Çin Ev Kiraları – Ev Nasıl Kiralanır?

bilgibudur.com

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Çin ev kiraları ile ilgili data aktarımında bulunacağız. Dünya’nın en kalabalık ülkesi olan Çin’de ev bulmak kolay bir şey değil. Son olarak 2016 senesinde meydana gelen nüfus sayımı sonucunda Çin’de 1.379 Milyar kişinin yaşamış olduğu bilgisine ulaşıldı. İğne atsanız yere düşmeyecek olan bu ülkede ev kiraları ne durumda? Ev iyi mi kiralanır? Gelin hep beraber bakalım.

Çin’de oldukca sayıda Türk yer almıştır. Eğitim amaçlı, iş amaçlı giden Türkler ev kiralama noktasında sorun yaşamaktadırlar. Ya da Çin’e neredeyse gitmeden araştırma yaparak bütçesini ayarlamaktadırlar. Bizde bu araştırmalarınızda destek olmak için detaylı bir yazı hazırladık.

Çin Ev Kiraları 2023

Yazının başlangıcında da bahsettiğim şeklinde 1.379 Milyarlık nüfüsuyla Çin’de ev bulmak oldukca zor. Sokakta kalanların sayısı da küçümsenmeyecek kadar fazla. Bir fazlaca maddi durum yetersizliğinden sokaklarda kalırken, bir fazlaca ise ev bulamadığından kalıyor.

Çin’de ev kiralamanın yaygın olmasıyla beraber, oda kiralamada yaygındır. 4 odalı evi olan birisi, bu evi 4 değişik kişiye oda oda kiralamaktadır. Bu şekil evlere yerleşerek hem daha azca ücret ödersiniz, hem de ev arama hususunda güçlük yaşamazsınız. Organik olarak bu 4 kişiyi ilk olarak tanımanız ve kafanız uyuşuyor mu ona bakmanız gerekir.

Çin’de öğrenci ve bekarların yaşayabileceği 1 odaya haiz şehir merkezindeki daireler tüm şehirlerin averajına gore 3.471 Yuan olarak belirlenmiştir. Eğer evi şehir merkezi değilde, merkez dışı bir yerde tutacak olursanız bu durumda ödeyeceğiniz meblağ 2.106 Yuan’a düşecektir.

3 odalı daireler bir çok süre oda kiralamalarına veriliyor. Organik olarak ek olarak da tamamen kiralanabiliyor. Aileler ve geniş ev sevenler araştırarak bulabilirler. Fakat genel olarak oda kiralamasına verilmekte. Şehir merkezinde bir 3 odalı ev için istenilen averaj kira bedeli 7.816 Yuan, şehir merkezi haricinde ise 4.285 Yuan. Bu tutarları oda sayısına bölerek, net bir aylık oda kirası elde edebilirsiniz. 100 – 200 Yuan oynama olabilir. (27 Eylül 2018 Kuruna Gore: 1000 Yuan = 145,34 ABD Doları)

Çin Ev Kiraları Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 6.500 ¥ 4.000 ¥
En Yüksek (3 Oda) 15.000 ¥ 9.000 ¥
En Düşük (1 Oda) 1.600 ¥ 1.000 ¥
En Düşük (3 Oda) 3.000 ¥ 2.000 ¥

Çin Ev Iyi mi Kiralanır?

Çin’de ev kiralamak için oldukca fazla alternatifiniz var. Emlakçılar, internet sayfaları… Bu alternatiflerde evler yer almıştır. Yazının altında gurbetçiler için hususi emlak sitelerini ve Çin’in yerel emlak sitelerini görebilirsiniz.

Çin’e yerleşmeden 1 ay evvel itibaren evler teker teker araştırılmalı. Yaşanılacak alandaki piyasanın ne kadar olduğu gözden geçirilmelidir. Okulunuz, ya da hangi sebepten geliyorsanız size 5-6 günlük barıncak hizmeti tanıyacaktır. Bu 5-6 günde de ev bulmanız hakikaten mesele. O yüzden araştırmalara evvel başlamalısınız.

Çin’de emlakçılar pek tavsiye edilmiyor. O yüzden yazının altındaki sitelerden sahibinden evlere bakmanız daha iyi olacaktır.

Çin Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Çin’de ev kiralama yarışı bulunduğunu söyleyebiliriz. Daha ilkin eğitim öğretim amaçlı Çin’e giden bir şahıs, daha öncelerinde araştırma yapmış olup, maille ev sahiplerine döndüğünde ilanın yayınlanmasından neredeyse 1 saat geçmişken evin tutulduğuna yönelik maillerin geldiğini iletiyor. Bu yüzden ev tutma hususunda telaşlı davranmanız gerekiyor.
  2. Emlakçıdan ev tutuyorsanız kira sözleşmesini imzaladığınız andan itibaren emlakçı sizden kira bedelinin %30’u kadar komisyon isteyecektir. Çin’de bu %30 durağan(durgun) rakamdır. Fakat yabancı olduğunuz için bu rakamın üstünde komisyon isteyenler olabilir. Kesinlikle vermeyin, gerekirse evi tutmayın.
  3. Eğer bir emlakçıyla çalışıyorsanız, söz mevzusu ilanda “komisyon alınmayacaktır” seçimi bir ibare var ise bu ilanın ekran görüntüsünü çekip çıktı almanız gerekmektedir. Bu sebeple ilerleyen süreçte, komisyon v.s. isteme durumları olursa, hukuki süreçte o çıktı sizin hayatınızı kurtaracaktır.
  4. İlanda gördüğünüz her şeyin hakikaten var olması önem taşıyor. Çin’de emlakçıların meşhur dolandırma yöntemi eşyalı daire kiralayıp, içinde eşyanın olmamasıdır. “Sonrasında biz eşya dolduracağız, siz ödeme yaptıktan sonrasında” derlerse kesinlikle oradan uzaklaşın derim.
  5. Ek olarak evi görmeden, Çin’e ulaşmadan herhangi bir ücret ödemeyin. Kapora isminde olan bu iş Çin’de dolandırıcılık durumundadır. Size “Bu evi sizin için kiraya vermeyeceğiz, şu kadar para gönderin” derlerse saygınlık etmeyin. Bu sebeple o evi başkasına kiraya verirler. Hem paradan hem evden olmuş olmuş olursunuz.
  6. Eğer işyerine yada okula gelmeniz gereksinim duyulan yasal bir alıntı var ise emlakçılar %10 oranında sizden ücret isteyecektirler. Bu şekilde bir hakları yok ve bu yasal değil fakat bir fazlaca emlakçı bunu yapıyor. Çin’de yasal vergi oranı %5’tir. Bunu emlakçıya hatırlatır ve bilgili olduğunuzu söylerseniz %5 üstünden makbuzunuz kesilecektir.
  7. Çin’de bir ev kiralamak yada oda kiralamak için bir aylık depozito tutarı 2 aylık kira tutarı alınmaktadır. Sahipten sahibe değişen bu mevzuda 2 aylık ve 3 aylık depozito da istenebilir. Kiraları da aynı şekilde 3 aydan 3 aya ödeme şeklinde bir şansınız var. Depozitonuz, eve herhangi bir zarar vermemişseniz, evden çıkarken size geri verilecektir.

Pekin Ev Kiraları 2023

Çin’in başkenti Pekin… En oldukca nüfusun yer almış olduğu şehirlerden önde gelen Pekin eğitim ve öğretim için Çin’e giden Türklerin ana yerleşim yeri diyebiliriz. Pekin’den sonrasında ise Şangay geliyor. Diğeri şehirlerde fazla Türk’e rastlamazsınız.

Pekin’de ev kiraları yüksektir. Çin’in en yüksek kiralık evlerinin bulunmuş olduğu şehirlerden önde gelen Pekin’de öğrenciyseniz ya da bekarsanız. Size tek odalı bir ev yetecektir. Eğer bu söz mevzusu tek odalı evi şehir merkezinde tutmak isterseniz Pekin için averaj olarak 5.965 Yuan, şehir merkezi haricinde tutmak isterseniz averaj 3.624 Yuan ödeme yaparsınız.

Eğer tek odalı olmaz, 3 odalı evler ne kadar diyorsanız. Bu durumda da sizlere şehir merkezindeki 3 odalı dairelerin aylık averaj kira bedellerinin 14.609 Yuan, şehir merkezi dışındaki dairelerin ise aylık averaj kira bedellerinin 9.058 Yuan bulunduğunu söyleyebiliriz. Eğer 3 odalı dairelerden tek oda tutmak isterseniz, bu sayıları 3’e bölmeniz ve 400 – 500 Yuan arası ekleme yapmanız gerçek bütçeye yaklaşmanızı elde edecektir. (27 Eylül 2018 Kuruna Gore: 1000 Yuan = 145,34 ABD Doları)

Pekin Ev Kiraları Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 8.000 ¥ 5.000 ¥
En Yüksek (3 Oda) 25.000 ¥ 15.000 ¥
En Düşük (1 Oda) 4.300 ¥ 2.600 ¥
En Düşük (3 Oda) 10.000 ¥ 6.000 ¥

Şangay Ev Kiraları 2023

Şangay’da Türkler için Pekin kadar ünlüdür. Şangay’da yaşayan Türklerin çoğunluğu eğitim ve eğitim amacıyla bu şehirde ikamet etmektedirler. Yukarıda dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettikya. İşte Şangay bunların başlangıcında geliyor. Eğer Şangay’a taşınacaksanız kesinlikle onları ezberleyin derim.

Şangay’da ev kiraları Pekin’le neredeyse aynı. Bazı bölümlerde yüksek, bazı bölümlerde düşük olduğundan aynı diyebiliriz. 1 odalı Şangay merkezde yer edinen bir daire için averaj olarak ödenen aylık meblağ 6.746 Yuan, Şangay merkez dışındaki bir odalı daireler için ödenen meblağ ise 3.688 Yuan olmaktadır.

3 odalı şehir merkezindeki daireler Şangay’da averaj 15.756 Yuan karşılığında alıcı bulurken, şehir merkezi dışındaki daireler ise 7.937 Yuan karşılığında ev bulmaktadır. (27 Eylül 2018 Kuruna Gore: 1000 Yuan = 145,34 ABD Doları)

Şangay Ev Kiraları Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 10.000 ¥ 6.000 ¥
En Yüksek (3 Oda) 22.500 ¥ 13.000 ¥
En Düşük (1 Oda) 4.000 ¥ 2.000 ¥
En Düşük (3 Oda) 10.000 ¥ 5.000 ¥

Çin Ev Kiralama Alternatifleri

İlk alternatifin emlakçılar yerine İnternet araştırması bulunduğunu söylemiştik. Şimdi sizlere Çin’de gurbetçiler için hususi olarak hazırlanan emlak sitelerini listeleyelim:

Bu sitelerde ev kiraları yüksek olabilir. Bu sebeple yabancılar tarafınca ziyaret edildikleri için, emlakçılar ve bilhassa ev sahipleri kurnazlık yapıyor. Eğer yüksek gelirse, Çin’in kendi yerel emlak sitelerine bakabilirsiniz. O siteler ise şu şekilde:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *