3 Adımda Faturalı Hat Üzerine Kredi Çekme Yorumları

Faturalı Hatta Kredi Veriliyor mu?

Bankalardan kredi çekemiyorsunuz ve acil nakit paraya ihtiyacınız var. İşte bu acil finansman ihtiyacının karşılanması amacı ile vatandaşımız tarafınca geliştirilmiş olan oldukca fazla alternatif yöntem mevcuttur. Son zamanlarda üretilen yeni bir yöntem olarak karşımıza faturalı hatta kredi çıkmaktadır. Bu yöntem şu şekilde işlemektedir. Bilhassa 2. el aygıt satanlar tarafınca gereksinim duyduğunuz kredi tutarına karşılık eden aygıt belirlenir. Faturaya ek olarak size satılan cihazın tutarı ise size elden verilmektedir.

5.000 TL’ ye bir aygıt satın aldınız diyelim. Aslına bakarsak cihazın piyasa kıymeti 4.500 TL. Kalan 500 TL. bayiye aracılık hizmeti olarak kalmaktadır. Bunu bankalara ödenen faizler şeklinde düşünmek mümkündür. Kredi taksiti öder şeklinde bu taksitleri hat üstünden ödüyorsunuz. Kredi çektiğinizde bankaya ödenecek olan meblağ aslen operatöre ödenmiş oluyor. Faturalı hatta kredi almak ise şu şekilde mümkün oluyor; Aleti operatörden aldıktan sonrasında bayi en yüksek meblağa haiz aleti satmış şeklinde gösteriyor. Sonrasında bu aleti sizden alıyor ve belirlediği meblağ kadar nakit parayı size veriyor.

Faturalı Hatta Kredi 

Faturalı Hatta Kredi

Yalnız kontörlü hat sahiplerine kredi verilmesi mümkün olmuyor. 

3 Adımda Faturalı Hatta Kredi Çekme Şekilleri

Faturalı hatta kredi çekme yöntemlerini sizlere 3 adımda anlatacağız. Mevzunun iyi kavranması açısından bu şekilde aygıt almak ile ikinci el piyasasına telefon satmak içinde herhangi bir fark olmadığını izah edelim. Iyi mi ki yeni bir aygıt aldığınızda kutusunu açmasanız dahi artık bu aygıt ikinci el olarak kabul ediliyor ve piyasa fiyatının altında satılıyor, işte bu şekilde aygıt aldığınızda da gene zarar etme şeklinde bir durum söz mevzusu olmaktadır. 

1- Faturalı hatta kredi veren bölgeleri bulun.

Faturalı hatlara kredi veren bölgeler ikinci el aygıt satan bölgeler olabilir. Fakat GSM operatörleri şeklinde kurumsal iş yerlerinde bu şekilde kredi alınması ve size elden para verilmesi şeklinde bir durum söz mevzusu olmayacaktır. Bulunduğunuz muhitte oldukca sayıda ikinci el mobil aygıt satan dükkanlar vardır. Buralara giderek detaylı data alabilirsiniz. İnternet üstünden de detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Hat üstünden ya da senetle telefon satan pek oldukca yer vardır. Cihazları web üstünden de alabilirsiniz.

Fakat bu bölgeleri belirlerken dikkatli olun. Telefonu piyasa değerinin oldukca üstünde satarak sizden yüksek meblağlar talep eden şahıslar ya da firmalar olacaktır. Bilhassa okumadan hiçbir senede imza atmayınız. Bu işlemin yasal bulunduğunu söylemek mümkün değil. Aleti alıyorsunuz. Telefonla beraber size kredi de veriliyor. Şu demek oluyor ki hem telefonu satın alıyorsunuz, hem para alıyorsunuz. Üstelik bu kişiler el altından yüksek meblağlar kazanıyor. İhtiyaç duyduğunuz meblağ da size veriliyor. Ne yazık ki denize düşen yılana sarılıyor atasözünü kullanmanın tam sırası. Dikkatli olmak gerekiyor.

3 Adımda Faturalı Hatta Kredi Çekmek

3 Adımda Faturalı Hatta Kredi Çekmek

2- İhtiyaç duyduğunuz tutarı belirleyin.

Size kredi verilecek meblağ cihazla aynı olacaktır. Şu demek oluyor ki piyasa fiyatı 2.000 TL. olan bir aygıt size 3.000 TL’ ye de verilebilir. Bunun karşılığında elden kredi olarak size 2.000 TL verilse de siz 3.000 TL ödersiniz ve karşı taraf el altından 1.000 TL kazanır. İkinci aşama olarak kredi tutarınızı karşılayacak aleti beğenmeniz. Yalnız bu kişiler ile antak kalma sağlamanız gerekiyor. Şu demek oluyor ki kar ettikleri meblağ ile size verilen meblağ içinde büyük farklar var ise başka yöntemlere başvurun. 

3- Krediyi alın, telefonu verin

Faturalı hatla kredi veren yere gittiğiniz. Operatörlerde kredi puanları bulunmaktadır. Bu puanlardan yararlanmak isteyenlerden;

  • 📱 6 aydır faturalı olmaları 
  • 📱 Aylık satmaca değerlerinin 50 TL altında olmaması
  • 📱 6 aylık satmaca tutarının 300 TL altında olmaması şeklinde şartlar talep edilir.

GSM operatörleri tarafınca cihazlar bu şekilde satılmaktadır. İşte kredi veren kişiler bu operatörler tarafınca size verilen en yüksek limitli telefonu size satmış şeklinde gösterirler. Bu aşamada size bir teklif sunulur. Komisyon olarak şu kadar meblağ alınacak, size şu verilecek şeklinde. Eğer bu teklifte anlaşırsanız cep telefonuna ilişkin taksitler sizin faturalı hattınıza yansıtılıyor. Şu demek oluyor ki siz taksit öder şeklinde faturayı ödüyorsunuz. Aleti aldığınız yere teslim ettiğinizde, size ödeyeceğiniz kredi tutarından daha azca bir limitte kredi imkanı sunuluyor.

Faturalı Hatta Kredi Başvurusu

Faturalı hatta kredi müracaat süreci bankalar şeklinde işlemiyor. Bankaların sizden talep etmiş olduğu gelir belgesi şeklinde evrakların asla biri istenmiyor. Halk içinde dört gözle beklenen konulardan bir tanesi de kredi notu oluyor. Bu yöntemi kullandıran bölgeler sizden belge istemediği şeklinde, kefil de talep etmiyor ve kredi notlarınız ile ilgilenmiyor. Eğer faturalarınızı tertipli ödediyseniz, ödenmemiş faturanız yoksa ve faturalı hat sahibiyseniz faturalı hat ile kredi veren bölgelere müracaat yapabilirsiniz.

Müracaat yapmak isteyenler telefonu aldıktan sonrasında bu şekilde kredi verecek kişilere gitmelidir. Bu şekilde alım satım yaparak kredi veren bölgelere gittiğinizde aldığınız aleti paraya çevirmeniz mümkün olacaktır. İnternet üstünden bu şekil sitelere müracaat yaparken kişisel bilgilerinizi kimse ile paylaşmayınız. Kredi çekebileceğiniz tutarlar mevzusunda da net bir data vermek doğru olmayacaktır. Zira kredi tutarları, iş yerinin sizden ne kadar komisyon alacağı anlaşmaya gore değişecektir. VakıfBank kredi kartı başvurusu yaparak 5 dakikada kredi onayı alabilirsiniz.

Faturalı Hatta Kredi Çekmek Doğru mu?

Kredi notu düşük olanlar, kara listede olanlar, acil paraya ihtiyacı olanlar şeklinde oldukca sayıda zor durumda olan vatandaşımız, acil nakit gereksinimleri için alternatif yollar aramaktadır. Bu yöntemler, cep telefonu bozdurmak, seneyle elektronik eşya ya da cep telefonu almak şeklinde yöntemler olmaktadır. Bunların yanı sıra son zamanlarda kullanılan yöntemlerden bir tanesi de faturalı hatlara kredi olmaktadır. Bu yöntemi kullanarak kredi aldığınızda, aldığınız telefonu neredeyse kutusunu açmadan piyasa fiyatının oldukca altında satmanız mümkün olacaktır.

Kredi kullanan kişi için bu yöntemin yararlı bulunduğunu söylemek mümkün değildir. Telefonun piyasa kıymeti dikkate alındığında nerede ise yüzde 20 ile yüzde 40 oranlarında zarar edersiniz.  Fakat süratli bir halde para bulmak isteyenler açısından avantajlı olduğundan söz etmek mümkündür. Bakınız Turkcell’ e giderek 3.500 TL’ ye aygıt aldım. 24 ay vadeli olarak 145 TL. aylık taksit ödeyerek bu telefonu geri ödeyeceğim.

Faturalı Hatta Kredi Çekmek Doğru mu?

Faturalı Hatta Kredi Çekmek Doğru mu?

Sonrasında aleti alarak faturalı hatta kredi veren bir dükkana gittim. Telefonuma 3.000 TL kıymet biçti. Mutabık kaldık. Elimde 3.000 TL nakit oldu. Fakat kalan 24 ayda taksitleri ödemeye devam edeceğim. Para işimi kısa zamanlı olarak görse de elimde cihazım yok ve kredi veren kişiye 500 TL kazandırdım. Şu demek oluyor ki aslen 500 TL zarardayım. Bu açıdan bakıldığında faturalı hatta kredi çekmek mantıksız olacaktır. Fakat bankalarda kredi başvurunuzun onaylanması için günlerce beklemeyeceksiniz.

Örneğin Ziraat Bankası’ndan 3000 TL krediyi 24 ay vadeli olarak çekseydim aylık 165 TL ödeyerek vade sonunda bankaya toplamda 3 bin 870 TL ödeyecektim. Şu demek oluyor ki bankaların faiz oranlarını hesaba kattığımızda bu uygulama insanlara daha makul gelmektedir. Fakat sizden daha yüksek komisyon almaları durumunda iş {{hiç de}} bu şekilde ilerlemez. Halkbank kredi kartı başvurusu yapabilir ve cep telefonu alabilirsiniz. Cep telefonu alımlarında taksit yasağı kalktı!

Faturalı Hatta Kredi Yorumları

Bir oldukca forum sayfasında faturalı hatta kredi verilmesi ile ilgili yorumlar yer verilmiştir. Yurttaşlarımız bu mevzuda iki görüşe ayrılıyor. Bunlardan bir tanesi yöntemi tavsiye edenler, ötekiler ise karşı çıkanlar oluyor. Burada kimseyi zan altında bırakmak doğru olmayacaktır. Zira azca komisyonla yalnız insanların yararına bu işi oluşturan şahısların da bulunduğunu ümit ediyoruz. Fakat meydana getirilen yorumlar genel olarak bu işin bir nevi dolandırıcılık ve tefecilik faaliyetleri yönünde olduğu. Hattınız üstünden bir aygıt aldınız. Bu aygıt belirli bir ücret mukabilinde sizden geri alınıyor. Telefonu satan kişi kar elde ediyor. Siz de faturanıza yansıyan taksit tutarlarını ödüyorsunuz.

Anlatımda iş oldukça kolay görünse de işin bir de kirli yüzü bulunmaktadır. Bu şekilde kredi verdiklerini iddia eden kişilerin hakikaten dolandırıcı çıkma ihtimali de vardır. Aleti bizlere ver, şu gün sana ödeme yapacağız diye tabiri caizse ortalıktan toz olanlar yok değildir.

Faturalı Hatta Kredi Yorumları 

Faturalı Hatta Kredi Yorumları

İşini dürüst yapanları bulmak büyük titizlik istiyor. Ek olarak bu işi denemiş olanların tavsiyelerine bakıldığında elinizdeki kendi kullandığınız aleti satmanız daha karlı görünüyor. En azından elinizdeki aygıt ikinci el olduğundan dolayı çok da fazla fazla zarar etmeniz mümkün olmayacak . Bu yöntemi kullanarak kutusu açılmamış bir aleti piyasa fiyatının oldukca altında satıyorsunuz.

Vatanımızda pek oldukca kişinin sicili bozuk. Herhangi bir suretle bu kişilere rastlanılabiliyor. Faturanıza ek olarak yansıtılan tutarlar mukabilinde size taksit belirleniyor. Ek olarak GSM operatörlerinin bu aşamada adları kötü amaçlar için kullanılıyor. İşlemin onaylanması amacı ile sizden pek oldukca kişisel data de alınıyor. Alınan cihazın tutarı faturaya yansıtılıyor ve vade süresince faturanıza yansıyan tutarı ödüyorsanız. 

Bu şekilde telefon satışı oluşturan yerlerin sizden oldukca fazla komisyon talep etmesi durumunda uzak durmanızı öneriyoruz. Meydana getirilen bu faaliyetler yasal olmamakla beraber şu an getirilen bir engelleme yoktur. Türk Ceza Kanunu 241. madde kapsamında tefecilik faaliyetleri kabahat kabul edilmektedir. Bilginize..

Yorumlar kısmına siz de mevzu ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi yazarak biz ile paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *