Tanzim Satış Fiyatları

bilgibudur.com

Meyve ve sebzelerde fiyatların oldukca süratli bir halde artmasından dolayı tanzim satış noktaları kuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla belediyeler tarafınca meyve ve sebze satışı yapılıyor. Tanzim satış noktalarında satılan meyve ve sebzeler üreticiden çıkmış olduğu fiyatın üzerine oldukca azca bir kar eklendikten sonrasında satılıyor. Bu sayede halk daha rahat meyve ve sebze satın alabiliyor. Peki tanzim satış tutarları ne kadar? Tanzim satış noktaları nerede?

Tanzim Satış

Yazının başlangıcında da belirttiğimiz suretiyle bilhassa süpermarketler tarafınca devasa yükseklikte fiyatlara satılan sebze ve meyvelerin halka daha ucuz fiyatlarla satılması, bu sayede süpermarketlerin tutarları indirmek zorunda bırakılması benzer halde sebeplerden dolayı tanzim satışa başlandı. Meydana getirilen açıklamalar tanzim satış noktalarının averaj olarak 2 ay daha satış yapacağını, eğer piyasa düzelmezse ve hala yüksek fiyatlı satışlar yapılmaya devam ederse sürenin daha da uzatılacağı yönünde.

Üreticinden alınan fiyatın üzerine 0,25 – 0,50 TL benzer halde küçük karlar eklendikten sonrasında halka sunulan meyve ve sebzeler, fiyatlardan yakınan halk için sevindirici bir adım oldu. Halkın bir kısmı tanzim satış noktalarında oluşan kuyrukların utanç tablosu bulunduğunu belirtirken, bir kısmı ise fırsatçılara yapılabilecek en güzel hamle olarak değerlendiriyor.

Tanzim Satış Noktaları

Tanzim satış noktaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla birlikte şuanda Ankara ve İstanbul’da toplam 40’dan fazla bölgede oluşturulmuş durumda. Ucuza meyve ve sebze almak isteyen halkın yoğun olarak ilgi gösterdiği tanzim satış noktaları ve tanzim satış tutarları ile ilgili bilgiyi yazının devamında başlıklarda net bir halde vereceğiz. İstanbul’da toplam 50 tanzim satış noktası, Ankara’da ise toplam 15 satış noktası bulunuyor. Halk Sebze ismiyle kurulan tanzim satış noktaları hem Ankara’nın hem de İstanbul’un her bölgesinden kolaylıkla ulaşılabilecek uzaklıkta yer ediniyor.

Tanzim Satış Noktaları Ne kadara Kadar Açık

Tanzim satış noktaları Ankara ve İstanbul’da değişik emek harcama saatleriyle birlikte çalışıyor. Nüfusu birçok ülkenin nüfusunu geçmiş olan İstanbul’da sabah saat 10.00’da başlamış olan tanzim satışları, akşam saat 19.00’a kadar aralıksız olarak devam ediyor. 9 saat süresince meydana getirilen satışlarda, tanzim satış noktalarının önündeki kuyruk şimdiye kadar en düşük 10 metreyi görmüş durumda. 1 kilometreye kadar kuyruk olduğu zamanlar da oluyor.

Ankara’da ise tanzim satış noktaları İstanbul’a kıyasla daha geç kapanıyor. Gene sabah saat 10.00’da oluşturulan Halk Sebze satış araçları akşam saat 22.00’a kadar hizmet veriyor. 12 saat süresince aralıksız olarak meyve ve sebze satışı yapılarak halka uygun fiyatlarla ürünler veriliyor.

Tanzim Satış Tutarları

ePTTAVM üstünden de alabildiğiniz uygun fiyatlı meyve ve sebze tutarları net bir halde belirtilmiş durumda. Peki güncel olarak tanzim satış tutarları ne durumda? Sebzelerin kilogramı kaç TL?

 • 1 Kilogram Soğan – 2 TL
 • 1 Kilogram Patates – 2 TL
 • 1 Kilogram Domates – 3 TL
 • 1 Kilogram Salatalık – 4 TL
 • 1 Kilogram Patlıcan – 4.50 TL
 • 1 Kilogram Sivri Biber – 6 TL
 • 1 Kilogram Kırmızı Biber – 6 TL
 • 1 Kilogram Çarliston Biber – 6 TL
 • Marul – 2 TL
 • Beyaz Lahana – 4 TL
 • Kırmızı Lahana – 3 TL
 • Karnabahar – 3 TL

Şuanda güncel olarak tanzim satış tutarları bu durumda. İlerleyen süreçte artar mı, düşer mi bilinmiyor.

Tanzim Satış Noktaları Nerede?

Tanzim satış noktalarından en oldukca tercih edileni ePTTAVM, şu sebeple Türkiye’nin her yerinden ulaşım sağlanabiliyor. Fakat sanalda değil gerçek hayatta bulunan tanzim satış noktalarının 50 tanesi İstanbul’da, 15 tanesi ise Ankara’da yer ediniyor. 2 büyükşehirde de tanzim satış noktalarından uygun fiyatlı sebze satın alabiliyorsunuz.

İstanbul Tanzim Satış Noktaları

İstanbul’da Kağıthane’den Bölme’e, Pendik’ten Esenyurt’a, Ümraniye’den Alibeyköy’e kadar 50 değişik bölgede tanzim satış noktası kurulmuş durumda. İşte tüm İstanbul tanzim satış noktaları:

 1. Kağıthane – Meydan
 2. Aksaray – Meydan
 3. Kasımpaşa – Kızılay Meydanı
 4. Mecidiyeköy – Meydan
 5. Kadıköy – Meydan
 6. Eminönü – Meydan
 7. Bakırköy – Meydan
 8. Beylikdüzü – Meydan
 9. Bölme – Meydan
 10. Avcılar – Meydan 
 11. Bayrampaşa – Meydan
 12. Bağcılar – Meydan
 13. Çekmeköy – Meydan
 14. Ümraniye – Meydan
 15. Pendik – Meydan
 16. Sarıyer – Meydan
 17. Beşiktaş – Meydan
 18. Sultanbeyli – Meydan
 19. Güngören – Meydan
 20. Sultangazi – Meydan
 21. Esenyurt – Meydan
 22. Tuzla – Meydan
 23. Üsküdar – Meydan
 24. Beşiktaş – Meydan
 25. GOP – Meydan
 26. Şirinevler – Meydan
 27. Esenler – Meydan
 28. Sancaktepe – Meydan
 29. Kartal – Meydan
 30. Küçükçekmece – Meydan
 31. Büyükçekmece – Meydan
 32. Bostancı – Lunapark
 33. Halkalı – Meydan
 34. Ataşehir – Meydan
 35. Zeytinburnu – AVM
 36. Alibeyköy – Silahtar
 37. Beykoz – Kavacık Meydan
 38. Ataşehir – Örnek Mahallesi
 39. Başakşehir – 2. Etap Metro çIKIŞI
 40. Üsküdar – Kirazlıtepe
 41. Zeytinburnu – Meydan
 42. Eyüpsultan – Meydan
 43. Pendik – Sahil Meydan
 44. Ümraniye – Meydan AVM Otopark
 45. İstinye – İspark
 46. Fatih – Karagümrük Meydan
 47. Bahçeşehir – 1. Kısım
 48. Esenler – 100. Yıl Mahallesi
 49. Haliç
 50. Bayrampaşa – Yıldırım Mahallesi

Ankara Tanzim Satış Noktaları

İstanbul’da olduğu benzer halde Ankara’da da birçok satış noktası bulunuyor. Nüfus yoğunluğunun İstanbul’a nazaran oldukca daha düşük olduğu Ankara’da 15 değişik tanzim satış noktası kuruldu. Ankara tanzim satış noktaları ise şu şekilde sıralanıyor:

 1. Abdi İpekçi Parkı
 2. Kurtuluş Parkı
 3. Altındağ – Siteler İtfaiye Meydanı
 4. Mamak – Bostancık Meydanı
 5. Etimesgut – Belediye Karşısı
 6. Sincan – Lale Meydanı
 7. Altındağ – Millet Metrosu Çıkışı
 8. Kızılay 15 Temmuz Ulusal İrade Meydanı
 9. Hasköy Cemre Parkı
 10. Keçiören – Kuyubaşı Metrosu Çıkışı
 11. Keçiören – Belediye Önü
 12. Mamak – Şafaktepe Parkı
 13. Mamak – Bostancık Caddesi
 14. Yenimahalle – Batıkent Gimsa Karşısı
 15. Yenimahalle – Gölbaşı Belediyesi Karşısı

Balıkesir Tanzim Satış Noktaları

Ankara ve İstanbul’un peşinden Balıkesir’de de tanzim satış noktaları açıldı. Uzun kuyruklar oluşan bu satış noktalarında da düşük fiyatlar karşılığında sebze satışı yapılıyor. Balıkesir tanzim satış noktaları ise şu şekilde öne çıkıyor:

Bursa Tanzim Satış Noktaları

Balıkesir ile birlikte Bursa’da da tanzim satış noktaları kuruldu.  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ziraat A.Ş. vesilesiyle kurulan tanzim satış noktaları 10.00 – 19.00 saatleri içinde vatandaşlara hizmet veriyor. Haftanın her günü bu saatler içinde alışveriş yapma imkanınız bulunmuyor.

 • Emek Polis Karakolu Altındaki Park
 • Dikkaldırım Mihraplı Parkı
 • Arabayatağı Metro İstasyonu
 • Yıldırım – Namazgah PArkı
 • Emir Sultan Medanı
 • Millet Mahallesi
 • Soğanlı Mahallesi – Kanalboyu
 • Demirtaş Meydanı
 • Nilüfer – Beşevler Burfaş Tesisleri Önü Fatma Ana Heykeli
 • Nilüfer –  Hastane Arazisi

İzmir Tanzim Satış Noktaları

İzmir’de güncel olarak ne yazık ki tanzim satış noktası bulunmamaktadır. Fakat ilerleyen dönemde eğer süpermarketler tarafınca verilen fiyatlar hala yüksek olmaya devam eder, fırsatçılıkla halkın cebi soyulmaya çalışılırsa İzmir’de de tanzim satış noktası kurulabilir.

Antalya Tanzim Satış Noktaları

İzmir’de olduğu benzer halde Antalya’da da tanzim satış noktası bulunmuyor. Gene aynı şekilde eğer tanzim satış, amacına ulaşmazsa ve fiyatlar düzgüsel seyrinden ve piyasa üstünden verilir halk zor durumda kalırsa Antalya tanzim satış noktaları ile ilgili data aktarımında bulunacağız.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *