PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama İşlemleri

65 yaş ve üstü bireyler için devlet tarafınca aylık olarak maaş verilmektedir. Bu maaş bireylerin gereksinimlerini başkalarına muhtaç olmadan karşılayabilmeleri için tahsis edilmiştir. 2023 yılı itibariyle asgari tutara meydana getirilen zam ile beraber 65 yaş maaşı olarak malum aylıklara da zam yapılmış ve yeni maaş tutarları ilgili yazışma kanalları vesilesiyle kamuoyuna duyurulmuştur. Bununla beraber 65 yaş maaşı hakkında bazı değişimler de yapılmış ve yürürlüğe konmuştur.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

 • 65 yaş aylığı 2023 yılı Temmuz ayı itibariyle 711 TL olmuştur.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Nedir?

65 yaş yaşlılık aylığı devlet tarafınca kendi gereksinimlerini karşılayamayacak durumda ve yaşlı olan bireylere verilen ve her ayın belirlenen iş gününde ödenen maaşın adıdır. 65 yaş maaşı toplumsal güvencesi bulunmayan yada alma sürecinde bulunmamış bireylere devlet tarafınca verilmektedir. Bu maaşın alınması için bazı şartların karşılanması ve lüzumlu başvuruların başarı göstermiş şekilde tamamlanmış olması gerekir. Müracaat yapıldıktan sonrasında gelecek olan müracaat netice bilgisinin arkasından onaylanmış başvurular için maaşlar belirlenen ayın iş gününde belirlenen hesaplar vesilesiyle bireylere iletilmektedir.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Nereden Alınır?

65 yaş maaşı almak için bireylerin yurtiçinde bulunan PTT şubelerine gitmeleri gerekmektedir. PTT şubelerinden alınacak maaşların yatırılması için maaş günü olarak belirlenen günün dinlence günlerine denk gelmesi halinde takip eden ilk iş gününde yatırılmak suretiyle ertelenir. Dinlence yada hususi gün haricinde maaşlar belirlenen günlerde PTT şubeleri vesilesiyle 65 yaş ve üstü bireylerle buluşturulmaktadır. Her ayın belirlenen gününde PTT şubelerinde ciddi kalabalıklar oluşmakta ve yoğunluk yaşanmaktadır sadece maaşını bu yoğunluk sebebiyle alamamış olan kişiler ay içinde herhangi bir iş gününde şubeye giderek maaş ödemelerini kolaylıkla alabilirler.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

PTT 65 Yaş maaşı sorgulama işlemi yapılması için ferdin PTT şubelerine üstünde kimlik numarası ve fotoğraflarının bulunmuş olduğu kimlik kartlarıyla gitmeleri ve gişeler vesilesiyle sorgulama işlemini yapmaları gerekmektedir. Bununla beraber şubeye gidemeyecek durumda olan bireylerin yada şubeye gitmeden sorgu işlemini evden yerine getirmek isteyen bireylerin PTT web adresi olan https://www.ptt.gov.tr/ adresi vesilesiyle sorgulama işlemi yapmaları mümkündür. Bununla beraber belirli durumlarda bireyler bulundukları il ve ilçelerdeki PTT şubelerini telefon numaraları üstünden arayarak da sorgulama işlemi yapabilirler.

PTT 65 Yaş Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Hangi Günlerde Verilir?

65 yaş maaşının verildiği gün bireylerin doğum yılının son hanesine nazaran belirlenmektedir. Bu anlamda yayınlanmış olan şablon üstünden bireyler maaşlarının ne süre yatacağını öğrenebilirler.

65 yaş maaşının yatırılmış olduğu günün bireylerin doğum yılı son rakamlarına nazaran düzenlenmiş olduğu şablon şu şekildedir:

 • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olan bireyler maaşın verileceği ayın 5. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olan bireyler maaşın verileceği ayın 6. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olan bireyler maaşın verileceği ayın 7. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olan bireyler maaşın verileceği ayın 8. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olan bireyler maaşın verileceği ayın 9. gününde maaşlarını alırlar.

Şablonda belirlenen günde maaşını alamamış olan bireyler aynı ay içinde takip eden herhangi bir iş gününde şubeye giderek maaşlarını alabilirler.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Almak İçin Şartlar Nedir?

65 yaş maaşı alma şartları 2023 yılı itibari ile tekrardan düzenlenmiştir. Bu anlamda maaşın verilmesi için ihtiyaç duyulan şartların tekrardan düzenlenmiş hali şu şekildedir:

 • Nüfus kayıtlarına nazaran ferdin 65 yaşını doldurmuş olması
 • Kişinin herhangi bir toplumsal güvencesinin bulunmaması
 • Kişinin Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan dul ya da yetim maaşı benzeri bir maaş almıyor olması
 • Kişinin kazanç sağlayacağı herhangi bir işte çalışmıyor olması
 • Kişinin yapılacak olan sorgulamalarda adına açılmış ve çalışan iş yerine rastlanmaması
 • Kişinin yapılacak olan sorgulamalarda aylık gelirinin muhtaçlık sınırının altında çıkması gerekmektedir. (Muhtaçlık sınırı 483,63 TL’dir.)

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Iyi mi Yapılır?

65 yaş maaşı ödemesi PTT il ve ilçe şubeleri üstünden nakit olarak yapılmaktadır. Bu anlamda bireylerin güvenilir olmayan aracılar üstünden maaşlarını almamaları ve dolandırıcılık ihtimaline karşı fazlaca dikkatli olmaları gerekmektedir. Maaş ödemesinin yapılacağı günün herhangi bir dinlence gününe denk gelmesi halinde PTT şubesi kapalı olacağından bireyler telaş yapmamalı ve en yakın iş gününde yine şubeye giderek maaşlarını almak için lüzumlu olan işlemleri yapmalıdırlar. Bireyler maaşlarının yatıp yatmadığını e-devlet sistemi yada SGK web sistemi yada yazışma kanalları vesilesiyle öğrenebilirler.

Yaşlılık Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

65 yaş maaşı başvurusu, Toplumsal Güvenlik Kurumu merkezleri üstünden yapılmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen bireyler üstünde kimlik numarası ve fotoğraf bulunan nüfus cüzdanları ile beraber şubeye bizzat giderek başvurularını yazılı şekilde yapmalıdırlar. Bu şekilde müracaat meydana getirecek durumda olmayan bireyler bu işlemi tanıdıkları yada akrabaları vekaletiyle gerçekleştirebilirler sadece bunun için lüzumlu vekalet belgelerinin eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

E-Devlet Üstünden Yaşlılık Maaşı Sorgulama Iyi mi Yapılır?

E-devlet 65 yaş maaşı sorgulama işlemi yapılmadan ilkin eğer ferdin e-devlet şifresi yoksa bu şifrenin PTT şubeleri vesilesiyle alınması gerekmektedir. Bireyler şifrelerini aldıktan sonrasında web vesilesiyle e-devlet sistemine giriş yapmalıdırlar. Yapılacak olan girişin arkasından arma çubuğu üstüne ilgili kurumun adı yazılarak yada hizmetler sekmesinden Toplumsal Güvenlik Kurumu hizmetleri kısmına tıklayarak 65 yaş maaşı kısmına gitmelidirler. Hemen sonra burada çıkacak olan sorgu ekranına lüzumlu bilgiler girilerek 65 yaş maaşı sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

E-Devlet 65 Yaş Maaşı Sorgulama

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

65 yaş maaşının kesilmesi 2023 yılı itibariyle tekrardan düzenlenmiştir. Buna nazaran şu şartları haiz bireylerin 65 yaş maaşları kesilmektedir:

 • Toplumsal güvencesi bulunan bireyler
 • Kişinin vefat etmesi
 • Kişinin 65 yaşını doldurmuş olmadığının tespit edilmesi
 • Kişinin aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olmaması
 • Kişinin Toplumsal Güvenlik Kurumuna prim ödemiş olması

Yaşlılık Maaşı Müracaat Kabul Bilgisi Iyi mi Verilir?

Yaşlılık aylığı müracaat bilgilendirmesi e-devlet platformu üstünden yapıldığı şeklinde SMS informasyon sistemi kullanılarak da yapılmaktadır. Buna nazaran başvurusu kabul görmüş olan bireyler hem e-devlet sistemi üstünden hem de telefonlarına gönderilecek olan kısa mesajla bilgilendirilirler. SMS bilgilendirmesinin alınabilmesi için müracaat esnasında Toplumsal Güvenlik Kurumu web sayfası üstündeki müracaat tamamlama bölümünde ferdin SMS bilgilendirmesi almak istediğine dair ayrılan kutucuğun işaretlenmiş olması gerekmektedir. Bu kutucuğun işaretlenmemesi halinde SMS yöntemiyle bilgilendirme yapılmayacaktır.

65 Yaş Yaşlılık Maaş Primi Alma Şartları Nedir?

65 yaş maaş primi belirli şartlar altındaki bireylere verilen 65 yaş maaşının bir çeşididir. Hanım ve erkeklere nazaran değişik prim koşulları bulunmaktadır. Buna nazaran prim alabilecek kişiler şunlardır:

 • Hanımlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmuş ya da minimum 5.000 gün prim ödemesi yapmış olan bireyler,
 • Hanımlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmuş ya da 15 yıldan beri sigortalı bulunuyor olması ve minimum 3.600 gün prim ödemesi yapmış bireyler,
 • Hanımlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmamış olan ve hanımlarda 20, erkeklerde 25 yıldan beri sigortalı bulunan ve minimum 5.000 gün prim ödemesi yapmış olan bireyler prim alabilmektedir.

Çocuk Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Emekli Maaşı Alan Kadın, Dul Maaşı Alabilir mi ?

3600 Günden Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *