BilgiBudur.com

80 TL Elektrik Faturası Devlet Desteği Nasıl Alınır 2020 ?

05.07.2020
92
80 TL Elektrik Faturası Devlet Desteği Nasıl Alınır 2020 ?

2020 80 TL Elektrik Faturası Devlet Desteği Nasıl Alınır ?

Tüm dünya düzenini aniden tersine çeviren, kimi coğrafyalarda yaşamı durdurma noktasına getiren yeni tip covid-19 coronavirüs sebebiyle dünya piyasalarında meydana gelen oluşan ekonomik boşluk ile Mart Ayı başından bu yana devletimizde de tehlikesini gözler önüne serdi. Bu süreçte vatandaşların zor günlerinde onlara destek olmak maksadıyla meydana getirilen desteklemelere bir yenisi daha eklendi. Yaşanılan bu süreçte vatandaşın bütçesine devletten katkı yapmak adına 3 Ay elektrik faturalarını okumama sonucu aldı. Türkiye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafınca meydana getirilen yeni değişim ile elektrik ve doğalgaz sayaçları 3 takvim ayı süresince okunmayacak. Konut abonelerin geçmiş senenin tüketim oranlarına gore faturalandırma yapılacak. Faturalar kıyasen satmaca olarak düzenlenecek.

2020 80 TL Elektrik Faturası Devlet Desteği

Türkiye Cumhuriyeti toplumsal bir devlet olduğundan dolayı desteğe muhtaç yurttaşlarımız devlet tarafınca verilen çeşitli ayni ve nakdi yardımlar ile desteklenmektedir. Devletimiz bu yardımları çeşitli kurumlar vasıtası ile yapmaktadır. Yiyecek, içecek yardımları, yoksulluk aylığı şeklinde yardım mevzularına bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında pek oldukça kesimi sevindirici haberler verdi. Kredi kartı borçlularına borç kapatma kredisi, esnaflara faizsiz kredi derken desteğe muhtaç aileler de unutulmadı. Desteğe muhtaç aileler 2020 senesinde 80 TL. elektrik faturası yardımı ile desteklenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Grup Toplantısı’ nda pek oldukça kesimi sevindirecek haberler verdi. Bunlardan bir tanesi de elektrik faturası desteği oldu. Yurttaşlarımız bu desteğin iyi mi sağlanacağını, kimlere verileceğini ve lüzumlu şartları merak ediyor. Elektrik mevzusunda bir desteği daha evvelki yıllarda da verildiği biliniyor. 2020 senesinde da uygulamaya konulmuş olan bu destek programı geçmiş yıllardaki destekten bazı farkları barındırıyor.

Cumhurbaşkanı tarafınca meydana getirilen izahat ise aynen şöyleki;

Yurttaşlarımızın yeni bir destekleme programı ile gereksinimlerini karşılamaya devam ediyoruz. Yurttaşlarımızın zor durumda kalmalarını önlemek amacı ile her ay olmak suretiyle elektrik faturalarının80 TL‘ si devlet tarafınca karşılanacaktır. Devlet olarak üzerimize düşen görevleri ifa etmeye devam ediyoruz. Toplumsal yardım programlarından yararlanmakta olan desteğe muhtaç ailelerin aylık olarak150 kw/saelektrik tüketimlerini biz karşılayacağız. 

Meydana getirilen bu izahat sonrası 30700 sayılı Resmi Gazete’ de gösterilen İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında karar gereği Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Karar Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Bu anlamda yurttaşlarımıza Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca başvurmaları halinde elektrik yardımı verilecektir. Hanelerde yaşayan şahıs sayıları dikkate alınarak 150 kw destek sağlanacaktır.

 • Hanede 2 şahıs olması durumunda aylık 75 kWh enerji tüketimine 53,27 TL,
 • Hanede 3 şahıs olduğunda aylık 100 kWh  71,02 TL,
 • Hanede 4 şahıs bulunuyorsa aylık 125 kWh 88,78 TL,
 • Hanede 5 ya da daha çok şahıs olması durumunda ise aylık 150 kWh enerji tüketimine 106,53 TL.

Verilecek olan destek kapsamında tutarların hesaplanmasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca belirlenmiş olan bedeller dikkate alınarak destek verilir. Muhtaçlık hesaplaması ve genel sıhhat sigortası gelir tespiti hesaplamalarında kullanılmayacaktır.

80 TL Elektrik Yardımı Desteği Kimlere Verilecek?

Faturalar bir de üstüne vergiler eklenince içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Asgari ücretle idame zorunda kalan pek oldukça aile var. Ev kira, evlatların okulu, mutfak harcamaları derken faturalara yer kalmıyor. Yurttaşlarımız bu anlamda devletin verdiği destek sunar ile derin bir nefes alıyor. Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca verilen pek oldukça yardım var. Besin, barınma, toplumsal konut, yakacak, eğitim şeklinde yardım mevzularına bir yenisi daha eklendi. Yurttaşlarımızın elektrik faturalarının 80 TL’ lik kısımları devlet tarafınca karşılanacak. Bu destekten yararlanmak için ailenin toplumsal yardım programlarından yararlanıyor olması şartı aranıyor. Türk vatandaşı olan ve yardım şartlarını taşıyan her insana, bu şartlar değişene kadar destek verilecektir.

Mesela ilçelerinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ ndan besin yardımı almakta olan bir aile elektrik faturasının ödenmesi amacı ile verilecek olan 80 TL‘ lik yardımdan da yararlanabilecek. Tutarlar hanede yaşayan şahıs sayısı dikkate alınarak yapılacaktır.

Müracaat Nereye Yapılacak?

Devlet tarafınca toplumsal yardımlar Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı eli ile yapılmaktadır. Bu anlamda almak istediğiniz yardım mevzusu her ne olursa olsun İl Aile Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Müdürlükleri’ ne müracaat yapmanız gerekiyor. İlçelerde ikamet edenler ise Kaymakamlık bünyesinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘ na müracaat yapabilir. Elektrik faturası desteği almak istediğinizi bir dilekçe ile müdürlüğe bildirmeniz durumunda desteklerden yararlanabileceksiniz. Bu kuruma yapılacak olan başvurular kurum bünyesinde etkinlik gösteren bir kurul tarafınca denetlenmektedir. Sadece daha evvel yardım alıyor olma şartı aranacağından kurumda kayıtlı olan bilgileriniz ile işlem yapılabilir.

Bunların yanı sıra verilecek olan destek Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafınca kullandırılır.

Elektrik Faturası Devlet Desteği Müracaat Evrakları

Elektrik faturası desteğinden yararlanmak için başvurulan kuruma aşağıdaki evrakların sunulması gerekiyor;

 • Vakıftan ya da il müdürlüklerinden temin edilecek olan müracaat dilekçesi
 • Başvuran şahsın kendine ve eşine ilişkin T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Elektrik faturalarınız
 • Vakıf tarafınca yardım şekline gore değişik belgeler de talep edilebilir.

Ailenin gelir durumu da bu aşamada ehemmiyet kazanıyor. Toplumsal Yardımlar’ın verilmesi sonucuna varan kurul ailenin maddi durumuna ve yaşantısına bakmak amacı ile yerinde incelemeler yapıyor. Şahıs başına düşen gelirin ise belirtilen sınırda olması gerekiyor. Bu sebeple muhtemelen gelir belgesi de talep edilebilir. Mama ve bez yardımı isminde içeriğimizden data alarak  yaşa kadar olan bebekler için verilen mama ve bez yardımı başvurularınızı yapabilirsiniz.

KW Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

80 TL elektrik faturası desteği için belirlenen sınır 150 kw/sa olarak belirlenmişti. Konut tipi konutlardaki elektrik fiyatının belirlenmesi mevzusunda görevli olan kurum Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK)’ dur. İki tür elektrik tarifesi bulunmaktadır. Bunlar;

Tek Zamanlı Tarifeler: Burada durağan(durgun) bir birim fiyatı belirlenir. Tüm gün süresince elektrik kullanımları tek bir birim fiyat üstünden hesaplanır.

Üç Zamanlı Tarifeler: Burada tek bir birim fiyatı bulunmamaktadır. Gün 3 değişik vakit dilimi olarak ele alınmakta  ve daima dilimde uygulanacak birim fiyatı değişik olacaktır.

Yukarıdaki tabloda elektrik tarife tutarları gösterilmektedir. Tek zamanlı ve üç zamanlı konut tipi hesaplamaları ile mevzuya açıklık getirmeye çalışacağız. Genel olarak konut tipi konutlarda ikamet edenler tek zamanlı tarifelerden yararlanırlar. Sadece yazılacak bir dilekçe ile tarife değişikliği de yapılabilir.

EPDK FATURA HESAPLAMASI linkine tıklayarak kullandığınız kw cinsel üstünden satmaca hesaplaması yapabilirsiniz.

Tek Zamanlı tarifede 1 kw/sa = 0,5972 TL olduğundan * 150 kw/sa = 89,58 TL

Üç Zamanlı tarifede mesela gece elektrik birim fiyatının gündüz birim fiyatının neredeyse yarısı olduğu görünmektedir. Elektrik tasarrufu için elektronik eşyalarını gece kullananlar haklılar demek ki..

Mesela gündüz tarifesinden 100 kw/sa , gece tarifesinden ise 50 kw/sa elektrik kullandınız. 80 TL yardım almak için devlete başvurdunuz. Şimdi size gelecek olan satmaca tutarını hesaplayalım.

0,6050 * 100 kw = 60,5 TL (gündüz)

0,3783 * 50 = 18, 91 TL (gece)

60, 15 + 18, 91 TL = 79,065 TL elektrik faturanız gelecektir. İşte 150 kilowatt’ a kadar olan bu tutarlar yardım talebinde bulunmanız durumunda devlet tarafınca karşılanacaktır.

Bu destek programı ile 2,5 milyon aileye ulaşılacağı hedefleniyor. Sadece destek müracaat yapmak isteyen yurttaşlarımızdan bazı şartlar aranıyor.

Elektrik Desteği 2019 Senesinde da Verildi

Yukarıda elektrik desteğinin daha evvelki yıllarda da verildiğini açıklamıştık. Sadece bu desteğin geçtiğimiz yıl verilen 80 TL elektrik yardımı ile karıştırılmaması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafınca elektrik faturası desteği verileceği açıklanmıştı. Sadece bu destek kronik hastalara verilmekteydi. Tutarı ise 200 TL idi.

Verilen elektrik yardımları 3 ana başlıktan oluşuyor.

 1. Elektrik tüketim desteği 
 2. Birikmiş elektrik borcu desteği 
 3. Kesintisiz güç deposu desteği 

200 TL elektrik desteğinden kronik hastalar, evde bakım hizmetlerinden yararlanmayanlar, hastalık durumlarının ağır olması sebebi ile cihaza bağlı olarak yaşamak durumunda olanlar yararlanabiliyor. Bu sebeplerden dolayı kesintisiz güç deposu ve elektrik faturaları devlet tarafınca karşılanmaktadır. Bu destek için de başvurular Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ na yapılıyor. Bu kapsamda 200 TL her ay destek verilecek olup, cihazdan dolayı yüksek satmaca gelmesi hasebi ile ödenmemiş olan birikmiş faturalar da ödenecektir.

Bunun yanı sıra meydana getirilen açıklamalar neticesinde verilen desteklerin ardı arkası kesilmedi.

2020 senesinde esnaf ve sanatkarlarımız Halkbank tarafınca verilen faizsiz kredi desteğinden yararlanabilecek.  Bunun yanı sıra kredi kartı borçluları da unutulmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamada kredi kartı borcu olanlara da müjde verdi. Borçlu durumda olanlara Ziraat Bankası tarafınca kredi kartı borçlarının kapatılması için düşük faizli kredi verileceği duyuruldu. Bunun yanı sıra çalışan sayısı 500′ den fazla olan işyerlerinde çalıştırılanlara verilen prim destek puanının 5 olduğu da açıklandı.

2020 yılı hepimiz için kazançlı bir yıl olmaya devam edeceğe benziyor. Siz de toplumsal yardım alıyorsanız devlet tarafınca verilecek olan 80 TL. elektrik faturası desteğinden 2020 senesinde faydalanabilirsiniz. 150 kw’a kadar olan kullanımlarımız için verilecek olan desteklerden yararlanmak için derhal Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nı ziyaret ediniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.