Martini Vermut Fiyatı 2020 Yılında Ne Kadar? Güncel Fiyatıyla Martini Vermut

2020 yılı başında yapılan ÖTV zammıyla Martini vermut fiyatları ortalama %3 zamlanmıştı. Martini vermut fiyatı 2020 yılında da, alkol fiyatlarına zam kararı alınmadığı için eski etiket fiyatıyla aynı oldu. Tarihi Eski Roma’ya kadar dayanan ve ilk defa 18. yüzyılda İtalyanlar tarafından bulunan vermut, Türkiye’de Tekel markasıyla uzun yıllar “Vermut” adıyla üretildi. Ancak ağzının tadını bilen içiciler genellikle 19. yüzyılın başlarından beri üretim yapan İtalyan vermut firması Martini’nin vermutlarını tercih ediyor.

İçerisinde tarçın, kakule ve pelin otu gibi maddelerin olduğu bilinen vermutun tam tarifi, ticari sır olarak saklanmaktadır. Ortalama %17-%18 alkol oranı olan vermutlar, normal şarabı sevmeyenler için, aromatize edilmiş yüksek alkollü bir şarap çeşidi olarak tüketiliyor.

martini vermut fiyatı 2020
martini vermut fiyatı 2020

Martini Tarifi

Martini vermut fiyatı 2020 listemizi sizlerle paylaşmadan önce Martini tarifi vermek istedik. Martini’nin en ideal tarifi, bol buz ve 7.5 cl cin kullanılarak yapılan versiyonudur. Tarifin detaylarına geçmeden önce herkesin damak zevkine göre farklı Martini tarifleri yaptığını hatırlatalım. Vereceğimiz malzemeleri ve oranları bir miktar değiştirerek siz de kendinize uygun Martini’yi ortaya çıkartabilirsiniz.

Tarifin yapılışında ortalamanın çok üzerinde alkol barındıran (%40 gibi) vermutlardan da yararlanabilirsiniz.

Martini Malzemeleri

Martini tarifinin en önemli kısmını Martini malzemeleri oluşturuyor. Kullanacağınız malzemeler yapacağınız Martini’nin tadını ve kalitesini belirleyeceği için, malzeme kullanımında dikkatli olmanızı öneririz. Elbette profesyonel bir Martini ustası olmadığımıza göre, ilk denemeler biraz başarısız olabilir. Ancak Martini yapmak, yemek yapmak kadar zor değildir. Sadece karışımda kullanacağınız oranları kendi damak zevkinize göre belirlemeniz gerekir.

Martini vermut fiyatı 2020 yılında değişmedi, ancak Martini (diğer bilinen adıyla vermut) yapımında sadece vermut kullanılmıyor. Eğer ilk defa Martini hazırlıyorsanız, iyi haber şu ki Martini yapımında kullanılan diğer malzemeler o kadar da masraflı değil. Martini vermut malzemeleri şunlar:

  • 7,5 cl miktarında cin (Her türlü cin kullanılabilir, Gordon’s tavsiye edilir.)
  • Bol miktarda buz
  • 1,5 cl dry vermut (Vermutun türüne ve miktarına dikkat!)
  • Limon kabuğu ve yeşil zeytin
  • Kokteyl süzgeci
  • Martini kadehi

Martini Yapılışı

Görüldüğü üzere yukarıda sıraladığımız malzemeler Martini vermut fiyatı 2020 fiyatına etki eden diğer malzemeler. Eğer bu malzemeleri temin ettiyseniz Martini tarifine geçebiliriz.

Bir adet karıştırma kabı temin edip bu kabın içine buz, vermut ve cin koyuyoruz. Daha sonra uzun bir çubukla karşımı karıştırarak iyice soğutuyoruz. Kokteyl süzgeci ile karışımı süzerek daha önceden buzlukta bekleterek soğuttuğunuz Martini kadehine koyun.

Kürdana takılmış bir adet yeşil zeytini içine koyup kalın kesilmiş limon kabuğunu içkiye sıkın ve limon parçasını içine atın.

İşte bu kadar! Martini hazır!

Martini Fiyatları

Martini vermut fiyatı 2020 yılında ortalama 160,00 TL civarında seyrediyor. 75’lik ve 100’lük standart boyutta üretilen vermutlar, geçen sene gelen zamlar öncesinde 75,00 – 115,00 TL arasında alıcı buluyordu. Geçen sene yapılan ÖTV zamları, alkol çeşitlerine farklı miktarlarda etki etmesine rağmen, bu zamların en fazla vermut çeşitlerine yansıdığını söyleyebiliriz.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de alkol kullanan tüketicilerin %50’sinden fazlası alkol fiyatlarını fazla buluyor. Peki siz vermut fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikrinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

martini vermut ne kadar?

Vermut Fiyatları

Vermut fiyatları deyince akla Martini markası gelse de, Türkiye’de farklı markalar da raflarda yer ediniyor. Vermut markaları Türkiye’de çok fazla olmadığı ve Martini dışındaki markalar çok fazla tüketilmediği için, yazımızda diğer markaların vermut fiyatlarından bahsetme gereği duymadık.

Sarhoşluğu ağır, içimi rahat olan vermut içkisinde Martini markasından şaşmamanızı tavsiye ederiz. Peki Martini vermut fiyatı 2020 yılında zamlanacak mı?

2020’de Martini Vermut Fiyatında Bir Değişiklik Var Mı?

Aperatif kokteyllerin en idealleri arasında yer alan vermutlar, çalkalanarak içilmez. Dry Martini elde edilmek isteniyorsa tarifte kullanılan vermut miktarı azaltılabilir. 2020 yılında vermut yapımında kullanılan malzemeler zamlanabilir, ancak doğrudan vermut zammı şu an için söz konusu değil.

Martini vermut fiyatı 2020 yılının ortalarında artabilir. Çünkü yılın ikinci yarısında enflasyon oranlarıyla orantılı olarak ÖTV zammı söz konusu olacaktır. Fakat şunu da belirtmemiz gerekir ki diğer içkilerde olduğu gibi vermut fiyatları, yılın her vakti, her an zamlanma riskiyle karşı karşıyadır. En güncel ve zamlı fiyat bilgisi için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Martini Nasıl İçilir? Martini İçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Martini tüketiminde herkesin kendine özgü bir üslubu olabilir. Biz yazımızın bu kısmında herkes tarafından kabul edilen bazı Martini içim detaylarına değinmek istiyoruz. Martini içiminde en çok dikkat edilmesi gereken şey Martini’nin kendisine has cam bardağını kullanmaktır. Sıradan bardaklarla tüketilen Martini’den yeteri kadar keyif almanız mümkün olmayabilir. Martini tüketiminde dikkat edilmesi gereken diğer nokta içine koyulan yeşil zeytinin çekirdeksiz olmasıdır.

Diğer ve belki de en önemli nokta ise Martini’nin yapımında kullanılacak cin ya da votka miktarıdır. Bu malzemeler içecekteki alkol miktarını arttıracağı için, ekstra kullanılan içkinin alkol miktarına ve kullanım miktarına dikkat edilmelidir.

Migros Martini Fiyat

Martini vermut fiyatı 2020 farklı satış noktalarında farklı fiyatlarla satılıyor. Tüketiciler Martini’ye ulaşırken en fazla Migros’u kullanıyor. Migros Martini fiyatları ortalama 160,00 TL. Ancak 2020’de gerçekleşebilecek olası bir alkol zammından sonra Migros Martini fiyatları da artış gösterecektir.

Martini nerede satılır? Martini almak için Migros’un yanı sıra Carrefour’u da kullanabilirsiniz. Carrefour Martini fiyatları da yukarıda belirttiğimiz fiyatlar gibidir. Bu iki marketin içki fiyatları çok fazla farklılık göstermemekle birlikte, yaşadığınız şehrin büyük ya da küçük bir şehir olması da Martini fiyatlarını etkilemektedir.

Martini Vermut Çeşitleri

Yazımızın kalan kısmında Martini vermut fiyatı 2020 listesini sizlerle paylaşmadan önce Martini çeşitlerini incelemek istiyoruz.

martini vermut bianco
martini vermut bianco

Martini Bianco

Martini Bianco, Martini’nin en çok tercih edilen vermutudur. Çoğunlukla Absolut gibi votkalarla tercih edilen bu çeşit, bazı tüketicilere çok şekerli gelebilmektedir. Yine de büyük bir kitlenin en sevdiği içecek Martini Bianco’dur. Martini Bianco fiyatını, diğer Martini fiyatlarıyla birlikte listemizde bulabileceksiniz.

Martini Extra Dry

Buz ile muhteşem bir uyum içinde tüketilebilen Martini Extra Dry, bir kere tadanların bir daha vazgeçemeyeceği bir içecek. Bu içki, kokusu ve damak tadı bakımından on üzerinden dokuz puanı rahatlıkla hak ediyor.

Martini Rosso

Kırmızı renkli bu vermut kimilerine göre Martini’nin en iyi vermutudur. Bazıları buzla birlikte sek içmeyi tercih eder. İçimi diğer vermutlara göre daha kolaydır.

Martini Bitter

Martini’nin en az tercih edilen vermutu olmasına karşılık, %25 alkol içerir ve tarihin en eski vermutlarından bir tanesidir. Çeşitli içkilerle deneyerek bitter lezzetini keşfedebilirsiniz. Yeni bir lezzet arayışındaysanız ve daha önce Martini Bitter tatmadıysanız, bu lezzeti denemenizi tavsiye ederiz.

Bütün Liste – Martini Fiyatları 2020 Ocak Listesi

 Martini Vermut Fiyatı 2020

 Martini Extra Dry 100’lük vermut  160,00 ₺
 Martini Bianco 100’lük vermut  160,00 ₺
 Martini Rosso 100’lük vermut  160,00 ₺
 Martini Bitter 100’lük vermut  160,00 ₺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir