Askerlik Yol Parası Sorgulama 2023

Askerlik Yol Parası Sorgulama 2021

Askerlik vazifesini meydana getirecek olan gençlerimizin devlet tarafınca ulaşım harcamaları karşılanmaktadır. Askerlik yol ücretleri hesaplamaları kilometrelere nazaran yapılmaktadır. Usta birliğine gidiş dönüşlerde ve gene bedelli askerlikten dönerken yol parası verilmektedir. İnternet üstünden askerlik yol parası sorgulaması yapılması mümkündür. Askerlik yol parası ne zaman yatar diye merak edenler içeriğimizden data alabilir ve yol parası sorgulama şekillerinden parası yattı mı diye sorgulama yapabilir. Bu ücretler T.C. kimlik numaralarına nazaran PTT şubelerine yatırılmaktadır.

Askerlik Yol Parası Ne Kadar Veriliyor?

Yaşınız geldi ya da teciliniz bitti. Eee her Türk asker doğar! sözünden hareketle askerlik şubesi vazife yerlerinizi belirledi. Bilinmiş olduğu şeklinde askerlik çömez ve usta birlikten oluşuyor. İster çömez isterseniz de usta birlikte askerlik hizmeti yapıyor olun, vazife yapacağınız bölgelere gidebilmek için devlet  tarafınca gençlerimize yol parası ödeniyor. Her ailenin maddi durumu iyi değil. Üstelik askere giden gençlerin ailelerinin maddi anlamda eşit duruma haiz değil. Askerlerin bir kısmı da evli ve ailesini geçindirmek durumunda. Askerlik vazifesi ülkemizin her noktasında yapılabiliyor. Uzak bölgelere çıkması durumunda ise ulaşım harcamaları için paraya gereksinim oluyor.

Askerlik yol ve iaşe parası PTT aracılığı ile alınıyor.

Vazife yerlerine intikal etmek için seyahat etmek gerekiyor. Devlet yurttaşlarımıza eşit şartlarda hizmet sunmak ve maddi anlamda dezavantajlı olan gençlerin mağdur olmaması adına yol parası desteği veriyor. Bu desteği bir toplumsal yardım olarak düşünmemek gerekiyor. Şundan dolayı askerlik hizmetini meydana getirecek olan her insanoğlunun belirlenen meblağ hesaplarına yatırılıyor. Birliğe katılacak olan gençlerin yiyecek paraları da gene devlet tarafınca karşılanıyor. İster usta birliğe, isterse de usta birliğe katılacak olan gençlere bu tutarlar, mesafelere nazaran belirlenen tutarlarda ödenmektedir. Gençlerimizin ödemelerin iyi mi yapıldığını, ne kadar yol parası verildiğini, bu tutarın hangi bankadan çekileceğini merak ediyor. Askerlik yol parası olarak malum bu ödemenin aslına bakarsak Yol ve İaşe Bedeli‘dir.

Askerlik Yol Tutarı Hesaplama

Askere gidecek olanlara verilen bu tutarlar yol ve yiyecek harcamaları olarak iki kaleme ayrılmaktadır. Bu tutarlar birlikte ödenir. Askerlerin sevk olacakları zamanlarda askerlik şubeleri yaptıkları yazışmalar ile ücretler hakkında data edinir. Ondan sonrasında edinilen bilgiler doğrultusunda ödenecek olarak tutarın hesaplaması yapılır. Belediyeler bünyesinde bulunana birimler otobüs tutarları hakkında data alır ve edinilen bilgiler askerlik şubelerine teslim edilir. İşte bu belirlenen tutarlarda askerle yol parası ödemesi gerçekleştirilir.

İaşe bedeli 20 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın kaç gün için ödeneceği ise gidilecek olan mesafe ile doğru orantılı olacak şekilde artmaktadır. Yol ücretleri ise gidilecek olan mesafeye nazaran değişiklik gösterecektir.

 • 0 km ve 600 km arası için iaşe bedeli : 20 TL (1 günlük)
 • 604 km ve 1200 km arası için iaşe bedeli : 40 TL (2 günlük)
 • 1201 km ile 1800 km arası için iaşe bedeli : 60 TL (3 günlük) olmaktadır.
Askerlik yol tutarı hesaplaması mesafeye nazaran yapılmaktadır.

Askerlik hizmeti için güvenli bir halde teslim olunması amacı ile devlet tarafınca verilen yol parası tutarı ise mesafelere nazaran değişmektedir. Kim hangi mesafeye gezi yapacaksa belediyeler tarafınca data alınması sureti ile edinilen otobüs bilet fiyatlarına bu iaşe ücretleri de eklendikten sonrasında askerlere ödenmektedir. Eğer birliğiniz belli ise otobüs biletlerini inceleyebilir ve iaşe bedelleri üstünden mesafeye nazaran bir hesaplama yapabilirsiniz.

Örneğin İstanbul ve Bilecek arası 250 km’dir. Otobüs bileti fiyatı ise 40 TL’dir. Bu durumda 20 TL iaşe ve 40 TL de yol parası verilecek ve devlet tarafınca T.C. kimlik numaranıza 60 TL yatırılacak anlamına gelir. Ek olarak muhtaç durumda olan asker ailelerine yönelik olarak Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Programı geliştirilmiş ve her ay PTT aracılığı ile 275 TL. ödeme yapılmaktadır.

Yol Ücretleri Nereye Yatıyor?

Yol ve iaşe ücretleri PTT şubelerine, askerlik hizmeti meydana getirecek olan şahsın T.C. kimlik numarasına yatırılmaktadır. Paranın sizin adınıza yattığından güvenilir değilseniz PTT şubelerine giderek detaylı data almanız gerekmektedir. T.C. kimlik belgeniz ile size en yakın PTT şubesine giderek data alabilirsiniz.

Yalnız teslim zamanı yaklaşmış ve bilet alacaksınız, nerede ise paranız elinize geçmediyse sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Ulusal Müdafa Bakanlığı tarafınca meydana getirilen ödemeler direkt PTT şubelerine yatırılmaktadır. Bu sebeple data alabileceğiniz nokta askerlik şubesi değil postane olacaktır. Eğer evraklarınız eksiksizse ve askere gideceğiniz belli olduysa bu meblağ yatırılmış gerekmektedir. Informasyon aldıktan sonrasında şubelerden ya da PTT Matik’lerin kartsız işlem bölümünden T.C. kimlik numaranızı yazarak yatırılan tutarı çekebilirsiniz.

Yol ve yiyecek ücretleri PTT şubelerine yatırılıyor.

Askerlik Yol Tutarı Ne Süre Hesabıma Yatar?

Geçtiğimiz yıllarda askerlik hizmetini meydana getirecek olanlara devlet tarafınca ödenen yol bedeli PTT şubelerine değil, askerlik şubelerine gönderiliyordu. İşlemlerin tamamlanmasının peşinden, askerlik hizmetini nerede yapacağı belli olanlara, belirlenen tutarlarda elden ödeme yapılıyordu. Bu uygulamaya son verildi ve artık ödemeler PTT şubeleri aracılığı ile yapılıyor. Yalnız yol ücretlerinin ne zaman yatırılmış olduğu ile ilgili net bir ifade bulunmamaktadır.

Sevk evveliyatına kadar genel olarak bu tutarların yatırılmış olduğu biliniyor. Yalnız sevk tarihinden sonrasında yatırılmış olduğu da olmuyor değil. Eğer gidiş tarihiniz yaklaşıyor ise postaneye giderek data alabilirsiniz. Yol ve iaşe bedelleri askerlik hizmeti bitiminde de verilmektedir.

TSK personeliyseniz askeri personele kredi veren bankalardan kredi alabilir, hem ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilir, hem de uygun maliyetle konut alabilirsiniz.

Asker Yol Parası Kimlere Verilir?

Asker yol parası düzgüsel olarak ki her insana verilmiyor. Bu tutarlar belirli illere gidecek olan askere verilirken bilhassa Doğu Anadolu Bölgesi’nde askerlik meydana getirecek olan gençlere nakdi değil, bilet yardımı yapılıyor. 13 il dışındaki her insana yol ve yiyecek parası olmak suretiyle iki kalemde ödemeler nakden yapılmaktadır.

Tayyare bileti verilen iller : 

 • Van , Şırnak
 • Ağrı
 • Ardahan
 • Siirt
 • Muş
 • Batman
 • Bingöl
 • Bitlis
 • Kars
 • Iğdır
 • Hakkari
 • Erzurum
 • Şırnak ‘ dır.
13 ilde askerlik görevi yapacaklara devlet tayyare bileti alıyor.

Bu illerde askerlik meydana getirecek olan gençlere devlet tarafınca yol ve yiyecek parası verilmemektedir. Bu illere gidecek olan gençlerin güvenlik açısından ulaşımları devlet tarafınca sağlanmaktadır. Şundan dolayı uçaktan indiklerinde direkt olarak askerlik yapacakları noktalara götürülmezler. Ilk olarak KTM isminde olan yerlerde toplanırlar. Burada bir süre bekledikten sonrasında vazife yerlerine konvoylar halinde götürülerek teslim edilirler. Yalnız bu illerin haricinde kalan askerlerin hepsi yol ve yiyecek parasından yararlanırlar. Yol parası tutarları ise yukarıda belirttiğimiz şeklinde ikamet adresiniz ile askerlik yapacağınız il arasındaki mesafeye bağlı olarak değişmektedir.

Terhis Olan Askerlere Yol Parası Verilir mi?

Bahsettiğimiz 13 ilde askerlik meydana getirecek olanlara dönüşte de yol parası verilmemekle birlikte tayyare biletleri alınır. Diğeri terhis olacak askerlere ise giderken verildiği şeklinde yol ve yiyecek parası verilmektedir. Güvenli bir halde evlerine dönmeleri amacı ile yol parası verilir. Terhis olmadan evvel bu tutarların askerlerin maaş hesaplarına otomatikman gönderilmektedir. Tam olarak bu ödeme ile ilgili de belirlenen bir tarih bulunmamaktadır. Eğer “izin hakkı kullanıldıysa” bu durumda dönüş tutarı için para ödenmeyecektir.

Bedelli Askerlere İaşe ve Yol Bedeli Ödenir mi?

Son zamanlarda gündeme bomba şeklinde düşen ve pek oldukca kişinin yararlandığı askerlik hizmeti bedelli askerliktir. 15 bin TL karşılığında 25 yaşına gelmiş gençler askerlik hizmetinden muaf olacaklardır. Bilinmiş olduğu şeklinde bu yıl bedelli olarak askerlik hizmetlerini tamamlayacak olanların, askerlik yapacakları yerlerde 21 günlük eğitim görmeleri gerekiyor. Düzgüsel şartlarda kısa ve uzun dönem askerlik yapanlara yönelik olarak verilen yol ve iaşe parasının kendilerine verilip verilmeyeceğini merak ediyorlar.

Bedelli askerlere de yol parası desteği veriliyor.

Bedelli askerlik meydana getirecek olanlar da bu yol parasından yararlanabiliyor. Yukarıda belirttiğimiz şeklinde kendilerine verilecek olan tutarların hesaplanmasında kilometre önemli olmaktadır. Bedelli askerlik yapanlara da bu tutarların hangi tarihlerde yatırılmış olduğu ile ilgili net bir data yoktur. Gene görevlerini tam zamanlı ve kısa dönemde meydana getirecek olan askerler şeklinde ödemeleri PTT şubelerine yatırılmaktadır. Şubelerden ödemelerini alabilirler.

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen yalnız 15 binliğe ihtiyacı olanlar bedelli askerlik kredisi alarak vatani görevlerini yapabilirler!

PTT Yol Parası Sorgulama

Askerlerin gidiş ve dönüş masraflarının karşılanması amacı ile kendilerine verilecek olan yol parası tutarları PTT şubelerine yatırılıyor. Sorgulama işlemleri PTT şubelerinden yapılabiliyor. Ek olarak ATM’lerden de kartsız işlemler kısmına girerek sorgulama yapabilirsiniz. Postane haricinde sorgulama yapılabilecek olan yerlerden bir tanesi de e-devlettir. Eğer sevk belgesi, teknik adı ile sülüs belgenizi aldıysanız bu durumda Milli Savunma Bakanlığı er sınıflandırma sonuçları duyuru edilmektedir. Bu sistem üstünden kimin nereye gideceği belli olmaktadır. İkametgah adresiniz ile hizmet yapacağınız yer arasındaki mesafe hesaplanarak size verilecek olan yol parası tutarı hesaplanmaktadır.

Bu meblağ da bu sistem üstünde yazılabilir. Yalnız sistem üstündeki bir hatadan dolayı oluşturulan pencerede null hatası çıkabiliyor. Erlerimiz kendilerine yol parası verilmeyeceği fikrine kapılıyor. yalnız bu şekilde bir durum söz mevzusu değil. Şundan dolayı bu ödeme askerlik hizmeti yapanlara devlet tarafınca tanınan bir haktır. PTT şubelerine giderek detaylı data alabilirsiniz. Yalnız ödemelerin askerlik şubeleri tarafınca yapılmadığını tekrardan hatırlatmak gerekiyor. Tutarın hesaba geçmiş olduğu ile ilgili bilginin askerlik şubelerinden alınması mümkün değildir.

Size en yakın PTT şubelerine giderek sorgulama işleminizi yapabilir ve hesabınıza geçen tutarı çekebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *