En Uygun Taşıt (Araç) Kredisi Hangi Bankalar Veriyor?

Vasıta sahibi olmak isteyenler için oldukca mühim olan vasıta kredisi değişik bankalar tarafınca değişen faiz oranları ve vade süreleri ile sunulmaktadır. Bilhassa vasıta fiyatlarının son zamanlarda artış göstermesi üstüne vasıta kredisi çekmek isteyenlerin sayısında da artış görülmektedir.

Taşıt Kredisi Iyi mi Alınır?

Sıfır ya da ikinci vasıta almak isteyenlerin nakit paralarının bulunmaması halinde çoğunlukla kullanılan bir yöntem olarak taşıt kredisine yönlendirilmektedirler. Taşıt kredisi temelde aracın ödemesinin banka tarafınca yapılmasını ve bankaya da borcun bitinceye kadar aracın ipotekli olmasını içermektedir. Sıfır araçlar kadar belirli yaşa kadar olan ikinci el araçlar için de kredi verilmektedir. Taşıt kredisini çekebilmek için bankalara bakılırsa şartlar değişebilmektedir.

Taşıt Kredisi Veren Kamu Bankaları

Pek oldukca kredi türünde olduğu benzer biçimde kamu bankaları taşıt kredisi için de uygun faiz oranlarını vermektedirler. Vakıfbank, 48 aya varan vade süreleri ile taşıt almak isteyenlere kredi imkânı sunmaktadır. Aracın kasko değerinin 120.000 lirasına kadar kredi imkânı sunan Vakıfbank bununla birlikte ikinci el araçlar için de kredi olanakları tanıyor. Buna bakılırsa 5 yaşını aşmamış araçlar için kredi vadesi 60 aya kadar çıkabilmektedir. 5 ve 8 yaş arasındaki araçlar için ise bankanın vermiş olduğu vade süresi 36 ay olmaktadır. 3 ayda bir ödemeli vasıta kredisi imkânı ise kişilerin daha kolay bir halde vasıta sahibi olmalarını tanımaktadır. Göz önünde tutulması ihtiyaç duyulan nokta taşıt kredisinin tıpkı konut kredisinde olduğu benzer biçimde tamamının verilmediğidir. Vasıta değerinin yüzde 70’i ve ikinci el araçlarda da yüzde 50’si kadar taşıt kredisi verilmektedir.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi; 60 aya varan vade süreleri ile beraber vasıta sahibi olmak isteyenlere kolaylık sunan Ziraat Bankası taşıt kredisi faiz oranlarında 0,89 oranını kullanmaktadır. Sıfır araçların yanında 5 yaşına kadar olan ikinci el araçlar için de kredi imkânı sunan banka, satış bedelinin tamamını kapsamamakta, yüzde 75 oranında kredi imkânı sunmaktadır. Sunmuş olduğu vade oranları yükseldikçe faiz oranları da daha çok yükselebilmektedir.

Halkbank Taşıt Kredisi; 3 ay ödemesiz dönemli aylık eşit taksitli taşıt kredisi imkânları ile öne çıkan Halkbank’ın faiz oranları 0,94 olarak belirlenmiştir. En üst limit olarak 200.000 belirmiş olup bu üst limit üstünden 60 aya kadar vade süresi bulunmaktadır. Sadece 120.000 TL kredi başvurusunda bulunanlar için ise vade tutarı 48 ay ile sınırı olan tutulmuştur. İkinci el araçların alımında ise 5 yaşa kadar kredi imkânı bulunmaktadır. İkinci el araçlar için çekilecek kredi tutarlarında kredi yüzdesi düşüş gösterebilmektedir.

Taşıt Kredisi Veren Hususi Bankalar

Denizbank Taşıt Kredisi; Yüksek kredi imkanları ile öne çıkan Denizbank, ikinci el araçların alımında dahi 150.000 TL’ye kadar kredi verebilmektedir. Nihai satmaca değerinin yüzde 70’lik kısmına kadar kredi sunan Denizbank, ikinci el araçların alımında ise yüzde 50 değerinde kredi imkânı uygulamaktadır. Hem de faiz oranları da 1,21 olarak belirlenmiştir. Değişmeyen taksit oranları üstünden de ödemek mümkün kılınmaktadır. Müracaat yapabilmek için şubelerden ya da mobil uygulamayı kullanmak kafi olmaktadır.

Akbank Taşıt Kredisi; Akbank için taşıt kredisi çekilmesi için gelir belgesine gereksinim duyulmaktadır. Gelir belgesinin olmaması halinde taşıt kredisi çekmek mümkün değildir. Ihtiyaç duyulan şartların sağlanması halinde 60 aya kadar vade süreleri ile beraber hem sıfır hem de ikinci el taşıtlarda kullanılmak suretiyle kredi imkânı sunulmaktadır. Aylık 1,10 faiz oranlarından başlamış olan tutarlar vade oranına bakılırsa değişim gösterebilmektedir. Krediler için web bankacılığı ve şubeleri kullanılabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *