B Sınıfı Ehliyet Fiyatları 2023 – Zamlı ve Güncel Fiyatlar

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları 2021 – Zamlı ve Güncel Fiyatlar

Ülkemizdeki en yaygın ehliyet çeşidi olan B sınıfı ehliyeti almadan araç kullanmak mümkün değil. Araç kullanmak isteyen herkesin ehliyet ve direksiyon sınavlarından geçerek aldığı B sınıfı ehliyet, her ne kadar otomobil ve kamyonet tipi araçların kullanımı için olsa da, bu ehliyete sahip kişiler ayrıca traktör, moped, ATV gibi araçları da yasal olarak kullanabiliyor. B sınıfı ehliyet fiyatları 2021 yılında ne kadar olacak? B sınıfı ehliyet fiyatları her şey dahil ne kadar?

B sınıfı ehliyetle ilgili bütün bilgileri bu yazımızdan edinebilir ve en güncel B ehliyet fiyatını yazımızda bulabilirsiniz. B sınıfı ehliyet nedir? B sınıfı ehliyet ne kadar? B sınıfı ehliyet nasıl alınır? B sınıfı ehliyet direksiyon sınavı, B sınıfı ehliyet için gerekli evraklar ve bütün diğer bilgiler için yazımızın tamamını okuyun.

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları 2021

B Sınıfı Ehliyet Nedir?

B sınıfı ehliyet, ülkemizde hemen herkesin sahip olduğu bir ehliyet sınıfıdır. B sınıfı ehliyet sürücülere otomobil ve kamyonet başta olmak üzere traktör ve ATV sürüş izni vermektedir. B sınıfı ehliyet otomatik ya da manuel araçlar için alınabilir. Ancak eğer sürücü, otomatik vitesle B sınıfı ehliyetini alırsa, manuel araç kullanamaz. Daha sonra otomatik vites B sınıf ehliyetine manuel vites ekletmek isterse, direksiyon sınavına girmesi ve ehliyetini yenilemesi gerekir. Bu yöntem doğrudan manuel vites ehliyeti almaktan daha zor ve masraflı olduğu için eğer manuel araç kullanacaksanız, doğrudan manuel B sınıfı ehliyet almanızı tavsiye ederiz. B sınıfı ehliyet fiyatları 2021 yılında otomatik ve manuel olarak değişmemektedir. Tek fiyat uygulanmaktadır.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir?

B sınıfı ehliyet sahipleri otomobil ve kamyonetin yanı sıra ATV ve traktör kullanabilirler. Otobüs, minibüs, iş makinesi, kamyon ve çekici gibi araçları kullanmaları için direksiyon sınavına girmeleri ve kimliklerini yeniletmeleri gerekmektedir.

B Sınıfı Ehliyet Kamyonet Kullanabilir Mi?

Evet, B sınıfı ehliyet sahipleri kamyonet kullanabilir. B sınıfı ehliyet “otomobil ve kamyonet ehliyeti” olarak geçmektedir.

B Sınıfı Ehliyet Kamyon ve Çekici Kullanabilir Mi?

Hayır, B sınıfı ehliyet çekici kullanamaz. Kamyon ve çekici kullanmak için C sınıfı ehliyet gerekir.

B Sınıfı Ehliyet Otobüs ve Minibüs Kullanabilir Mi?

Hayır, B sınıfı ehliyet minibüs kullanamaz. Otobüs kullanmak için D sınıfı, minibüs kullanmak için D1 sınıfı ehliyete ihtiyaç vardır.

B Sınıfı Ehliyet Traktör Kullanabilir Mi?

Evet, B sınıfı ehliyet traktör kullanabilir. Ayrıca sadece traktör kullanmak için F sınıfı ehliyet alınabilir.

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları 2021B Sınıfı Ehliyet Kaç Yıl Geçerli?

Resmi Gazete’nin belirttiği bilgiye göre B sınıfı ehliyet sürücü belgeleri 10 yıl süreyle geçerlidir. 10 yıl geçtikten sonra B sınıfı ehliyetin geçerliliğini sürdürmesi için yenilenmesi gerekmektedir. Sürücünün tekrar kursa ya da sınavlara girmesi, yeterliliklerini kanıtlaması gerekmez. Ehliyet yenileme işlemi Nüfus Müdürlüğünden randevu alınarak yapılır. Nüfus Müdürlüğünün istediği bazı evraklarla birlikte ehliyetinizi kolayca yenileyebilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

B sınıfı ehliyet almak için klasik ehliyet prosedürünü yerine getirmeniz gerekir. Öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmanız gerekiyor. Sürücü kursları, sürücü adayına teorik eğitim ve direksiyon eğitimi veren kurumlardır. B sınıfı ehliyet almak için öncelikle sürücü kursunuzdaki eğitimleri takip etmelisiniz ve tamamlamalısnız. Daha sonra, açılacak teorik ehliyet sınavına (e-sınav olarak da bilinir) katılıp, sınavı geçebilmek için teorik sınavda size sorulacak 50 sorudan en az 35 tanesine doğru yanıt vermeniz gerekiyor.

Sınava katılıp başarısız olursanız 3 kez daha katılma hakkınız var. Fakat her seferinde ehliyet sınavı ücreti ödemeniz gerekeceği için, ilk seferde başarılı olmak sizin için en iyi seçenek olur. Eğer ilk seferde e-sınavı geçemezseniz, B sınıfı ehliyet fiyatları 2021 hesaplamanızdaki ehliyet sınavı ücreti (100 TL) kalemini ehliyet sınavı ücretleri (sınava girdiğiniz rakam x 100 TL) olarak değiştirmeniz gerekecek.

Ehliyet Sınavını Geçtikten Sonra Ne Olur?

Ehliyet sınavını geçtikten sonra direksiyon sınavına alınacaksınız. Ancak direksiyon sınav sürecini e-sınav süreci ile karıştırmayın. E-sınav, elektronik sınav merkezilerinde randevu ile gerçekleştiği için çok pratiktir ve hemen gerçekleşir. Ayrıca elektronik sınav randevunuz için çok fazla beklemezsiniz çünkü çoğunlukla elektronik sınav merkezleri müsait olmaktadır. Fakat B sınıfı direksiyon sınav tarihleri belirli bir takvime göre işlemektedir. Direksiyon sınavları sadece önceden belirlenen günlerde ve hafta sonları uygulanır. Bu uygulama, kısıtlı sayıda sürücü adayının sınava alınması durumunu beraberinde getirdiği için biraz sabretmeniz gerekebilir. Genelde sürücü adayları ehliyet sınavını geçtikten yaklaşık iki ile üç hafta sonra direksiyon sınavına girerler. Bu süreç uzayabilir ve sürecin uzamasında bir sakınca yoktur. Bu süreçte sabırlı olmanızı tavsiye ederiz.

B Sınıfı Ehliyet Direksiyon Sınavı Nasıl Yapılır?

B sınıfı ehliyet direksiyon sınavı sürüş becerilerinizi ölçmek için yapılır. Sınav hafta sonları gerçekleşir ve her sürücü adayı, yaklaşık 35 dakikada sınavı tamamlar. Sınavın ilk 5 dakikasında araç aksamıyla ilgili bilginiz ölçülür. Sonraki 30 dakika ise tamamen sürüş becerilerinizin ölçülmesi için vardır. B sınıfı direksiyon sınavından kalan sürücü adayları sürücü kurslarından “direksiyon telafi eğitimi” aldıktan sonra sınav ücretini yatırarak tekrar sınava katılabilirler. “Direksiyon telafi eğitimi”, 2 saatlik bir eğitim olup, bu eğitimin ücreti 300-350 TL arasında değişmektedir. Ayrıca her sınav için tekrar direksiyon sınav ücretini yatırmanız gerekir. B sınıfı ehliyet fiyatları 2021 bütçenizi katlamak istemiyorsanız, bu sınava da yeteri kadar özen göstermeniz gerekiyor.

B Sınıfı Ehliyet Gerekli Belgeler 2021

B sınıfı ehliyet için sürücü kursuna gitmeden önce toplamanız gereken bazı belgeler var. Bu belgeler yanınızda olmazsa, kursa kayıt olmanız mümkün olmayacaktır. B sınıfı ehliyet için gerekli belgeler şöyledir:

  • Kimliğinizin aslı / fotokopisi (sürücü kursunda çekilebilir)
  • Mevcutsa eski sürücü belgenizin fotokopisi
  • Diploma (öğrenim durumunuzu gösteren belge de kabul edilir)
  • İki adet biometrik foto
  • Sağlık raporu (genellikle özel kuruluşlardan temin etmek daha kolaydır)
  • Adli sicil belgeniz

Bu belgeler bütün sürücü kurslarının talep etmesi zorunlu belgelerdir. Bu belgeler dışında, kayıt olacağınız sürücü kursunun bazı evrak talepleri olabilir. En doğru ve güncel evrak listesini, kayıt olmayı düşündüğünüz sürücü kursunu arayarak öğrenebilirsiniz. Sürücü kursuna kayıt olmaya gitmeden önce telefon açmanızı ve bütün evrak listesini öğrenmenizi, bu listeyi toplayarak kursa gitmenizi tavsiye ederiz. Böylece zaman kazanmış olursunuz.

B Sınıfı Ehliyet Şartları

B sınıfı ehliyet alabilmek için yukarıdaki belgeleri toplamak dışında bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi 18 yaşını doldurmuş olmak ve ilkokul mezunu olmaktır. Motorlu Taşıtlar Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde “öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul mezunu” olanların ehliyet kurslarına katılabileceği açık bir şekilde ifade edilmiştir. Ancak yine de bazı halk eğitim merkezlerinde düzenlenen telafi kurslarına katılan ve ilkokul mezunu olmayan kişilerin ehliyet kursuna kayıtları yapılmaktadır. Eğer ilkokul mezunu değilseniz sürücü kursunuzu arayıp durumu iletiniz. Onlar sizi eğer mümkünse ilgili halk eğitim merkezine yönlendirirler ve telafi eğitimlerine katılarak, sürücü kursu kaydınızı tamamlayabilmeniz için yardımcı olurlar.

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları 2021Ehliyeti Olanlar İçin B Sınıfı Ehliyet

Eğer daha önce alınmış mevcut ehliyetiniz varsa, sadece direksiyon sınavına girerek ehliyetinize B sınıfı ehliyeti ve diğer sınıf ehliyetleri ekletebilirsiniz. Bu durumda yeni ehliyet alanlar stajyer sürücü kabul edilirken, ehliyetine ekleme yapan kişiler stajyer sürücü kabul edilmez. Ayrıca daha önce ehliyeti olanlar için B sınıfı ehliyet fiyatları 2021 yılında daha uygundur.

Zaten mevcut bir ehliyeti olup, ehliyetine başka sınıfları ekletmek isteyen kişiler, yeni ekletecekleri ehliyet sınıfı için sıfırdan ehliyet alacak kişilere göre ortalama %30 daha az masraf yaparlar. Sürücü kurslarında ehliyetine sınıf eklemek isteyenler için sıfırdan ehliyet alacak kişilere uygulanan fiyatlar geçerli değildir. Özel fiyat tarifenizi öğrenmek için sürücü kursunuzla iletişime geçebilirsiniz. Fakat bu kişilere devletle ilgili zorunlu ödemelerde herhangi bir indirim uygulanmaz. Bu yüzden, söz konusu bu kişiler için oluşan yeni fiyat tarifesi bir miktar cazip olsa da, indirim miktarı kısıtlı olacaktır.

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları 2021

2016 yılı ehliyetle ilgili birçok konunun değiştiği, çok kritik bir yıl olmuştu. 2016 yılında ehliyet sınıfları tekrar sınıflandırıldı ve ehliyet konularında bazı değişiklikler oldu. Bu değişikliklerden bir tanesi de fiyatlarla ilgili değişiklikti. 2016 yılında ehliyet kursu fiyatları için taban fiyat uygulaması getirildi. Dolayısıyla, 2016 öncesi her fiyatta kurs bulmak mümkünken, 2021 yılında bütün kurslar taban fiyattan eğitim vermeye başladı. Bu durum, 2016 öncesi fiyatların yok olmasına sebep oldu ve genel olarak piyasayı yükseltti.

Taban fiyat uygulaması B sınıfı ehliyet fiyatları 2021 yılı tutarı söz konusu olduğunda da geçerlidir. B sınıfı ehliyetler için İstanbul ili genelinde geçerli olan taban fiyat 1.750,00 TL‘dir. Bu ücretin sadece kurs ücreti olduğunu, diğer masrafların eklenmesiyle ücretin iki katına kadar çıkabileceğini hatırlatmak isteriz. Ankara’da da taban fiyat uygulamasının 1.750,00 TL olduğu görülmektedir. Taban fiyat uygulaması, genelde Bursa ve İzmir gibi büyükşehirlerde İstanbul’a oranla daha uygun olmaktadır.

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları Ekstra Masraflar

B sınıfı ehliyet almak için sürücü kursu ücretleri dışında birtakım masraflar yapmanız gerekmektedir. Bu masraflar şöyledir:

  • Teorik sınav ücreti 100,00 TL (her başarısız sınavdan sonra tekrarlanır)
  • Direksiyon sınav ücreti 120,00 TL (her başarısız sınavdan sonra tekrarlanır)
  • Direksiyon sınavında başarısız olunması durumunda ortalama 350,00 TL tutarında “direksiyon telafi eğitimi”
  • Harç ücreti ve kart ücreti 988,7 TL

Bütün saydığımız bu masraflar dışında eğer sürücü kursunuz size farklı isimlerle yeni borçlar çıkartırsa, lütfen bu borçları ödemeden önce söz konusu ücretlerin yasal olup olmadığını araştırın. Bazı sürücü kurslarının sürücü adaylarını yanlış yönlendirip, yasal olmayan ücretler talep ettiği görülmektedir. Bu durumu yaşarsanız lütfen sürücü kursunuzu, kursun bağlı bulunduğu Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayet etmeyi unutmayın. Bu tarz şikayetler son derece ciddiye alınmakta ve incelenmektedir. Hukuksuz uygulamalar yapan sürücü kursları ağır cezalarla karşılaşabilmektedir.

B Sınıfı Ehliyeti Toplam Kaç Para?

Toplam olarak B sınıfı ehliyet masrafını söylememiz oldukça güç. Çünkü Türkiye’nin 81 ilindeki ehliyet kursları birbirinden farklı taban fiyatlar uyguluyor. Dolayısıyla toplam tutar bütün illerde değişecektir ve çok geniş bir aralıkta şekillenecektir. Ancak İstanbul için ortalama toplam tutarı söyleyebiliriz. Toplam masraf olarak İstanbul’da yaşayan birisi B sınıf ehliyet için 3.000,00 TL ödeyecektir. Diğer büyük şehirlerde de aşağı yukarı fiyat bu miktarlara yakın olur. Ancak, küçük şehirlerde durum biraz farklı olabilir. Özellikle çok az kişinin yaşadığı şehirlerde sürücü kursları taban fiyatları büyükşehirlere kıyasla ciddi anlamda düşük olabilmektedir.

Bu nedenle B sınıfı ehliyet fiyatları 2021 güncel tutarı konusunda araştırma yapanlara bizim ufak bir önerimiz var. Eğer bir ayağınız büyükşehirde, bir ayağınız da ufak bir şehirdeyse özellikle ehliyet fiyatları anlamında çok şanslı olabilirsiniz. Memleketiniz ufak bir şehirse ve sürekli gidip gelme fırsatınız oluyorsa, memleketinizdeki ehliyet kursu fiyatlarını soruşturmayı ihmal etmeyin. Karşınıza çok cazip teklifler çıkabilir ve belki de İstanbul yerine ehliyetinizi memleketinizden alırsınız.

İstanbul B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Taban fiyat uygulaması her şehre özel gerçekleştiği için ehliyet kurs fiyatları da şehirden şehre göre farklılık göstermektedir. İstanbul’da B sınıf ehliyet taban fiyatı 1.750,00 TL’dir. Ancak sürücü kurslarının B sınıfı ehliyet fiyatları 2021 listeleri bir miktar daha yukarı ücretlerden başlamaktadır. Taban fiyatı uygulayan sürücü kursları genellikle azdır ve bu tür kurslar size farklı “ekstra ücretler” çıkartarak, taban fiyatı yukarıya çekmeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle profesyonel bir kursla çalışmanızı ve size “çok uygun fiyatlar” sunan kurslara karşı dikkatli olmanızı öneririz.

Ankara B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Ankara’da B sınıfı ehliyet fiyatları taban fiyat bakımından İstanbul ile aynıdır. Ortalama uygulanan fiyatlar bakımından da İstanbul ile Ankara’daki ehliyet kursu fiyatları arasında uçurum farklar yoktur. İstanbul’da ya da Ankara’da gideceğiniz sürücü kursu için aşağı yukarı aynı ücretleri ödersiniz.

Bursa B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Bursa B sınıfı ehliyet fiyatları İstanbul ve Ankara’nın aksine bir miktar daha uygundur. Özellikle bu işi uzun yıllardır yapan bazı profesyonel ve tecrübeli sürücü kurslarının B sınıfı ehliyet fiyatlarının 1.666,000 TL’den başladığını görebilirsiniz. Bu fiyat aynı zamanda Bursa şehri için uygulanan taban fiyattır. Bursa’da yaşayanların ehliyet fiyatları anlamında biraz avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

İzmir B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

İzmir, sürücü kurslarının en uygun fiyatlı olduğu şehirlerden bir tanedir. Ancak yine de piyasanın rekabetçi ve aynı zamanda yüksek olduğunu söylemeliyiz. Eğer iyi araştırma yaparsanız, İzmir’de çok uygun fiyatlı sürücü kursları bulabilirsiniz. Sıkı bir araştırma yapmazsanız, elbette fiyatlar İstanbul ve Ankara’dan daha yüksek bile olabilir.

Konya B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Konya’da da tıpkı İzmir gibi uygun fiyatlarla sürücü kursuna kayıt olabilirsiniz. Bizim araştırmamıza göre saydığımız şehirler arasında en uygun fiyatlı sürücü kursları Konya’da bulunmaktadır.

B Sınıfı Sürücü Kursu Fiyatına Direksiyon Eğitimi Dahil Mi?

B sınıfı ehliyet için sürücü kursunun size verdiği ücret, kurs aksi bir durum hakkında size bilgi vermediyse dahildir. Çoğu zaman bu soruyu sormak bile aklımıza gelmez. Ancak bazen, sürücü kursu sizin acemiliğinizden yararlanıp sözleşmeye aksi bir madde ekleyebilir. Bu yüzden sürücü kursu ile anlaşmadan önce bütün detayları konuştuğunuzdan ve sözleşmeyi iyice okuduğunuzdan emin olmalısınız.

Kursunuzdan direksiyon eğitimi olarak 14 ders saati eğitim alırsınız. Bu dersler ortalama 40 dakikalık aktif sürüş ve 10 dakikalık mola içerir. Fazladan sürüş eğitimi almak isterseniz sürücü kursunuzla görüşmeniz gerekir. Bu tür dersler ücretli olarak sürücü kursları tarafından sağlanmaktadır. Ancak bu bahsettiğimiz bütün bilgiler genel geçer bilgiler olup, yaygın uygulamalara dair bilgilerdir. En doğru bilgi sizin imzalayacağınız sözleşmede yazmaktadır. Bu nedenle B sınıfı ehliyet fiyatları 2021 güncel tutarlarını kontrol edip anlaşacağınız sürücü kursu ile iletişiminiz çok önemlidir. Lütfen kurs ile anlaşmadan önce kursun sunacağı sözleşmeyi iyice inceleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *