Kamyon Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar? – C Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Kamyon Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar? – C Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Kamyon ehliyeti olarak da bilinen C sınıfı ehliyet, kamyon kullanmak isteyenlerin alması zorunlu ehliyettir. Kamyon ehliyeti alabilmenin bazı şartları ve maliyetleri vardır. Eğer daha önce alınmış bir B sınıfı ehliyetiniz yoksa doğrudan kamyon ehliyeti alamazsınız. Kamyon ehliyeti alabilmek için öncelikle B sınıfı ehliyet almak gerekir. Kamyon ehliyeti almanın genel maliyetleri arasında C sınıfı sürücü kursu ücretleri (direksiyon kursu ücretleri), direksiyon sınavı ücreti ve harçlar yer alır. Peki bütün bu masrafları hesaba kattığımızda kamyon ehliyeti fiyatı ne kadar?

Yeniden değerleme oranları özellikle ödenmesi gereken ehliyet harçlarına en az %20 zammın gelmesine sebep olsa da C sınıfı ehliyet fiyatları 2023 yılında çok fazla zamla karşılaşmadı. C sınıfı ehliyet fiyatları 2023 güncel tutarlarını yazımızda bulabilirsiniz.

tır ehliyeti fiyatı
tır ehliyeti fiyatı

C Sınıfı Ehliyet Fiyatları 2023

Kamyon ehliyeti fiyatı 2023 yılında üç ayrı masraf kaleminden oluşuyor. Birinci ve en çok tutan masraf kalemi sürücü kurslarına kamyon direksiyon eğitimi için verilen tutar. Daha önce ehliyet sınavını geçtiğiniz için ve halihazırda elinizde mevcut bir B sınıfı ehliyet olduğu için ehliyet sınav ücreti ödemekten ve ehliyet sınavına girmekten muafsınız.

Sadece B sınıfından C sınıfına geçerek kamyonet ehliyeti alabileceğiniz için ortaya iki senaryo çıkıyor. Birinci senaryo, daha önceden B sınıfı otomobil ehliyetinizin olmadığı senaryo. Eğer daha önce B sınıfı otomobil ehliyeti almadıysanız C sınıfı ehliyet almanız daha masraflı olacaktır. Çünkü önce B sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Bu durumda (B+C sınıfları) toplam masrafınız harçlar ve sınav ücretleri dahil 7.000,00 TL ile 9.000,00 TL arasında olacak. Ancak daha önceden alınmış bir B sınıfı otomobil ehliyetiniz varsa bu ehliyete C sınıfını ekletmek ortalama 4.000,00 TL ile 4.700,00 TL arasında tutacaktır.

Kamyon Ehliyeti 2023 Detaylı Fiyatlar

Kamyon ehliyeti fiyatını hesaplamanıza yardımcı olacak tabloyu aşağıda görebilirsiniz. Tablodaki harç ve sınav giriş ücretleri 2023 yılı için sabit olup, sürücü kursu fiyatı gidilecek kursun bulunduğu şehre ve gidilecek kursa göre değişiklik gösterecektir.

 Sahip olduğunuz ehliyet


Sahip olacağınız ehliyet


Sürücü kursu fiyatı


Sınav giriş ücreti


Harçlar


Toplam


 B


 C


 2.300,00 ₺


120,00 ₺


 1491,00 ₺


 3.915,00 ₺


 –  B -> C 1.900,00 + 2.300,00: 4.200,00 ₺  220,00 + 120,00: 340 ₺  1491,00 + 988,00 : 2.479,00 ₺  7.019,00 ₺

Tablo hazırlanırken İstanbul şehri dikkate alınmıştır ve süreç boyunca sürücü adayının hiçbir sınavdan kalmadığı varsayılmıştır. Fakat direksiyon sınavlarındaki ortalama başarı oranı kamyon ehliyeti için %40’larda seyretmektedir. Kalınan sınavdan sonra tekrar sınava girmek için sürücü kursuna “direksiyon telafi eğitimi” ücreti ve sınav için tekrar sınav ücreti ödenecektir. Kursun gidileceği şehirdeki sürücü kursu fiyatları ve kamyon direksiyon sınavından birkaç kez kalınabileceği göz önünde bulundurulursa toplam ücretin +2.000,00 TL artabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

tır ehliyeti fiyatı
tır ehliyeti fiyatı

D Sınıfı Ehliyete C Sınıfı Kamyon Ehliyeti Ekletme

D sınıfı otobüs ehliyetine C sınıfı kamyon ehliyete ekletmek için büyükşehirlerde sürücü kursuna ödeyeceğiniz ortalama ücret 1.600,00 TL olacaktır. Sınav ücretleri ve harçlar hesaba katıldığında D sınıfı otobüs ehliyeti olan birisinin C sınıfı kamyon ehliyeti alması toplamda 3.300,00 TL ile 4.000,00 TL arasında tutabilir.

D1 Minibüs Ehliyetine C Sınıfı Kamyon Ehliyeti Ekletme

Halihazırda D1 sınıfı minibüs ehliyetiniz varsa bu ehliyete C sınıfı kamyon ehliyeti ekletmek için sürücü kursuna ortalama 2.300,00 TL ücret ödemeniz gerekir. Harçlar, sınav ücretleri ve diğer masraflar dikkate alındığında toplam maliyet 4.000,00 TL ile 5.000,00 TL arasında değişecektir.

C Sınıfı Ehliyet Alma Şartları ve Kamyon Ehliyeti Fiyatı

C sınıfı dorsesiz kamyon ehliyeti almak isteyen herkesin yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Tablodaki bazı şartlar (örneğin ilkokul mezunu olmak şartı) bazı durumlarda (örneğin Halk Eğitim tarafından verilen kurslara katılmak gibi) esnetilebilir. Böyle durumlara şartı yerine getirmeyen kişiler de ehliyet kursuna yazılabilmektedir. C sınıfı ehliyet alma şartlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 C sınıfı ehliyet alma şartları


 Kullanılacak asıl araç


Kamyon ve çekici


Kullanılma yetkisi olan diğer araçlar


Otomobil, kamyonet, ATV, traktör


 C sınıfı yaş şartı


21 yaşını doldurmuş olmak


 Eğitim durumu


En az ilkokul mezunu olmak


C Sınıfı Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

C sınıfı ehliyet alabilmek için sürücü kursuna eksiksiz olarak teslim etmeniz gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeleri eksik teslim etmeniz durumunda kurs başvurunuz onaylanmaz. C sınıfı ehliyet almak için aşağıdaki belgelerle birlikte gideceğiniz sürücü kursunun sizden başka belge talepleri olabilir. C sınıfı ehliyet için sürücü kursunuza gitmeden önce kursunuzu arayıp gerekli tüm belgeleri öğrenmeniz zaman kazanmak açısından etkili bir yöntem olabilir.

 • 4 adet biometrik foto
 • Sağlık raporu (raporun C sınıfı ehliyet alabilmeniz için sağlık durumunuzun uygun olduğunu onaylaması gerekir)
 • Adli sicil kaydı (sabıka kaydınız)
 • Diploma ya da eğitim durumunuzu gösteren öğrenim belgesi

Bu belgeleri ehliyet kursuna teslim ederken kurs ücretini ödeyip sözleşme imzalayacaksınız. İmzalayacağınız sözleşmenin içeriğinde yer alan ayrıntılara dikkat etmek, haklarınızı öğrenmek ve korumak bakımından önemlidir. Eğer sözleşmede sizi mutsuz eden bir madde varsa sürücü kursunuzla bu maddeyi görüşmenizi tavsiye ederiz.

Kamyon Ehliyeti Nasıl Alınır?

Daha önceden B sınıfı ehliyet sahibi olup olmadığınız kamyon ehliyeti alma sürecini etkilemektedir. Otomobil ehliyet sahipleri ile otomobil ehliyetine sahip olmayan kişilerin kamyon ehliyeti alma süreçleri farklı gelişmektedir.

Daha önceden B sınıfı ehliyetiniz yoksa kamyon ehliyeti almak için takip etmeniz gereken süreç şu aşamalardan oluşmaktadır:

 • B sınıfı otomobil ehliyeti için sürücü kursu ücretini ödemek ve sürücü kursuna yazılmak
 • Sürücü kursunda teorik ehliyet eğitimi ve otomobil direksiyon eğitimi almak
 • Ehliyet ve direksiyon sınav ücretlerini ödeyip ğhliyet sınavını ve direksiyon sınavını geçmek
 • Bütün ehliyet harçlarını ve vakıf hizmet payını ödemek
 • Sürücü kursu tarafından hazırlanan dosyanızı teslim alarak Nüfus Müdürlüğünden ehliyet randevusu almak
 • B sınıfı ehliyetinizi aldıktan sonra C sınıfı ehliyet kursu ücretini ödemek ve C sınıfı ehliyet kursuna yazılmak
 • C sınıfı direksiyon eğitimi almak
 • Direksiyon sınavı ücretini ödeyip direksiyon sınavını geçmek

Daha önceden B sınıfı ehliyetiniz varsa kamyon ehliyeti almak için takip etmeniz gereken süreç şu aşamalardan oluşmaktadır:

 • C sınıfı sürücü kursu ücretini ödemek ve sürücü kursuna yazılmak
 • Direksiyon eğitimini tamamlamak
 • Direksiyon sınav ücretini ödemek ve direksiyon sınavından geçmek
 • Gerekli harçları ödeyip Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak ehliyeti yeniletmek

Şartları yerine getirip bu aşamaları tamamlayan herkes C sınıfı kamyon ehliyetine sahip olabilir.

Tır Ehliyeti Nasıl Alınır?

Tır ehliyeti almak uzun ve masraflı bir süreçtir. Daha önce hiçbir ehliyeti olmayan kişiler CE sınıfı tır ehliyetine şöyle giderler:

 • B sınıfı otomobil ehliyeti için sürücü kursu ücretini ödemek ve sürücü kursuna yazılmak
 • Sürücü kursunda teorik ehliyet eğitimi ve otomobil direksiyon eğitimi almak
 • Ehliyet ve direksiyon sınav ücretlerini ödeyip ğhliyet sınavını ve direksiyon sınavını geçmek
 • Bütün ehliyet harçlarını ve vakıf hizmet payını ödemek
 • Sürücü kursu tarafından hazırlanan dosyanızı teslim alarak Nüfus Müdürlüğünden ehliyet randevusu almak
 • Gerekli harçları ödeyip Nüfus Müdürlüğünden randevu almak ve dosyanızı teslim edip ehliyetinizi teslim almak
 • B sınıfı ehliyetinizi aldıktan sonra C sınıfı ehliyet kursu ücretini ödemek ve C sınıfı ehliyet kursuna yazılmak
 • C sınıfı direksiyon eğitimi almak
 • Direksiyon sınavı ücretini ödeyip direksiyon sınavını geçmek
 • CE sınıfı tır ehliyeti sürücü kursu ücretini ödemek ve sürücü kursuna yazılmak
 • Direksiyon eğitimini tamamlamak ve direksiyon sınavından geçmek
 • Gerekli harçları ödeyip Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak sürücü kursundan aldığınız dosyayı iletmek ve ehliyetinizi yeniletmek

Tır ehliyeti alınması en zor ehliyetlerden bir tanesi olmakla birlikte, aynı zamanda masraf bakımından da en pahalı ehliyettir. CE olarak geçen tır ehliyetinin ne kadar tutacağını bir sonraki başlıkta detaylı olarak ele alacağız.

Tır Ehliyeti Fiyatı

Kamyon ehliyeti fiyatını incelediğimiz yazımızda tır ehliyeti fiyatına da yer vermek istedik. Bazı kişiler C sınıfı kamyon ehliyetinin tır kullanmak için yeterli olduğunu düşünmektedir. Ancak tır kullanmak için CE sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Bu ehliyet kişilere römorklu kamyon ve çekici kullanma imkanı tanır. Sadece C sınıfı ehliyetiniz varsa, römorksuz kamyon ve tır kullanabilirsiniz. C sınıfı ve CE sınıfı ehliyet arasındaki fark budur.

C sınıfı ehliyet almak için halihazırda B sınıfı ehliyete sahip olmak yeterli. Fakat CE sınıfı tır ehliyetini almak için en az C sınıfı kamyon ehliyetinizin olması gerekir. Ayrıca 21 yaşını doldurmuş olmak ve ilkokul mezunu olmak diğer şartlardır. Tır ehliyeti fiyatı sürücü kursu, harç ve sınav masraflarından oluşmaktadır. Tır ehliyeti sürücü kursu ücreti şu anda ortalama 1.700,00 TL’dir. Harçlar, sınav masrafları ve diğer masraflar dikkate alındığında C sınıfı kamyon ehliyeti bir sürücü, CE sınıfı tır ehliyetini toplamda 3.300,00 ile 4.300,00 TL arası masrafla alabilir.

Ancak kişi daha önceden hiçbir ehliyete sahip değilse, önce B sınıfı ehliyet almak zorundadır. B otomobil ehliyeti sonrası C sınıfı kamyon ehliyetini alabilir. En son adım ise CE sınıfı tır ehliyetini almaktır. Bütün süreç takip edildiğinde sıfırdan tır ehliyeti almanın toplam maliyeti 2023 itibarıyla 10.000,00 TL ile 13.000,00 TL arasında değişecektir.

tır ehliyeti fiyatıKamyon Ehliyeti Hakkında En Fazla Sorulan Sorular

C sınıfı ehliyet ve CE sınıfı tır ehliyeti, herkesin aldığı bir ehliyet sınıfı olmadığı için bu ehliyetler hakkında kafanızda soru işaretlerinin olması normal. Bu başlıkta kamyon ehliyeti fiyatı dışında kamyon ehliyeti ve tır ehliyeti hakkında en fazla sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız. C sınıfı ehliyet hakkında en çok sorulan soruyla başlayalım:

C Sınıfı Ehliyet Otobüs Kullanabilir Mi?

Hayır, kamyon ehliyeti olanlar otobüs kullanamaz. Kamyon ehliyeti olanlar otomobil, kamyonet ve traktör kullanabilirler. Kamyon ehliyeti olan kişilerin otobüs kullanmak için otobüs direksiyon sınavına girerek D sınıfını ehliyetlerine ekletmeleri gerekir.

C Sınıfı Ehliyet Tır Kullanabilir Mi?

Hayır, C sınıfı ehliyet römorklu kamyonları kullanamaz. Römorklu ehliyet yani tır kullanmak için direksiyon sınavına girerek ehliyetinize CE sınıfını ekletmeniz gerekir.

Tır Ehliyeti Olanlar Kamyon Kullanabilir Mi?

Evet, CE sınıf tır ehliyeti olanlar kamyon kullanabilir.

Tır Ehliyeti Olanlar Otobüs Kullanabilir Mi?

Hayır, tır ehliyeti olanlar otobüs kullanamazlar. CE sınıfı tır ehliyeti olanların otobüs kullanabilmek için D sınıfı otobüs ehliyeti alması gerekir.

Tır Ehliyeti Olanlar Minibüs Kullanabilir Mi?

Hayır, CE sınıfı tır ehliyeti olanlar minibüs kullanamaz. Minibüs kullanmak isteyenlerin D1 sınıfı minibüs ehliyeti alması gerekir.

Kamyon Ehliyeti Sınıfı Nedir?

Kamyon ehliyeti sınıfı C sınıfıdır. C sınıfı ehliyet kamyon ve çekici kullanmaya yarar.

Tır Ehliyeti Sınıfı Nedir?

Tır ehliyeti sınıfı CE sınıfıdır. CE sınıfı ehliyet römorklu kamyon (tır) ve çekici kullanmaya yarar.

Kamyon Ehliyeti Yaşı Kaç?

Kamyon ehliyetine sahip olmak için en az 21 yaşında olmak gerekir.

Kimler Kamyon Ehliyeti Alamaz?

21 yaşını doldurmamış olanlar, bir suçtan dolayı hüküm giymiş olanlar, kamyon ehliyeti almak için yeterli sağlık durumu taşıdığını belgeleyemeyenler ve ilköğretim mezuniyet durumunu belgeleyemeyenler kamyon ehliyeti alamaz. Ayrıca yazımızda derlediğimiz diğer kamyon ehliyeti alma şartlarını yerine getirmeyen kişiler C sınıfı ehliyet alamaz.

C Sınıfı Ehliyet Harcı Ne Kadar?

C sınıfı ehliyet harcı toplam 1491,2 TL’dir. Ehliyet harçları alacağınız ehliyetin sınıfına göre değişiklik göstermektedir. 486,00 TL’den 1.491,00 TL’ye kadar değişebilir. C sınıfı ehliyet harcı en pahalı ehliyet harcı grubundadır.

C Sınıfı Hangi Araçları Kullanır 2023?

C sınıfı ehliyet sahipleri M (moped), B (otomobil ve kamyonet), B1 (ATV gibi 4 tekerlekli motosikletler), C1 (7.500 kilograma kadar kamyon ve çekici) ve F (traktör) sınıf araçları kullanabilirler.

Kamyon Ehliyeti Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Kamyon ehliyeti yenileme ücreti önceki ehliyetiniz eski tip ehliyet ise toplam 15 TL tutmaktadır. Eğer önceki ehliyetiniz yeni tipse toplamda 237,00 TL yenileme ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Eski tip ehliyetler 1 Ocak 2016’dan önce çıkartılan ehliyetlerdir. 1 Ocak 2016 tarihinden sonra çıkartılan ehliyetler yeni tip ehliyettir.

Kamyon Ehliyeti Olanlar Çekici Kullanabilir Mi?

Evet, kamyon ehliyeti olanlar çekici kullanabilirler. C sınıfı kamyon ehliyeti aynı zamanda çekici ehliyetidir.

Çekici Ehliyeti Nasıl Alınır?

C sınıfı çekici ehliyeti almak için öncelikle B sınıfı otomobil ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir. B sınıfı ehliyet sahipleri direksiyon sınavına girerek çekici ehliyeti alabilirler.

Çekici Ehliyeti Alma Şartları Nelerdir?

Çekici ehliyeti almak için en az 21 yaşını doldurmuş olmalı ve halihazırda B sınıfı otomobil ehliyetine sahip olmalısınız. Ayrıca sürücü adayı ilkokul mezunu olmak, sağlık raporu ile sağlık uygunluğunu ispatlamak ve adli sicil bakımından temiz olmak zorundadır.

Çekici Ehliyeti Ne Kadar?

Önceden B sınıfı otomobil ehliyetiniz varsa çekici ehliyeti almak için sürücü kursuna ortalama 2.300,00 TL ödersiniz. Harçlar ve sınav ücretleri gibi diğer bütün ücretler dikkate alındığında çekici ehliyetinin ücreti 4.000,00 TL’yi bulabilir. Çekici ehliyeti fiyatı  kamyon ehliyeti fiyatı ile aynıdır.

Kamyon veya Tır Ehliyeti Almak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kamyon veya tır ehliyeti almak isteyen kişiler ayrıca şunlara dikkat etmelidir:

 • Direksiyon sınavına toplam dört giriş hakkınız vardır. Mazeretsiz girmezseniz 1 hakkınız kaybedersiniz. Mazeretiniz varsa bunu kanıtlamanız gerekmektedir.
 • 4 defa başarısız olursanız sürece devam etmek için kayıt yenileme ücreti ödemek zorunda kalırsınız.
 • İlk 4 başarısız denemeden sonra kayıt yenileyip direksiyon sınavından 4 kez daha başarısız olursanız artık tır ehliyeti alma şansınız kalmaz.
 • Suç işlemiş ve hüküm giymiş kişiler kamyon ve tır ehliyeti alamaz.
 • Zanlı olarak aranan kişiler tır ehliyeti alamaz.

Toplamda 8 kez direksiyon sınavı hakkınız vardır ve bu madde çok önemlidir. Tır ehliyeti alma şansınızı kaybetmemek için direksiyon sınavını mutlaka vermelisiniz. Ayrıca 8 kez deneme hakkınızı kullandığınız takdirde tır ehliyeti masraflarının ciddi anlamda artacağını hatırlatmak isteriz. Tır ehliyet masrafınızı iki katına çıkarmamak için iyi çalışmanızı ve direksiyon sınavında tek seferde başarılı olmanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *