Elektrik Desteği Resmen Başladı! Elektrik Desteği Nasıl Alınır, Başvuru Nereye Yapılır?

Elektrik faturası desteği için müracaat şekli belli oldu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay bir açıklama yapmış oldu ve desteğe muhtaç vatandaşlara elektrik faturası desteği verileceğini söylemiş oldu.

Söz mevzusu açıklama sonrası eleştiri karar Resmi Gazete ‘nin bugünkü sayısında yayımlandı ve yürülüğe girdi. “İhtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği verilmesi”ne ilişkin uygulamada ödemeler, hak sahiplerinin geçerli kimlik belgesi ve konut elektrik faturası ibraz etmesiyle PTT üstünden yapılacak.

PTT ‘DEN AÇIKLAMA GELDİ
PTT AŞ ‘den mevzu ile ilgili meydana getirilen açıklamada, kurum ile Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğü içinde imzalanan ve bugün yürülüğe giren söz mevzusu protokol kapsamında, toplumsal yardım ödemesi alan hak sahiplerine elektrik tüketim desteği verilmesi amacıyla emek harcama yürütüldüğüne yer verildi.

BAŞVURU ŞARTLARI
Elektrik tüketim desteği programından yararlanmak için gerçek sahibinin Türk vatandaşı olması, tertipli yardım alması şartı aranacak. Söz mevzusu programdan faydalanacak gerçek sahibinin, PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve konut elektrik faturası ibraz etmesi kafi olacak.

DESTEK TUTARI FATURADAN DÜŞECEK
5 bine yakın PTT iş yerinden yapılacak ödemelerde, Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen elektrik tüketim desteği kadar meblağ faturadan düşülecek. Geçmiş dönemlerde yararlanılmaması koşuluyla geçmişe yönelik üç dönem süresince ödeme yapılabilecek.

Elektrik tüketim desteği tutarı, gerçek sahibi adına her ay 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat, 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat, 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat, 5 ve daha fazlaca kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat karşılığı kadar olacak.

Elektrik faturası desteğine müracaat yapmak için PTT ‘ye müracaat edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *