Azerbaycan Asgari Ücreti 2023

İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Azerbaycan asgari tutarı hakkında informasyon aktarımında bulunacağız.

Kardeş olarak gördüğümüz Azerbaycan’ın para birimi Manat. Manat ile TL karşılaştırması yaptığımızda 1 Manat; 3.65 TL’ye denk geliyor. Şu demek oluyor ki bizim paramızdan 3.65 kat daha kıymetli paraları bulunuyor. Peki Azerbaycan asgari tutarı ne kadar?  Yazının devamında informasyon sahibi olacaksınız.

Azerbaycan’da yaşam Türkiye ile yaşamla benzer. Asgari ücretle alınabilecekler eşit benzer halde diyebiliriz. Azerbaycan’ın en meşhur şehri Bakü’de yaşam Türkiye’deki İstanbul’dan daha ucuz. Diğeri şehirler ise nerede ise eşit.

Azerbaycan Asgari Tutarı Ne Kadar?

Azerbaycan asgari tutarı brüt olarak 541.1 Manat. Şu demek oluyor ki Euro hesabı yapıldığında 272,12 Euro oluyor.  Bu durumda TL cinsinden baktığımızda ise 2.047,73 TL olarak öne çıkıyor. Asgari ücretle Azerbaycan’da yazının başlangıcında da bahsettiğimiz benzer halde yaşam averaj bir halde yaşanıyor.

Azerbaycan Emek verme Şartları

Azerbaycan emek verme şartları nerede ise Türkiye ile aynıdır. Bir oldukca işyeri sabah 8 akşam 4 çalıştırsa da bazıları sabah 9 akşam 6, bazıları sabah 8 akşam 5 şeklinde işçi çalıştırmaktadır. Resmi olarak bir emek verme saati deposu bulamadık. Fakat iş ilanlarına baktığımızda emek verme saatleri genel olarak bu şekilde.

Azerbaycan enerji sektöründe yatırım icra eden bir ülke olduğundan dolayı enerji sektörü harici diğeri sektörlerin neredeyse tamamında dışa bağlılık var. İnşaat sektöründe de Türkiye girişimcilik yapıyor. Bu yüzden Azerbaycan’a çalışmaya giden Türkler genel olarak inşaat sektörüne yöneliyorlar.

Azerbaycan’da Yaşam

Azerbaycan’ın nüfusu 10.000.000 olduğundan dolayı şehirler oldukca daha rahat. Şu demek oluyor ki insan yoğunluğu fazla değil. Kafa dinlemek için birebir şehirlerden birisi. Okuryazarlık olarak Azerbaycan 13.sırada içeriyor. İnsanların bir oldukca eğitimli ve kültürlü olduğundan güzel diyaloglar kurulabiliyor.

Azerbaycan’da gelir dağılımı eşitsizliği oldukca fazla. Türkiye’den fazla bulunduğunu söyleyebiliriz. Fakat buna rağmen çoğumuz rahat bir halde geçimini sağlıyor. Azerbaycan mutfak olarak bizlerle aynı lezzetlere haiz fakat değişik lezzetleri de düzgüsel olarak bulunuyor ve hakkaten tadına bakılması gereksinim duyulan şeyler diyebiliriz. Azerbaycan’da 9 değişik iklim kuşağı yaşanıyor. Ne sıcak ne de soğuk bir iklimi yok.

Eğer Azerbaycan’da yaşamak için gidecekseniz para birimi olan Manat üstünde yatırım ve birikim yapmanız faydanıza olacaktır. Ülkeden dışarıya 1 tane bile banknot çıkaramazsınız fakat ülke içinde birikim yapabilirsiniz. Şu sebeple manat, en kıymetli para birimlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Benzin & Doğalgaz benzer halde enerji ürünleri Türkiye’ye kıyasla oldukca daha ucuz satılıyor. Şu sebeple hammade direkt Azerbaycan’da bulunuyor. 1.50 Manat’a en kaliteli benzini alabiliyorsunuz.

Suçlara baktığımızda da suçluluk oranı neredeyse bizim 20 katımız daha düşük. Azerbaycan vize mevzusunda da zorlamıyor. Havaalanında oldukca rahat bir halde vize alabiliyorsunuz.

Azerbaycan’la ilgili her türlü bilgiyi vermiş bulunuyoruz. Asgari ücret ve emek verme şartları size uyum gösteriyorsa ve Azerbaycan’da yaşama fikriniz var ise kesinlikle tercih etmeniz gereksinim duyulan bir ülke diyebilirim. Refah ve refahlık oldukça yüksek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *