Hollanda Ev Kiraları – Kiralar Ne Durumda?

bilgibudur.com

Merhaba kıymetli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Hollanda ev kiraları ile ilgili data aktarımında bulunacağız. Hollanda ev kiraları merak ettiğiniz mevzular içinde yer ediniyor. Bizde bu merağınızı gidermek amacıyla derin bir araştırma sonucu Hollanda ev kiralarını yazımızda derledik. Gelin bakalım hangi ev ne kadarmış? Asgari tutara gore ev kiraları nasılmış? Hep beraber görelim.

Apartman sayısının fazla olmadığı, genel olarak 3-5 kattan oluşan evlerin bulunmuş olduğu Hollanda’da değişik ev tipleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ev kiralarken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Hepsi yazımızda bulunuyor.

Hollanda Ev Kiraları 2021

Hollanda Ev Kiraları, ne devasa yükseklikte ne de oldukca düşük. Türkiye ile benzer şekilde belirlenmiş durumda. Asgari tutara kıyasladığımızda ise İstanbul fiyatlarıyla neredeyse aynı diyebiliriz. Fakat Hollanda’da şöyleki bir durum var. Asgari ücretle çalışan sayısı oldukca azca. Daha doğrusu tüm Avrupa bu şekilde. Genel olarak işverenler asgari ücretten fazla maaş verdiklerinden dolayı yaşam oldukca refah bir halde ilerlemekte.

Hollanda’da aylık olarak bekar birisi averaj 734 €’ya ev bulabilir. Aileler ise averaj olarak 1.100 €’ya ev bulabilirler. Asgari ücret ile kıyaslandığında yazının başlangıcında da bahsettiğimiz şeklinde İstanbul ile neredeyse aynı.

Aşağıda görsellerde görmüş olduğunuz 3 odalı 77 metrekarelik evde aylık 1.600 €’ya oturabilirsiniz. Amsterdam Houthavens’de yer edinen bu evi görmek için – TIKLAYINIZ (Emlak sitesinden alındığı için bağlantı kaldırılmış olabilir, kırık bağlantı bildirimini yorumdan yapabilirsiniz)

Hollanda ev kiralarına en yüksek – en düşük olarak bakacak olursak gene averaj olarak bir fiyat verebiliriz. Bundan dolayı her sitede, şehirde rakamlar birbirinden değişik. Şehir merkezinde bekarlar için 1 odalı ev tutmak istiyorsanız bu durumda en düşük ev kirası 620 €, en yüksek ev kirası ise 1.500 € olacaktır. Eğer şehir merkezi olması önemli değil diyorsanız bu durumda kiralar 450 €’dan başlamış olacak, 1.100 €’ya kadar uzanacaktır.

Aile için ev arayışındaysanız şehir merkezinde en düşük bulabileceğiniz 3 odalı daire fiyatı 1.100 €’dur. Şehir merkezinde olması önemli değil, merkez haricinde da ikamet ederim diyorsanız 800 €’ya kadar daire bulma şansınız var.

Daha net anlamanız ve görüntülemeniz için Hollanda ev kiralarını tablo haline getirdik:

Hollanda Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 1.500 € 1.100 €
En Yüksek (3 Oda) 2.500 € 1.800 €
En Düşük (1 Oda) 620 € 450 €
En Düşük (3 Oda) 1.100 € 1.800 €

Hollanda Ev Iyi mi Kiralanır?

Hollanda’da ev kiralayacaksanız karşınıza 2 değişik ev tipi çıkmaktadır. Birincisi şelf tipindeki evler. Bu tip evlerin içerisi tamamıyla boş oluyor. Boştan kastımız eşyanın var olmaması değil, eşyanın yanı sıra parkeler, duvar boyaları v.s. hiçbir şey yok. Eve girdiğinizde her şeyi kendiniz yaptırmanız gerekiyor. Bu tip evleri önermiyoruz. Bundan dolayı maliyetiniz hakikaten oldukca büyük olacaktır. Kirası ucuz olabilir fakat, harcayacağınız para da tam tersi fazla olacaktır.

Şelf olmayan diğeri tip evlerde ise ankastreler yer ediniyor. Parke bulunuyor. Dolap, masa, tül perdeye kadar bulunuyor. Bir tek yatak bulunmuyor. Yatak istiyorsanız mobilyalı ev tercihinde bulunmanız gerekiyor. Eğer şelf olmayan evleri tercih ederseniz, 50 – 100 € içinde değişim gösteren eşya kullanım parası ödüyorsunuz. Bahsettiğimiz masa, perde şeklinde eşyaları kullanmak için veriliyor bu ücret.

Hollanda Ev Kiralama Siteleri

İsimlerin üzerine tıklamanız kafi olacaktır.

Remax

Century 21 Global 

Lutz Real Estate 

TREC Housing 

De Vries Robbe

STARK

Hollanda Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hollanda’da depozito olarak 2 yada 3 kira değerinde ücret alınmaktadır. Bilhassa Türkiye’den gelmişseniz 4 kiraya kadar depozito bedeli çıkabiliyor. Depozito, eğer evden çıkarken herhangi bir zarar vermemişseniz, size geri ödenmektedir.

Hollanda’da ev kiraları tamamen banka üstünden yapılıyor. Evi kiraladıktan sonrasında, banka hesabı açtırıp ödeme yapıyorsunuz. Elden ödeme yapılırsa Hollanda’da bu “kara para” diye geçiyor. Kesinlikle yasak ve kabahat. Buna dikkat etmelisiniz.

Hollanda’da evden çıkarken evde yer edinen hiçbir eşyayı almayın. “Iyi mi olsa bırakmışlar” diye bir kavram yoktur. Evlerin özelliği o şekildedir. Eğer evden çıkarken, girdiğinizde aslına bakarsanız mevcud ve eve ilişkin olan eşyalardan herhangi birini alırsanız hırsızlığa kadar suçlanabilirsiniz.

Hollanda’da ev sahipleri ile bir çok vakit mail kanalıyla görüşülür. Elbet düzgüsel görüşenlerde vardır fakat çoğunluğu mail kanalıyla kontakt oluşturmayı tercih ediyor. Ev sahibinizle iyi geçinmeye bakın, şundan dolayı Hollanda’da ev sahipleri kiracılara hakikaten kıymet verir.

Amsterdam Ev Kiraları 2021

Hollanda’nın en bilindik, dünya genelinde ün kazanmış şehri olan Amsterdam’da yaşam oldukca kolay değil. Kira tutarları yüksek. Bilhassa öğrencilerin uzak durması gereksinim duyulan bir şehir diyebiliriz. Öyleki ki Amsterdam’da tek odalı şehir merkezinde yer edinen bir evi averaj olarak 1.521 €’ya tutabilirsiniz. Eğer bu ev şehir merkezi dışındaysa bu averaj 1.093 €’ya düşecektir. Bu fiyatlar organik olarak ki 1 odalı öğrenci / bekar evleri için geçerli peki aileler ne yapıyor?

Aileler genel olarak 3 odalı evlere yöneliyor. Bu evlerden ise Amsterdam’ın merkezinde yer alanları averaj 2.550 €’ya, şehir merkezi haricinde 8-9 KM uzaklıkta olanları ise 1.803 €’ya kiralanıyor.

Amsterdam Ev Kiraları Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 1.800 € 1.450 €
En Yüksek (3 Oda) 3.000 € 2.200 €
En Düşük (1 Oda) 1.200 € 800 €
En Düşük (3 Oda) 1.800 € 1.400 €

Rotterdam Ev Kiraları

Hollanda’nın diğeri bir meşhur şehri olan Rotterdam, yaşam kalitesi açısından yaşanabilecek dünya genelindeki 3 şehirden birisi diyebiliriz. Çoğunluğunu orta yaş kesmin oluşturduğu Rotterdam’da kiralar Amsterdam’a kıyasla uygun.

Bekarsanız, 1 odalı evin size yeteceğini düşünüyorsanız Rotterdam merkezdeki bir ev için averaj 1.027 €, Rotterdam’a belirli uzaklıkla merkez dışındaki mahalledeki bir ev için averaj 713 € ödeme yaparsınız.

Eğer tek oda bana yetmez, aileyiz yada ben genişliği seviyorum diyorsanız bu kere karşınıza 3 odalı evler çıkacak. Şehir merkezinde 3 odalı bir evi 1.652 €’ya bulabilirsiniz. Gene şehir merkezi dışındaki 3 odalı evleri ise 1.065 €’ya gönül rahatlığıyla bulabilirsiniz.

Rotterdam Ev Kiraları Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 1.200 € 900 €
En Yüksek (3 Oda) 2.100 € 1.500 €
En Düşük (1 Oda) 700 € 480 €
En Düşük (3 Oda) 1.350 € 900 €

Eindhoven Ev Kiraları 2021

Eindhoven kira olarak Rotterdam’a yakın bir şehir olarak öne çıkıyor. 1 odalı şehir merkezindeki daire için Eindhoven’da 915 € averaj kira ödenmektedir. Eğer şehir merkezi haricinde daire isterseniz averaj 717 €’ya kadar düşmektedir.

3 odalı şehir merkezindeki daireler 1.557 € olarak öne çıkarken, şehir merkezi dışındakiler ise 1.150 € olarak kendini göstermektedir.

Hollanda Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 1.050 € 850 €
En Yüksek (3 Oda) 1.800 € 1.500 €
En Düşük (1 Oda) 700 € 500 €
En Düşük (3 Oda) 1.250 € 900 €

Hollanda Asgari Tutarı

Peki bu ev kiraları asgari tutara kıyasla iyi mi? Asgari ücretle Hollanda’da ev kiraları dahil geçim iyi mi? Şeklinde sorularınız ne olacak? Organik olarak bunların yanıtını da bulabileceksiniz. Hollanda Asgari Ücreti 2021 yazımızdan mevzuyla ilgili daha detaylı data almanız mümkün.

Hollanda Asgari Tutarı 2021 senesinde güncellenen son zamlarla birlikte 1.578 €’dur. Fakat bahsettiğim şeklinde asgari ücret ile yaşayan kişi sayısı oldukca azdır. Asgari ücret alanların bir fazlaca ise (evliyse) hanım – adam çalışmaktadırlar.

Hollanda Yaşamı

Hollanda’nın en meşhur şehri Amsterdam’dır. Başkent olan Amsterdam dünya genelinde “özgürlükler şehri” olarak bilinmektedir. Özgürlükler şehri derken derhal aklınıza Avrupa filmleri gelmesin. Başkasının sınırlarına girildiği an özgürlük sonlanır. Doğrusu güzel bir özgürlük anlayışı vardır. Amsterdam dünyada yaşanılacak şehirlerden birisi.

Hijyen açısından oldukca hijyenik olmadığı söylenir. Öyleki ki tuvaletten çıkıldığında elini yıkamayanların sayısı bir fazlaca fazlaymış. Kredi kartı diye bir kavram olmayan Hollanda’da Pin kart yada nakit kart kullanılmakta. Türkiye’den pahalı yaşamı bulunan Hollanda’da et ve süt ürünleri birazcık daha Türkiye’ye yakın diyebiliriz.

4 kişilik bir aile Hollanda’da averaj olarak sağlığa 185 €, İnternet ve faturalara 230 €, otomobil vergisi ve sigortasına 95 €, markete 700 €, eğlenceye ve dışarı hayatına 500 €, ev kirasına 840 € ödeme yapmaktadır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *