SSK, SGK, Bağ-Kur Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır ?

2023 senesinde rapor parası hesaplaması yapılabilmesi için son 3 aya ilişkin brüt ücretin ve rapor alınma sebebinin biliniyor olması gerekmektedir. Geçici iş göremezlik ödeneği adı altında meydana getirilen ödemedir. Başvurular Toplumsal Güvenlik Kurumu’na yapılmaktadır. Sadece bunu işveren yapmaktadır. Sigortalı çalışan lüzumlu evrakları işverenine ulaştırmalıdır. Rapor parası ise PTT’den çekilebilmektedir.

Rapor Parasının Alınabildiği Durumlar Nedir?

Rapor parası başvurusu yapabilecek olanlar şu şekildedir:

 • İş kazası yada meslek hastalığı yaşayanlar rapor parası alabilmektedirler. Raporun ilk gününden itibaren ödeme yapılmaktadır. Sadece kasti olarak yaralanmışsa yada işverenin teklif etmiş olduğu tedaviyi istememiş ise; bu durumda hesaplanan tutarın yarısı verilmektedir.
 • 2 günden daha uzun devam eden hastalıklar için rapor parası talep edilebilmektedir.
 • Hanımefendiler doğum yapmaları durumunda; doğum izni için rapor parası alabilmektedirler. Tekil doğumlarda 16 hafta ve çoğul doğumlarda 18 hafta raporlu olunmaktadır.

Rapor Parası Alabilmek İçin Sağlanması Ihtiyaç duyulan Koşullar Nedir?

Rapor parası almak isteyenler için lüzumlu şartlar aşağıda açıklanmıştır:

 • Alınan sıhhat raporunu uzman bir doktorun onaylaması gerekmektedir.
 • Geçici iş göremezlik durumunun olmasına yol açan rahatsızlıklardan birinin yaşanmış olması gereklidir.
 • Rapor parası müracaat tarihinden önceki bir yıl içinde minimum 90 gün prim ödemesinin yapılmış olması istenmektedir.
 • Bağ-Kurluların rapor parası alabilmesi için prim borçlarının olmaması gerekmektedir. Ek olarak yatarak tedavi gördüklerine dair verilmiş bir sıhhat raporuna haiz olmalılardır. Sadece doğum sebebi ile alınacak olan geçici iş göremezlik raporu için bu geçerli değildir.

Rapor Parası Alabilmek İçin Nasıl Müracaat Yapılmalıdır?

Rapor parası başvurusu için takip edilmesi ihtiyaç duyulan adımlar aşağıda verilmiştir:

 • Ilk olarak rapor parasına mevzu olacak olan sıhhat problemi belgelenmelidir. Bunun için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sıhhat raporu alınmalıdır. Bu rapor Medusa sistemi aracılığı ile SGK’ya ulaştırılmaktadır.
 • Sıhhat raporu işverene verilmelidir.
 • İşverenin bu raporu e-rapor sistemi aracılığı ile işlemesi gerekmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu’na durumu bildirebilmesi için 5 gün süresi bulunmaktadır. 5 günü geçiren iş yerlerine ceza verilmektedir.
 • Toplumsal Güvenlik Kurumu, lüzumlu koşulların sağlanıp sağlanmadığına bakarak raporu değerlendirmektedir.
 • Rapor parası başvurusunun pozitif neticelenmesi durumunda, hesaplama yapılmaktadır. Peşinden hesaplanan tutarı SGK ödemektedir.

Rapor Parası Tutarının Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Rapor parasını hesaplarken ilk olarak bilinmesi ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır. Sigortalının son 3 ay içinde almış olduğu brüt maaş bilinmelidir. Rapor alma sebebinin iş kazasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmelidir. Tedavinin yatarak mı ayakta mı olduğu önemlidir. Ek olarak raporun kaç günlük bir rapor olduğu da hesaplamayı etkilemektedir. Ilk olarak son 3 aylık brüt maaşın, 3 aylık süre içinde çalışılan gün sayısına bölünmesi istenmektedir. Çıkan netice günlük brüt maaş olarak adlandırılmaktadır.

Bu ücretin üçte ikisi, ayakta tedavi görenlere günlük rapor parası olarak ödenmektedir. Yarısı ise yatarak tedavi görenlere verilen günlük paradır. Toplamda alınacak olan tutarın hesaplanabilmesi için ise; raporda belirtilen gün sayısı ile çıkan sonucu çarpmak gereklidir. Raporun gün sayısı hesaplanırken; iş kazasından dolayı rapor parası almak isteyenlere, raporda yazan tam gün sayısı üstünden ücret verilmektedir. Öteki sebepler ile rapor parası almak isteyenler ise; rapordaki gün sayısının 2 eksiği üstünden para almaktadırlar.

Rapor Parası Örnek Hesaplaması Nasıldır?

Rapor parası hesaplamasına bir örnek vermek gerekir ise; asgari ücret ile çalışan biri hastalık sebebi ile 10 gün rapor almış olan bir çalışan, sebebi iş kazası olmadığı için 8 gün üstünden rapor parası alabilmektedir. Ayakta tedavi görmesi durumunda 523.20 TL ve yatarak tedavi görmesi halinde ise 392.40 TL ödenek almaktadır. Aynı özellikteki raporun alınma sebebinin iş kazası olması durumunda; ayakta tedavi için 654 TL, yatarak tedavi için 490.50 TL ödeme yapılmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama Yolları Nedir?

Rapor parası sorgulaması yapmak isteyenlerin uygulayabileceği yöntemler aşağıda belirtilmiştir:

 • https://www.alo170.gov.tr adresi aracılığı ile sorgulama yapılabilmektedir.
 • Alo 170 hattı aranarak rapor parası sorgulanabilmektedir.
 • Rapor parası sorgulaması için Toplumsal Güvenlik Kurumu’na gidilebilmektedir yada aranabilmektedir.
 • E-devlet sistemi aracılığı ile sorgulama yapmak mümkündür.

E-Devlet Aracılığı İle Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemini kullanarak rapor parasını sorgulamak isteyenlerin izlemesi ihtiyaç duyulan adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalıdır.
 • Sisteme giriş yapabilmek için ana sayfada giriş yap butonu bulunmaktadır. Bu butona tıklanması durumunda kimlik doğrulaması istemektedir. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile kimlik doğrulaması yapılabilmektedir. Bunun için PTT şubelerinden 2 TL karşılığında kapalı zarfta gizyazı alınabilmektedir. Ek olarak e-devlet şifresi haricinde 4 değişik kimlik doğrulama yöntemi daha bulunmaktadır.
 • Ana sayfadan e-hizmetler butonuna tıklanmalıdır.
 • Listelenen kurumlar içinden Toplumsal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Toplumsal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılabilecek olan işlemler içinde 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme seçeneği bulunmaktadır ve buna tıklanmalıdır.

Telefon İle Iyi mi Rapor Parası Alım Süreci Sorgulanır?

Alo 170 hattı, rapor parası sorgulaması ile ilgilenmektedir. Bu hat Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın hattıdır. Sigortalılar emek verme hayatları ile ilgili prosedürleri, iş yaşamı ile ilgili sorgulamaları bu hat üstünden yapabilmektedir. Telefonda ilgilenen görevliye rapor parasını sorgulamak istendiğinin söylenmesi kafi olmaktadır. Görevli yönlendirmektedir. Ilk olarak bazı kimlik detayları istenmektedir ve peşinden sorgulama neticeleri paylaşılmaktadır.

Rapor Parası SGK’dan Nerden Nasıl Sorgulanır?

Toplumsal Güvenlik Kurumu aracılığı ile sorgulama yapabilmek için iş yerinin bağlı olduğu kuruma şahsen gidilebilmektedir. Kimlik belgesi ile birlikte kuruma gidildiğinde, müracaat durumu hakkında detaylı data edinilebilmektedir. Ek olarak bağlı bulunulan Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun aranması halinde de rapor parası sorgulaması yapılabilmektedir.

Rapor Parası PTT’den Nasıl Sorgulanır?

Rapor parasının PTT’den sorgulanabilmesi için en yakın PTT şubesinin şahsen ziyaret edilmesi gereklidir. Kimlik belgesi ile birlikte gidilmelidir. Rapor parasının yatırılıp yatırılmadığı ile ilgili kati bilginin öğrenilebileceği ve yatırılmış ise de çekilebileceği bir yöntemdir.

Rapor Parası Ne Kadar Sürede Yatırılır?

Rapor parası için meydana getirilen başvurunun tamamlanması ile birlikte değerlendirme süreci başlamaktadır. Bu süreçte başvurunun değerlendirilmesi ve paranın hesaba aktarılması averaj 15 gün sürmektedir. Maaş hesabına yatırılan bir para değildir. Ödemesi PTT üstünden yada anlaşmalı bankalardan yapılmaktadır. Paranın maaş hesabına yatırılmasını isteyenler ise; bunu işverenleri aracılığı ile bildirmelidir. Rapor parası yatırıldıktan sonrasında çekilmesi için 2 aylık bir süre bulunmaktadır. Bu sürede para PTT’den çekilmez ise; devlet tarafınca para geri alınmaktadır.

Rapor Parasının Tutarı Nedir?

2023 senesinde ayakta tedavi görenlerin alabileceği minimum rapor parası için belirlenen günlük meblağ 65.40 TL’dir. Yatarak tedavi görenler için ise bu meblağ 49.05 TL olmaktadır. Hastanede istirahat ederek hastalık süresini geçiren kişilere bir aylık minimum 1.373 TL rapor parası ödenmektedir. Ayakta tedavi görenler için ise bu meblağ aylık minimum 1.831 TL olmaktadır. İş kazası sebebi ile rapor parası talep edenler; yatarak tedavi görmeleri durumunda minimum 1.451 TL ve en fazla da 1.962 TL rapor parası alabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *