7 Adımda Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? (SIFIR FAİZLİ)

Bu yıl 3 Ocak tarihinde gösterilen Resmi Gazete’ de ki Cumhurbaşkanlığı sonucuna nazaran hayvancılık sektöründeki çiftçilere hususi Ziraat bankası vasıtasıyla faizsiz hayvancılık kredisi verilmeye devam ediyor. Tarımsal işletmelere kullandırılmak suretiyle Ziraat bankası ve  TKK tarafınca kullandırılacak olan sıfır faizli hayvancılık kredisi iyi mi alınır? Faizsiz hayvan kredisini hangi banka veriyor? Hayvancılık kredisi veren bankalar ve faiz oranları ile ilgili tüm detaylar yazımızda..

Faizsiz Hayvan Kredisi Iyi mi Alınır?

Vatanımızda tüm kesimlerde meydana getirilen ve geçerli ve karlı bir meslek dalı olarak olan hayvancılık sektörüne yatırım yapmak isteyenler Ziraat bankası tarafınca faizsiz kredi imkanı sunmaktadır.

Ülke ekonomisinde önemli bir yere haiz olan hayvancılık kredisi hususi bankalardan ve kamu bankalarından kullandırılmaktadır. Her yıl olduğu şeklinde 2023 senesinde da faizsiz hayvan kredisini Ziraat bankası tarafınca belirlenen  şartlara haiz olmaları halinde kolaylık ile bu yatırım için kredi kullanabilmek mümkün.

Büyükbaş, küçükbaş hayvancılık ve kanatlı sektörü için işletme ve yatırım dönemleri içinde düşük faizli ve faizsiz 7 yıla varan vadeli krediler ile birlikte devlet faiz desteklerinden kolaylıkla sizlerde yararlana bilirsiniz. Faizsiz kredi veren Ziraat bankasıdır. Bunun haricinde düşük faiz oranları ile hayvancılık kredisi veren birçok hususi bankada mevcuttur.

Düşük Faizli ve Faizsiz Hayvancılık Kredisi 2023

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığa sıfırdan adım atmak isteyenler ve bunu bankalardan kredi alarak gerçekleştirmeyi düşünenler hayvancılık kredisi veren bankaları araştırıyor. Hayvancılık kredisi denilince akla ilk gelen banka olan Ziraat bankası bu yıl da faizsiz kredi vererek hayvancılık sektörünün canlanması ve teşvik edilmesi amacıyla düşük faizli ve faizsiz krediler vermektedir. Bu yıl da faiz desteği veren Ziraat bankası % 75, % 50 ve % 25 lere varan faiz indirimleri ile çiftçilerin yanında yer ediniyor. 2023 senesinde Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi faiz oranları oldukça düşüktür. Bu yıl hanım ve genç girişimciler de kapsama alınarak,  hanım ile 40 yaş altı genç çiftçilere bir oldukca hayvansal yatırımlar için faizsiz krediler verilmektedir.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi

2023 senesinde Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca verilen tarımsal işletmelere ziraat ve hayvancılık sektörlerinde kullandırılmak suretiyle düşük faizli ve sıfır faizli olarak kredi verilecektir. Hayvancılık sektöründe her sektörde değişik olmak suretiyle özellikli kriter olarak belirlenen şartları yerine getiren çiftçiler için % 25, % 75, ve % 90 ile % 100 olmak suretiyle faiz indirimi desteği sağlanacaktır.  31 Aralık 2023 evveliyatına kadar başvuruları alınmaya devam edecek olan bu  faiz desteğinden yararlanmak isteyenlere verilecek olan kredilerin üst limitleri büyükbaş hayvancılıkta 10 milyon, küçükbaş hayvancılıkta 15 milyon,  sütçü kombine sığır yetiştiriciliği 25 milyon, damızlık düve yetiştiriciliği 10 milyon,  arıcılık 2.5 milyon,  kanatlı hayvancılığa 5 milyon damızlık kanatlı sektörüne ve su ürünleri sektörüne 10 milyon, geleneksel yaygın hayvansal üretim 1.5 milyon TL olmaktadır.

2015 sayılı Resmi Gazete’ de gösterilen karar kapsamında sütçü kombine sığır, damızlık düve, büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımları için yatırım ve işletme dönemlerine ilişik olarak kullandırılacak kredilerde yüzde 90 ve 100 faiz indirimi yapılacaktır.

Ziraat bankasının 2023 senesinde senelik cari faiz oranı % 9′ dur. Bu oran üstünden aylık faiz hesaplaması yapılacaktır. Faiz destekleri hesaplamalara dahil edilerek ödeme tablosu oluşturulacaktır.

Senelik %9 faiz olan bir sistemde %75 faiz indirimi yapılırsa %6.75 indirim yapılacak anlama gelir ki, senelik faizi %9 olup %6.75 indirim uygulandığında bizlere kalan senelik %2.25 orandır. Bu oranda aylık %0.1875 anlama gelir. Bu hesaplamalarda faiz destekleri baz alınarak oluşturulur. Faiz indirimleri %25, % 50, % 75 üstünden hesaplamalar bu şekilde olacaktır.

Ziraat bankası koyun kredisi hesaplama tablosu üstünden data alabilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar 2023

Ziraat bankasının faizsiz kredi imkanlarının yanında hayvan kredisi veren bankalar birçok bankada mevcuttur. Bu bankalar ise;

 1. Türkiye İş Bankası
 2. Güvence Bankası
 3. QNB Finansbank
 4. Şekerbank
 5. Denizbank
 6. Teb

İşbankası Hayvancılık Kredisi

Büyükbaş süt, besi hayvancılığı, arıcılık, et tavukçuluğu, küçükbaş damızlık koyun, büyükbaş süt hayvancılığı hayvan alım ve makine ekipman kredisi veren İşbankası hayvancılık sektöründeki işletmecilerin ve yetiştiricilerin yanında yer almaya devam ediyor. Canlı hayvan alımları için finansman desteği veren İşbankası uygun faiz oranları ve geri ödeme koşulları ile sunuluyor.18, 24, 36 ay vadeler ile % 0,96 faiz oranları ile sunulan kredilerden yararlanarak canlı hayvan alımlarını ve

 • Süt soğutma tankı
 • Süt sağım ünitesi
 • Yem hazırlama makinesi
 • Gübre sıyıncı birim ekipmanların
 • Yem, makine, teçhizat, elektrik, veterinerlik hizmeti şeklinde giderlerini de karşılayabilirsiniz.
İşbankası Bireysel Kredi İle Hayvan Alım Kredisi Hesaplama (0,96 faizli)
Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 9 Ay 5.880 TL 52.923 TL
12 Ay 4.485 TL 53.822 TL
18 Ay 3.091 TL 55.649 TL
24 Ay 2.396 TL 57.515 TL
36 Ay 1.704 TL 61.365 TL

Şekerbank Hayvancılık Yatırım Kredileri

Şekerbank aşağıdaki başlıklar altında hayvancılık sektöründe yatırım giderlerinin karşılanması amacıyla finansman desteği elde eden bankalar içinde yer verilmiştir.. Bu başlıkları incelemek gerekirse;

Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi

Bu krediler ile hayvan alımı dahil, buzağı ve düve bölümleri, yem hazırlama üniteleri, durağan(durgun) yada mobil sağım üniteleri, hayvan barınaklarının yapımı, kaba yem depoları, slaj, posa ve gübre çukurlarının yapımı, süt depolama ve soğutma tankları şeklinde işletmede üretim giderlerinin karşılanması amacıyla kullandırılan yatırım kredileri satmaca değerinin yüzde 75′ i kadar olacaktır.

Küçükbaş Süt Hayvancılığı ve Besicilik Kredisi

Küçük baş hayvan alımları için 12 ay vadeli, barınak yapım ve tadilatı şeklinde yatırı giderlerinin finansmanı için 60 ay vadelerde kredi kullandırılmaktadır. Genel şartları ise;

 • Minimum 2 senedir küçükbaş süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçilere destek veren Şekerbank küçük baş hayvancılıkta; koyunda 50, keçide minimum 25 baş kapasiteye haiz işletmeler ile;
 • Minimum 2 senedir küçükbaş besicilik ile uğraşan çiftçilere minimum 50 baş yada bu sayının üstünde hayvan haiz  işletmesin işletmelere finansman desteği sağlamaktadır. Yılda bir ödemeli olmak suretiyle kullandırılan krediler ile canlı hayvan alımı ve yatırım kredileri satmaca değerinin yüzde 75′ i kadar olacaktır.

Et Yumurta Tavukçuluğu ve Hindi Yetiştiriciliği Kredisi

 • Et tavukçuluğunda 10 bin tane
 • Yumurta tavukçuluğunda 5 bin tane
 • Hindi yetiştiriciliğinde  2 bin 500 tane hayvana haiz ve bu sayının üstünde kapasiteye haiz olan, Kanatlı sektöründe 2 yıl deneyim sahibi üreticilere, mevcut yatırımları büyütme, modernize etme ve yeni tesis kurma mevzularında gerekseme duyacakları işletme ile yatırım giderlerinin finansmanı 60 ay vadeli olarak yılda 1 ödemeli olarak kredi verilmektedir. Gene yatırım kredileri satmaca değerinin yüzde 75′ i kadar olacaktır.

Arıcılık Kredisi

 • Uygar arıcılığa destek sloganıyla TAB ve TAB’a bağlı olarak etkinlik gösteren İl Arı Yetiştiricileri Birlikleri’nin etkinlik gösterdiği arıcılıkla ilgilenen üyelerine yada arıcılık faaliyetiyle uğraşan tüzel kişilerin arıcılık faaliyetindeki giderlerinin karşılanması amacıyla esnek ödemeli olarak arıcılık kredi verilmektedir. 
 • Bu kredi Arı yetiştiricileri birliğine asgari 1 senelik üye olan arıcılar ve arıcılık faaliyetiyle 1 yıldan fazla arıcılık işi ile uğraşan tüzel kişi ve tarımsal işletmelere hususi olarak 36 aya kadar vadeler ile yılda bir ödeme imkanı ile sağlanır.

Yapıkredi Kobi Hayvancılık Kredisi

Yapıkredi kobi hayvancılık sektöründeki çiftçilere hususi; Büyükbaş süt hayvancılığı, besicilik, canlı hayvan alım, etlik piliç broiler, küçükbaş süt ve besi hayvancılığı, arıcılık kredilerini 60 aya varan vadeler ile uygun faiz oranları ile kredi ve finansman desteği sunuyor.

QNB Finansbank Hayvancılık Kredisi

Qnb Finansbank hayvancılık ile uğraşan çiftçiler için Ziraat ziraatçi işletme kredileri kapsamında besicilik kredisi, kanatlı kümes hayvancılığı kredisi, süt hayvancılığı, arıcılık ve su ürünleri avcılığı kredilerini 24 ay vadeler ile yatırım maliyetinin %75 oranına kadar finansman desteği elde eden bankanın elde etmiş olduğu kredinin geri ödemesi ise hasat 1,3, 6 ile 12 ay aralıklı olarak sunulmaktadır.

TEB Hayvancılık Kredisi

TEB hayvancılık sektöründe yer edinen çiftçilerin işletme giderlerini karşılamaları amacıyla işletme kredis kapsamında hayvancılık kredi paketleri ile çiftçilere hususi finansman desteği hizmeti sunuyor. Süt hayvancılığı, besicilik, su ürünleri, tavukçuluk kredilerini uygun faiz oranları ile ve geri ödeme koşulları ile her sektör için ayrı olarak belirlenen aşağıdaki belgeler ile başvuruda bulunan çiftçilere hususi kredi sunuyor.

 • Ziraatçi Kayıt Sistemi belgesi
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi
 • İkametgah senedi
 • Tapu fotokopileri
 • İşletme tescil belgesi
 • Damızlık birliği üyelik belgesi
 • Hayvan varlığı sıralaması
 • Gıda üretim sertifikası
 • İşletme tescil belgesi
 • Emek harcama izni
 • Esenlik sertifikası
 • Su ürünleri yetiştiricilik belgesi
 • Ruhsat teskeresi (Vapur ve Şahıs için)
 • Denize elverişlilik belgesi
 • Tonilato belgesi
 • Vapur için sicil tasdiknamesi
 • Islah, Yetiştirici birliklerine üye ise üyelik belgesine haiz olan çiftçiler TEB şubelerine giderek kendilerine hususi kredilere başvuruda bulunarak finansman desteği alabilirler.

Denizbank Hayvancılık Kredisi

Denizbank hayvancılıktan meyveciliğe, sera tarımından su ürünlerine kadar her türlü tarımsal yatırımın desteklenmesinde, oldukca hususi kredi imkanı ve uygun faiz oranlarıyla çiftçilerin yanında yer almaya devam ediyor.

Denizbank tarımsal yatırım kredileri kapsamında hayvancılık kredileri başlığı altında hayvancılık ekipman kredisi, süt hayvanı alımı ve besi hayvanı alım kredilerini 6 ayda bir ödemeli olarak kredinizi 12 ay  ve 60 ay vadeli olarak kullanabilirsiniz. Canlı hayvan alımları ve ekipman alımları için temin edilecek olan kredi tutarı hayvanların satmaca değerinin yüzde 75′ i kadar olacaktır.

Bankalar hayvancılık sektöründe deneyim sahibi olan, Ziraatçi kayıt belgesine haiz ve belirttikleri şartları taşıyan çiftçilere hususi hayvancılık kredilerinden yararlanmak isteyenler tercih ettikleri bankaların şubelerine giderek başvuruda bulunmaları kafi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *