Bebek Pasaport Ücretleri 2023 – Bebek Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Bebek Pasaport Ücretleri 2021 – Bebek Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Bebekleri ile yurt dışı seyahatleri yapmak isteyen bireylerin en çok merak ettiği konu, bebek pasaportu ve bebek vizesiyle ilgili oluyor. Bünye olarak küçük bebeğiniz, söz konusu pasaport ücretleri olunca en az bir yetişkin kadar masraf yapıyor. Haliyle bebek pasaport ücretleri 2021 yılında en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bebek pasaportları ve bebek pasaport ücretleri hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ebeveynler için zorlu ve masraflı pasaport ve vize süreçlerine çocukları da dahil etmek bir hayli uğraştırıcı ve masraflı olabiliyor. Yine de çocukları olmadan yurt dışına gitmek istemeyen ebeveynler, onlar için pasaport ve vize süreçlerine katlanmak zorunda kalıyor. Peki bebek pasaportu için gerekli evraklar neler? Bebek pasaportu nasıl çıkartılır? Bebekler için pasaport ücretleri ne kadar ve bu ücretler nereye ödenir? Bebek pasaportu kaç günde çıkar?

 

Bebek Pasaportu Nedir?

Bebek pasaport ücretleri 2021 yazımızın hemen başında bebek pasaportu nedir sorusuna cevap verelim. Bebek pasaportu, yabancı ülkelere gidecek bebeklere Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve ülkeden çıkmaya imkan tanıyan bir belgedir. Bebek pasaportu, yabancı ülkelerde kimlik yerine geçer. Durum böyle olunca, pasaportu olmayan bir bebeğin yurt dışına çıkması ve anne babasına yurt dışında eşlik etmesi mümkün değil.

Görüldüğü üzere bebek pasaportunun normal pasaporttan teknik olarak hiçbir farkı yok. Fakat bebekler için alınan pasaportlar bebek pasaportu olarak bilindiği için, biz yazımızda bu ifadeyi kullanmaya devam edeceğiz.

Bebek Pasaportu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bebek pasaport ücretleri 2021 güncel tutarlarından bahsetmeden önce, sürecin belge toplamayla başladığını ifade etmemiz gerekir. Ebeveynler bir yandan kendi pasaportları için gereken evrakları toplarken, diğer yandan çocukları için gerekli olan evrakları toplamalıdır. Çocuk pasaport başvurularında gerekli olan evraklar, yetişkin pasaport başvurularında gerekli olan evraklardan farklıdır. Bebek pasaportu için gerekli evraklar genel olarak şöyle sıralanabilir:

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi (mutlaka aslı olmalı, yoksa başvurunuz işleme alınmaz.)
 • 2 adet biometrik foto (bebekler için yapılan pasaport başvurularında bu madde başlı başına bir sorun kaynağıdır. ileriki bölümde bu maddeyle ilgili dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz.)
 • Çocuk adına pasaport harç bedeli ve defter bedelinin ödendiğini gösteren dekont
 • Eğer çocuğunuz biraz büyükse ve okul çağındaysa öğrenci belgesi
 • Anne ve babadan ayrı ayrı alınan muvafakat belgesi
 • Şayet varsa eski pasaport
 • Bebeğiniz engelliyse sağlık raporu

Bebek Pasaportu İçin Gerekli Evraklar Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebek pasaport ücretleri 2021 yazımızın bu bölümünde başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları ele alıyoruz. Bebek pasaportu başvuru evrakları hazırlanırken genellikle pasaport fotoğrafı sorun yaratmaktadır. Mümkünse gideceğiniz nüfus dairesine yakın profesyonel bir fotoğrafçıdan çekinin. Nüfus dairelerine yakın fotoğrafçılar sürekli pasaport çekimleri yaptıkları için genelde fotoğraflarda hata yapmazlar ve bir hata meydana gelirse sizi uyarırlar. Ancak siz yine de fotoğrafın pasaport için olduğunu belirtmeyi ihmal etmeyin.

Henüz okula başlamayan ufak bebekler için hem harç bedeli, hem de defter bedeli ödenir. Eğer bebeğiniz okula başladıysa okuldan alacağınız öğrenci belgesini başvuru dosyanıza ekleyerek harç ücretinden muaf olabilirsiniz.

Bebek Pasaport Ücretleri 2021

Harç bedeli pasaport çıkartacağınız süreye bağlı olarak 208,30  TL (6 ay) ile 994,80 TL (10 yıl) arasında değişebilir. Genellikle 2  yıl (497,00 TL) ya da 10 yıl (994,80 TL) süreli pasaportlar tercih edilmektedir. Ancak çocuğunuz okula gidiyorsa, başvuru belgesine ekleyeceğiniz öğrenci belgesi ile pasaport harç ücretinden muaf tutulur. Bu noktada şunu söyleyebiliriz: Eğer okula başlama yaşına az kalmış çocuğunuz varsa, yurt dışı seyahatinizi biraz erteleyerek pasaport harç tutarlarından muaf olabilirsiniz. Ya da çoğunuz için 6 ay gibi kısa süreli bir pasaport tercihinde bulunabilirsiniz.

Defter bedeli, okula gitsin veya gitmesin bütün yaş grubu çocuklar için ödenmelidir. 2021 yılı için güncel defter bedeli 160,00 TL’dir.

Bazı velilerin bebekler için yetişkin harç ücreti alınmasından şikayetçi olduğunu internet ortamında rahatlıkla görebilirsiniz.

Bebek Pasaport Ücretleri 2021 Yılında Toplam Ne Kadar?

Bebek pasaport ücretleri 2021 yılı güncel tutarlarını esas aldığımızda ortaya şöyle rakamlar çıkmaktadır:

 • 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport 368,30 TL (208,30+160,00)
 • 1 yıl geçerlilik süresi olan pasaport 464,40 TL (304,40+160,00)
 • 2 yıl geçerlilik süresi olan pasaport 657,00 TL (497,00+160,00)
 • 3 yıl geçerlilik süresi olan pasaport 865,90 TL (705,90+160,00)
 • 3+ yıl geçerlilik süresi olan pasaport 1.154,80 TL (994,80+160,00) *TAVSİYE EDİLMEZ

3+ yıl geçerlilik süresi 5 yıl anlamına gelip, çocuğunuz okula başladığında harç ücreti ödemeden pasaport alabileceği için bebeklere bu kadar uzun süreli harçlı pasaport alınmasını tavsiye etmiyoruz.

Bebek Pasaportu Nasıl Alınır?

Bebek pasaportu almak için sırayla şu adımları takip edeceksiniz. (Aynı adımlar yetişkinler için de geçerlidir.)

 1. Pasaportlar için ödenmesi gereken pasaport harçlarını ve defter bedellerini (bebek pasaport ücretleri 2021 güncel tutarlarını) ödeyeceksiniz.
 2. randevu.nvi.gov.tr adresinden ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ALO 199 hattından pasaport türünüze göre randevu alacaksınız. (Umuma mahsus standart bordo pasaport başvuruları ilçe nüfus müdürlüklerinden, diğer tür pasaport başvuruları YALNIZCA il nüfus müdürlüklerinden yapılır.)
 3. Başvuru dosyanızı yetkilere sunup başvurunuzu tamamlayacaksınız.

Bebekler ve 18 Yaşından Küçükler Nasıl Pasaport Randevusu Alır?

18 yaşından küçükler pasaport randevu sistemine kimlik numaralarını girdikleri takdirde “Durumunuz pasaport randevusu almak için uygun değildir” uyarısı ile karşılaşırlar.

18 yaşından küçük kişilerin pasaport randevularını anneleri, babaları ve 18 yaşından büyük kardeşleri kendi bilgilerini randevu sistemine girerek alabilir. Sisteme giriş yaptıktan sonra en son bölümde randevunun kimin adına alınacağı ve yakınlık derecesi gibi bilgilerin girildiği bir bölüm vardır. Bu bölüme randevu alınacak kişinin bilgileri girilerek randevu alma işlemi tamamlanır.

Pasaport Başvurunuzu Takip Etme

Pasaport başvurunuzu tamamladıktan sonra kendi pasaportunuzun ve bebeğinizin pasaportunun durumunu e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Bütün pasaportlar, Ankara’daki Pasaport Basım Merkezi’nde basılır ve PTT ile başvuru esnasında belirttiğiniz adrese ve kişiye iletilir. Bordo pasaportlar ortalama 3-7 gün içinde başvuru sahiplerine ulaşmaktadır. Özellikle gri pasaportlar çok hızlı bir şekilde başvuru sahiplerine teslim edilmektedir. (2-3 gün)

Bebek Pasaportu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebek pasaportu başvurularında en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de muvafakat belgesi konusudur. Bebek başvurularında, anne ve babanın başvuru esnasında hazır bulunması gerekir. Herhangi bir sebepten dolayı başvuruda hazır bulunamayacak taraf olursa, o taraf önceden noterde muvafakatname vermelidir. Ancak taraflar başvuruda hazır bulunurlarsa, muvafakatnamenin noter onaylı olmasına gerek yoktur. Nüfus müdürlüklerinden alınacak muvafakat belgelerinin imzalanması yeterli olacaktır. Bu belgeyi her iki taraf da ayrı ayrı imzalayıp bebeğin dosyasına dahil edecektir.

Ayrıca, ebeveynlerden bir tanesi cezaevinde ise, cezaevinden alınan ve durumu kanıtlayan belgenin bebeğin başvurusuna eklenmesi yeterli olacaktır. Anne ve baba ayrı iseler, bebeğin velayeti kimde ise o kişinin muvafakat belgesi vermesi yeterli olur. (Boşanma sürecindeki kişilerin pasaport alamayacağı unutulmamalıdır.)

Engelli Bebekler İçin Sağlık Raporu

Eğer bebeğiniz engelli ise tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alıp dosyanıza eklemeyi kesinlikle unutmayın. Bu konu pasaport başvurularında büyük önem arz etmektedir.

Çocuk Pasaportlarının En Eğlenceli Kısmı: Biometrik Fotoğraflar

Bebek pasaport ücretleri 2021 güncel tutarlarından bahsettiğimiz yazımızın bu bölümünde, sizin için biraz maceralı, biraz da eğlenceli geçecek bir kısımdan bahsetmek istiyoruz. Biometrik fotoğraflarda birçok özellik aranıyor. Bu özellikler başlıca şunlar:

 • Fotoğrafı çekilen bebeğin alnı gözükmeli (Nispeten kolay bir şart)
 • Fotoğrafı çekilen bebeğin kulakları gözükmeli (Belki profesyonel bir fotoğrafçı doğru kareyi kolayca yakalayabilir)
 • Fotoğrafı çekilen bebek kameraya bakıyor olmalı (Bu kısım bebeğinizin inisiyatifinde olduğu için, işler istemediğiniz gibi gidebilir. 🙂 )

Eğer bebeğinizin saçı varsa ve tokayla saçlarını toplamanız gerekiyorsa, toka fotoğrafta gözükmemeli. Bu nedenle kullandığınız tokanın siyah olmasına özen gösterin. Saçını tepeye doğru toplarsanız bu durum da fotoğraf için sorun yaratacaktır.

Genelde fotoğrafçılar beyaz bir örtü serip, üzerine bebeği koyarak çekim yapmaya çalışırlar, ancak yine de bebeklerde pasaport fotoğraf çekimi oldukça zor bir işleme dönüşebilir. Çünkü bebeğiniz o esnada uykulu olabilir (en kötü senaryolardan bir tanesi) ya da objektife bakmak istemeyebilir. (en kötü senaryolardan bir diğeri)

bebek pasaport ücretleri 2021

Bebeğiniz Fotoğraf Çekilmeyi Sevmiyorsa

Bazen ebeveynler bu konuda o kadar zorlanıyorlar ki, fotoğrafçılar ile anlaşarak evde belirtilen şartlarda çekim yapıyor, sonra o fotoğrafı fotoğrafçıda bastırıyorlar. Eğer bebeğiniz fotoğraf konusunda hassas ise ve fotoğraf çekilmeyi sevmiyorsa, siz de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Ancak biometrik fotoğraf çekmenin birçok şartı vardır ve bu şartlardan bir tanesini bile ihmal ettiğiniz takdirde çektiğiniz fotoğraf pasaport çıkarma işlemi için kabul edilmeyecektir.

Bebeğinizi Pasaport Başvurusuna Götürmeyi Unutmayın 🙂

İnanın bebekler için pasaport başvurularında bu durum çok sık yaşanıyor. Başvuru evraklarını tamamlayan ebeveynler, -galiba imza gibi bir durum söz konusu olmayacağını düşünerek- bebeği pasaport başvurusuna götürmüyorlar. Eğer “Bebeğiniz nerede?” sorusuna “Anneannesinde, uyuyor” yanıtını verirseniz, bebeğinizin pasaport başvurusu tamamlanamayacaktır. 🙂

7 yaşından büyük çocuklar için pasaport başvurularında parmak izi alındığını, dolayısıyla zaten 7 yaşını geçen çocukların mutlaka başvuruda hazır bulunması gerektiğini bebek pasaport ücretleri 2021 yazımızın bu bölümünde size hatırlatmak istiyoruz. Ancak yine de nüfus görevlilerinin işlem yapabilmesi için bebeğin sağ ve sağlıklı olduğundan emin olmaları gerekiyor.

Kendi Nüfus Cüzdanlarınızı Da Yanınıza Alın

Sıkça yapılan bir diğer hata ise, ebeveynler eğer o an kendileri için de pasaport başvurusu yapmayacaksa, kimlik belgelerini yanlarına almayı unutabiliyorlar. Oysa çocuğun-bebeğin pasaport başvuru işleminin tamamlanabilmesi için ebeveynlerinin de nüfus dairesinde kimlik doğrulaması yapması gerekmektedir.

Eğer bu ufak hatalar nedeniyle başvurunuzu ertelemek, zaman ve para kaybetmek istemiyorsanız lütfen yazımızda yer alan bütün maddeleri dikkatle okuduğunuzdan ve şartların tamamını yerine getirdiğinizden emin olun.

Vize Konularına Dikkat!

Bebek pasaportu alan ebeveynlerin vize konusuna da en az pasaport konusu kadar dikkat etmesi gerekiyor. Bebeğiniz ister 1 aylık olsun, ister 1 yaşında, eğer bir ülke Türk vatandaşlarından vize talep ediyorsa, o ülkeye bebeğinizle birlikte gitmenin tek yolu, ikinizin de ayrı ayrı vize almasıdır. Bu şartı önceden bilirseniz karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Birçok kişi bu konuyu -nedense- çok fazla önemsemiyor ve ihmal ediyor. Sanki bebeklere başka ülkeler garanti vize veriyormuş gibi davranıyor. Daha sonra, bebeklerinin pasaport işlemlerini tamamlayıp vize aşamasına geçtiklerinde, acı gerçekle karşılaşıyorlar: “Benim 2 aylık bebeğime vize vermediler!”

Elbette, istediğiniz her vizeyi sorunsuz almanızı canı gönülden biz de çok isteriz. Ancak ne yazık ki uygulamada durum biraz farklı. Bebeğiniz kaç yaşında olursa olsun, Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkelere gidecekseniz, mutlaka bebeğiniz için de vize başvurusu yapmanız gerekir.

Çocuğun Anne ya da Babası Yabancı Olsa Bile Çocuk Vizeden Muaf Değildir

Bebek pasaport ücretleri 2021 yazımızın bu bölümünde biraz farklı, amam bağlantılı bir konudan bahsetmek istiyoruz. Bazı kişiler, yabancı eşler tanışıp, evlenip çocuk yapıyorlar ancak bir konuyu ihmal ediyorlar. Eğer çocuk Türkiye’de doğarsa, Türk vatandaşı olarak, vize isteyen yabancı bir ülkeye giderken, vize alması gerekir. Üstelik bu yabancı ülke babasının ülkesi bile olsa!

Eş ve çocuk durumları size eşinizin bulunduğu ülkede vatandaşlık sağlamadıkça ya da siz bu vatandaşlığa bilerek geçmedikçe, ne yazık ki o ülkeye her gitmek istediğinizde vize sorunuyla karşılaşacaksınız.

Bebek Pasaportu Geçerlilik Süresi

Yetişkinler on yıl süreyle pasaport alabilir. Fakat bebekler ve 18 yaşın altındaki kişiler için durum daha farklı. 18 yaşın altındaki bireyler hızlı gelişim gösterdikleri için yetkili makamlar bu kişilere en fazla 5 senelik pasaport veriyor. 5 sene sonra pasaport fotoğrafının ve pasaportun mutlaka yenilenmesi gerekiyor.

Bebeğiniz süresi dolmamış pasaportunu kullanabilir, ancak 18 yaşındaki bireylerin en fazla 5 yıllık pasaport çıkarma hakkının olduğunu hatırlatmak isteriz.

Pasaport Randevusu Almakla İlgili Sorunlar Yaşıyorum

Bazı kişiler randevu sisteminin internet sitesinden randevu alma konusunda sorunlar yaşıyor. Bu kişiler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Vatandaş Etkileşim Merkezi olan ALO 199’u arayarak randevu işlemini telefon üzerinden yapabilirler. Ayrıca Vatandaş Etkileşim Merkezi’nin internet sitesinden yetkili operatörle yazışmak da mümkündür. İnteraktif bir anlayış benimseyen NVI Genel Müdürlüğü, vatandaşa bütün kanallar üzerinden desteğini sunmaktadır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Vatandaş Etkileşim Merkezi’ndeki görevli operatörle yazışarak herhangi bir konuyu danışmak için Etkişim Merkezi’nin resmi sitesi olan alo199.nvi.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bebek Pasaport Ücretleri 2021 Yılında Zamlanacak Mı?

Yazımızda belirttiğimiz rakamlar 2021 yılı güncel ve zamlı bebek pasaport ücretleri rakamlarıdır. 2021 yılı içinde geçerli olacak bu rakamlar yeniden değerleme oranı kapsamında yılbaşı itibarıyla zamlanmıştır. Rakamların tekrar güncellenmesi 2021 yılında olacaktır. Her zaman en güncel fiyat bilgisi için internet sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Bebek pasaport ücretleri 2021 yılı güncel rakamlarıyla ilgili bir gelişme söz konusu olduğunda, en güncel rakamları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Bebek Pasaportu İçin Ücretsiz Muvafakatname Nasıl Alınır?

Eğer muvafakatname işlemini noterden gerçekleştirirseniz ücret ödemeniz gerekir. Ücretsiz muvafakatnameyi pasaport başvurusu sırasında görevliden talep edebilirsiniz. Görevli size hazır bir muvafakatname örneği verir. Siz de bilgileri doldurup imzalar ve belgeyi görevliye teslim edersiniz. Aynı işlemi hem anne hem baba başvuru esnasında ücretsiz olarak gerçekleştirebilir. Bir diğer yol, ücretli olarak belgeyi noterde onaylatmaktır.

Ancak ebeveynlerden bir tanesi başvuru esnasında hazır bulunmuyorsa, o ebeveynin hazırladığı muvafakatnameyi bir başkası teslim edemez. Bu durumda muvafakatname belgesinin mutlaka noter onaylı olması gerekir. Dolayısıyla, noter onaylı muvafakatname için notere gerekli işlem ücretlerini ödemeniz gerekir. Pasaport masrafların ayrıca noter kaleminin eklenmemesi için ebeveynin başvuruda hazır bulunması dışında size aktarabileceğimiz bir seçenek ne yazık ki yok. Bu durumun tek istisnası, eğer başvuruda hazır bulunmayan ebeveyn cezaevinde ise, cezaevinden bu duruma dair bir belge almaktır. Ücretsiz alınacak bu belge nüfus görevlisi tarafından kabul edilecek ve pasaport başvurunuza eklenecektir. Muvafakarname şartı bu durumda ortadan kalkmış olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *