Ermenistan Asgari Ücreti 2023

bilgibudur.com

İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Ermenistan Asgari Tutarı ile ilgili informasyon aktarımında bulunacağız.

Ermenistan’ın resmi para birimi Ermenistan Dramı olarak öne çıkıyor. 1 Euro’da averaj olarak 563 Ermenistan Dramı’na eşit.

Ermenistan ekonomisi 2021 yılı itibarıyla fazlaca zor süreçlerden geçiyor. Ermenistan’da %17.7 oranında işsizlik, %30’luk yoksulluk var. 3 milyon sözü geçen Ermenistan’da 1 Dolar ise 482 Ermenistan Dramı’na eşit.

Ermenistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Ermenistan asgari tutarı 2021 senesinde güncel olarak 115 $ olarak belirlenmiş durumda. 29 Ağustos 2018 dolar kuruyla birlikte 115 Dolar ; 55.499 Ermenistan Dramı’na eşit. Doğrusu bir Ermenistan vatandaşı aylık olarak minimum 55.499 Ermenistan Dramı maaş alıyor.  55.499 Ermenistan Dramı ise 742,67 TL’ye eşit. Peki bu maaşla neler yapabilir?

Ermenistan Fiyatlar

Hikersbay tarafınca sağlanan bilgiler ışığında Ermenistan’da yaşam eski günlere kıyasla fazlaca daha zorlaştı. Git gide artan dolar ve Euro kuru, Ülke içinde yaşanmış olan kriz v.s. derken Ermenistan batmaya yaklaşıyor. Ermenistan’da 1 yatak odası bulunan şehir merkezindeki daire kirası 80.000 Ermenistan Dramı’ndan başlıyor ve 180.000 Ermenistan Dramı’na kadar uzanıyor.

Peki asgari ücret seviyesiyle kira seviyeleri içinde niçin bu şekilde bir fark var kabul edebilirsiniz. Ülkede kriz olduğundan durum bu şekilde. İşyerleri işçilerine asgari ücretten yüksek maaş veriyor ve bir halde geçinmesini sağlıyor.

Ermenistan’da bir süpermarkete girer Süt almak isterseniz 404 Ermenistan Dramı, taze beyaz ekmek almak isterseniz 500 gram için 230 Ermenistan Dramı, 12’li yumurta almak isterseniz 750 Ermenistan Dramı para ödersiniz. Diğeri tutarları görüntülemek için aşağıda yer edinen görsele bakmanız kafi olacaktır.

Ermenistan Emek verme Şartları

Ermenistan’da emek verme şartlarının pek iyi bulunduğunu söyleyemeyiz. Git gide artan enflasyon, kriz v.s. derken emek verme için uygun bir ortam oluşmuyor. İşsizlik seviyesinin %17.7’li seviyelerde seyrettiği Ermenistan’da yoksulluk oranı ise %30’a çıkmış durumda.

Ermenistan’da resmi emek verme saati 40 saat. Fakat isterseniz mesai yapabiliyorsunuz. Mesai yaptığınız kadar parayı alıyorsunuz. Bu durumda herhangi bir problem bulunmuyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *