Kendi İşyerinde SSK’lı Olanlar Bağkur’a Dahil Ediliyor!

Kendi işyerlerinde çalışan olarak gözüküp SGK kapsamında sigortaya dahil olanlar Bağkur’a yönlendiriliyor. Bu durum neticesinde pek oldukça işyeri sahibinin emeklilik maaşlarında 2 bin liranın üstünde azalma görülecek.

İşyeri Sahiplerine Üzücü Haber

Emekli olmak için başvuruda bulunan pek oldukça işyeri sahibi SGK sürprizi ile karşılaştılar. Kendi işyerlerinde kendilerini çalışan olarak göstererek SGK kapsamında çalışanlar mecburi olarak Bağkur’a yönlendiriliyor. Bu durumda ise pek oldukça işyeri sahibinin emeklilik maaşlarında 2 bin liranın üstünde azalmanın olması görülüyor.

Ekim 2008 öncesinde çalmış olduğu şirkete ortak olanlar ya da anonim şirketinde kurucu ortak ya da yönetim kurulu üyesi ile genel müdür olarak vazife yapanlarla limited şirkette ortak olanlar, Bağkur dönemlerinde ara vermeden prim yatırmış kaydıyla SGK’dan emekli olabiliyorlardı. Sadece SGK 62858 sayılı genelge ile bu duruma son verdi.

Kıdem tazminatlarının fona dönüştürülmesi hazırlıkları şimdilik bekletiliyor olsa da bu sefer işçiler yerine işyeri sahiplerini ilgilendiren kararlar alındı. Halihazırda kendi nam ve hesaplarına iş yapmakta olan kimseler ile bir şirket ortağı olarak çalışmaya devam eden kimseler Bağkur’a doğal bulunuyorlar. Sadece emek verme yaşamının gereklilikleri yüzünden kendi şirketlerinde çalışan olarak görülen kimselerin hangi toplumsal güvenlik kurumuna doğal olarak oldukları net olarak belirlenemiyordu.

SGK ise bu mevzuda yaşanmış olan tereddütleri ortadan kaldırmak için 2008 yılı Ekim ayını temel alarak, bu tarihten sonrasında SSK’lı olarak çalışanların şirkete ortak olmaları halinde SSK’lı olarak çalışmaya devam etmelerinin önü açıldı. Böylesi bir durumda ise prim ödemelerine ara verilmemesi şartı koyulmuştu. Şartları taşıyan kimseler normalde Bağkur’lu olması gerekirken SSK’lı olarak çalışmaya devam edebiliyorlardı. Fakat Bağkur’lu olduğu dönem içinde SSK’ya ara verilmesi halinde SGK mecburi olarak Bağkur’a dönüş yapıyor.

Geriye Dönük Emeklilik Hakkı Kaldırıldı

SGK’nın yayınladığı genel anlamda kapsamında da daha öncesinden SGK’dan emekli olma hakkı tanınan kimselerin artık SGK’dan emekli olamayacakları da vurgulandı. Bu genel anlamda ile beraber geçmiş dönemlerde kazanılan haklar geçersiz kabul edilmiştir. Bu durum ise başta pek oldukça işyeri sahibi ilgilendirdiği için emeklilik başvurusu esnasında fena sürprizler ile karşılaşmalarına yol açabilecek.

Yürürlükteki mevzuat gereğince SSK’dan emekli olmaları ihtiyaç duyulan kimselerin SSK’ya ara vermeleri sebebiyle Bağkur kapsamına alınması halinde emekli aylıklarında averaj 2 bin lira düşüş görülüyor. 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanun kapsamında “kendilerine ilişkin yada ortak oldukları işyerlerinden SSK’lı (4/a) olarak bildirilememe” olarak anlatılan durum SGK tarafınca yeterince kişiye ulaştırılmaması ve duyurulmaması ile bu şekilde bir sonucun ortaya çıktığını belirten uzmanlar, hali hazırda aslına bakarsanız kanunen işyeri sahiplerinin SSK’lı olarak sisteme giriş yapamayacaklarını ifade ediyorlar.

Sadece sisteme giriş yapıldıktan ve prim süreleri de ödendikten sonrasında Bağkur’a yönlendirilmelerinde ödenmiş olan prim tutarlarının eridiğini ve kaybolduğuna da ek olarak dikkat çekiyorlar. Bu aşamada SSK’dan çıkarılma halinde aradaki prim tutarlarının iade edilmesi ya da Bağkur prim günlerine tam denk gelecek şekilde sayılması oluşan mağduriyeti giderebilecektir. Fakat halihazırdaki sisteme bakılırsa SSK olarak emeklilik sistemine giriş yapmış olmasına karşılık Bağkur’a dahil edilmiş kimselerin aradaki prim tutarları kayboluyor. Tavan meblağ üstünden kabul edilmeyen SSK primleri bu yüzden hem emeklilik süresinde hem de kişilerin emekli olduklarında aldıkları aylıkta mağduriyet yaratabiliyor.

Bu durumun giderilmesi için ise tavsiye edilen 2008 zamanı öncesinde kendi şirketlerinde SSK sigortalısı olarak sigortaya başlayanların emeklilik haklarının korunması. Hem de ortağı olunan firmanın de bir başka şirket üstünde tüzel şahıs olarak ortaklığının kurulması halinde gene SSK haklarının kabul edilmesi gerekiyor.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar ?

SSK, SGK Gösterge Tablosu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

3600 Günden Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *