Malta Asgari Ücreti 2023

bilgibudur.com

Merhabalar kıymetli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Malta Asgari Tutarı hakkında informasyon aktarımında bulunacağız. Malta asgari tutarı Avrupa Birliği ülkeleri içinde 10. sıradaki en yüksek asgari ücret olarak kendini gösteriyor.

Ne yazık ki dünyada en fazla asgari ücret veren ülkeler listemizde yer almayan Malta’nın haricinde diğeri yüksek asgari tutarı olan ülkeleri görebilirsiniz. 

Malta, yaşam bakımından rahatlık verici bir şehir. Resmi para birimi ise € olarak kendini gösteriyor. Peki bakalım Malta asgari tutarı ne kadarmış?

Malta Asgari Tutarı Ne Kadar?

Meydana getirilen son zamlarla birlikte bir Avrupa Birliği ülkesi olan Malta’da asgari ücret Brüt olarak 747 €. Vergiler ve belirli kesintilerle birlikte bu maaş 573 €’ya düşüş göstermektedir. Peki bu 573 € yaşam için kafi mi? Gelin hep beraber bakalım inceleyelim.

Malta Emek harcama Şartları

Neredeyse her ülkede emek verme saatleri değişim gösteriyor fakat Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunda olduğu şeklinde Malta’da da resmi emek verme saati günlük 8 , haftalık 40 saat. Bu saat geçtikten sonraki her saat için ayrı bir mesai tutarı ödenmektedir.

Malta’da mağazaların neredeyse bir oldukca 7 gün 24 saat açık. İşlek olmayan yerlerde ise sabah 9da oluşturulan mağazalar akşam 9da kapanıyor. Eczaneler sabah 8.30’da açılır ve 12.30’a kadar açık durur. Öğle tatilinden itibaren gene işlerini devam ettirirler.

Malta Müzeleri 1 Ekim’den 15 Haziran’a kadar açık durmaktadır. Diğeri tarih aralığında kapalıdırlar. Haftaiçi ve cumartesi günü sabah 8.30’da kapıları oluşturulan müzeler akşam 17.00’a kadar ziyarete açık bir halde durur. Pazar günleri ise sabah 8.15’de açılır ve 13.00’a kadar hizmet verir.

Malta Fiyatlar

Peki bu kadar konuştuk ettik. Malta’da fiyatlar ne durumda? Gelin bakalım.

Malta’da şehir merkezinde 1 yatak odası bulunan bir daire kiralamak isterseniz 500 €’dan başlamış olan 900 €’ya kadar uzanan kiralar görebilirsiniz. Eğer şehir merkezi olmak zorunda değil diyorsanız merkez dışarısındaki alanlar ise averaj olarak 400 €’dan başlayarak 700 €’ya kadar uzanmaktadır. Peki asgari ücret alanlar bu kiraları iyi mi ödeyecek? Dediğinizi duyar gibiyim. Malta’da asgari ücretle çalışan işçi bulmanız fazlaca zor. Çoğunluğu asgari ücretten yüksek maaş almaktadır.

Süpermarket fiyatlarına bakacak olursak da 1 litrelik sütün 0.87 €, 500 gramlık beyaz ekmeğin 0.93 €, 12’li yumurtanın 2.10 €, 1 kilogram yerel peynirin 8.30 €, 1.5 litre şişe suyun 0.72 €, 1 şişe şarabın 5.00 €, 0.5 litre yerli biranın 1.20 €, 0.33 litre ithal biranın 1.30 €, 1 paket Marlboro sigaranın ise 5.50 € bulunduğunu söyleyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *