Çiftçilere Yüzde 50-70 Hibe Desteği Başvuruları Başladı!

Kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla kırsal alanlarda daha oldukca yatırım yapılması ve yatırımların artırılması ile doğru orantılı olarak daha oldukca gelir elde etmek ve binlerce üreticiyi daha oldukca istihdam sağlamak ve ülke ekonomisine daha fazlaca katkı sağlamak amacıyla IPARD Kırsal Kalkınma desteklerini, 2021 senesinde da yatırımcılarla buluşturulmaya devam ediliyor. Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafınca toplumsal medya hesabı üstünden paylaşılan videoda üreticilere 1 Milyar 200 Milyonluk Affetme Desteği verileceği bildirildi.

Üretici ve çiftçilerimize TKDK’dan affetme desteği için IPARD-II 9. Müracaat Çağrısı 11 Mayıs 2021 zamanı itibariyle ilana çıktı. IPARD Programı kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri için kırsalı kalkındırmayı, istihdamı artırmayı ilke edinen TKDK üreticileri ve genç girişimcileri gene yatırım halletmeye davet ediyor. Proje sizden destek bizlerden diyerek IPARD II 9.çağrı ilanına çıkıldı.

Çiftçilere % 50- % 70 Affetme Desteği Başvuruları Başladı!

Müracaat çağrısı IPARD Programı 2014-2021 süreci kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafınca destek almak suretiyle TKDK tarafınca yapılmaktadır.

TKDK tarafınca 1.2 Milyar lira olan affetme desteği IPARD-2 9. Müracaat çağrısı ile sağlanan tüm affetme destekleri ile kırsal alanlarda AB standartlarında yeni işletmeler kurulmasına teşvik edilmesinin yanında kırsal alanlardaki ziraat ve hayvancılık faaliyetlerinin kapsamları genişletiliyor. Kırsal alanlarda yaşayan hanım üreticiler ile genç girişimcilerin üretime teşvik edilerek desteklenmeye devam ediliyor.

IPARD-II 9. Çağrı İlanı 2021 Desteklenen İller

TKDK toplam affetme miktarı 1,2 milyar TL olan(158 milyon Avro) çağrıya çıktı. Bu süreçte ziraat ve tarımsal işleme sektörleri ve kırsal alanda yapılacak projeler için destek sağlanacak. Bu destekleri yatırımcılarla buluşturup kırsalda yatırım ve istihdamını artırmayı, üreticilerin daha oldukca gelir elde etmesini sağlamayı amaçlanmaktadır.

IPARD-2 9. Müracaat çağrısı ile;

  • Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbirinin destek bütçesi 104 Milyon Avro, şu demek oluyor ki 790 Milyon lira,
  • Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) tedbirinin destek bütçesi 54 Milyon Avro 410 Milyon lira olmak suretiyle toplamda 1.2 Milyar TL affetme desteği bütçesi tahsis edildi.

Kırsal alanlar olarak başvuruların kabul edileceği ve yatırımların uygulanacağı iller ise;

Bu illerde yapılacak yatırımlar için desteklenecek sektörler, destek oranı ve destek bütçesi ise;

Hayvancılık Sektörüne % 50-70 Affetme Desteği Veriliyor

Hayvancılık sektöründeki yatırımların destekleneceği Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımları kapsamda, yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere %50-70 oranında affetme desteği sağlanacak.

101-1 Süt Üreten Tarımsal İşletmeler( İnek, manda, koyun, keçi )
101-2 Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler ( Sığır manda, keçi koyun)
101-3 Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler ( Etlik piliç tavukçuluk olan broyler  hindi kaz )
101-4 Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler yumurta tavuğu yetiştiricileri için destek oranı % 50 ve % 70 ‘ tir.

Ziraat Sektörüne % 55- % 65 Affetme Desteği Sağlanacak

Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme (302) sektörlerindeki yatırımlar kapsamında,  yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere % 55-65 oranında affetme desteği sağlanacak.

302-1 Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi
302-2 Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi
302-3 Zanaatkarlık ve Katma Kıymetli Ürünler
302-4 Kırsal Gezim ve Rekreasyon Faaliyetleri
302-5 Su Ürünleri Yetiştiriciliği
302-6 Makine Parkları
302-7 Yenilenebilir Enerji Tesisleri sektörlerindeki; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerindeki yapılacak yatırımlara % 65 affetme desteği sağlanacaktır.

Afyonkarahisar, Amasya, Aksaray, Ankara, Aydın,Burdur, Bursa, Çanakkale,Çorum, Denizli, Elazığ, Giresun, Kahramanmaraş, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Trabzon, Uşak ve Van illerindeki yatırımlara ise % 55- % 65 affetme desteği sağlanacaktır.

9. Çağrı ilanı. 101 tedbirinde (Hayvancılık alanında besi, süt, kanatlı) 790 milyon TL %50-70 arası affetme desteği;

9. Çağrı ilanı 302 tedbirinde ise (arıcılık,seracılık, otel, el sanatları ve GES projeleri vb.) 410 milyon TL % 55- % 65 arası affetme olanakları sunulmaktadır.

IPARD-II 9. Başvuru Çağrı İlanına TKDK’ nın resmi internet adresinden de ulaşabilirsiniz.

IPARD- II 9. Çağrı Müracaat Tarihleri

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar için müracaat tarihleri ise; 1 Haziran 2021 zamanı saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı illerdeki TKDK İl Koordinatörlüklerinde alınmaya başlanacaktır. Online Proje Müracaat Sistemi 30 Haziran 2021 zamanı saat 21:00’da kapatılacaktır.

Son Müracaat zamanı: 3 Temmuz 2021 tarihinde saat 18:00′ da sona erecektir. 3 Temmuz 2021 olarak belirlenen son teslim tarihinden sonrasında yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme yatırımları için başvur tarihleri ise; 01. Haziran 2020 zamanı saat 09:00’dan itibaren TKDK tarafınca alınmaya ve kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Müracaat Sistemi 23 Haziran 2021 zamanı saat 21:00’da kapatılacaktır.

Son Müracaat zamanı: 26 Haziran 2021, saat 18:00’de sona erecek olup son teslim tarihinden sonrasında yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

IPARD- II 9 Çağrı Yatırım Süreleri

IPARD – II 9. Müracaat Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 12 ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin Müracaat Çağrı Rehberinde yer verilmiştir.

Müracaat İşlemleri

IPARD-II 9. Müracaat işlemleri için TKDK Başvuru yol haritası üstünden informasyon alınabilir.

Müracaat Çağrı İlanı kapsamında piyasaya çıkan uygun harcama listelerine eklenmesi talep edilen makine/ekipmanlar için “Yeni Uygun Harcama Talep Formu” nun 15.05.2021 zamanı mesai bitimine kadar doldurulması gerekmektedir.

Ülkemiz çiftçisine, yatırımcısına hayırlı olsun. Salgın sürecini de göz önünde bulundurarak TKDK il Koor. tarafınca lüzumlu emek harcamaları yapılacaktır.

Çatı Üstü Güneş Enerji Projelerine Affetme Desteği

Çatı üstü güneş enerji projelerine affetme desteği TKDK IPARD Programı 9. Müracaat Çağrı İlanı Duyuruldu! Yenilenebilir Enerji Yatırımları affetme desteğinden yararlanmak isteyenler  1-23 Haziran 2021 tarihleri arası yapılacak olan başvurulara müracaat edebilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *