Kredi Notu Sorgulama (Kredi Notu Nasıl Sorgulanır) 2023

bilgibudur.com

Acil nakit, taşıt ve konut şeklinde ihtiyaçlarınızda bankalara kredi başvurusunda bulunurken ilk incelenen şey kredi notu olmaktadır. Bu sebepten dolayı vatandaşlar kredi başvurusunda bulunmadan ilkin kredi notu sorgulama işlemi yaparak, pozitif yönde yada negatif yanıt alacağını daha evvelde öğrenebilmektedir. Bankalardan sık sık aldığınız negatif kredi yanıtı ise kredi notuna “-” olarak yansıtıldığından dolayı, herhangi bir halde kredi başvurusu yapmadan ilkin kredi notu sorgulama işlemi yapmanız faydanıza olacaktır.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemi devletimizde E-Devlet ve Findeks vesilesiyle yapılabilmektedir. Findek, tamamıyla kullananların anlayacağı şekilde net bir oran sunarken, E-Devlet üstünden yapacağınız kredi notu sorgulama işleminde ise not olarak değil, geçmiş döneme yönelik sorunlu kredi, muntazam ödemeli kredi şeklinde bilgilere ulaşabilirsiniz.

Findeks sistemi ücretli bir sistem olduğundan dolayı kredi notu sorgulama işlemi yapılırken E-Devlet daha sık tercih edilmektedir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findek üstünden kredi notu sorgulama için Findeks’in resmi sitesi olan www.findeks.com adresine giriş yapmalısınız. Arkasından ise derhal giriş ekranında yer edinen T.C. Kimlik Numarası ve Cep Telefonu bilgilerinizi eksiksiz bir halde doldurup “Devam” butonuna tıklamalısınız.

10.00 TL + KDV (11.80 TL) ödeme yaptıktan sonrasında kredi notu detaylarını eksiksiz bir halde görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfada sizden Ad, soyad, doğum zamanı, e-posta adresi, kimlik bilgileri isteneceğinden dolayı güvenli bir bilgisayar yada cep telefonundan erişim yaptığınıza dikkat etmelisiniz. Kredi notu sorgulama işlemi yaparken site kaynaklı güvenlik problemi olmayacaktır. Şu sebeple site resmi olarak KBB Kredi Kayıt Bürosu’na aittir.

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Iyi mi Sorgulanır? Sorusuna verilecek 2.cevap ise E-Devlet üstünden kredi notu sorgulama olacaktır. Findeks kadar anlaşılır bir halde rapor alamasanız da, üstünde düşündüğünüzde net bir sonuca ulaşabileceğiniz rapor verilmektedir.

E-Devlet kredi notu sorgulama işleminde bireylere gönderilen rapor içinde daha önceki sorunlu krediler, ödemeleri tertipli yapılmış krediler, aldığınız ret yanıtları şeklinde kredi geçmişinizi detaylı bir halde görebilirsiniz. Eğer sorunlu kredi sayınız toplam kredi sayısına gore oldukca azsa yada asla yoksa, kredi notunuz kesinlikle olumludur. Fakat sorunlu kredi sayınız 1’den fazlaysa ve bunun yanı sıra tertipli krediniz de gene oranla daha azsa, kredi notunuz oldukça düşüktür. Eğer 2’si de eşitse, kredi notunuz gene düzgüsel seviyeden düşük çıkmaktadır.

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonrasında, arama yerine “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazdığınızda karşınıza çıkan hizmete tıklayın.

Arkasından ise “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ya da “Çek Bilgileri” raporlarından birini tercih edin. (İşletme değilseniz ve çeklerle herhangi bir işiniz olmamışsa diğeri seçeneği işaretleyin)

Sonrasında rapor talebiniz TBB’ye iletilecektir. Arkasından raporunuz hazır olduğunda size SMS ile bilgilendirme yapılacak olup rapor görüntüleme seçeneğini tıkladığınızda güvenlik amaçlı cep telefonunuza gizyazı gelecektir. Bu şifreyi girip görüntüle seçeneğine tıkladığınızda kredi bilgilerinizi eksiksiz bir halde görebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *