2023 Bekçi Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?

Geceleri sokak ve caddelerin güvenliğini sağlamak amacıyla, T.C. İçişleri Bakanlığı tarafınca bekçi alımı yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan hanım ve adam vatandaşların faydalanmış olduğu bekçi alımlarında, lüzumlu niteliklere uyum sağlanıp sağlanmadığı denetlenmektedir. Her yıl 30 bine yakın bekçi alan T.C. İçişleri Bakanlığı, bu yılda da yeni bekçi alımı yapacağını deklare etti. Silahlı ve vur emirli olarak vazife yapa bekçilik için 2021 senenin 500 çarşı ve 172 kırsal alan güvenliğini sağlayacak kadro açıldığı belirtilmiştir. Bekçilik şartları ve bekçilik için aranan temel niteliklerin tamamı, yazı içinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Bekçilik Başvurusunda Aranan Temel Şartlar Nedir?

Bekçilik başvurusu aşamasında talep edilen temel koşullar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Müracaat sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Müracaat yapmak için minimum lise ya da dengi bir okuldan mezun olunmalıdır.
 • Müracaat tarihleri itibariyle, adayların 18 yaşını doldurmuş olması temel şartlardan bir tanesidir. Adayların en fazla 31 yaşlarında olması gerekir. 31 yaşından büyük adaylar, bekçilik başvurusu yapamamaktadır.
 • Adam adayların, askerlik hizmetini tamamlaması gerekir.
 • Müracaat meydana getirilen tarih itibariyle, herhangi bir teşkilat ya da siyasal parti üstünde adaylığın bulunmaması gerekir.
 • Kabahat örgütlerine ve kabahat teşkil eden derneklere üye olan adaylar, bekçilik başvurusu yapamazlar. Bu kişilerin sicil kayıtları incelenmekte ve başvurular anında iptal edilmektedir.
 • Müracaat meydana getirecek adayların, adli sicil kayıtlarının temiz olması gerekir. Sicil kayıtlarında herhangi bir sabıka bulunan ya da bir soruşturmada adı geçen vatandaşlar, bekçilik başvurusu yapamazlar.
 • Terör örgütlerine açıkca ya da gizli saklı şekilde yandaşlık eden kişiler bekçi olarak atanamazlar.
 • C. İçişleri Bakanlığı tarafınca yapılacak adli arşiv taramasında, kişilerin kendileri ve aileleri adına herhangi bir kabahat geçmişinin bulunmaması gerekir.
 • Polislikten herhangi bir sebebe bağlı olarak çıkarılan vatandaşlar, bekçilik başvurusu yapamazlar.
 • Uyuşturucu madde üretimi, ticareti ya da dağıtımı mevzusunda kabahat kaydı bulunan kişiler, bekçilik kategorilerine alınmayacak ve bu kişilerin başvuruları iptal edilecektir. Müracaat meydana getirecek kişilerin, silahlı vazife halletmeye ya da tabanca kullanmaya engel olacak hiçbir probleminin olmaması gerekir.
 • Kişilerin fizyolojik ve zihinsel anlamda hiçbir engelinin bulunmaması gerekir.
 • Kamu kurumlarına girme ya da kamu kurumlarında vazife yapmadan men edilmemek gerekir. Kamu kurumlarından men edilen vatandaşlar, bekçilik başvurusu yapamazlar.
 • Sıhhat yönetmeliği kapsamında belirtilen tüm şartlara uyum sağlamak gerekir. Sıhhat problemi olan kişiler, bekçilik ekibine alınmayacaktır.
 • Kişilerin kendisinin ya da eşlerinin, fuhuş sebepli bir soruşturmada yer almaması, yüz kızartıcı hiçbir suçlarının bulunmaması gerekir.
 • Kişilerin minimum 1.67 boya haiz olması gerekir.
 • Vücut kitle endeks oranlarının minimum 18, en fazla 27 olması gerekir.
 • Müracaat meydana getirilen dönem içinde, saptanca oluşturulan adreslerde minimum 1 senedir ikamet edilmesi gerekir.
 • 3 aşamalı bekçilik imtihanını başarıyla geçtikten sonrasında, sözlü ve uygulamalı mülakatlardan tam not almak gerekir.

Yukarıda belirtilen şartların bir ya da birkaçına uyum sağlamadığı tespit edilen adayların, bekçilik başvuruları iptal edilecektir.

Bekçilik Başvurusunda Hangi Evraklar Talep Edilir?

Bekçilik başvurusu için lüzumlu görülen evraklar, aşağıdaki listede ele alınmıştır:

 • Bekçilik imtihanı müracaat dilekçesi
 • Kimlik belgesi – sürücü belgesi ya da pasaportun aslı ve bir tane fotokopisi
 • Imtihan kontenjanının açıldığı il sınırlarında minimum 1 senedir ikamet edildiğini kanıtlayan ikametgâh belgesi
 • Son 1 yıl içinde çekilen, 4 tane güncel biyometrik fotoğraf
 • Imtihan harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuzlar
 • Bekçilik görevine engel olacak herhangi bir sıhhat probleminin olmadığını gösteren, tam teşekküllü hastaneden verilmiş sıhhat raporu
 • Yaş düzeltmesi ya da yaş değişimi yapıldığına dair tüm belgeler
 • Askerlik görevinin tamamlandığını gösteren teskere belgelerinin aslı ve birer tane fotokopisi

Yukarıda sıralanan evrakların haricinde, T.C. İçişleri Bakanlığı tarafınca ek belge de talep edilebilir. Tüm evrakların T.C. İçişleri Bakanlığı müdürlüğüne ya da Güvenlik Genel Müdürlüğüne teslim edilmesinin peşinden, bekçilik başvuruları tamamlanacaktır.

Üç Aşamalı Bekçilik Imtihanı Iyi mi Yapılır?

Bekçilik başvurusu sonrasında uygulanan üç aşamalı imtihan ile müracaat icra eden adaylar içinde seçim yapılmaktadır. 3 kategoriden meydana gelen bekçilik alım imtihanı, yazılı imtihan, sözlü imtihan ve fiziki engel parkuru olarak kategorize edilmektedir. Bekçilik başvurusu icra eden adaylar, ilk olarak yazılı sınava alınmakta ve adayların başarı derecesi ölçülmektedir. Yazılı imtihan içinde, Türkçe imtihanı, toplumsal bilgiler imtihanı, fen bilgisi imtihanı, yaşam bilgisi imtihanı, matematik imtihanı ve genel kültür imtihanı yer verilmiştir.

Imtihan esnasında, cevaplanan tüm sorular optik kağıtlara işaretlenmelidir. 100 puanlık yazılı sınavdan, minimum 50 puan alınarak geçilmesi koşul koşulmuştur. Yazılı imtihan bittikten sonrasında, ikinci aşama olan fiziki yeterlilik mülakatına girilmesi gerekir. Bekçilik müracaat icra eden adayların, fiziki yeterlilikleri dikkate alınmakta ve belirli parkurlardan belirli süre içinde geçilmesi talep edilmektedir. Fiziki yeterlilik sınavından 60 puan alan adaylar, sınavın üçüncü aşamasına geçme hakkı kazanmaktadır. Sözlü mülakat esnasında, müracaat icra eden adayların kendini ifade etme kabiliyetleri dikkate alınmaktadır.

Genel kültür alanında kafi bilgiye haiz olunduğunu belirleyen sözlü mülakat aşamasında, adayların düşünceleri ve beklentileri dikkate alınmaktadır. Sözlü imtihan esnasında, adaylara 5 kategoride sorular sorulmaktadır. 20 puandan oluşan kategorilerden, minimum 70 puan alarak geçilmesi gerekir.

Bekçilik Başvurusu Nereden Iyi mi Yapılır?

Bekçilik müracaat işlemleri için iki ayrı kategori belirlenmiştir. İnternet başvurusu ve bireysel müracaat olarak iki değişik kategoride ele alınan bekçilik başvurusu, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

 • Bekçilik başvurusu için aşağıda yer edinen “Müracaat” butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Sistem girişi için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin doğrulanması gerekir.
 • Kimlik detayları tamamlandıktan sonrasında, e-devlet sistemine girilmeli ve bekçilik müracaat formu doldurulmalıdır.
 • Bekçilik müracaat formunda ihtiyaç duyulan bilgiler tamamlandıktan sonrasında, müracaat bakanlığa iletilecektir.

Bekçilik Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Online müracaat yerine, fiziki müracaat yapmak için Polis Akademisi resmi web sitesi takip edilmelidir. İnternet sitesinde belirtilen tarihler içinde, adaylardan ön müracaat alınmaktadır. Ön müracaat sonrasında, adayların sıhhat kontrolünden geçmesi ve Müracaat Kabul Komisyonuna müracaat yapması gerekir. Belirtilen tarihler geçtikten sonrasında, meydana getirilen tüm başvurular geri iade edilecektir. Kişisel başvurular esnasında, binaya herhangi bir yazışma aracı ya da elektronik aygıt alımı yapılmamaktadır.

Bekçilik Atama İşlemleri Iyi mi Yapılır?

3 aşamalı bekçilik sınavının geçilmesinin peşinden, lüzumlu usullere uygun olarak atama süreci başlatılacaktır. Arşiv taraması ve mülakatlarda da başarı göstermiş olan adaylar, bekçi olarak atanmaya hak kazanmaktadır. Sıhhat raporunun alınmasının peşinden, adayların atamaları gerçekleştirilmekte ve en geç 15 gün içinde, vazife başlangıcı yapılmaktadır.

Bekçilik Maaşları Ne Kadardır?

Lise mezunu olarak göreve başlamış olan bekçilere, 4 bin 250 TL aylık maaş verilmektedir. Ön lisans eğitiminin tamamlanmasının peşinden, bekçi olarak atanan adaylara 4 bin 400 TL maaş ödemesi yapılmaktadır. Lisans bölümünü tamamlayan bekçilerin, 4 bin 657 TL aylık geliri bulunmaktadır. Belirtilen bekçilik maaşları, ek ödemeler ve aile yardımlarının da eklenmesiyle daha da artmaktadır.

Polis Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?

İtfaiyeci Nasıl Olunur, Şartları ve Maaşı Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Güncel Maaşları Ne Kadar ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *