin portalından ayrıca internet üzerinden tespit işlemi yapılabiliyor.

Genel Vekaletname Ücreti

En yüksek fiyatlı 2020 noter vekalet ücretini genel vekaletname için istenen ücretler oluşturuyor. Bu ücretler şu anda 200 TL ile 550 TL arasında vekaletnamenin mahiyetine göre değişiklik gösteriyor. Eğer sadece tapu satışı, ya da öğrenci belgesinin alınması gibi bir durum söz konusuysa vekaletname ücretleri çok daha uygun oluyor. Ancak birisine kapsamlı bir vekalet vermek için notere yüksek miktarda para ödemeniz gerekebilir.

Her ne kadar şu anda ücretlerin 200 TL ile 500 TL arasında değiştiğini söylesek de Mart 2020’de Türkiye Noterler Birliği tarafından bu ücret güncellenecek. Noter fiyatlarına ortalama %20’lik bir zam beklentisi var. Eğer bu zam gerçekleşirse en düşük vekaletname ücreti 250 TL’ye kadar yükselebilir. Dolayısıyla noterle ilgili bir işiniz varsa ve bu işi şimdi halletme imkanınız varsa, bu durum lehinize olabilir.

Noter Ücret Zammı 2020

2020 noter vekalet ücretini araştıran kişiler 2020’de noter ücret zammı var mı sorusunun cevabını merak ediyor. Yazımızın belirli bölümlerinde belirttiğimiz üzere noter fiyatları her sene Mart ayında 1 sene süreyle karara bağlanmaktadır. Bu nedenle geçtiğimiz 2020 Mart ayında yayınlanan tarife, 2020 Mart ayına kadar geçerli olacaktır ve yeni tarife 2020 Mart ayı itibarıyla geçerlilik kazanacaktır. Eğer yeni yayınlanacak noter ücret tarifesini merak ediyorsanız Türkiye Noterler Birliği’nin internet sitesine girebilir, menüden “mevzuat” kısmına gelebilir, oradan “tebliğler” bölümünü inceleyebilirsiniz.

Bu bölümde yer alan “noter fiyat tarifesi” isimli dosyada son ve güncel fiyatlar bulunabilir. Bu dosya, her sene Mart ayında alınan yeni fiyat tarifesi kararıyla güncellenmektedir. Noter fiyatlarına bu sene 2020 yılının Mart ayında bir zam söz konusu olursa bu yazıyı güncelleyerek sizi zamdan haberdar edeceğiz. En güncel noter fiyatları için yazımızı takip etmeye devam edebilirsiniz.

Şehirlere Göre Noter Sayıları

2020 noter vekalet ücretiyazımızın bu kısmında biraz ekstra bilgiler vermek istiyoruz. Bazen size en yakın noter Google’da işaretlenmemiş olabilir. Size en yakın noteri bulmak için Türkiye Noterler Birliği’nin “Noter Bul” sayfasını kullanabilirsiniz. Bu bölümde oldukça detaylı bir noter araması yapılabilmektedir. TNB’nin bu sayfasından noter odasına, noter ve noterlik sınıfına, noterlik durumuna göre arama yapabilirsiniz. Eğer elinizde hiçbir veri yoksa sadece şehir ismi girerek o şehirdeki bütün noterleri görüntüleyebilir ve size en yakın noteri bulabilirsiniz.

İstanbul Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına göre İstanbul’da tam 346 tane noter bulunuyor. İstanbul’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan sadece 1 adet noter bulunmaktadır.

Ankara Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına göre Ankara’da tam 112 adet noter bulunuyor. Ankara’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan toplam 5 adet noter bulunmaktadır.

İzmir Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına göre İzmir’de tam 86 adet noter bulunuyor. İzmir’de noter ve noterlik sınıfı 3 olan sadece 1 adet noter bulunmaktadır.

Bursa Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına göre Bursa’da sadece 52 adet noter bulunuyor. Bursa’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan 3 adet noter bulunmaktadır.

Konya Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına göre Konya’da 45 adet noter bulunuyor. Konya’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan 8 adet noter bulunmaktadır.

Antalya Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına göre Antalya’da 50 adet noter bulunuyor. Antalya’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan sadece 2 adet noter bulunmaktadır.

Diyarbakır Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına göre Diyarbakır’da sadece 20 adet noter bulunuyor. Diyarbakır’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan 7 adet noter bulunmaktadır.

1 thought on “Noter Vekalet Ücreti 2020 – En Güncel Noter Vekalet Ücreti 2020

  1. Merhaba babam sigortadan malül emeklisi annem benden dolayı evde bakım maaşı alıyor.Ben engelli maaşı alıyordum kestiler şimdi almıyorum.Peki devletin verdiği 1000 TL’lik koronavirüs yardım parasından bende yararlanabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir