Zorunlu Bireysel Emeklilik Detayları

Mecburi Bireysel Emeklilik Bilgileri

Son günlere gündeme damgasını vuran “Çalışanların Maaşlarından yüz (100) lira kesilecek” söylentileri, kısaca Mecburi Bireysel Emeklilik Bilgileri ve sistemi bu sayfada!

Tüm çalışanların Mecburi Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olacağı otomatik katılım uygulaması için start verilmek suretiyle. Hükümetin; Haziran sonuna kadar yapacağı düzenlemeler ile, tüm çalışanlara “Otomatik Bireysel Emeklilik Hesabı” açılması umut ediliyor. Bu düzenleme ile esas alınan amaç ‘Tutum oranlarını arttırmak’ olurken, sisteme tüm çalışanlar dahil olacak ve çalışanların her biri 100 TL katkı oranı ödeyecek.

Zorunlu-Bireysel-EmeklilikSistem Mecburi mu Olacak?

Tüm çalışanların otomatik emeklilik sistemine dahil edileceği bir yapı oluşturmak için, kanun taslağı üstünde emek harcamalar son sürat devam ediyor. Hemen hemen belirlenmiş bir yasa taslağı olmaması ve uygulamanın şu an için yalnız planlanıyor olması ile beraber, çalışmanın en geç bu yasama döneminde yasalaşması düşünülüyor.

Hemen hemen kesinleşen bir yasa taslağı yok, fakat sistemde her hangi bir zorunluluk olmayacak ve tamamen isteğe bağlı olacak. Doğrusu isteğe bağlı olacak olan bu sistemden, isteyen çalışanlar belirli bir süre sonrasında kendi istekleri ile çıkabiliyor. Ek olarak iş verenlerin bu sisteme katkı yapmayacağı ve muhtemelen sistemin yaz sonuna kadar yetiştirilmesi gündeme gelebilir.

Bu planlama ile Çalışanları Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamına dahil ederek, ülkenin tutum oranında artış yaşanması umut ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, BES’te otomatik katılım’a dönük mevzuat çalışmalarının başlatıldığını ve bu taslağın en kısa süre içinde Meclis’e sunulacağını açıklamıştı. Meydana getirilen bu açıklamanın arkasından, tüm iş veren ve çalışanların dikkati bu uygulamaya çevrildi.

Şu an için Gömü, Otomatik Katılım Sistemi, taslağı için çalışıyor ve hemen hemen ortada hazır bir taslak yok fakat, bu uygulamanın daha evvelinde kullanılarak başarının yakalandığı ülkelerde ki (İngiltere, Yeni Zellanda) modeller üstünde araştırma yapılıyor.

Bugün için paylaşımda bulunmuş olduğumuz “Mecburi Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)” başlıklı mevzu, hemen hemen planlanma aşamasında olup, her hangi bir geçerliliği olmamaktadır. İlgili mevzu hakkında detaylı data paylaşımları meydana getiren Gazete ve Tv, habercilik usulü gereği gösterim yapmaktadır. bilgibudur.com ailesi ilgili mevzu hakkında hiçbir data ve belgeye haiz değildir. Hususi içerikli bu yazımız “Mecburi Bireysel Emeklilik Bilgileri” hakkında yapacağınız tüm görüş ve önerilerinizi titizlikle inceliyor, takipçilerimiz ile anında paylaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir