Andorra Asgari Ücreti 2023

İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Andorra Asgari tutarı ile ilgili data aktarımında bulunacağız. Andorra asgari tutarının maalesef 2023 verisine ulaşamıyoruz. Bu yüzden geçmiş dönemlerdeki asgari ücretinden bahsedeceğiz. Esasen asgari ücret devasa yükseklikte rakamlarla artış göstermediği için 100 € falan fark edebilir.

Andorra, oldukca küçük bir ülke olarak öne çıkıyor. Toplam nüfusu 85.000 olan Andorra Türkiye’den vize istemiyor. İspanya ile Fransa içinde yer edinen Andorra ne yazık ki Asgari ücreti en yüksek olan ülkeler listemizde yer almıyor. Listeyi görüntülemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

85.000 nüfusu olan Andorra her yıl 10.000.000’a yakın seyyah konuk ediyor. Bundan dolayı geliri devasa yükseklikte. Kişi sayısıda azca olduğundan kişi başına düşen ulusal gelirde bayağı fazla.

Andorra Asgari Tutarı Ne Kadar?

Andorra’da son olarak asgari ücret verisi 2012 senesinde açıklanmış. Herhangi bir yerli yada yabancı kaynakta resmi bir data bulamadığımız için 2012 yılının verisini paylaşıyoruz. Asgari ücret değişmemişte olabilir. Değişse bile 50 – 100 € oynayacaktır. Resmi para birimi € olan Andorra’da asgari ücret BRÜT olarak 2.467 € olarak belirlenmiş. Net olarak insanların eline geçen para ise 1.919 € oluyor.

Andorra Emek verme Şartları

İşsizlik oranı %0. Bu oranla birlikte dünya birincisi olan Andorra’da çalışmayan, iş bulamayan kimse yok. Şundan dolayı nufüs oldukca azca. Emek verme saati 40 saattir. 40 saati 1 saat geçse ek mesai tutarı ödenir. Çalışanlar mutludur ve emek harcama hayatında insan gücü oldukca fazla kullanılmaz.

Hem nüfus hem de yüzeysel olarak oldukca küçük bir ülke olan Andorra’da çalışan kesim hayatından memnun.

Andorra Fiyatlar

Sıkı durun duyduklarınıza şaşkınlık edeceksiniz. Ballantines markalı 100’lük viski 8.75 €. Patatesin kilosu 0.89 €, 410 gram ekmek 2 €, 115 gram Yoğurt 1.09 €, 1 Litre Zeytinyağı – 2.39 € şeklinde fiyatlar gidiyor. Doğrusu yaşam oldukca ucuz ve insanoğlu aldıkları asgari ücretle oldukca refah bir yaşam yaşayabiliyorlar.

Yıllara Bakılırsa Andorra Asgari Tutarı

Yıllara bakılırsa Andorra asgari tutarı ile ilgili data maalesef veremiyoruz. Şundan dolayı resmi olarak herhangi bir meblağ belirtilmemiş. Elimizde olan tek resmi veri 2012  yılı asgari tutarı. Artmış mı, azalmış mı v.s. bunların hiçbiri herhangi bir yabancı kaynak yada yerli kaynakta bulunmuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *