Kara Liste Sorgulama ( Kara Listede miyim Nasıl Sorgularım)

bilgibudur.com

Kredi yada kredi kartı ödemelerini tertipli şekilde yapmadığınız takdirde banka sizin hakkınızda yasal süreç başlatacaktır. Bu yasal süreç başladığı andan itibaren bankaların kara listesine eklenirsiniz. Kara listeye girdikten sonrasında herhangi bir bankadan kredi, kredi kartı yada borç yapacağınız herhangi bir hizmet alamazsınız. Bu sebeple kara sıralama sebebiyle bankaların gözünde “verilen para, geri gelmez” izlenimi yaratırsınız.

Eğer kredi yada kredi kartı talebinde bulunmuşsanız ve ret yanıtı almışsanız kara listeye eklenmiş olabilirsiniz. Ya da daha evvelde kara listeye eklenmiş fakat buna karşılık borçlarınızı temizlemişseniz, hala kara listede olabilirsiniz. Kara sıralama sorgulama işlemi yardımıyla kafanızdaki sual işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kara Listede miyim Iyi mi Sorgularım?

Kara sıralama sorgulama işlemi birçok değişik şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bankaya başvuruda bulundunuz ve ret yanıtı aldıysanız; herhangi bir gerekçe de gösterilmemişse, bu durumda bankaya “kara listede miyim?” diye sorduğunuzda size cevap verilecektir.

Eğer kredi başvurusu yapmamışsanız, derhal bir müracaat yaparak kara listede olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Findeks Kara Sıralama Sorgulama

Bir diğeri kara lise sorgulama işlemi ise Findeks sistemi üstünden kredi notuna bakılarak yapılmaktadır. Eğer kara listedeyseniz, kredi notunuz oldukça düşük olacaktır. Bunun yanı sıra Findeks sistemi üstünde de kara listede olduğunuz belirtilecektir.

10 TL + KDV karşılığında Findeks’in resmi sitesi Findeks.com üstünden kara listede olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Bu raporla birlikte yalnız kara sıralama değil, hem de tüm borç bilgilerinizi ve geçmişe yönelik kredi detaylarınızı da detaylı bir halde inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Kara Sıralama Sorgulama

Findeks sistemine para vermek istemeyen bireyler E-Devlet üstünden parasız bir halde kara listede olup olmadığını sorgulayabilir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafınca duyurulan kararla birlikte artık E-Devlet üstünden risk raporu almak mümkün.

Bunun için E-Devlet sistemine giriş yapmış olup, Türkiye Bankalar Birliği hizmetlerinden Risk raporu hizmetine girmeniz gerekiyor. Lüzumlu bilgileri doldurduktan sonrasında geçmiş dönem kredi raporu alma seçeneğine tıklayıp raporunuzu görebilirsiniz. Yasal takibe düşen, kara listeye girmenize sebep olan yada riskli durumda bulunan tüm kredilerinizi gene E-Devlet üstünden detaylı bir halde görüntüleyebilirsiniz. E-Devlet’ten görüntüleyecek olduğunuz kara sıralama hizmeti ayda 1 kez yapılabilmektedir.

Kara Listeden Iyi mi Çıkılır?

Kara listedeyseniz ve kredi çekmek istiyorsanız bu durumda kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır. Naturel olarak bu kredi miktarı oldukça düşüktür. Eğer yüksek faizle bu kredileri de alıp borçtan kurtulmaya çalışırken daha da borçlanmak istemiyorsanız bu durumda taksit taksit ilk olarak borçlarınızı kapatıp, peşinden yeni kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Geçmiş kredi borçlarınızı tamamen 0’ladığınızda sistem birkaç gün yada hafta içinde sizi otomatikman kara listeden çıkaracaktır. Fakat bu kez de kredi notunuz oldukça düşük olacağı için kredi talepleriniz gene reddedilebilir. Bu sebepten dolayı kredi notunuzu yükseltmek için düşük limitli bir kredi kartıyla tertipli harcama ve ödeme yapma yoluna gidebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *