Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları Hesaplama (2023 GÜNCEL)

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Bankacılık sektöründe temel olarak iki hesaptan söz etmek mümkündür bu hesaplar vadesiz hesaplar ve vadeli hesaplardır. Vadesiz hesaplar da yatırım amacı ile kullanılmaktadır. Yalnız bu hesaplarda herhangi bir süre tanımlanmamıştır. Alan şahıs, istediği süre hesabına para yatırabilir ve gerekseme duyduğu her an bu parayı çekebilir. Yalnız belirli bir süre dahilinde ve faiz geliri elde etmek için oluşturulan hesaplara vadeli mevduat hesabı adı verilmektedir. Mevduat olarak anlatılan bankaya yatırılan paradır. Vade ise yatırım yapılacak olan süreyi ifade etmek için kullanılmaktadır.

Vadeli hesaplar bir tek Türk Lirası cinsinden açılmaz. Döviz hesabının iyi mi açılacağı ve işletim ücretleri ile ilgili içeriğimiz den data alabilirsiniz. Vadeler 1 aydan 24 aya kadar belirlenebilir. Kırık vade isminde olan durumlarda 32 gün üstünden de yatırım yapabilirsiniz. Bu hesaplar için ödenecek olan faiz oranlarında piyasa durumu baz alınmaktadır. Belirlenen vade süresi sonunda ana paranızı ve faiz gelirinizi çekebilirsiniz. Organik olarak yatırım halletmeye devam etmek istiyorsanız vadenin uzamasını talep edebilirsiniz. Belirlenen vade süresi haricinde para çekme işlemi yaptığınızda bazı bankalar tarafınca vade bozulduğundan dolayı faiz geliri elde etmeniz mümkün olmamaktadır.

Vadesiz hesaplardaki paranızı istediğiniz süre çekebilirsiniz. Yalnız paraya ihtiyacınız olduğu durumlarda para çekmek istiyor ve vadeli hesap açmayı düşünüyorsanız hesabı boşuna açmış olmuş olmuş olursunuz. Zira bankalar tarafınca belirlenen bir yatırım limiti bulunmaktadır ve bu limit dahilinde tertipli olarak hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Vade uzatıldıkça kazandığınız faiz getirisi de artacaktır. Bu hesapların açılması aslına bakarsak pek oldukca kişiye yarar sağlar. Ilk olarak bankalar için fon artırımı olurken ülke ekonomi de yarar görür. Organik olarak ilk olarak yatırımcı kar elde etmiş olur. Yastık altı paraların ülke ekonomisine iştirak etmesi ekonomiyi canlandıracaktır.

Vadeli Mevduat Hesabı Iyi mi Açılır?

Vadeli mevduat hesabı açmak zannedildiği kadar zor değildir. Bankalar için istenen tek şart reşit olmanızdır. İstenen evraklar ile birlikte banka şubelerine giderek vadesiz mevduat hesabı açmak istediğinizi belirttiğinizde memurlar tarafınca hesabınız açılacaktır. Bankalarda yer edinen vadeli mevduat hesabı başvurusu formunu doldurup banka tarafınca belirlenmiş olan alt limiti yatırmanız gerekiyor. Ondan sonrasında vade seçmeniz gerekiyor. İlk yatıracağınız tutarı nakit olarak verebilir ya da vadesiz hesabınız var ise vadeli hesabınız ile bağlayabilirsiniz.

Daha öncesinden açılmış olan bir hesabınız var ise kişisel bilgileriniz bankada kayıtlı olacaktır. Bu sebeple sizden bir tek kimlik belgesinin fotokopisi istenebilir. Vadeli mevduat hesapları bir tek şubeler aracılığı ile değil, web bankacılığı, mobil bankacılık, sms bankacılığı benzer şekilde kanallar ile kolayca açılabilir. Vadeli mevduat hesabı açarken dikkat edilmesi gereksinim duyulan nokta bankaların faiz oranları olacaktır. En yüksek faiz getirisi olan bankayı tercih edebilirsiniz. Faiz geliri elde etmek için temel şart vade süresi sonunda paranızı çekmenizdir. Sürekli olarak hesabınızdan para çektiğinizde herhangi bir faiz getirisi elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Ek olarak vadeniz de bozulacaktır. Şimdi mevduat faizleri ile ilgili bir araştırma yapalım.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli Mevduat Hesabı Iyi mi Açılır?

Ziraat Bankası Vadeli Hesap

Vadeli hesaplarını Ziraat Bankası’ ndan açmak isteyen okurlarımız için Ziraat Bankası vadeli hesap özelliklerinden bahsedeceğiz.

  1. Hesabınızı Türk Lirası cinsinden açabilirsiniz.
  2. Vadeler 1 gün ila 730 gün içinde değişmektedir.
  3. Vade bittiğinde yatırdığınız ana parayı faiz getirisi ile birlikte alabilirsiniz.
  4. Süre dolduğunda bankaya vereceğiniz emirle yeni bir vade belirlenebilir. Bu süre içinde faiz getirisi elde etmeye devam edebilirsiniz.
  5. Faizlerden yararlanmak için hesabı açtığınız anda 1000 TL yatırmanız gerekiyor.
  6. Faiz oranı yenilendiğinde eğer bankaya herhangi bir yönerge vermemişseniz faiz oranı yenilenecektir.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap

Ziraat Bankası’ndan vadeli hesap açabilirsiniz.

Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları

Ziraat Bankası güncel mevduat faiz oranları aşağıdaki gibidir. Belirlenen vadelere nazaran faiz getirisi oranları değişik olacaktır.

Hesap Türü Faiz Getirisi
8- 20 gün Yüzde 8,5
30 – 31 gün Yüzde 9,75
32 – 91 gün Yüzde 9,75
92 – 180 gün Yüzde 9,25
181 – 364 gün Yüzde 9,00
365 – 730 Yüzde 9,00
1 yıl vadeli ayda 1 faiz ödemeli Yüzde 9,25
1 yıl vadeli 3 ayda bir ödemeli Yüzde 9,25
1 yıl vadeli 6 ayda bir ödemeli Yüzde 9,25
Birikimli mevduat Yüzde 9,75
Çeyiz hesabı Yüzde 25
Konut hesabı Yüzde 20

Birikimli mevduat hesapları için ilk hesap açılışında 500 TL, çeyiz hesaplarında 155,26 TL, konut hesaplarında ise 388,17 TL yatırmak gerekmektedir. İnternet bankacılığı kanalı ile açılabilecek hesaplara ilişkin faiz oranları ise aşağıdaki gibidir;

İnternet Bankacılığı Vadeli Hesap Faiz Getirisi

Tabloda görüldüğü benzer şekilde web bankacılığı üstünden açılacak olan vadeli hesapların faiz oranları daha yüksek olmaktadır. Bu durum diğeri bankalarda da bu şekilde işlemektedir.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranları Hesaplama

Ziraat Bankası internet sayfası üstünde vadeli hesap faiz getirisi hesaplayabilmek için hesaplama aracı oluşturulmuştur. Bu araç üstünde lüzumlu alanları doldurmanız ve hesapla butonuna basmanız dahilinde faiz getirisi otomatikman hesaplanmaktadır. Döviz eşeysel, vade süresi ve meblağ alanlarını doldurarak sizler için örnek hesaplamalar yaptık.

1000 TL‘ yi 30 gün üstünden vadeli hesabımıza yatırdığımızda, vade sonunda hesabımızda toplamda 1.006,79 TL olacaktır. (Faiz getirisi yüzde 9,75 olacaktır.)

5000 TL tutarını 200 gün vadeli hesabımıza yatırdığımızda, vade sonunda hesabımızda toplamda 5.216,39 TL olacaktır. (Faiz getirisi yüzde 9 olacaktır.)

10.000 TL tutarını 365 gün vadeli olarak yatırdığımızda, vade sonunda hesabımızda 10,790 TL olacaktır. (Faiz getirisi gene yüzde 9’dur.)

20 bin TL tutarını 720 gün vadeli hesabınıza yatırdığımızda vade sonunda hesabımızda 22.836,60 TL olacaktır. (Faiz getirisi yüzde 8)

🔢 HESAPLAMA ARACI 🔢

Müşteri Hizmetleri aracılığı ile de faiz oranları hakkında data alabilir ve işlemlerinizi banka şubelerinde sıra beklemeden gerçekleştirebilirsiniz.

En Yüksek Mevduat Faiz Oranları

2023 yılı Ocak ayı itibari ile en yüksek mevduat faizi veren bankalardan bazıları İNG Bank ve Denizbank‘ tır. İNG Bank e-turuncu hesap müşterilerine güncel hoşgeldin faizi olarak yüzde xx oranında faiz sunmaktadır. Denizbank’ ın hoşgeldin faizi oranı da yüzde xx′ tir. Bu oranlar Ziraat Bankası’ ndan yüzde 2,5 oranında fazladır. Organik olarak bu faiz oranlarından yararlanmak için bankanın aramış olduğu bir ekip şartlar vardır.

Diğeri bankaların mevduat faizlerine de göz atalım.

Banka Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Bankaların mevduat faiz oranları birbirinden farklıdır. Yatırılacak olan vade ve tutara nazaran faiz oranı belirlenmektedir.

1- Türkiye İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Türkiye İş Bankası vadeli mevduat hesabı faizleri aşağıdaki gibidir. Yatıracağınız meblağ ve seçeceğiniz vadeye kazanacağınız faiz oranını tablodan bulabilirsiniz.

2- Halkbank Vadeli Hesap Faiz Oranları

Gün ve tutarlara nazaran Halkbank vadeli hesap faiz oranları tabloda gösterilmektedir.

3- Akbank Vadeli Hesap Faiz Oranları

Akbank Direk kullanarak açacağınız vadeli hesaplarınızda faiz getirisinin daha oldukca olacağını ifade etmek gerekiyor. Bankanın güncel faiz oranları aşağıdaki gibidir;

Akbank TL mevduat faiz oranları

4- Vakıfbank Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

1, 3, 6 ve 12 aylık vadeler ile hesap açabileceğiniz benzer şekilde bankadan kırık vadeli olarak da hesap açabilirsiniz. Vade sonunda paranızı çekerek ana paranızın yanında aşağıdaki oranlar kadar faiz getirisi alabilirsiniz.

Vakıfbank TL mevduat faiz getirisi

5- Denizbank Web’de Mevduat

Denizbank web bankacılığı ya da mobil bankacılıktan açacağınız vadeli mevduat hesaplarında uygulanan faiz oranı daha yüksek olmaktadır.

Bu bankalardan vadeli hesap açmak için banka şubelerine gidebileceğiniz benzer şekilde kısa bildiri, web bankacılığı, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı yöntemlerini kullanarak kolayca hesap açabilirsiniz. Belirlediğiniz vade süresince para çekmemeniz gerektirme ettiğini unutmayınız. Vadeli mevduat getirisi hesaplaması için tıklayınız.

Tüm bankaların faiz getirileri birbirinden farklıdır. Yatırımınızın karlı bir hal almasını istiyorsanız müşterisi olduğunuz bankadan mevzu ile ilgili detaylı data alabilirsiniz. Birçok banka yeni hesap açmanız durumunda hoşgeldin faizi verecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *