Altın Piyasası Saat Kaçta Açılıyor ?

Altın Piyasası Saat Kaçta Açılıyor ?

Ülkede vatandaşların uzun süreler çalışıp kenarı attıkları paraları kendilerine en uygun şekilde yatırım yapmayı istemekte, bunun için değişik alternatiflerde yatırım planları araştırmaktadır. Yatırım noktasında kısa vadede vatandaşları kara geçiren önemli alternatiflerden biri şüphesiz altındır. Peki vatanımızda Altın piyasası nasıl işler? nelere dikkat edilmeli?

Akıllı bir yatırım yapabilmek adına altına yatırım yapmadan ilkin, yatarım sonrası özenle takip etmeniz gereksinim duyulan bazı önemli adımlar mevcut. Elbet her yatırımda olduğu benzer şekilde altına yaptığınız yatırımda da belirli bir devrin geçmesi elde edeceğiniz verimini arttırıyor diyebiliriz. Bu aşamada siz kıymetli üyelerimizin uyması gereksinim duyulan en önemli adım asla şüphesiz devamlı olarak altın piyasasının dalgalı hareketlerini takip etmekten geçmekte. Zira bu mevzu da ne kadar duyarlı bir takip süreci gerçekleştirirseniz, yatırımınızın size sağlayacağı karlı kazancı mümkün olan en kısa sürede elde edeceksiniz anlamına gelir ki eminiz bunu altına yatırım gerçekleştiren tüm vatandaşlar ister. İsterseniz piyasanın işleyişine de bir göz atalım.

Gününün belirli saatlerinde faaliyete süregelen altın gün içinde belli oranlarda düşüş yada iniş yaşar. Bu dalgalanma haiz olduğunuz altının cinsine gore örnek olarak: çeyrek, yarım, tam yada Cumhuriyet benzer şekilde o an piyasanın belirlediği fiyatlar üstünde alış ve satışa organik olarak tutulur. Altın yatırımınız da kısa sürede yarar görebilmek için kesinlikle gün içinde altın piyasası içinde yaşanmış olan dalgalanmaları sık takip etmelisiniz. Takip ettiğiniz saat bazında büyük değişimler yaşandığını görecek ve fazlasıyla şaşkınlık edeceksiniz.

Altın Piyasası Saat Kaçta Açılır / Kapanır?

Devletimizde altın piyasası ilk faaliyetine 09.30’da adım atar ve gün içinde yaşanmış olan durumlar sonrasında 13.00’da ilk piyasa biter. Açıklamadan da anlayacağınız suretiyle altın piyasası gün içerinde birden oldukca faaliyete geçmekte. İlk etabı belirli oranlarda tamamladıktan sonrasında gene aynı gün içinde 15.00’da süregelen piyasa 17.15’de ona ermektedir. Altına yatırım yapmayı planlıyorsanız yukarıda belirlenen iki etaplı piyasa işleyiş saatlerinde aralıklı olarak altın alış ve satış durumunu denetim etmelisiniz. Aynı şekilde eğer esasen altına sahipseniz ve bunu nakde çevirmeyi düşünüyorsanız gün içine değişime uğrayan alış fiyatını takip etmeniz en doğrusu olacaktır.

Peki kapanış saati haricinde alım/satım yapmak?

Devletimizde belirlenmiş olan altın piyasası açılış ve kapanış saatleri haricinde elbet alım satım yapabilmek mümkün. Bu konudaki işleyiş piyasa saatlerinden birazcık değişik ücretlere haiz. Şöyleki ki herhangi bir bankadan altın alım/satımı yaptığınızda siz satın alırken de, satarken de normalden değişik fiyatlara organik olarak tutulursunuz. Bunun en büyük sebebi alım satım yaptığınız bankaların bir nevi kendini güvence altına alabilmek amacıyla uyguladığı tedbirdir. Doğrusu anlayacağınız suretiyle düzgüsel alım ve satım saatlerinin haricinde bankaların vesilesiyle altın işlemi yaparken bankanın belirlediği ek komisyon üstünden piyasada aynı şekilde işlem halletmeye devam edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *