3 Ay Kredi Borç Ertelemesi Onaylandı! Ertelem Nasıl Yapılacak ?

Son Dakika Kredi Borçlarına 3 Ay Erteleme Sonucu Resmi Gazete’de Yayımlandı! Gelen son dakika haber içeriğine gore kredi borçları için 3 ay erteleme sonucu alınmış ve Resmi Gazete’de yayımlanmış bulunmaktadır. Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Cumhurbaşkanı sonucuna gore, korona virüsü salgını dolayısıyla mağdur olan esnaf ve sanatkarın kredi borçları 3 ay ertelenmiş bulunmaktadır. Buna gore korona virüsü salgını dolayısıyla ziyan olan esnaf ve sanatkarların Halk Bank tarafınca almış oldukları ve ödenemeyen düşük faizli kredi borçları 3 ay süre ile ertelenmiş bulunmaktadır.

Alınan karar doğrultusunda, korona virüsü salgını sebebi ile beraber işleri ziyan olan, Türkiye genelinde etkinlik gösteren esnaf ve sanatkarlar için yeni düzenleme sonucu alınmış bulunuyor. Halk Bankası tarafınca Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine, bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle ya da direkt düşük faizli kredi kullandırılmasına yönelik kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine yönelik usul ve esaslar belirlenmiş bulunuyor.

3 Ay Erteleme İşlemi İçin Herhangi Bir Müracaat Şartı Aranmıyor!

3 Ay Erteleme İşlemi İçin Herhangi Bir Müracaat Şartı Aranmıyor! Alınan karara gore 30 Haziran 2021 ve öncesinde kullanılan düşük faizli kredilerden doğan borçlardan 1 Temmuz 2021 – 30 Eylül 2021 döneminde vadesi dolacak olup, kararın yürürlüğe girmiş olduğu tarih itibarı ile itfa edilmeyen borçlar, herhangi bir müracaat şartı aranmaksızın faiz gerçekleşme ettirilerek ve taksit sayıları değiştirilmeden 3 ay süre ile ertelenmiş bulunmaktadır.

Erteleme periyodu süresince taksit – anapara borcu ve gerçekleşme edecek faizin ilgili kararlar uyarınca borçluya yansıyan kısmı için tutara yönelik banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecektir. Alınan karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan erteleme periyodu süresince çalışan sayısını azaltmayacağına yönelik taahhütname alınacaktır. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından çıkartılacaklardır. Bankanın karar kapsamında ertelenen kredilerden doğacak gelir kayıpları, Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca ödenecektir. Alınan karar 1 Temmuz 2021 itibarı ile geçerli olacaktır.

Bankalar Kurban Bayramı Kredi Kampanyalarını Açıklandı!

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar, Limiti Ne Kadar?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *