E-Devlet Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları

E-Devlet Doğum parasının sorgulanması ve başvurusu Toplumsal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılmaktadır. Sorgulama işlemi direkt olarak kurumdan yapılabileceği benzer biçimde, e- devlet sistemi de bunun için kullanılabilmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu bünyesinde vazife alan annelerin daha rahat bir lohusalık süreci geçirmesi ve bebeğin harcamaları mevzusunda destek bulması için sağlanan yardım, sigortalı olarak çalışan ve şartları karşılayan tüm hanımefendilere verilmektedir. Çoğu zaman hastane doğumlarında başvuruya gerek kalmasa da, herhangi bir aksiliğe rağmen gidilen hekimden ve doğum meydana getirilen hastaneden doğum belgesi talep edilmelidir.

Doğum Parası Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Doğum parası alma aşamasında kişilerin yapmaları gerekenler, ilk olarak kendi işyerlerinin SGK altyapı bilgisine ulaşmak olmalıdır. Kişiler, bu şekilde başvurularını iyi mi yapacaklarını da belirlemiş olurlar. Eğer işyeri SGK altyapısında yer almıyorsa, hekimden rapor alınmalı ve doğum belgeleri saklanmalıdır.

Doğum parası alma taleplerinde kişinin iş yerinin Toplumsal Güvenlik Kurumu ile içinde bir yazışma geçmesi gerekmektedir. meydana getirilen yazışmalar yardımıyla kişilerin işlemleri tamamlanır. Yazışmaların tamamlanması ve onay gelmesi ile kişilerin doğum parası alması mümkün hale gelir. Eğer işyeri SGK altyapısında yer alıyorsa, herhangi bir işlem bir yapılmadan da doğum parasını almak mümkün olacaktır.

Doğum Parasında Süre Aşımı Bulunur Mu?

Doğum parası alımında vakit aşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Doğum icra eden işçi, doğumunun arkasından 5 yıl içinde doğum parasını alabilir. Sadece bu vakit aşımı bir tek işyeri SGK bünyesinde yer almayan kişiler için geçerlidir. SGK ile çalışan işyerinde esasen herhangi bir işleme gerek  kalmadan doğum parası alınabilir. Süre aşımı, bebeğin doğum belgesi zamanı baz alınarak hesaplanmaktadır.

Doğum Parası Alma İşlemi Niçin Gecikir?

Doğum parasının gecikme sebebi işyeri ile Toplumsal Güvenlik Kurumu arasındaki yazışmalardır. Sadece hiçbir koşulda yazışmaların süresi yasal vakit aşımını bulmaz. Bu durum da bir tek SGK bünyesinde yer almayan kurumlar için geçerlidir. kurum Toplumsal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almıyorsa, Toplumsal Güvenlik Kurumu il çalışılan işletme içinde bir yazışma yapılmalıdır. Bu yazışma esnasında dosyaların kaybolması benzer biçimde durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden gecikme yaşanabilmektedir.

Doğum Parasına Başvuruyu Kim Yapar?

Doğum parası başvurularını işveren, işçi yerine yapmaktadır. SSK altyapısında yer edinen kurumlarda çalışılıyorsa, hastane şahıs adına müracaat yapmış kabul edilir. Bu yüzden kişilerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz. Şu demek oluyor ki kişinin bireysel olarak herhangi bir müracaat yapması söz mevzusu olmayacaktır.

Otomatik Olarak Doğum Parası Almak Mümkün Müdür?

Otomatikman doğum parası almak mümkündür. Sadece bunun için doğumun kayıtlara süratli bir halde geçmesi, hastanenin doğru bir halde doğumu bildirmesi gerekir. Otomatikman doğum parasını almak için kişilerin hastane tarafınca başvurusunun yapılması gerekmektedir. Hastaneler bir tek SGK ile anlaşması bulunan iş yerlerinin işçilerine bu şekilde bir olanak tanımaktadır.

Doğum Parası Almanın Şartları Nedir?

Doğum parası alma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Verilen doğum izni kullanılmış olmalı ve doğum izninin kullanıldığı raporla belgelenmelidir.
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde minimum 90 günlük sigortanın yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Çalışan, izinlerini tam kullanmalıdır. Doğumdan ilkin 8 hafta, doğumdan sonrasında 8 hafta izinli sayılmalıdır. Belirtilen sürelerde izin kullanmayan işçi, çalmış olduğu günlerin parasını fazladan alır sadece doğum parası alamaz.

Doğum Parası Iyi mi Hesaplanır?

Doğum parasının ne kadar alınacağının hesaplanması esnasında bir tek son 3 aydaki maaş durumu dikkate alınır. Dolayısıyla anne, doğum parasını güncel maaşından hesaplar. 3 aylık maaş, 90’a bölünerek günlük maaş miktarı bulunur. Bulunan miktarın 2/3’ü hesaplanır. Bunun sonucunda doğum parasının günlük olarak ne kadara hesaplanacağı bulunur. Arkasından bulunan netice, kişinin izin günü sayısı ile çarpılır ve sonuçta alınacak doğum parası miktarı bulunur.

Çoğul Gebeliklerde Doğum Parası Alma Şartları Nedir?

Birden fazla bebeğin dünyaya getirilmesi durumunda doğum izni uzar. Bu mevzuda uzayan doğum izninin hekim raporu ile belgelenmesi şarttır. İkiz doğumlarda yasal doğum izni süresi 20 hafta olarak belirlenmiştir. Sadece sıhhat sorunları sebebiyle iznin uzaması söz mevzusu olursa, hekim raporu ile durumun belgelenmesi gerekmektedir. izin ne kadar uzarsa, alınacak doğum parası o denli artar.

Üçüz doğum icra eden anneler için sıhhat sorunları şartı aranmadan izin süresini arttırma imkanı sunulmuştur. Annelerin herhangi bir mazeret sunmadan doğum izinlerini arttırması, bir tek üçüz doğumlar için mümkündür. Dolayısıyla annenin alacağı doğum parası da artar.

Çoğul Gebelikte Doğum Parası Iyi mi Hesaplanır?

Çoğul gebelikte alınacak doğum parası, yasal doğum izninin artması ile beraber artış gösterecektir. Maaşın son 3 ayki toplamı gene 90’a bölünür. Arkasından çıkan sayının 2/3’ü alınır. Bulunan miktar, yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpılır. Buradan ikiz doğumda alınacak doğum parasının miktarına erişilmiş olunur.

Mesela 3 ayda toplam 8.500 TL maaş alan bir anne düşünelim. Bu durumda annenin alacağı doğum parasını hesaplarken 8.500/90 şeklinde bir formül kullanmamız gerekecektir. Buradan günlük tutarı 94.44 TL olarak buluruz. Arkasından bu miktarın 2/3’ünü aldığımızda 62.96 TL kalır. Bu miktarı, çoğul doğumlarda yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpmamız gerekecektir.

Bu işlem sonucunda annenin alması ihtiyaç duyulan doğum parasını 8.814.04 TL olarak buluruz.  Tek çocuk dünyaya getiren aynı anne için aynı işlemleri yaptığımızda ise annenin yasal izin süresini 140 gün olarak hesaplamamız gerekecektir. Bu yüzden tek çocuk dünyaya getiren ve aynı maaşı alan annenin doğum parası 7.051.85 TL olarak bulunur.

İşten Ayrılan Şahıs Doğum Parası Alabilir Mi?

İşten ayrılma durumunda doğum parası alınamaz. Doğum parasının alınması için kişinin geçici doğum iznini kullanıyor olması gerekmektedir. Kalıcı olarak işi bırakmış elemanın doğum bildirisi işveren tarafınca yapılamaz. Bu yüzden doğum parası da alınamaz.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası almak için kullanılacak kurum PTT’lerdir. Bir defalığına toplu olarak alınacak miktar, PTT şubelerine müracaat yapılarak elde edilir. Miktarın başka bir hesaba yatırılması ya da hesap aktarımı yapılması mümkün değildir. Ek olarak miktar, bir tek doğum icra eden hanıma verilir. kadının yakınları, hatta eşi bile doğum parasını almaya yetkili değildir. Hanım, doğum parasını almaya gelirken yanında kimliğini getirmelidir. Kimliksiz başvurularda ödeme yapılmamaktadır. Kişilerin PTT’de hesapları bulunsa bile, para alım işlemi veznelerden gerçekleştirilmelidir.

E-Devlet Doğum Parası Nereden Sorgulanır?

Doğum parasının sorgulanması için e- devlet sistemi kullanılmalıdır. E- devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve gizyazı ile giriş yapılmalıdır. Şifrenin alınmamış olması durumunda kişiler PTT’ye müracaat yaparak şifrelerini edinebilirler. Giriş işleminden sonrasında en alt bölümde bulunan ‘Hizmetler’ kısmına girilmelidir. Arkasından Toplumsal Güvenlik Kurumu kısmına tıklanmalıdır.

Süt Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Burada oluşturulan pencereden müracaat yapılabilecek tüm Toplumsal Güvenlik Kurumu hizmetleri görüntülenebilir. Bu hizmetler arasından doğum parası seçilmelidir. Ekrana doğum parasının hangi PTT şubesinden alınabileceği, yatma zamanı, yatırılan miktar benzer biçimde belirli bilgiler yansıtılacaktır. E- devlet sisteminin kendi hafızası bulunur. Bu yüzden ekrana biçim yansıtılmaz. Informasyon vermenize gerek kalmadan doğum parası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

2023 Senesinde Çalışan Bir Annenin Alabileceği Destek sunar

2023 senesinde çalışan bir anne devlet tarafınca verilen üç yardım ve haktan faydalanabilmektedir. Bunlardan birincisi yukarıda detaylıca anlattığımız doğum parası kısaca iş göremezlik ödeneğidir. İkincisi ise doğum yardımıdır.

2023 senesinde çalışan bir anne doğum yardımı olarak;

 • Birinci evladı için 300 TL
 • İkinci evladı için 400 TL
 • Üçüncü evladı için 600 TL yardım ödeneği alabilmektedir.

Çalışan bir anne bir öteki yardım ödeneği olan süt parası kısaca emzirme ödeneği olarak da 202 TL alabilmektedir.

2023 senesinde çalışan bir anne doğum yardımları kapsamında minimum;

 • Asgari ücret üstünden minimum 6.366,08 TL doğum parası,
 • İlk evladı ise minimum 300 TL doğum yardımı,

Emzirme ödeneği olarak ise 149 TL yardım ile toplamda 6815,08 TL minimum olacak şekilde yardım alınabilmektedir.

Kamu Çalışanları Başvurularını Iyi mi Yapabilir ? Işgören, Devamlı İşçi 4/D İşçi

Kamuda çalışan personeller, doğum parası alabilmek için kendi kurumlarına müracaat yapabilirler. 658 DKM doğal olarak olan işgören görevlileri, 4/B ve 4/D statüsünde çalışanlar, devamlı işçi çalışanları, hizmet alımı olarak vazife icra eden personeller ve öteki tüm çalışanlar aynı şekilde işlemlerini başlatabilirler.

Müracaat Süreci ;

 • Personel biriminize müracaat dilekçenizi bırakınız.
 • Müracaat meydana getirecek şahıs, “Çalışan Anne” ise : Doğum parası dilekçelerini kurumlarına teslim etmeli
 • Müracaat meydana getirecek şahıs, “Çalışan Baba, Çalışmayan Eşi” için ise : Gene doğum parası dilekçenizi personel biriminize bırakmanız kafi olacaktır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Bağ-Kur Borcu Olanlar Süt Parası ve Doğum Yardımı Alabilir mi?

SSK Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *