Ziraat Bankası Dolar Hesabı Açma ve İşletim Ücreti

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Iyi mi Açılır?

Neredeyse her banka şubesinden açabileceğiniz döviz hesapları vadeli ya da vadesiz olarak kullanılabilmektedir. Vadeli ya da vadesiz hesaplar ile yatırım yapmak isteyenlerin yapmaları gereksinim duyulan tek işlem banka şubelerine giderek bir hesap açtırmak olacaktır. Ek olarak geçtiğimiz senenin ortalarından itibaren döviz kurlarında yaşanmış olan artışlardan sonrasında yurttaşlarımız tarafınca şüphesiz döviz hesabı açmanın avantajlı bir durum olduğundan söz etmek doğru olacaktır. Doların 7 TL olduğu dönemde, daha evvel döviz hesabı üstünden yatırım gerçekleştiren yurttaşlarımız köşeyi dönmüş olmalı.

Döviz, ulusal para birimimizden daima daha kıymetli olmuştur. Bu sebeple yurttaşlarımız genel olarak güven duyarak dövize yatırım yapmaktadır. Ek olarak bankalar tarafınca geliştirilmiş sistemler neticesinde Türk Lirası olarak yatırdığınız tutarlar dahi dövize çevrilebilmektedir. Ziraat Bankasından döviz hesabı açmak isteyenler yalnız kimlik belgeleri ile banka şubelerine gitmeleri gerekiyor.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma 

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma

Vadesiz Döviz Hesabı

Aslına bakılırsa vadesiz döviz hesabı açanların amacı birikim yapmak değildir. Döviz ile işlem yapanlar bu hesapları kullanmaktadır. Para yatırma ve çekilme işlemlerinin etken olarak kullanılması durumunda en doğru hesap türü elbetteki vadesiz hesap olacaktır. Şundan dolayı vadeli hesaplar için belirlenen vade süresince para çekmek mümkün olmamaktadır. Dövizin gelir getirici yönünden bahsettik. Yalnız gelir kayıpları da meydana gelir. Vadesiz hesaplar bu gelir kayıplarının önüne geçecektir. Türk Lirası cinsinden açılmış bir mevduat hesabınız var ise, döviz hesapları da bu şekilde işlemektedir.

Naturel olarak ATM’ lerde problem yaşamanız da muhtemeldir. Her ATM’ de döviz olmadığından dolayı para çekme işlemlerinizi döviz bulunan ATM’ ler üstünden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek hesap açtırmak için yönerge verebilirsiniz. Haiz olduğunuz bu hesap yardımıyla kur yükseldiğinde hesabınızdaki parayı çekerek satış işlemi yapabilir ve kur düştüğünde yapacağınız alış işlemleri ile kar elde edebilirsiniz.

Vadeli Döviz Hesabı

Vadeli döviz hesabı yabancı para cinsinden yatırım gerçekleştiren yurttaşlarımızın kullandıkları hesaplardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hesapları açmak için de gene banka şubelerine gitmeniz kafi olacaktır. Belirlenen vade süresince hesabınızdan para çekimi yapmaz ve hesabınızı ilk açtığınız anda bankalar tarafınca belirlenecek olan tutarları yatırdığınızda faiz geliri elde etmeniz mümkün olacaktır. Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranlarını inceleyebilir ve açacağınız vadeli hesaplardan faiz geliri elde edebilirsiniz.

Bankalar tarafınca vadeli hesaplara verilen faiz oranları birbirinden farklıdır. En yüksek faiz geliri elde edebileceğiniz bankadan hesabınızı açmanız oldukça mantıklı olacaktır. Hesap açtırmak için banka şubelerine  bir dilekçe vermeniz kafi olacaktır. Yalnız dikkat etmeniz gereksinim duyulan husus para çekimi yaparak vadeyi bozmamanız. Eğer yatırım süresi içinde hesaptan para çekerseniz bu durumda faiz geliri elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

Ziraat Vadesiz Döviz Hesabı İşletim Tutarı

Vadesiz döviz hesabı açmak isteyenler Ziraat Bankası tarafınca sunulan avantajlı fırsatlardan yararlanarak hesaplarını açabilirler. Ek olarak yapacağınız eft ve havale işlemlerini de bu vadesiz hesaplarınızdan gerçekleştirebilirsiniz. Resmi Gazete’ de gösterilen Sigortaya Naturel olarak Mevduat ve Katılım Fonları ile Tutum Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmelik ile hesabınıza yatıracağınız tutarlar güvence altına almak için sigortalanmaktadır.

Yurt içindeki şubelerde gerçek kişiler için açılmış olan ve yurt dışı faaliyetlerinde kullanılmak TL, döviz vb. yatırım araçlarının 100 bin TL tutarındaki kısımlarına sigorta yapılmaktadır.

Ziraat Bankası tarafınca hesap işletim ücretleri senelik 4 kere kesilmektedir. 3 ayda bir kesilen bu tutarlar herhangi bir istisnai durum olmadıkça bankada açılmış tüm vadesiz mevduat hesaplarından alınacaktır. Kesilecek olan meblağ için vadesiz hesap sayısı dikkate alınmamaktadır. Müşterilerin tek bir hesabı üstünden belirlenen tutarlarca kesinti yapılmaktadır. Kesim yapılacak olan hesap banka tarafınca belirlenmektedir. Ek olarak A hesabı değil B hesabından kesinti yapılmasında herhangi bir fark olmayacaktır.

Hesap kesimi meydana getirilen aylar aşağıdaki gibidir;

  • Mart
  • Haziran 
  • Eylül 
  • Aralık 

Hesap işletim tutarı adı altında kesinti meydana getirilen meblağ 7,5 Amerikan Doları olmaktadır. Kapsama alanı haricinde tutulan hesaplar haricinde 3 aylık vadesiz hesaplarının averajı 350 Amerikan dolarından azca olanların yabancı para cinsinden açtıkları hesaplardan kesilen 7,5 dolara ek olarak Banka Sigorta Işlem Vergisi kesilmektedir.

Ziraat Vadesiz Döviz Hesabı İşletim Ücreti

Ziraat Vadesiz Döviz Hesabı İşletim Tutarı

Ziraat Bankası Vadeli Yabancı Para Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası yabancı para döviz hesapları Amerikan Doları ve Euro için açılabileceği şeklinde diğeri yabancı para cinsleri için de açılabilmektedir. Dolar ve Euro için 1098 gün, diğeri türler için 400 gün vadeli olarak hesabınızı açabilirsiniz. Vadeli yabancı para hesabı açtırmak isteyenlerin banka şubelerine müracaat yapmaları gerekiyor. 1000 Amerikan Doları, Euro vb. para türlerinden minimum 30 gün üstünden açılacak olan hesaplara faiz oranı uygulanacaktır.  Bankaya herhangi bir yönerge verilmemesi durumunda, vade otomatikman yenilenecektir.

Ziraat Bankası Hesap İşletim Tutarı Muafiyeti

Hesap kesim tutarı yalnız döviz cinsinden oluşturulan hesaplarda geçerli olmamaktadır. Türk Lirası cinsinden açılacak olan vadesiz hesaplardan da hesap kesim tutarı kesilmektedir. Döviz hesabında olduğu şeklinde Türk Lirası cinsinden açılacak olan vadesiz hesaplardan da Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak suretiyle yılda  kere işlem tutarı kesilmektedir. Mevduat hesaplarının 3 aylık averajı 800 TL’ den düşük olanlardan Banka Sigorta Işlem Vergisi dahil olmak suretiyle 20 TL kesilmektedir. 

Yalnız Ziraat Bankası tarafınca bazı hesaplara işletim tutarı muafiyeti uygulanmış olduğu bilinmektedir. Ilk olarak belirtmemiz gerekiyorsa bankanın emekli maaş müşterilerinden hesap işletim tutarı talep edilmemektedir. Hesabında 800 TL mevduat bulunan hesaplar da muafiyet kapsamındadır. Banka tarafınca müşterilerine sunulan bu avantaj yalnız Türk Lirası cinsinden oluşturulan mevduat hesaplarında geçerli olmamaktadır. Eğer hesabınızda 350 Amerikan Dolarından fazla meblağ bulunursa bu durumda banka tarafınca herhangi bir işletim tutarı alınmayacaktır. Bu tutarlar dışındaki mevduatlardan hesap kesim tutarı alınmaktadır.

Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti Muafiyeti

Ziraat Bankası Hesap İşletim Tutarı Muafiyeti

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Iyi mi Kapatılır?

Eğer hesaplarınızı etken olarak kullanmıyorsanız boşu boşuna hesap kesim tutarı ödemenize gerek kalmamıştır. Geçmiş yıllarda meydana getirilen bir düzenleme kapsamında şahısların kullanmadıkları banka hesaplarına işletim tutarı yansıtılmaması şeklinde bir durum söz mevzusuydu. Bu kapsamda hesaplarda 180 gün (6 ay) süresince herhangi bir işlem hareketi olmaması gerekiyordu. Bankalar 1 ay evvelden şahısları bilgilendirecekti. 3 ayda bir TL cinsinden 80 TL, döviz cinsinden ise 29,6 Dolar hesaplardan kesilmektedir. Sizlere sunacağımız yöntemler ile hesap kesim tutarı ödemekten kurtulacaksınız.

Döviz hesaplarının kapatılması işlemi banka şubeleri, web bankacılığı ve mobil bankacılık üstünden yapılabilmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için;

  • Hesaplarda borç olmaması
  • Hesaplarda tanımlı otomatik ödeme talimatı bulunmaması
  • Hesap bakiyesinin olması gerekmektedir.

İnternet bankacılığına kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak mevcut hesaplarınızı kapatabilirsiniz. Ek olarak 444 00 00 numarasını arayarak da döviz hesabınızın kapatılmasını talep edebilirsiniz.

Hesap İşletim Tutarı Almayan Bankalar Var mı?

Banka şubelerine giderek döviz hesabı açmanız durumunda muhtemelen hesabınızdan belirli tutarlarda ücret kesilecektir. Yalnız mobil bankacılık uygulamalarından açacağınız hesaplarınızla siz de bu durumun önüne geçebilirsiniz. Enpara.com, Cepteteb şeklinde uygulamalar yardımıyla herhangi bir meblağ ödemenize gerek kalmadan vadesiz döviz hesaplarınızı kullanabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap İşletim Tutarı Almayan Bankalar

Enpara.com 

QNB Finansbank tarafınca oluşturulan Enpara.com sistemi ile açacağınız hesaplar için herhangi bir ücret ödemenize ve kesinti yapılmasına gerek kalmayacaktır. Banka tarafınca oluşturulan bu sistem yardımıyla sizden yalnız hesap kesim tutarı değil, eft ve havale şeklinde işlemler için ücret de talep edilmeyecektir.

Cepteteb

Türk Ekonomi Bankası’ nın yan kuruluşu olarak açılmış Cepteteb sistemi ile açacağınız döviz hesaplarından herhangi bir işlem tutarı alınmamaktadır. Enpara.com’ da olduğu şeklinde havale ve tutarı ödemenize de gerek kalmayacaktır. Ziraat Bankası Eft Havale Saatlerini inceleyebilir ve bu saatler içinde işlem yapabilirsiniz.

Hesap işletim muafiyeti olmayan hesaplardan işlem tutarı kesileceğini unutmayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *