2023 Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Kimlere Verilir ?

Dul maaşı, birçok insanoğlunun müracaat yapmış olduğu ve geçimini sağlamış olduğu bir maaştır. Bu maaş yardımıyla vefat eden kişinin hem eşi hem de evlatları geçimini sağlayabilir. Dul maaşı ise her yıl enflasyon oranına gore değişmektedir ve dul maaşını belirleyen değişik parametrelerde vardır. Bu parametreler doğrultusunda kişinin alacağı dul maaşı belirlenir ve her ay kişiye devlet tarafınca ödenir.

2023 Dul Maaşı Kimlere Verilir?

Dul maaşı, sigortalı olarak çalışan bir kişinin vefat etmesi durumunda geriye kalan hak sahiplerine, doğrusu eşine verilen maaştır. Ek olarak eğer var ise çocuklarına da yetim maaşı adında olan bir maaş bağlanmaktadır. Vefat eden kişinin hanım ya da adam olması fark etmeden eşi ve evlatları bu haktan yararlanabilir. Çocuklarda ise kız ya da adam çocuk ayrımı yapılmaz, her ikisi de devletten yetim aylığı alabilir. Sadece kız ve adam evlatların yetim aylığını alacakları miktar mevzusunda farklılıkları vardır. Kız evlatları bekâr ve çalışmıyor oldukları sürece, yaş sınırı olmaksızın yetim aylığını alabilir. Adam evlatları ise tahsil görmedikleri durumlarda 18, orta tahsil gördükleri durumlarda 20, yüksek tahsil gördükleri durumlarda ise 25 yaşına kadar kesintisiz olarak yetim aylığı alabilirler. 25 yaşını doldurduktan sonrasında ise adam evlatların aylıkları kesilir.

2023 Dul Maaşı Ne Kadardır?

2023 senesinde belirlenen dul maaşı, enflasyon miktarına gore ve emekli maaş zammına gore hesaplanır. 2023 yılı için sigortalı olarak çalışan eşleri vefat eden kişilere aylık 650 TL dul maaşı ödenmektedir.

2023 Dul Maaşı Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

Dul maaşının hesaplanması, vefat eden kişinin maaş durumuna gore belirlenir. Kişinin almış olduğu maaşın belirli yüzdelik oranlarında hak sahipleri dul maaşı ya da yetim maaşı almaktadır.

2023 senesinde dul maaşı ve yetim maaşı hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır:

 • Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşının %50 oranında maaş bağlanır.
 • Vefat eden sigortalının evladı yoksa eşine maaşının %75’i oranında maaş bağlanır.
 • Vefat eden sigortalının bir evladı var ise, çocuğa yüzde %25 oranında maaş bağlanır.
 • Vefat eden sigortalının evlatlarının her birine %25 oranında maaş bağlanır.
 • Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat eden sigortalının maaşı üstüne çıkamayacağı için belirli indirimler yapılarak maaş hisse edilir.
 • Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanır.
 • Vefat eden sigortalının emekli maaşının %90’ına kadar yakınlarına maaş bağlanmaktadır. Bu şekilde bir durumda maaş eşe 2, ufaklıklara 1 hisse olarak hisse edilerek hesaplanır.

2023 Dul Maaşı Ödeme Tutarlarına İlişkin Şartlar Nedir?

2023 dul maaşı ödeme tutarlarına ilişkin şartlar şu şekilde sıralanırlar:

 • 2023’de dul maaşı başvurusu onay alanların, her hangi bir işte çalışmıyor olması ve asla evlatlarının bulunmuyor olması şartlarının sağlanmasıyla, vefat eden eşlerinin maaşlarının % 75’i tutarında maaş almaları sağlanır.
 • Vefat eden kişinin eşi bir çocuk sahibi ise vefat eden eşin maaşının % 50’si tutarında dul maaşı almasına karar verilir.
 • Dul maaşı alacak kişinin iki evladı bulunuyorsa, vefat eden eşin maaşının % 25’i kadar maaş tutarı ödemesi yapılır.
 • Dul maaşı alacak kişinin 3 evladı var ise, dul maaşı ödemesi vefat eden eşin maaşının % 20 ‘si tutarında yapılır.

Bu tutarlar üstünden belirlenen dul maaşı ödemleri, sigortalı olarak emek harcama elde etmiş olan ve vefat eden kişilerin eşlerine yapılır.

2023 Dul Maaşı Müracaat Talep Şartları Nedir?

2023 dul maaşı müracaat şartları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Vefat eden kişinin vefatı öncesi, minimum 5 yıl süresince Toplumsal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmış olması şartının sağlanması ile dul maaşına müracaat yapılır.
 • Vefat eden eşin 5 senelik emek harcama süresinde minimum 9.000 günlük prim ödemelerinin tamamlanmış olması şartının sağlanması ile müracaat yapılır.
 • Vefat eden eşin çalmış olduğu döneme ilişkin prim borcunun bulunmuyor olması şartının sağlanması halinde dul maaşı için müracaat yapılır.

2023 Dul Maaşı İçin Muhtaçlık Belgesi Iyi mi Alınır?

2023 dul maaşı alımı için lüzumlu olan muhtaçlık belgesi, kişinin ikamet etmiş olduğu yerde bulunan muhtarlıktan alınır. Muhtaçlık belgesi sahibi olan kişilere, dul maaşı bağlanma uygulaması sağlanır. Bu duruma bağlı olarak şahıs, muhtaçlık belgesi formu alarak, Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüklerine müracaat yapmalıdır.

Şahıs ikamet yerine bağlı olan muhtarlığa nüfus cüzdanı ile giderek, muhtaçlık belgesi almak istediğini bildirir. Talep üstüne, ‘’muhtaçlık belgesi alım dilekçe formu’’ doldurulup, teslim edilir. Kişinin her hangi bir toplumsal güvencesinin ve sigortasının olmaması ve üstüne kayıtlı taşınmaz bir mal bulunmaması şartlarının sağlanması halinde, muhtarlıkça muhtaçlık belgesi kişiye verilir.

2023 Dul Maaşı Başvurusu İçin Evraklar Nedir?

Dul maaşı başvurusu esnasında belgeleri eksiksiz ve hatasız bir halde kuruma teslim etmeniz gerekir. Aksi takdirde dul maaşı başvurunuz dikkate alınmaz. Bu yüzden süreci doğru takip etmeye ve belgeleri eksiksiz bir halde teslim etmeye itina göstermelisiniz.

2023 senesinde dul maaşı başvurusu esnasında istenen belgeler şu şekildedir:

 • T.C. kimlik kartı
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi
 • 2 tane vesikalık fotoğraf
 • Kalıtım ilanı (Noter tasdikli)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adam çocuklar için tahsil durumunu ispatlayan belge

2023 Dul Maaşı İçin Kimlik Detayları Formu Iyi mi Alınır?

2023 dul maaşı başvurusu için lüzumlu olan kimlik detayları formu, Nüfus Müdürlüğüne meydana getirilen müracaat ile alınır. Dul maaşı alım talebi meydana getirecek olan şahıs, ikamet yerine bağlı konumda olan Nüfus Müdürlüğü binasına giderek, nüfus cüzdanı iletimi ile kimlik detayları formu ister. Talep üstüne yetkili görevlilerce, kimlik detayları formu kişiye teslim edilir.

2023 Dul Maaşı İçin Nüfus Kayıt Örneği Iyi mi Alınır?

2023 dul maaşı alımı için nüfus kayıt örneği, müracaat meydana getirecek kişinin ikamet bölgesine bağlı konumda olan Nüfus Müdürlüğü binasından talep edilir. Kimlik ile Nüfus Müdürlüğünden alınan nüfus kayıt örneği, ıslak imzalı ve kaşeli olarak temin edilmelidir. Evrağın dul maaşı alımında kullanılabilmesi için kaşeli ve ıslak imzalı aslının alınması sağlanır.

2023 Dul Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

2023 Dul maaşı müracaat talebi, dul maaşına müracaat meydana getirecek kişinin yaşamış olduğu ilde yer edinen Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılır. Yaşanılan ilde yer edinen Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğüne meydana getirilen müracaat sırsında, müracaat için lüzumlu olan belgeler tam ve eksiksiz şekilde iletilerek, dul maaşı alımı için talepte bulunulur.

2023 Dul Maaşı Başvurusu Iyi mi Yapılır?

2023 senesinde dul maaşına müracaat yapmak isteyen kişilerin lüzumlu evrakları tamamlamasının peşinden Toplumsal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmesi gerekmektedir. Toplumsal güvenlik kurumuna istenen tüm evrakları teslim eden kişilerin Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda “Dul Maaşı Alım Talebi Dilekçesi” doldurması istenir. Ondan sonra doldurmuş olduğu bu dul maaşı müracaat dilekçesini Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndaki yetkili kişilere teslim etmesi gerekir. Bu işlemlerin yapılmasının peşinden müracaat icra eden kişinin dul maaşı başvurusu işleme alınır.

E-Devlet Üstünden Dul Maaşı Başvurusu Iyi mi Yapılır?

E-devlet kapısı üstünden dul maaşına müracaat yapmak isteyen kişilerin ilk olarak en yakın PTT şubesine giderek gizyazı almaları gerekmektedir. E-devlet şifresi olan kişiler hesaplarına giriş yaptıktan sonrasında yalnız birkaç adımda başvurularını tamamlayabilirler.

İzlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar ise şu şekildedir:

 • T.C. kimlik numarası ve gizyazı ile hesaba giriş yapılmalıdır.
 • ‘Kurumlar’ kısmına tıklanır.
 • Oluşturulan sayfada ‘Toplumsal Güvenlik ve Sigorta’ sayfasına gidilir.
 • Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca sunulan hizmetler arasından ‘Ölü Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı’ kısmı bulunur ve tıklanır.
 • Oluşturulan yeni sayfada vefat eden kişinin T.C. kimlik numarasını girilir.
 • ‘Başvur’ butonuna tıkladıktan sonrasında başvurunuz tamamlanmış olur.

2023 Dul Maaşı Ödemeleri Ne Süre Alınır?

2023 dul maaşı ödemleri, başvuruyu takip eden ilk ay içinde, başvurusu onay alan kişiye yapılır. Dul maaşı alım başvuruları, müracaat yapıldıktan sonraki ayın başlangıcında açıklanır. Açıklamanın yapılması ile dul maaşı ödemelerinin yapılmasına başlanılır. Ocak ayının 1’inde yada Ocak ayının 30’unda müracaat icra eden kişiler, Şubat ayının 1’inde maaş alımı halletmeye başlarlar. Ay içinde meydana getirilen başvuruların tamamı, bir sonraki aya ödeme aktarılması sistemi üstünden gerçekleştirilir.

Ödemelerine başlanan dul maaşları, dul maaşı alımı elde eden kişinin ikamet adresine en yakın konumda yer edinen Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubelerinden temin edilir.

2023 Dul Maaşı Ödemeleri Bankadan Iyi mi Alınır?

2023 Dul maaşı ödemelerinin bankadan alınması için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • 2023 dul maaşı alacaklar kendilerine en yakın Ziraat Bankası yada Halk Bankası şubelerine giderler.
 • Gişe işlemleri için sıra alınır.
 • Sıranın gelmesi ile beraber, kişiye ilişik nüfus cüzdanı, gişe çalışanına iletilir.
 • İletilen kimlikte yer edinen bilgiler teyit edilip, dul maaşı tutarı, gişe çalışanına nakit olarak teslim edilir.

2023 Dul Maaşı Kesintiye Uğrama Sebepleri Nedir?

2023 senesinde dul maaşının kesintiye uğramış olduğu bazı sebepler vardır. Bazı durumlarda geçici olarak kesinti yaşanırken bazı durumlarda da sınırsız olarak kesinti yaşanabilir. Bu şekilde durumlarda kesinti yaşamamak için sebepleri bilmeli ve dikkatli hareket etmek gerekir.

Dul maaşının kesintiye uğramasına sebep olacak olan sebepler şu şekildedir:

 • Vefat eden şahıs üstünden maaş alan eşin yeniden evlenmesi durumunda dul maaşı kesilir.
 • Vefat eden şahıs üstünden maaş alan kişilerin yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlaması durumunda dul maaşı ya da yetim maaşı kesilir.
 • Adam evlatlarının yetim maaşını alma yaşlarının dolması durumunda yetim maaşı kesilir.
 • Kız evlatlarının evlenmesi durumunda yetim maaşı kesilir.
 • Anne ve babanın aylık gelire bağlanması durumunda vefat eden şahıs üstünden aldıkları ölüm aylığı kesilir.
 • Anne ve babanın asgari ücretten daha çok bir gelire haiz bulunduğunun saptanması durumunda vefat eden şahıs üstünden aldıkları ölüm aylığı kesilir.

2023 Dul Maaşı Alma Şartları Nedir?

Dul maaşı almak için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartları hem vefat eden kişinin hem de maaşı alacak olan kişinin sağlaması gerekir. Bu şartları müracaat yapmadan ilkin sağlıyor olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmaz ve dul maaşı alamazsınız.

Dul maaşına müracaat yapabilmek için istenen şartlar şu şekildedir:

 • Vefat eden şahıs üstünden dul aylığı almak isteyen kişilerin vefat eden kişiyle resmî olarak evli olması gerekmektedir.  Aksi takdirde dul maaşı talep edemezsiniz.
 • Bağ-Kur kapsamında emekli olan kişinin vefatı 2008 yılından sonrasında gerçekleşmişse ödemesi ihtiyaç duyulan prim günü 1800 olmalıdır.
 • Bağ-Kur kapsamında emekli olan kişinin vefatının 2008 yılından ilkin gerçekleşmiş olması durumunda ise ödemesi ihtiyaç duyulan prim günü 1080 olmalıdır.
 • SSK kapsamında çalışan bir kişinin asgari olarak 5 yıl sigorta kapsamında çalışmış olması gerekir ve minimum 900 gün prim ödemiş olması şartı aranmaktadır.
 • Ek olarak vefat eden şahıs üstünden yakınlarının yetim maaşı ya da dul maaşıalması için söz mevzusu kişinin hiçbir prim borcunun bulunmaması gerekir.

Çocuklar Dul Maaşından Yararlanabilir Mi?

Vefat eden kişinin evlatları da dul maaşı ya da yetim maaşından yararlanabilmektedir. Sadece yararlanabilmek için müracaat yapmak gerekir. Meydana getirilen müracaat sonucunda, vefat eden kişiden dolayı evlatlarının alacağı dul maaşı ödeme planı şu şekilde hesaplanmaktadır:

 • Yalnızca 1 çocuğun vefat eden şahıs üstünden maaş talebi olması söz konusuysa bu durumda vefat eden kişinin eşine vefat eden şahıs üstünden bağlanan maaşın oranı %75 kadardır.
 • Vefat eden kişinin üstünden maaş alma talebi oluşturan evlatların sayısı 1’den fazlaysa bu durumda ise vefat eden kişinin eşine bağlanan maaş oranı %70’tir. Kalan maaş oranı ise çocuklar içinde paylaştırılmaktadır.

SGK Çeyiz Yardımı Ne Kadar Şartları Neler?

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *