Öğrenci Pasaport Ücreti 2023 – Harçsız Öğrenci Pasaportu Devam Ediyor Mu?

Öğrenci Pasaport Ücreti 2021 – Harçsız Öğrenci Pasaportu Devam Ediyor Mu?

Yeniden değerleme oranı kapsamında pasaport ücretlerine %22,58 zam yapılsa da, bu zamdan hiç etkilenmeyecek bir kesim var: Öğrenciler! Öğrenci pasaport ücreti 2021 araştırması yapan öğrencilere harçsız öğrenci pasaportu uygulamasının sürdüğü müjdesini vermek isteriz. Fakat harçsız pasaport uygulaması, adı üstünde, yalnızca öğrencilerin harç ücretinden muaf olmasını sağlıyor. Yani “Öğrenciler pasaportu ücretsiz alıyor!” söylentisi tam bir şehir efsanesi. 2021 yılında pasaport alacak öğrencilerin ödemesi gereken bazı ücretler var. Öğrenci pasaport ücreti ne kadar? 2021 yılında pasaport alan bir öğrenci ne kadar ücret öder? Öğrenci pasaport ücreti nereye yatırılıyor? Öğrenci pasaport ücreti için gerekli belgeler 2021 yılında nelerdir? Öğrenci pasaportu fiyatı 2021 yılında ne kadar?

Bu yazımızda harçsız öğrenci pasaportuyla ilgili bütün detayları harçsız öğrenci pasaportuyla ilgili en güncel bilgilerle birlikte aktaracağız. Bu konuda gerçekten çok fazla söylenti olduğu için, yazımızı en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz ve tecrübe ettiğimiz bilgilerle oluşturduk. Bu nedenle yazımızda yer alan bilgiler 2021 itibarıyla güncel bilgilerdir. Harçsız öğrenci pasaportu konusunda bir değişiklik göz konusu olursa yazımızı mutlaka güncelleyeceğiz.

Öğrenciye Harç Ücreti Uygulaması Var Mı?

2021 özellikle pasaport zamları anlamında son derece acı bir yıl oldu. 3+ yıllık pasaport almanın bedeli 1.000 liraya yaklaşınca, öğrenciler tarafından en fazla aratılan konulardan bir tanesi öğrenci pasaportu konusu oluyor. Bu konuda belirleyici düzenleme yapılalı dört seneden fazla süre olmasına rağmen Google’da öğrenci pasaport ücreti 2021 diye arattığınızda hala yalan yanlış birçok bilgi görebiliyorsunuz. Bütün bu yanlışları tek tek düzeltmek için bu yazıyı yazıyoruz. Lütfen yazımızı çok dikkatli okuyun ve aklınızda hala bir soru işareti kalırsa yorum olarak bize yazmaktan çekinmeyin.

2016 yılı öncesinde, sadece belirli sebeplerle yurt dışına çıkacak öğrenciler, bu sebepleri kanıtlayarak pasaport harç ücretinden muaf tutuluyordu. Örneğin öğrenci, eğitim amacıyla yurt dışına gideceğini kanıtlayan bir okul kabul belgesine sahipse, pasaport harç ücreti ödemekten muaf tutuluyordu. Ancak bu uygulama öğrenciler tarafından ve hatta uygulayan kişiler tarafından çok iyi bilinmediği için birçok öğrenci harç ücreti ödemeye devam ediyordu. 2016 yılında durum tamamen değişti.

Harçsız Pasaport – Öğrenci Pasaportu Nedir?

2016 yılında alınan ve uygulamaya konan bir karar sayesinde artık öğrenciler hangi sebeplerle yurt dışına giderlerse gitsinler harç ücreti ödemiyorlar. Öğrencilerin yurt dışına çıkışını desteklemek amacıyla alınan bu karar, 2016 Şubat ayından bu yana uygulanıyor. 2021 yılında da harçsız pasaport – öğrenci pasaportu uygulaması devam ediyor. Harçsız pasaport ve öğrenci pasaportu olarak da adlandırılan bu uygulamadan yararlanmak için sadece iki tane kriter var.

 1. Öğrenci olmak
 2. 25 yaşın altında olmak

İşte bu iki kriteri yerine getiren herkes, ister eğitim amaçlı gitsin, isterse de “Şöyle bir hava alıp gelmek istiyorum” desin, pasaport harç ücretinden muaf tutuluyor. Bu nedenle öğrenci pasaport ücreti 2021 yılında yetişkinlerin ödediği pasaport ücretiyle kıyaslanamayacak derecede ucuza geliyor.

Öğrenci Pasaportu Ne Kadar? Ücretsiz Mi?

Öğrenci pasaportu ücretsiz değil.  Öğrenci pasaport ücreti 2021 yılında sadece 160,00 TL. Peki bu nasıl mümkün oluyor? 3+ yıllık pasaport almanın bedeli bir yetişkin için 1.000,00 TL’ye yaklaşırken, bir öğrenci nasıl oluyor da örneğin 5 yıllık pasaportu sadece 160,00 TL ödeyerek alabiliyor? İşte tam bu noktada o mucizevi sözcük, bundan tam 5 yıl önce o mucizevi uygulama ortaya çıkartıldı ve yürürlüğe koyuldu: Öğrenci pasaportu.

Öğrencilerin yurt dışındaki yaşıtlarıyla daha fazla iletişime geçerek dünyaya adapte olmasını sağlamak amacıyla çıkartılan bu karar, ilk çıktığı anda günlerce tartışılmıştı. Türkiye’de toplam 25 milyonun üzerinde öğrenci olduğunu hesaba katarsak, bu kararın ne kadar fazla öğrenciyi mutlu ettiğiniz rahatlıkla tahmin edebiliriz. Elbette bu müjdeli karar, uygulanmaya konduğu andan itibaren öğrencilerde büyük bir mutluluk yarattı. 4 senedir kesintisiz uygulanan öğrenci pasaportu uygulaması 2021 yılında da kesintisiz olarak sürüyor. Özellikle pasaport ücretlerinin çok ciddi artış gösterdiği bu yılda, öğrenci pasaportu uygulaması birçok yetişkine “Keşke ben de öğrenci olsaydım!” dedirtiyor.

"<yoastmark
öğrenci pasaport ücreti 2021

Öğrenci Pasaportunun Avantajı Ne?

Eğitime devam eden ve 25 yaşın altında olan herkesin sadece öğrenci belgesi göstererek alabildiği öğrenci pasaportunun en büyük avantajı öğrencilerin lehine yarattığı fiyat. Öğrenciler, yetişkinlerin onda biri fiyatına pasaport alabiliyor çünkü öğrenci pasaport ücreti 2021 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi harç ücretlerinden muaf tutuluyor. 2021’de pasaport ücretlerinin %90’lık kısmını oluşturan harçları kaldırdığımızda, zaten geriye sadece defter bedeli kalıyor.

Bu sayede örneğin 18 yaşındaki bir öğrenci, sadece 160,00 TL’lik defter bedelini ödeyerek 6 yıllık pasaport alabiliyor. Elbette bu durum yurt dışını görmek isteyen öğrenciler için mükemmel bir avantaj ve fırsat yaratıyor. Vizesiz gezilebilen ülke sayısı ve erken uçak bileti indirimleri de hesaba katıldığında, öğrenciler sadece birkaç yüz lira harcayarak farklı ülkeleri görebiliyor. Öğrenci pasaportu uygulamasının amacı tam da buydu. Uygulama, amacına erişmiş gözüküyor.

Öğrenci Pasaportu Kaç Senelik?

18 yaşından büyük olan ve öğrenci pasaport ücreti 2021 güncel tutarı olan 160,00 TL’lik defter bedelini ödeyen her öğrenciye, otomatik olarak 25 yaşına kadar pasaport veriliyor. 18 yaşından büyükseniz harçsız öğrenci pasaportunun geçerlilik süresini doğum tarihiniz belirliyor. Örneğin 13 Mart 1999 tarihinde doğan bir öğrenci, 13 Mart 2024 tarihine kadar geçerlilik süresi olan bir öğrenci pasaportunu harç ücreti ödemeden alabilir. Ancak aynı öğrenci, 25 yaşını doldurduğu gün alacağı pasaport için yüksek miktarlarda harç ücreti ödemek zorunda. Bu uygulama, sadece üniversite öğrencilerini kapsamıyor. En çok üniversite öğrencileri yararlansa da, uygulamanın kapsamı zannedildiğinden çok daha büyük.

18 Yaşından Küçükler İçin Pasaport Harç Bedeli

18 yaşından küçük lise öğrencileri de alacakları pasaportlar için harç ödemekten muaf tutuluyor. Yani uygulama üniversite öğrencilerine özel değil. Fakat daha küçük yaşlardaki öğrenciler için yetkililer en fazla 5 yıllık pasaport veriyor. Bu uygulamanın sebebi, lise öğrencilerinin yüzlerinin hızla değişmesi olabilir. Çünkü pasaporttaki fotoğraf pasaport sahibine benzemezse, gideceği ülkelerde bu durum sorun yaratabiliyor. Yetkililer bu duruma engel olmak için lise öğrencilerini 5 yıl sonra pasaport değişimine mecbur bırakıyor olabilir.

Lise öğrencileri için harçsız pasaport almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir konu var. Her iki ebeveynin de pasaport alacak öğrenciyle birlikte pasaport görüşmesine gitmesi gerekiyor.

Öğrenci Pasaportu Defter Bedeli Yatırma

Öğrenci pasaportu almak için 160,00 TL’lik defter bedelini internet bankacılığı, mobil bankacılık, ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nun e ödeme portalı olan İnteraktif Vergi Dairesinden ödeyebilirsiniz. (ivd.gib.gov.tr)

Bu sistemler üzerinden dekont alabilmek de mümkündür. Ancak bazı görevlilerin belgelerinizi kabul etmeme ihtimali söz konusu. Israrla ıslak imza görmek isteyen bir görevliyle karşılaşma ihtimalinize karşılık en garanti yol söz konusu ücreti anlaşmalı bankalara yatırmaktır. Vezneden yapacağınız işlem sonucunda ıslak imzalı dekont alabilirsiniz.

Defter Bedelinin Yatırılabileceği Bazı Anlaşmalı Bankalar

Aşağıda defter bedelinin yatırılabileceği bazı anlaşmalı bankalar var.

 • Akbank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • HSBC Bank
 • ING Bank
 • T.C. Ziraat Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası

Bu bankalar dışında, ufak bankalar da vergi tahsilatı yapmaktadır. Size en yakın banka şubesine girip pasaport defter bedeli yatırıp yatıramayacağınızı sorarsanız, size yol gösterirler.

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Harçsız pasaport – öğrenci pasaportu alacak öğrencilerin bir araya getirmesi gereken bazı belgeler var. Bu belgeleri toplarken öğrencilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Öğrenci pasaportu almak için gerekli belgeler şunlar:

 1. Öğrenci belgesi
 2. Nüfus cüzdanının aslı
 3. 2 adet biometrik foto
 4. Varsa eski pasaportlar
 5. Defter bedeli

Gereken belgeler bu kadar kolay olduğu halde dikkat etmemiz gereken nedir diye düşünebilirsiniz. Eğer belgelerinizi toplarken şu konulara dikkat etmezseniz, birkaç defa Nüfus Müdürlüğüne gitmez gerekebilir:

 • Öğrenci belgesi: Mutlaka ıslak imzalı olmalı. E-devletten alınan karekodlu belge sorun yaratabilir.
 • Nüfus cüzdanının aslı: Ehliyet gibi belgeler kabul edilmez. Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartınız mutlaka yanınızda olmalı
 • Biometrik foto: Her fotoğrafçı çekse de, amatör bir fotoğrafçıya gelirseniz sizi bazı konularda uyarmaz ve birkaç fotoğraf yüzünden bütün gününüzü kaybedebilirsiniz. Sadece bu işi profesyonel olarak yapan kişilerden yardım alın.
 • Önceki pasaportlarınız: Eğer önceden pasaportunuz varsa mutlaka yanınızda yer alması gerekiyor. Çünkü görevliler bu pasaportu alarak iptal işlemi uygulayacaktır.
 • Defter bedeli dekontu: Pasaport defter bedelini hemen hemen bütün bankalar kabul etmektedir. Bu nedenle herhangi bir bankadan vezne sıra numarası alarak bu işlemi yapabilirsiniz. Ücreti yatırınca, aldığınız dekontun ıslak imza taşımasına çok dikkat edin. Islak imzasız dekontlar Nüfus Müdürlüğünde sorun çıkartabilir.

Harçsız Pasaport Talep Yazısı Gerekiyor Mu?

Harçsız pasaport talep yazısı şu anda sadece 25 yaş üzeri olup yurt dışına bilimsel, kültürel ya da sportif nedenlerle çıkmak isteyen öğrenciler için (yarışma ve konferans gibi) bazı durumlarda gerekli olabiliyor. 25 yaş altı öğrenciler için şu anda harç ödemeden öğrenci pasaportu almak için harçsız pasaport talep yazısı gerekmiyor. Yukarıdaki saydığımız belgeler dışında ekstra belge toplamanıza gerek yok.

Yurt Dışında Okuyanlar Öğrenci Pasaportu 2021

Yurt dışında okuyan öğrenciler de harçsız öğrenci pasaportundan yararlanabilir. Bu işlemi Türkiye’de gerçekleştirirseniz kurumunuzdan aldığınız öğrenci belgesini yemini tercümana çevirtmeniz ve apostil şerhi ekletmeniz gerekiyor. Bu biraz maliyetli ve uzun bir süreç olduğu için, bizim tavsiyemiz bulunduğunuz ülkedeki konsolosluktan pasaport işlemlerini yürütmeniz.

Bulunduğunuz ülkedeki Türkiye elçiliği ya da konsolosluğu öğrenci belgenizin aslını kabul edecektir. Böylece öğrenci pasaport ücreti 2021 güncel tutarını ödeyerek ve öğrenci belgenizin aslını sunarak, öğrenci pasaportu alabilirsiniz.

Açık Öğretim Harçsız Öğrenci Pasaportu

Açık öğretim ve uzaktan eğitim kapsamındaki bütün ön lisans, lisans ve lisans üstü eğitim düzeyindeki öğrenciler harçsız öğrenci pasaportundan yararlanabilir. Bağlı olduğunuz Açık Öğretim Müdürlüğünüzden alacağınız ıslak imzalı öğrenci belgesini başvuru evraklarınız arasına ekleyebilirsiniz.

Ayrıca uzaktan eğitim öğrencileri de harçsız öğrenci pasaportu hakkına sahiptir.

Anaokulu Öğrencileri Harçsız Öğrenci Pasaportu

Sakın yok artık demeyin! Eğer çocuğunuz e-okul sistemine kayıtlıysa, alacağınız öğrenci belgesi ile ona harç ödemeden pasaport çıkartabilirsiniz!

Çünkü kanunda harçsız pasaport ücreti için herhangi bir eğitim durumu ifade edilmiyor. Kanun, anaokulu öğrencilerini de kapsayacak şekilde yazılmış. 18 yaşından küçüklerden bahsederken “reşit olmayan öğrencilere” ifadesini kullanıyor. Bu ifade gereği, anaokulu öğrencileri de harçsız pasaporttan yararlanabilir. Fakat yararlanacak kişinin öğrenci olduğunu kanıtlama zorunluluğu devam ediyor. Bu noktada e-okul sistemi size yardımcı olacaktır.

Böylece çocuğunuzun pasaport masrafları için, o okula başlayıp 25 yaşına gelinceye kadar sadece defter bedeli ödeyeceksiniz.

Online Başvuru Yaparken Öğrenci Pasaportu Seçeneğini Göremiyorum?

Bazı kişiler Nüfus Müdürlüğü online randevu sisteminden (https://randevu.nvi.gov.tr/) pasaport randevusu alırken “öğrenci pasaportu” seçeneğini göremediğini ifade ediyor. Öğrenci pasaportu, harçsız alınabilen bordo pasaportun halk arasındaki adıdır. Bu isimle anıldığı için biz de yazımızda “öğrenci pasaportu” isimlendirmesini kullandık.

Öğrenci pasaportu için pasaport randevusu alırken bordo pasaport için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Türü fark etmeksizin pasaportlar için ön görülen çıkış süresi 5 ile 7 gündür. Bu süre yurt içinde yapılan başvurular için geçerlidir. Yurt dışından başvuru yaptığınız takdirde 7 ile 10 gün arasında basım işlemi tamamlanır. Basım sonrası PTT aracılığı ile pasaportlar evinize gönderilir. Pasaportunuzu imza karşılığı teslim alabilirsiniz.

Mezuniyet Aşamasında Öğrenci Pasaportu Alınır Mı?

Evet, alınır. Hatta çok güzel alınır! Çünkü örneğin 23 yaşındasınız ve mezuniyet aşamasındasınız. Eğer mezun olmadan öğrenci belgesi alır ve pasaport işlemlerinizi tamamlarsanız, önünüzdeki 2 sene boyunca kullanabileceğiniz pasaportunuzu sadece 160,00 TL ücretle almış olursunuz. Eğer mezun olduktan bir ay sonra artık bir mezun olarak 2 senelik pasaport pasaport çıkartmak isterseniz, tam tamına 817,00 TL ödemeniz gerekir!

25 Yaş Üstü Öğrenciler Harç Ücreti Ödemeden Pasaport Alabilir Mi?

Evet, alabilir. Öğrenci işlerinizden “Pasaport Muafiyet Formu” alıp doldurmanız gerekiyor. Bu yöntemin çalışması için bazen “harçsız pasaport talep yazısı” da gerekebilmektedir. Ancak formdaki ilgili bölüme, yurt dışına çıkış amacınız olarak bilimsel, eğitimle alakalı ya da kültürel sebepler yazmanız gerekiyor. (Bu sebepler elbette gerçeği yansıtmalı.)

Formu fakülte sekreterine ve bölüm başkanına da imzalatmayı başarısanız, bu iş tamam demektir. (Bazen öğrenci işlerinin imzası yeterli olabilir.)

Sonra doldurduğunuz formu, vergi dairesine götürüp onaylattığınız takdirde, bu formu pasaport başvuru belgeleriniz arasına ekleyerek 1 yıllık harçsız pasaport alabiliyorsunuz. İşte bu kadar, 1 yıllık ücretsiz pasaportunuz cebinizde! Eğer yüksek lisans öğrencisi iseniz bu yöntemle 2 yıllık harçsız vize alabilirsiniz. Ancak bu belgeyi soracağınız öğrenci işleri görevlisi “Bilmiyorum”, “Öyle bir uygulama yok”, “O ne demek?” gibi tepkiler verirse sakın vazgeçmeyin. Biraz ısrarcı olursanız bu yöntem gayet sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır. Siz de bu yöntemle harç ödemeden öğrenci pasaport ücreti 2021 güncel tutarını yani defter bedelini ödeyerek pasaport alabilirsiniz. Eğer görevli size bunu kimden duyduğunuzu sorarsa, isim vermeden “bir tanıdıktan” diyebilirsiniz. Çünkü biz çok yakın zamanda test ettik, hala çalışıyor. 🙂

Mezun Olanların Harçsız Pasaportu Geçerli Olmaya Devam Edecek Mi?

Pasaport bir kere alınır ve bir daha geri verilmez! Şakası bir yana, evet, mezun olanların pasaportu mezuniyet sonrası geçerlidir. Pasaportun geri alınması ya da iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Mezuniyet durumu pasaportunuzun ilk sayfasında yazan geçerlilik tarihini etkilemiyor.

Harçsız Pasaportla İlgili Başka Sorularınız Mı Var?

Öğrenci pasaport ücreti 2021 güncel tutarıyla ve harçsız öğrenci pasaportuyla ilgili kafanıza takılan başka sorular varsa bu yazının altından yorum olarak sorunuzu bize iletebilirsiniz. Harçsız öğrenci pasaportu hakkın öğrencilik yıllarında ağız tadıyla kullanmış kişiler olarak hem sorularınızı yanıtlarız, hem de belki de sizinle aynı sorunu yaşayan kişilere yol göstermiş oluruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *