Vizesiz Ülkeler 2023 – Vize İstemeyen Ülkeler Hangileri?

Vizesiz Ülkeler 2021 – Vize İstemeyen Ülkeler Hangileri?

Amerika’ya, Kanada’ya, Avustralya’ya ya da Avrupa ülkelerine gitmek istiyorsunuz, ama zorlu vize süreci gözünüzü mü korkutuyor? Belki de hafta sonunuzu değerlendirip ufak bir kaçak yapmak istiyorsunuz. bu yüzden vizeyle uğraşmak istemiyorsunuz. Sebebi her ne olursa olsun Türkiye’den vizesiz ülkelere adeta akın var desek, abartmış olmayız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizesiz gidilen ülkeler gerçekten büyük bir ilgiyle karşılaşıyor. Peki güzel bir hafta sonu, şöyle uçağa atlayıp bir günlüğüne gidebileceğiniz vizesiz ülkeler 2021 yılında hangileri?

Vize istemeyen ülke uzak da olabilir, dolayısıyla vizesiz gidilen ülkeler her zaman hafta sonu kaçamağı için uygun olmayabilir. Yine de vize istemeyen ülkeler, elbette favori durumda. Geçmişte tek bir gün geçirmek için gidecekleri ülkeler için bile bir yığın vize sorunuyla karşılaşanlar, vizesiz ülkelerin neden çok önemli olduğunu kolaylıkla anlayabilirler. Bu yazımızda A’dan Z’ye vizesiz ülkeleri inceliyoruz.

Vizesiz Ülkeler Avrupa 2021

Hiç şüphe yok ki Avrupa en popüler seyahat destinasyonlarının başında geliyor. Vizeyle filan ulaşmadan şöyle ufak bir Avrupa yapmak, birkaç insan görüp alışveriş yapmak istiyorum diyorsanız, sizin için vizesiz gidilebilen Avrupa ülkelerini bir araya getirdik. Vizesiz Avrupa ülkelerinin sayısı çok fazla olmamakla birlikte, hiç şüphe yok ki görülmeye değer ülkeler var. Üstelik Avrupa ülkelerinin yakın olması, ulaşımlarının kolay olması vizesiz haftasonu turlarına olan ilgiyi arttırıyor. Avrupa vizesiz ülkeler 2021 yılı listemizin en başında Ukrayna var.

Ukrayna Vize İstiyor Mu?

Hayır, Ukrayna vize istemiyor. Üstelik Ukrayna’ya yapacağınız seyahatlerde vizesiz olarak sınırsız kalma imkanınız var. Avrupa’da ve dünyada neredeyse hiçbir ülkenin turistlere vermediği sınırsız konaklama hakkını yabancılara tanıyan Ukrayna, son yılların en popüler rotalarından bir tanesi. Ukrayna’ya havayoluyla ya da karayoluyla ulaşım sağlamak mümkün.

Vizesiz ülkeler 2021 listesinin başında yer alan Ukrayna’ya her gün Türkiye’den 20 uçak kalkıyor. Özellikle Türkiye’den son yıllarda giden yolcu sayısının bir hayli arttığı Ukrayna, Türk yolcuları genellikle gece hayatı nedeniyle çekiyor. Bu ülkeye evlenme, iş yapma ya da öğrencilik amacıyla giden Türkler de bulunuyor.

Vize durumu: Vize olmadan süresiz olarak kalınabilir.

Vizesiz Makedonya

Güzel kızlarıyla, tarihiyle, Türkiye’ye olan yakınlığıyla, Üsküp ile, Manastır ile Makedonya, gerçekten ziyaret etmeye değer bir ülke. Büyük ve parıltılı şehirler yerine, küçük ve sakin şehirler ve hoşgörülü insanlar arıyorsanız, haftasonu sakin bir tatil yapmak için Makedonya çok iyi bir seçenek.

Vize durumu: Vize olmadan 90 gün kalınabilir.

Sırbistan Vize İstiyor Mu?

Vizesiz ülkeler 2021 listemizin en popüler Avrupa ülkelerinden olan Sırbistan, Balkan ülkelerini keşfetmek için iyi bir başlangıç olabilir. Sırbistan’a gidecek Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 gün vizesiz olarak konaklama hakkına sahip. Sırbistan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Türkiye’den çok uygun fiyata uçak biletlerinin bulunabildiği Sırbistan’da bir haftasonu Belgrad kalesine çıkabilir, Aziz Sava katedralini gezebilirsiniz.

Vize durumu: Vize olmadan 180 gün içinde 90 gün kalınabilir.

Muhteşem Doğasıyla Vizesiz Kosova

Doğasıyla, tarihiyle Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’da çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Vizesiz ülkeler 2021 listemizin en favori ülkelerinden bir tanesi olan Kosova, 1,8 milyonluk nüfusuyla ufak bir ülke. Eğer sizin seyahat planlarınızda “doğal güzellikler” önemli bir yer kaplıyorsa, dünyada sınırlı ülke tarafından tanınan bu şirin ülkeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Özellikle Prizren şehrindeki doğal parklar sizi sizden alabilir. Bir doğa tutkunuysanız ve arabayla yolculuğa çıkıyorsanız, yüzölçümü olarak İstanbul’un iki katı büyüklüğündeki bu ülkeyi baştan sona gezmek sizin için harika olabilir.

Vize durumu: Vize olmadan 6 ay içinde 90 gün kalınabilir.

Arnavutluk Vize İstiyor Mu?

Başkent Tiran’daki İskender Bey meydanında yer alan saat kulesinin önünde bir anı fotoğrafı çekinmek ya da Tiran’ın doğusundaki Dajti dağına çıkmak iyi birer seçenek olabilir. Bu dağ tam bir doğa harikası. Vizesiz ülkeler 2021 listemizi Avrupa’nın doğal güzelliklerini keşfetme amacıyla inceliyorsanız Arnavutluk, gerçekten çok güzel bir tercih olabilir.

Ayrıca “Tiran Piramidi” olarak tanınan piramit şeklindeki yapının önünde bir selfie çektirmek isteyebilirsiniz.

Vize durumu: Vize olmadan 90 gün kalınabilir.

Bosna Hersek Vize İstiyor Mu?

Saraybosna’dan  Mostar’a, bize yakınlığı ile dikkat çeken bir diğer ülke Bosna Hersek. Boşnak ağıtlarını ve türkülerini daha önce dinlediyseniz, yakın tarihi acılarla dolu bu ülkeyle gönlünüzde farklı bir bağ kurduysanız, bir haftasonu alıp sırt çantanızı Bosna’ya gitmemeniz için hiçbir neden yok.

Tarih severler gezileri hiç bitmesin diye bu ülkedeki her adımını yavaş yavaş atacak. Vizesiz ülkeler 2021 listemizin en favori şehirlerinden bir tanesi Bosna Hersek.

Vize durumu: Vize olmadan 6 ay içinde 90 gün kalınabilir.

Kuzey Kıbrıs Vize İstiyor Mu?

Kuzey Kıbrıs’ı özellikle öğrencilerin tercih ettiğini görüyoruz. Güzel bir yaz tatili için bu ülke size birçok şey sunabilir. Vizesiz ülkeler 2021 tercihleriniz arasına daha önce gitmediyseniz Kıbrıs’ı eklemenizi tavsiye ederiz. Ulaşımın bu kadar kolay olduğu bu bölgede keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Vize durumu: Vize olmadan süresiz kalınabilir.

Vizesiz Ülkeler Asya 2021

Pasaportla gezilen ve keşif ruhlu insanların gezerken büyük keyif alacağı Asya ülkeleri var. Avrupa ve Balkan ülkelerini zaten gördüyseniz sıradaki adım olarak vizesiz ülkeler 2021 listemizde yer alan Asya ülkelerini tercih etmek isteyebilirsiniz.

Lübnan Vize İstiyor Mu?

Ortadoğu’nun incisi olarak ifade edilen Beyrut, birçok farklı duyguyu içinde barındırıyor. Lübnan her ne kadar başkenti Beyrut ile gündeme gelse de, aslında Lübnan’da Beyrut’tan daha fazlası var. Eğer Ortadoğu’nun tarihi ve turistik olarak zengin ve en çok tercih edilen turistik ülkelerinden bir tanesini görmek istiyorsanız Lübnan’a gidip, Beyrut’ta birkaç gün geçirebilirsiniz.

Vize durumu: Vize olmadan 6 ay içinde 90 gün kalınabilir.

İran Vize İstiyor Mu?

Binlerce yıllık İran medeniyeti hemen yanı başımızda keşfedilmeyi bekliyor. İran deyince aklınıza uzun sakalları olan erkekler ve siyah çarşaflı kadınlar geliyorsa, binlerce yıllık İran medeniyetini yeteri kadar tanımıyor olabilirsiniz. Milattan önceki 4000 yılına dayanan tarihiyle dünyanın eski uygarlıklarından kabul edilen İran günümüzde geri kalmış olsa da, her zaman gezip görülmeye değer. Antik Pers İmparatorluğunun temsilcisi İran’da gezip görülecek o kadar büyük bir tarih var ki, bu ülkeye defalarca gitseniz bile hepsini görmeniz mümkün olmayacak. Vizesiz ülkeler 2021 listemizin Asya bölümündeki en önde gelen ülkelerden bir tanesi İran.

Vize durumu: Vize olmadan 90 gün kalınabilir.

Katar Vize İstiyor Mu?

Katar en fazla zengiliği ile biliniyor. Kişi başına düşen milli gelirde dünya lideri olan Katar, gerçekten zengin bir ülke olsa da, gittiğinizde sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Çünkü ülkede zengin Katarlıları görmek mümkün olduğu gibi, düşük gelirli göçmenler görmek de çok mümkün. Hatta düşük gelirli göçmen sayısı Katarlıların çok üzerinde. Ancak, yeni ve farklı bir ülke keşfetmek isteyenler için Katar’a gidilebilir. Ülke, bulunduğu bölgede en fazla gezilmeye değer ülkelerin başında geliyor.  Katar’da sıcaklar sizi bunaltabilir, bu yüzden Katar’a uygun mevsimde gitmek önemlidir. Ülkenin bir AVM cenneti olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle alışveriş için kısa süreliğine gidilebilir.

Vize durumu: Vize olmadan 6 ay içinde 90 gün kalınabilir.

Kırgızistan Vize İstiyor Mu?

Bağımsız Türk devletlerinden bir tanesi olan Kırgızistan, Asya’nın kalbini ve diğer Türk devletlerini merak edenler için iyi bir seçenek. Ülkenin milli parkları ve doğal güzellikleri görülmeye değer.

Vize durumu: Vize olmadan 1 ay kalınabilir.

Diğer Vizesiz Ülkeler Asya 2021

Asya’da vize olmadan gezilebilecek diğer ülkeler arasında Ürdün, Irak, Bahreyn ve Gürcistan gibi ülkeler yer alıyor. Karadeniz’den Gürcistan’a geçmek ya da Irak’ı görmek farklı deneyimler olabilir.

Sadece Çılgınların Tercih Edebileceği Bir Seyahat: Vizesiz Amerika!

Amerika deyince herkesin aklına öncelikli olarak Amerika Birleşik Devletleri gelse de, Amerika içinde birçok rengi barındıran kocaman bir kıta. Kuzey taraflarını ziyaret etmek her ne kadar vize olmadan çok fazla mümkün olmasa da, güney tarafını doyasıya gezmek mümkün.

Arjantin Vize İstiyor Mu?

Batistuta, Messi, Maradona… Adeta futbolun tanrılarını yetiştiren bu ülkede çok farklı ve güzel deneyimleriniz olabilir. Vizesiz ülkeler 2021 listemizin hemen başında yer alan Arjantin Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Son yıllarda ekonomik krizle gündeme gelen Arjantin, hem Güney Amerika’nın bir özeti, hem de krizde olduğu için bu ülkeyi oldukça makul masraflarla gezmek mümkün olabilir.

Vize durumu: Vize olmadan 90 gün kalınabilir.

Rio’nun Gücü Adına! Brezilya Vize İstiyor Mu?

Tam bir karnaval ve parti ülkesi olan Brezilya, aynı zamanda sürekli büyüyen ekonomisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle eğlence düşkünleri için Brezilya mükemmel bir seçenek olabilir. Tek sorun, ülkenin Türkiye’den birazcık uzak olması.

Vize durumu: Vize olmadan 90 gün kalınabilir.

Meksika Vize İstiyor Mu?

Meksika deyince akla ilk olarak uyuşturucu kartelleri geliyor. Fakat Meksika, bunların çok daha ötesinde. Zengin tarih ve kültürüyle Amerika kıtasının en dikkat çeken ülkelerinden bir tanesi olan Meksika’da yaşayan insanları görünce, Meksikalıların Türklere ne kadar benzediğini fark edeceksiniz. Sıcakkanlılık ve yaşantı bakımından Meksikalılar gerçekten Türkleri aratmıyor.

Vize durumu: Online form doldurularak alınan e-vize ile 180 gün kalınabilir.

Diğer Vizesiz Amerika Ülkeleri

Pasaportla gidilebilen diğer vizesiz Amerika ülkeleri arasında Bolivya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Uruguay, Venezuela, Peru gibi ülkeler yer alıyor. Ayrıca Honduras, Dominik Cumhuriyeti, Belize gibi birçok ufak Orta Amerika ülkesi vize istemiyor.

Çılgınlığın da Üstü: Vizesiz Okyanusya Ülkeleri 2021

Pasaportunu alıp olabildiğince uzağa gitmek isteyenler için tercih edilebilecek bazı vizesiz Okyanusya ülkeleri var. Vizesiz ülkeler 2021 listemizde yer alan diğer seçenekler dikkatinizi çekmediyse ve “Ben daha uzak bir yerlere gitmek istiyorum” derseniz, işte vizesiz gidebileceğiniz bazı Okyanusya ülkeleri: Palau Cumhuriyeti, Tuvala, Vanuatu, Fiji

Kararsız Kalanlar İçin Bir Alternatif: Vizesiz Turlar

Pasaportla gidilebilen ülkeleri görüp tatilini hangi ülkede geçireceği konusunda kararsız kalanlar vizesiz turları inceleyebilir. Tur şirketlerinin sunduğu paket programlar bazen maddi anlamda da cazip olabilmektedir. Ayrıca paket turları, o ülkede gezilecek hemen hemen bütün yerleri içerdiği için, tanımadığınız bir ülkede yalnız olmaktan çekiniyorsanız, tur şirketlerini tercih edebilirsiniz.

Vizesiz Gidilen Ülkeler Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ülkenin Türkiye’den vize istememesi, o ülkeye kesinlikle giriş yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Her ülkenin vize uygulaması kendine özel olmakla birlikte yabancıların ülkeye alınması genellikle her ülkede sınır görevlilerinin kararıdır. Bu nedenle vizesiz ülkeler 2021 listemizle ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalara vurgu yapmak istiyoruz.

Vizesiz Ülkeye Girişte Yaşanan Sorunlar

Gideceğiniz ülkeye giriş yaparken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, görevlilerle iyi iletişim kurmaya çalışın. Zorluk çıkarmak ya da “Bu ülkeye girmek benim hakkım” gibi bir tavır takınmak hoş olmayacaktır ve size yardımcı olmaz. Unutmayın ki siz güler yüzlü olursanız, karşınızdaki insanlar da öyle olur. Size ülkeye giriş amacınızla ilgili birçok soru sorabilirler. Bütün sorulara olabildiğince güler yüzlü ve kibar yanıt vermeye çalışın. Ülkeye giriş nedeninizi açık bir şekilde ifade edin.

Sınır görevlileri ülkeye girişle ilgili bir problem çıkartırsa, onlara geri döneceğinize dair bazı kanıtlar sunmalısınız. Dönüş biletleriniz, mesleğinizle ilgili dökümanlar, öğrenci belgesi ve Türkiye’deki varlıklarınız kanıt olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca gittiğiniz ülkedeki dönüş tarihi belli olan konaklama rezervasyonları da bazı durumlarda kanıt niteliğinde değerlendirilmektedir.

Pasaport Bitiş Süresi

Pasaport bitiş süresi! Bu kriter zannettiğinizden daha önemli olabilir. Bitimine 6 aydan fazla süre olmayan pasaport sahiplerine hiçbir sınır görevlisi pozitif bakmaz. En az 6 ay geçerli pasaportunuz yoksa ülkelere girişte sorun yaşamanız muhtemeldir.

Çoğu zaman uçakta ya da sınırda size doldurmanız için bir form verirler. Bu formu alelacele ve özensiz bir şekilde doldurmayın. Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Kalacağınız yerin adresini eksiksiz ve tam bir şekilde girmeye özen gösterin. Gidiş amacınız ve hangi ülkeden geldiğiniz gibi sizin cevaplamaktan sıkılacağınız sorular olabilir. Sakince hepsini yanıtlamanız, seyahatinizin güzel geçmesi açısından oldukça önemlidir.

Vizesiz Gideceğiniz Ülkeye Göre Değişen Kurallar

Giriş yaptığınız ülkenin güncel vize bilgisini mutlaka soruşturun ve o vize sınırlarını kesinlikle aşmayın. 90 gün kalma hakkınız varsa, 85 gün kalmaya özen gösterin. Vize rejimlerini ihmal etmeniz farklı sonuçlar doğurabilir. Gitmeden önce gideceğiniz ülkenin kurallarını iyice araştırın. Çoğu zaman o ülkede turist olduğunuz hemen anlaşılır ve size daha hoşgörülü davranılır, ancak bazı ülkelerin kanunları bazı konularda turistlere karşı bile hoşgörülü olmayabilir. Örneğin İran’da kadınların baş örtüsü takması zorunludur. Bir turist olarak bu durumu ihlal ederseniz insanlar sizi uyarır. Ancak ısrarla bu duruma karşı gelirseniz cezalandırılabilirsiniz. O ülkenin kurallarını beğenmeseniz bile güvenli bir seyahat için o ülkenin kurallarına uygun davranmalısınız.

Deneyimler ülkeden ülkeye göre değişir. Her ülke için aynı kanun ve kurallar geçerli olmaz. Bu başlıkta yer alan ve dikkat edilmesi gereken noktalar, genel noktalardır. Her gideceğiniz ülke için dikkat edilmesi gereken noktalar farklı olabilir. Gideceğiniz ülkeyi internetten iyice araştırabilir, daha önce giden kişilere danışabilirsiniz. Yakın zamanda o ülkede bulunmuş kişilerin yaşadığı tecrübeler size yol gösterecektir.

Vizesiz Ülkelere Çıkış-Giriş Yapmak

Bazı kişilerin aklına vize kurallarını atlatmak için böyle bir yöntem gelebilir. Buna engel olmak isteyen ülkeler zaten vize kurallarına “180 günde 90 gün” gibi süre şartları eklemektedir. Ancak gideceğiniz ülkenin böyle bir kuralı yoksa, örneğin size “90 gün kalmak” gibi bir hak tanıyorsa, 90 gün sonra çıkış-giriş yapmayı ve süreyi uzatmayı düşünebilirsiniz.

Vizesiz ülkeler 2021 yer alan bütün ülkelerin bağımsız birer ülke olduğunu, dolayısıyla bu ülkelere giriş-çıkış yapmanın çok kolay olmayacağını unutmayın. Ayrıca bu işlemi yaptığınızda muhtemelen sınır görevlileri sizi daha fazla ülkede kalabilmek için başka bir vize türüne başvurmanız gerektiği konusunda uyarırlar. Vizesiz seyahate izin veren ülkeler, bu izni sadece “iş ve turistik” gibi belirli amaçlarla ve sadece “90” gün gibi kısıtlı süreler için vermektedir. O ülkede daha fazla kalmak istiyorsanız, başka bir vize türüne başvurmanız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *