D Sınıfı Ehliyet Fiyatları 2023 – D Sınıfı Ehliyet Ne Kadar?

D Sınıfı Ehliyet Fiyatları 2021 – D Sınıfı Ehliyet Ne Kadar?

Otobüs, kamyon gibi büyük araçları kullanmak için farklı ehliyetler almak gerekiyor. Elbette her aracı kullanabilmek mümkün değil. Fakat otomobil ehliyetimin yanında bir de büyük araç ehliyetim olsun diyenler için otobüs ideal bir araç. İdeal bir araç dememizin iki nedeni var: Hem ülkemizde çok fazla kullanılıyor, hem de çok seviliyor. Otobüs tutkunları bile var! Peki otobüs ehliyeti olarak da bilinen D sınıfı ehliyet fiyatları 2021 yılında ne kadar?

Eğer otobüs ehliyetini iş amaçlı düşünüyorsanız birçok rakibinizin olduğunu bilmelisiniz. Çünkü ülkemizde sık kullanılan ve sevilen bir araç türü olduğu için çok sayıda otobüs şoförü var. Yine de elbette siz de diğer insanlar gibi bu meslekte başarılı olabilirsiniz. Uzun yolculukları seviyorsanız, ben uyumama dayanırım diyorsanız, sizin için otobüs ehliyeti nasıl alınır, otobüs ehliyeti 2021 gelişmeleri nelerdir, otobüs alma ehliyeti şartları, otobüs ehliyeti için gerekli belgeler, otobüs ehliyeti yaşı, otobüs ehliyeti 2021 fiyatları gibi konularda en güncel bilgileri hazırladık.

D sınıfı ehliyet fiyatları 2021
D sınıfı ehliyet fiyatları 2021

D sınıfı ehliyet fiyatları 2021 – En Güncel Fiyatlar Ne Kadar?

Bir araç ehliyeti alırken ortaya çıkan masrafların yaklaşık %60’ını sürücü kursu ücretleri oluşturuyor. D sınıfı sürücü kursu ücretleri için de aynı şey geçerli. Eğer daha önce alınmış B sınıfı ehliyetiniz yoksa, D sınıfı için sürücü kursu ücretleri daha da artıyor. Çünkü D sınıfı ehliyet alabilmeniz için önce mutlaka B sınıfı ehliyetinizin olması gerekiyor. Bu da sürücü kursu fiyatları anlamında ekstra maliyet demek!

D sınıfı ehliyet fiyatları 2021 yılı toplam tutarı, iki farklı şekilde hesaplanabilir. Sadece D sınıfı sürücü kursu ücreti ve her şey dahil D sınıfı ehliyet fiyatı. Aslında D sınıfı sürücü kursu ücretini bildiğiniz takdirde başka bir bilgiye ihtiyacınız yok. Çünkü ehliyet fiyatlarında sürücü kursları her şey dahil ücretin genel olarak yüzde altmışını oluşturuyor. Basit bir hesap yaparak her şey dahil toplam ehliyet fiyatını ortaya çıkartabilirsiniz.

Daha Önce Ehliyeti Olmayanlar İçin D Sınıfı Ehliyet Ücreti

Daha önce ehliyetiniz yoksa, D sınıfı ehliyeti almak için yerine getirmeniz gereken şartlardan “En az B sınıfı ehliyete sahip olmak” şartını yerine getirmiyorsunuz demektir. Ancak D sınıfı ehliyet fiyatları 2021 araştırması yaptığınıza göre D sınıfı ehliyet ücretlerinin ne kadar tuttuğunu merak ediyorsunuz. Daha önce ehliyeti olmayanlar için ne yazı ki D sınıfı ehliyet almak biraz daha uzun bir süreç. Elbette bu uzun sürecin bir de kişilere yüklediği maddi anlamdaki yük var. Eğer hiç ehliyeti olmayan birisi olarak tek bir zaman diliminde, örneğin bir sene içerisinde D sınıfı ehliyet almaya karar verirseniz bu sizin için oldukça yıpratıcı olabilir. Peki neden?

İlk sebep elbette maddi nedenler. Ehliyeti olmayan birisi D sınıfı ehliyet almak için şu masrafları yapmalı:

 Ehliyet sınıfı


 Her şey dahil ortalama ücret


B


 3.500,00


 B -> D


 4.000,00


Tablodaki ortalama ehliyet ücretleri gerçekçi bir bakış açısıyla yazılmıştır. Bazıları için her şey dahil ücretler ortalama %10 daha aşağıda olabilir. Ancak yeni uygulamalarla birlikte direksiyon sınavları zorlaşmış ve direksiyon sınavını geçme oranı %50’ye kadar düşmüştür. Sınavdan bir kere kalan adayın masrafı çok fazla arttığı için bu masraflar ortalama ücrete dahil edilmiştir. Ehliyet ve direksiyon sınavlarında daha başarısız bir performans göstereceğine inanan adaylar ücretleri %10 daha yüksek olarak hesaplayabilir.

Görüldüğü gibi, sıfırdan otobüs ehliyeti alınmak istendiğinde ortaya 7.500,00 TL gibi bir masraf çıkmaktadır. D sınıfı ehliyet fiyatları 2021 tutarı sıfırdan ehliyet almak isteyenler için bir hayli yüksek olmaktadır. Buna ek olarak sıfırdan D sınıfı ehliyeti almanın insanlara getirdiği bir diğer yük de manevi yüktür. Hiç araç sürme bilgisi ve tecrübesi olmayan bir insanın kısa sürede otobüs ehliyeti alması için çok çalışması gerekir.

B Sınıfı Ehliyeti Olanlar İçin D Sınıfı Ehliyet Ücreti

Halihazırda otomobil ve kamyonet ehliyeti yani B ehliyeti olanlar için otobüs ehliyeti almak daha kolaydır. B sınıfı ehliyete D sınıfı ehliyet ekletmek için 2021 yılında her şey dahil ortalama 3.500,00 TL ile 4.000,00 TL arasında masraf yapmanız gerekecektir. Bu süreç zannedilenden daha kolay ve hızlı ilerler. B sınıfı ehliyetiniz varsa sürücü kurslarına başvurduğunuz tarihten itibaren yaklaşık bir-iki ay içinde otobüs ehliyetine sahip olabilirsiniz.

D sınıfı ehliyet fiyatları 2021
D sınıfı ehliyet fiyatları 2021

D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Tıpkı D sınıfı ehliyet fiyatları 2021 toplam tutarlarında olduğu gibi, D sınıfı ehliyetin nasıl alındığı da kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Daha önce en az B sınıfı ehliyeti olanlar ile hiç ehliyeti olmayanlar D sınıfı ehliyeti farklı yollardan geçerek alır.

Daha Önce Ehliyeti Olmayanlar D Sınıfı Ehliyeti Nasıl Alır?

Daha önce en az B sınıfı ehliyeti olmayanların otobüs ehliyeti alabilmeleri için şu aşamaları takip etmeleri gerekir:

 • B sınıfı ehliyet alabilmek için gerekli belgeleri toplayarak sürücü kursuna müracaat etmek
 • Teorik eğitimi ve direksiyon eğitimini tamamlamak
 • 50 soruluk ehliyet sınavından en az 35 doğru yaparak ehliyet sınavını geçmek
 • Direksiyon sınavını geçmek
 • Gerekli bütün ehliyet harçlarını yatırarak Nüfus Müdürlüğünden ehliyet randevusu almak
 • Sürücü kursundan alınan dosyayı Nüfus Müdürlüğüne götürerek işlemleri tamamlamak ve ortalama bir hafta içinde B sınıfı ehliyete kavuşmak

Hemen bugün bir sürücü kursuna kayıt olsanız bile bütün bu işlemleri tamamlamanın en az beş ay süreceğini hatırlatmak isteriz.

İşlemin bundan sonraki bölümüne devam edebilmek için en az 24 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. 24 yaşını doldurmayanların D sınıfı ehliyet kursu başvuruları işleme alınmayacaktır.

Yaş şartını yerine getiriyorsanız işlemlerinize şöyle devam edebilirsiniz:

 • D sınıfı ehliyet alabilmek için gerekli belgeleri toplayarak sürücü kursuna müracaat etmek
 • Direksiyon eğitimini tamamlamak
 • Direksiyon sınavını geçmek
 • Gerekli bütün ehliyet harçlarını yatırarak Nüfus Müdürlüğünden ehliyet randevusu almak
 • Sürücü kursundan alınan dosyayı Nüfus Müdürlüğüne götürerek işlemleri tamamlamak ve ortalama bir hafta içinde yenilenmiş D sınıfı ehliyete kavuşmak

Önceden B Sınıfı Ehliyeti Olanlar D Sınıfı Ehliyeti Nasıl Alır?

Önceden B sınıfı ehliyeti olanlar için süreç çok daha pratik işlemektedir. Yukarıda önceden ehliyeti olmayanlar için D sınıfı ehliyet almayı anlattığımız sürecin ikinci kısmı aynen önceden B sınıfı ehliyeti olanlar için geçerlidir. Önceden otomobil ehliyeti olan kişiler otobüs ehliyeti almak için sürücü kursuna müracaat ederler. Sadece direksiyon eğitimi alırlar ve direksiyon sınavına girerler. Direksiyon sınavını geçtiklerinde ehliyetlerini D sınıfına yükseltme hakkını elde ederler.

D Sınıfı Ehliyet Harç Ücreti Ne Kadar?

D sınıfı ehliyet harç ücretleri en yüksek araç ehliyeti harç ücretleri arasındadır. Bir kişi D sınıfı ehliyet harç ücreti almak için toplamda 1.491,2 TL harç ücreti öder. Bu harç ücretinin büyük bir kısmı Maliyeye vergi olarak, çok ufak bir kısmı ise Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına “hizmet bedeli” olarak ödenir.


1.491,2 TL’lik ücretin dağılımı şöyle gerçekleşir:


1.254,2 TL’si harç olarak Maliye Bakanlığına


200 TL’si değerli kağıt bedeli olarak Maliye Bakanlığına


37 TL’si hizmet bedeli olarak Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına


D Sınıfı Ehliyet Alma Şartları

D sınıfı ehliyeti almanın temelde iki şartı vardır. Birincisi, yazımızda sürekli bahsettiğimiz B sınıfı ehliyet şartı. Otomobil ve kamyonet ehliyeti olarak adlandırılan B sınıfı ehliyeti, Türkiye’de otomobil kullanmak isteyen herkesin alması gereken ehliyettir. Daha önce ehliyeti olmayan kişiler doğrudan D sınıfı ehliyetine müracaat edemezler. (Önceden bu durum mümkündü. Daha ağır bir kurs müfredatıyla hiç ehliyeti olmayan kişilere doğrudan otobüs ehliyeti veriliyordu. Fakat güncel şartlarda bu durum mümkün olmamaktadır.)

D sınıfı ehliyet alıp otobüs kullanmak için taşımanız gereken ikinci şart ise, yaş şartı.

Otobüs Ehliyeti Yaşı

Eğer 21 yaşınızı doldurduysanız iş makinesi ehliyeti alıp iş makinesi kullanabilirsiniz. Hatta tır ehliyeti alıp, uzun yolculuklarda tır bile sürebilirsiniz! Fakat aynı yaşta size kimse otobüs ehliyeti vermeyecek. Türkiye’de otobüs ehliyeti almanın yaş şartı 24. Otobüs ehliyetine müracaat edecek herkes en az 24 yaşını doldurmuş olmalı. Bazı kişiler 24 yaşına girer girmez otobüs ehliyeti alabileceğini düşünmektedir. Bazıları da yanlış hesaplamalar nedeniyle henüz 24 yaşını doldurmadığı halde, yaş şartını karşıladığını düşünerek ehliyet kurslarının kapını çalmaktadır.

Lütfen dikkat: Ehliyetlerdeki yaş şartları sınırları kanunlarla belirlenmiş şartlardır. Dolayısıyla gideceğiniz kursun müdürü ya da bir başka yetkili bu şartların esnetilmesi için size yardımcı olamaz. Bu nedenle kanunla belirlenen şartları yerine getirmeniz ve otobüs ehliyeti almak için en az 24 yaşını doldurmayı beklemeniz gerekmektedir.

D Sınıfı Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Otobüs ehliyeti için toplayıp sürücü kursunuza götürmeniz gereken belgeler şunlardır:

 • Kimlik fotokopisi (Kimliğiniz yanınızdaysa kurs yardımcı olacaktır)
 • Diploma veya diploma yerine geçen / öğrenim durumunu gösteren belge
 • Son altı aya ait 2 adet biometrik foto
 • D sınıfı ehliyet için sağlığınızın yeterli olduğunu gösteren sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Varsa mevcut sürücü belgesinin fotokopisi

Bu belgeler her sürücü kursu kaydı esnasında kesinlikle verilmesi gereken belgelerdir. Sürücü kursunuz duruma göre sizden farklı belgeler talep edebilir. Bu nedenle kapıdan geri dönmemek için önceden kursu arayıp hangi belgelerin gerektiğini sorabilirsiniz.

Kimler D Sınıfı Ehliyet Alamaz?

Bazı kişilere D sınıfı ehliyet verilmez. O kişiler:

 • D sınıfı ehliyet almaya engel sağlık sorunu olanlar
 • Suçtan hüküm giymiş olanlar
 • 24 yaşını henüz doldurmamış olanlar

D Sınıfı Hangi Araçları Kullanabilir?

D sınıfı ehliyet sahipleri M (moped), B (otomobil ve kamyonet), B1 (4 tekerlekli motosiklet), D1 (16+1 kişilik minibüs) ve F(traktör) kullanabilirler. Diğer araçları kullanmak isteyen D sınıfı ehliyet sahiplerinin sürücü kurslarında direksiyon kursu almaları ve direksiyon sınavını başarıyla vermeleri gerekir.

D Sınıfı Tır Kullanabilir Mi?

D sınıfı tır kullanamaz. D sınıfı ehliyeti olan birisi tır ehliyeti almak için önce C (kamyon ve çekici) sonra da CE (dorseli kamyon ve çekici, tır) ehliyeti alması gerekir. Kişinin bu ehliyetleri alması için ayrı ayrı sürücü kursu ücreti ödemesi, direksiyon kurslarını vermesi ve ehliyet harçları yatırması gerekir.

D Sınıfı Kamyon ve Çekici Kullanabilir Mi?

D sınıfı kamyon ve çekici kullanamaz. Kamyon kullanmak isteyen D sınıfı ehliyet sahibi sürücü, direksiyon sınavını vermeli ve harç ücretini ödeyerek, ehliyetine C sınıfını ekletmelidir.

D Sınıfı Minibüs Kullanabilir Mi?

D sınıfı ehliyeti olan otobüs sürücüleri minibüs (16+1) kullanabilir. Otobüs ehliyeti D1 olarak geçen minibüs ehliyetini kapsamaktadır.

D Sınıfı Traktör Kullanabilir Mi?

D sınıfı traktör kullanabilir. D sınıfı, traktör ehliyeti olarak geçen F sınıfını kapsamaktadır.

D Sınıfı İş Makinesi Kullanabilir Mi?

D sınıfı iş makinesi kullanamaz. İş makinesi kullanmak isteyen otobüs sürücüsü kullanmak istediği iş makinesinin kursuna gidip direksiyon eğitimi almalı ve direksiyon sınavını geçmelidir. Daha sonra ehliyet harç ücretlerini yatırmak kaydıyla o iş makinesinin sınıfını ehliyetine ekletebilir.

Kaç Defa D Sınıfı Direksiyon Sınavına Girilir?

Her otobüs sürücüsü adayının 4 kez direksiyon sınavına girme hakkı vardır. Bilinçli olarak direksiyon sınavına gidilmediği takdirde bir hak yok olur. 4 hakkını dolduran otobüs sürücüsü adayları, tekrar kurs kaydı yaptırıp direksiyon eğitimi alabilir ve 4 kez daha otobüs direksiyon sınavına giriş hakkı kazanır. Aday ikinci seferde de 4 kez direksiyon sınavında başarılı olamazsa dosyası yanmaktadır. Bu kez adayın tekrar şansını denemek istemesi durumunda en baştan kurs ücretini ödeyerek, teorik ve direksiyon eğitimlerini tekrar tamamlaması ve sürece böyle devam etmesi gerekir.

Direk D Sınıfı Ehliyet Alınır Mı?

Hayır, alınmaz. Bu D sınıfı ehliyet alabilmenin şartlarından bir tanesi B sınıfı ehliyete sahip olmaktır. Otobüs sürücüsü adayı olan kişi öncelikle B sınıfı ehliyet almalıdır.

D Sınıfı Ehliyet Alacak Kişiler Teorik Eğitim Alır Mı?

Hayır, almaz. D sınıfı ehliyet alacak kişiler B sınıfı ehliyet alırken teorik eğitimlerini tamamlamış oldukları için tekrar teorik eğitim almazlar.

D Sınıfı Ehliyet Sınavı Ne Zaman Yapılır?

D sınıfı ehliyet kursunu başvuru yapmanızdan sonraki bir ay içinde D sınıfı ehliyet sınavı yapılmaktadır.

Otobüs Direksiyon Sınavından Başarılı Oldum. Şimdi Ne Olacak?

Otobüs direksiyon sınavından başarılı olan otobüs sürücüsü adaylarının dosyalarının sürücü kursları tamamlar ve adaya haber verir. Aday, sürücü kursundan dosyasını aldıktan sonra D sınıfı harçlarını öder ve Nüfus Müdürlüğü ehliyet biriminden randevu alır. Randevuda ehliyet yenileme başvurusu tamamlanır.

D Sınıfı Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?

D sınıfı ehliyet yenileme ücreti yenilenecek D sınıf ehliyetinizin hangi tip olduğuna göre değişir. Yenilenecek ehliyetiniz eski tip ehliyet ya da yeni tip ehliyet olabilir.

Eski tip ehliyetlerin yenileme bedeli 13+2 TL (13 TL’si Maliye Bakanlığına vergi, 2 TL’si Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına hizmet bedeli), yani toplamda 15 TL’dir.

Yeni tip ehliyetlerin yenilenme bedeli 200+37 TL ( 200,00 TL’si Maliye Bakanlığına vergi, 37 TL’si Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına hizmet bedeli), yani toplamda 237,00 TL’dir.

D Sınıfı Ehliyet Harç Ücreti Ödemesi Nüfus Müdürlüğüne Yapılabilir Mi?

Hayır, yapılamaz. Nüfus Müdürlüğü sizden vergi tahsil etmez, hizmet bedeli almaz. Vergi ödemelerinizi ve hizmet bedeli ödemenizi bankalar aracılığı ile Nüfus Müdürlüğüne gitmeden önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

D Sınıfı Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

D sınıfı ehliyet randevusu başvurunuzu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün çeşitli hizmetlerine randevu vermek için açtığı internet portalı üzerinden yapabilirsiniz. İlgili randevu portalına ulaşmak ve randevu almak için tıklayınız.

D Sınıfı Ehliyet Randevusu Nasıl İptal Edilir?

D sınıfı ehliyet randevunuzu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet portalı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdaki linkte yer alan siteye ulaştığınızda, en alt kısımda “Randevumu iptal etmek istiyorum” bölümünü göreceksiniz. Bu bölüme tıklayıp detayları girerek randevu iptali gerçekleştirebilirsiniz. Nüfus dairelerinin çok kalabalık olduğunu ve yoğun çalıştığını, randevunuzu iptal etmediğiniz takdirde bu yoğun çalışma temposuna zarar vereceğinizi unutmayın. Eğer D sınıfı ehliyet randevunuza katılmayacaksanız randevunuzu iptal etmeniz gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *