Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır? – Kıdem Tazminatı Hesaplama

İşçilerin tamamı kıdem tazminatı alabilirler. Kıdem tazminatı bir işyerinde 1 yılı doldurduktan sonrasında işten çıkarılma durumlarında işçiye verilen ücrettir. Peki kıdem tazminatı neye gore hesaplanır? Nedir?

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı işten çıkarılma yada emekliye ayrılma benzer şekilde durumlarda işveren tarafınca işçiye ödenen tutardır. Kıdem tazminatı genel olarak 1 aylık maaşın senelik olarak hesaplanması ile ele alınır. Asgari ücret artışlarıyla doğru orantıda taban fiyatı belirlenen kıdem tazminatının tavan fiyatı da gene benzer orantıda değişim gösterir. Tavan fiyatın üstünde maaş alanların aldıkları maaş önemli değildir, kıdem tazminatı mevzusunda tavan fiyat ele alınır.

Kıdem Tazminatı Iyi mi Belirlenir?

Kıdem tazminatının taban ve tavan tutarları asgari tutara gore hesaplanır. Asgari ücret brüt olarak ne kadarsa kıdem tazminatının senelik taban tutarı de o şekilde belirlenmektedir. 2023 yılı asgari tutarı brüt xx TL olduğundan gene kıdem tazminatının taban tutarı da xx TL olarak ön plana çıkmaktadır.

Kıdem tazminatı tavan fiyatı ise 2023 senesinde xx TL olarak belirlenmiş durumda. Eğer işçi belirtilen xx TL’den yüksek maaş alıyorsa herhangi bir önemi bulunmuyor gene senelik kıdem tazminatı xx TL olarak ele alınıyor.

Kıdem Tazminatı Iyi mi Hesaplanır?

Kıdem tazminatı iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir sebepten dolayı feshedilmesi durumunda verilir ve işçinin çalmış olduğu her tam yıl için (12 ay) 30 günlük ücret bazında ödenmektedir. 1 yılı geçtikten sonrasında 1 yıldan artan süre var ise (500 gün benzer şekilde) bu artan sürelerde hesaplama kapsamına alınmaktadır.

Peki kıdem tazminatı iyi mi hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken yalnızca brüt asgari ücretin taban fiyatı yada işçinin net maaşı hesaba katılmaz. Bunun yanı sıra yiyecek, yol yardımı benzer şekilde verilen ek paralarda brüt meblağ dahilinde incelenmektedir.

Kıdem tazminatını hesaplarken çalıştığınız yıl x 1 aylık asgari ücretiniz formülünü kullanabilirsiniz. Şu demek oluyor ki özetlemek gerekirse 10 yıl süresince bir firmada çalıştınız ve kıdem tazminatını gerektiren bir sebepten dolayı işten ayrıldınız / çıkarıldınız. Bu durumda size işveren tarafınca ödenecek meblağ Ocak 2023 itibarıyla xx TL’dir.

Kıdem Tazminatı Tavanı 2023

2023 yılı kıdem tazminatı tavanı xx TL olarak belirlenmiştir. Yazının ortalarında da bahsettiğimiz benzer şekilde bu tutardan yüksek tutarlarda maaş alanların maaşları önemsenmeksizin kıdem tazminatı xx TL üstünden hesaplanmaktadır.

Kıdem Tazminatı Tabanı 2023

2023 senesinde kıdem tazminatı tabanı asgari tutara meydana getirilen zam doğrultusunda brüt asgari ücretin xx TL olmasıyla birlikte, brüt asgari tutara bağlı olarak değişmiş olduğundan xx TL olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *