Pasaport Nasıl Çıkartılır 2023 – Güncel Pasaport Çıkartma Rehberi

Pasaport Nasıl Çıkartılır 2021 – Güncel Pasaport Çıkartma Rehberi

Türkiye’de yapılan araştırmalar, nüfusun yaklaşık %10’unun pasaporta sahip olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye nüfusunun sadece %10’unun pasaport sahibi olması, elbette her sene düzenli olarak artan pasaport harç ücretleriyle de alakalı. Ağılıklı olarak pasaport çıkartma 2021 yılında nasıl yapılır konusuna değineceğimiz Pasaport Nasıl Çıkartılır 2021 başlıklı bu yazımızda pasaport çıkartmakla ilgili en güncel konulara değineceğiz.

Pasaport işlemleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Yaklaşık iki haftalık bir sürede cebinize 10 yıllık pasaportu koyabilirsiniz. Elbette, harç ücretini ve defter bedelini ödemek koşuluyla. İlk defa pasaport çıkartacak kişiler 2021 yılında pasaport türleri nelerdir, pasaport çıkartma işlemleri nasıl gerçekleştirilir, pasaport çıkartma randevusu nasıl alınır, pasaport nasıl yenilenir, harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır, kimler pasaport alamaz gibi birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirler.

Pasaport Nedir?

Kısaca pasaport, sahiplerinin bir ülkeden başka bir ülkeye geçmesini sağlayan belgedir. Uluslararası geçerliliği olan bu belgeye sahip değilseniz, bulunduğunuz ülkenin sınırlarından çıkıp başka bir ülkeye giriş yapamazsınız. Pasaport türleri statülere göre şekillenmekte olup, her Türk vatandaşı Türkiye sınırlarından çıkmak ve başka ülke sınırlarına girmek için bordo pasaport alabilir. Bordo pasaport özel bir şart taşımaz.

Bu bilgilerle birlikte, pasaportun “dolaşım gücünü” oluşturduğu bilinmelidir. Bazı ülkeler bazı pasaport türlerinden vize istemezler. Örneğin bordo pasaport sahiplerinin girmek için vize aldığı yüzlerce ülkeye yeşil pasaport sahipleri vize almaksızın giriş yapabilirler. Her ülke için vize sürecinin uğraştırıcı ve masraflı olduğu hesaba katılırsa, standart pasaporta göre dolaşım gücü yüksek olan pasaportların değeri daha iyi anlaşılacaktır.

Pasaport Türleri Nelerdir?

Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yer alan bilgilere göre Türkiye’de resmi olarak 5 çeşit pasaport var. Bu pasaport türlerinden 4 tanesi daimi, bir tanesi geçici pasaporttur. Bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği standart pasapor türünün yanı sıra, sadece diplomatların alabildiği bir pasaport türü de bulunmaktadır. Başvuru yapacak kişi kendi statüsüne uygun olarak pasaport türlerinden bir tanesine başvuru yapabilir.

Pasaportlar halk arasında genelde renkleriyle biliniyor. Türkiye’de geçerli olan pasaportlar şunlar: (standart)

 Pasaport türünün resmi adı


Halk arasında bilinen adı


 Diplomatik pasaport


 Siyah pasaport


 Hususi damgalı pasaport


 Yeşil pasaport


 Hizmet damgalı pasaport


 Gri pasaport


 Umuma mahsus pasaport (standart)


 Bordo pasaport


Bu pasaport türlerinden en yaygını belirli şartları yerine getiren bütün Türk vatandaşlarına verilen standart bordo pasaportlardır. Ancak, herkesin yaşayabileceği bazı durumlar, kişinin pasaport almasına engel olabilir. Dolayısıyla siz de “çok sıradan bir durum” sebebiyle pasaport almanıza engel olacak bazı durumlar yaşıyor olabilirsiniz. Detaylar için Pasaport Nasıl Çıkartılır 2021 başlıklı yazımızın devamında yer alan “Kimler Pasaport Alamaz” konusuna göz atmayı unutmayın.

Bordo Pasaport

Umuma mahsus pasaport adını taşıyan bu pasaport, herkese açık pasaporttur. Başvuru yapan herkes, başvuru şartlarını yerine getirdiyse ve pasaport almasına engel olabilecek durumlar yoksa, bordo pasaport sahibi olabilir. Bordo pasaport sahipleri Türkiye’yi terk edebilirler ve vizesiz girilebilen ülkelere sadece pasaportları ile giriş yapabilirler. Pasaport defteri 38 sayfadan oluşur ve gideceğiniz ülkelerden alacağınız vizeler karışık olarak pasaportunuza işlenir. Alacağınız bordo pasaport, talebinize göre 6 ay ile 10 sene arasında geçerlilik süresine sahip olabilir.

Bordo Pasaport Gerekli Evraklar

Alınması en kolay pasaport tipi olan bordo pasaport için ilçe nüfus müdürlüğünüze yapacağınız pasaport başvurusunda şu belgeleri sunmanız yeterlidir:

 • T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Pasaport harcı ve pasaport cüzdan bedeli dekontları
 • Güncel tarihli -son 6 ayda çekilmiş- 2 adet biometrik foto
 • Öğrenciler için güncel tarihli -son iki ay içinde alınmış- öğrenci belgesi
 • Varsa eski pasaportunuz

Bordo Pasaport Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Bordo pasaport başvurusu, gerekli evraklarla birlikte ilçenizdeki nüfus müdürlüğüne yapılır. Önceden pasaport randevusu almanız gerekmektedir. Bu randevuyu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün randevu sayfasından alabilirsiniz.

Bordo Pasaport Harç Bedeli

Pasaport Nasıl Çıkartılır 2021 başlıklı yazımızın şüphe yok ki en önemli kısımlarını harç bedellerinin yazılı olduğu kısımlar oluşturuyor. Pasaportların harç bedelleri, pasaport türlerine göre farklılık gösterdiği için listemizde yer alan bütün pasaport türlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Sizin alacağınız pasaport türü, harç ödemesinden muaf olabilir.

Bordo pasaport harç bedeli 2021 yılında şöyledir:

Talep Edilen Geçerlilik Süresi


Ödenmesi Gereken Harç Tutarı


Ödenmesi Gereken Defter Bedeli


Toplam


6 ay 208,30 ₺ 160,00 ₺

368,30 ₺

1 yıl 304,40 ₺ 160,00 ₺ 464,40 ₺
2 yıl 497,00 ₺ 160,00 ₺ 657,00 ₺
3 yıl 705,90 ₺ 160,00 ₺ 865,90 ₺
3+ yıl 994,80 ₺ 160,00 ₺ 1.154,80 ₺

Harç ve defter bedelleri anlaşmalı bankaların gişelerinden yatırılabilir. Pasaport harç ve defter bedellerinin yatırılabileceği 01.01.2021 tarihli güncel anlaşmalı banka listesine ulaşmak için tıklayınız.

Öğrenci Bordo Pasaport Harç Bedeli

Mevcut statüsü öğrenci olan ve bu durumu belgeleyebilen kişilerin harç bedeli ödeyip ödemeyeceğiyle ilgili durumları yaşlarına göre değişiklik göstermektedir. Farklı yaş gruplarının şöyle hakları hakları vardır

 • 0-18 yaş arası öğrenciler

0-18 yaş arası olup öğrenci olduğunu kanıtlayan kişiler pasaport harçlarından muaf olarak 5 yıl süreyle pasaport alabilirler. Pasaport süreleri dolduğunda, yine 5 yıl süreyle harçsız yenileme yapabilirler.

 • 18-25 yaş arası öğrenciler

18-25 yaş arasındaki öğrenciler öğrenci belgeleriyle birlikte pasaport başvurularını yaptıkları takdirde 25 yaşını doldurdukları tarihe kadar geçerli pasaport alırlar. Örneğin 18 yaşında başvuru yapan bir öğrenci harç ödemeden 7 yıllık pasaport alabilir. Aynı başvuruyu öğrenci olmayan birisinin yapması durumunda harç bedeli olarak Maliye Bakanlığına 994,80 TL ödemesi gerekir.

 • 25 yaş üstü öğrenciler

25 yaşının üzerinde olup lisans, yüksek lisans, doktora eğitimine devam eden öğrencilerin de harçsız pasaport alma imkanı bulunmaktadır. Öğrenimine devam eden 25 yaş üstü öğrencilerin öğrenci işlerinden “Pasaport Muafiyet Formu” almaları gerekiyor. Öğrenci işlerinden alınabilen bu form, mutlaka vergi dairelerinde onaylatılmalı. Bu onay sonrası, formu pasaport başvuru evraklarınızın arasında ekleyerek, devam ettiğiniz yüksek öğrenime göre 1 ile 3 yıl arasında harçsız pasaport almaya hak kazanırsınız. Bazı durumlarda okulunuzdan “Pasaport Muafiyet Formu” ile birlikte “harçsız pasaport talep yazısı” da almanız gerekebilir.

Bu uygulama okuldan okula değişmekte olup, genelde öğrencilerin çok bilmediği, bilse de çok fazla tercih etmediği bir yöntemdir. Ancak bir öğrencinin pasaport masraflarından 300,00 TL ile 500,00 TL arasında tasarruf yapmasını sağlayacağı için, oldukça önemli bir uygulama olduğunu düşünüyoruz.

Kimler Bordo Pasaport Alabilir?

Bordo pasaportu gerekli belgeleri toplayarak başvurusunu gerçekleştiren bütün Türk vatandaşları alabilir. İçişleri Bakanlığı tarafından pasaportunuzu almanıza engel olabilecek bir durum tespit edilmezse, pasaportunuz verilir. Pasaport başvurunuzun reddedilmesi ya da mevcut pasaportunuzun iptal edilmesi gibi durumlar çok istisna durumlardır. Bu nedenle bordo pasaport almak, gerekli vergileri ödeyen ve başvurusunu gerçekleştiren herkesin yapabileceği basit bir işlemdir.

Yeşil Pasaport

Sadece belirli şartları yerine getiren kamu görevlilerinin alabildiği bir pasaport türüdür.  Dolaşım gücü yüksek bir pasaporttur. Birçok ülke yeşil pasaport sahiplerinden vize talep etmez. Sadece birinci, ikinci, üçüncü dereceden kıdemli devlet memurlarına / istifa eden devlet memurlarına / emekli olan devlet memurlarına verilir. Yüksek dolaşım gücü sayesinde özellikle gezginler ve gezmeyi sevenler için ideal pasaporttur. Ancak kademe şartını yerine getirmeyen ya da getiremeyen kişilere verilmez. 39 sayfalık pasaport sayesinde birçok ülkeye vize almadan girebilirsiniz.

Pasaport Nasıl Çıkartılır 2021 yazımızın en favori pasaport türü kesinlikle yeşil pasaport. Yeşil pasaport sayesinde birçok ülkeye gitmek için uğraşmanız gereken uzun ve karmaşık vize süreçleriyle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Özellikle çok fazla seyahat edenler için bu pasaport, bulunmaz bir nimet.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Yeşil pasaport almak isteyen kamu görevlilerinin toplaması gereken bazı evraklar var.

 • T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Yeşil pasaport talep yazısı
 • Varsa önceki pasaportların asılları
 • 2 adet güncel tarihli biometrik foto
 • Defter bedeli dekontu

Bu listenin en dikkat çeken maddesi “yeşil pasaport talep yazısı”, çalıştığınız kurumdan alınmalı ya da çalıştığınız kuruma onaylatılmalıdır. Emekliler ve istifa eden kamu görevlileri, bu belgeyi son kurumlarına onaylatabilirler. Ayrıca bu belgenin Nüfus Müdürlüğü tarafından da başvuruda onaylanması gerekiyor.

Yeşil Pasaport Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Yeşil pasaport başvurusu, gerekli evraklarla birlikte sadece il nüfus müdürlüklerine yapılır. İlçe nüfus müdürlükleri yeşil pasaport başvurusu kabul etmez. Zaman kaybetmemek için bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Yeşil Pasaport Harç Bedeli

Bingo! Yeşil pasaport başvuruları harç bedelinden muaftır. Pasaport Nasıl Çıkartılır 2021 yazımızı okuyan ve daha önce pasaportlar hakkında bilgi sahibi olmayan herkesin şu anda yeşil pasaport için iç çektiğine eminiz!

Yeşil Pasaport Sahiplerinin Yakınları

Yeşil pasaport sahiplerinin aşağıda yer alan şartları taşıyan yakınlarına yeşil pasaport verilmektedir:

 • Eşleri
 • Reşit olmayan çocukları
 • Reşit olduğu halde okuyan, çalışmayan, bekar çocukları (25 yaşına kadar)
 • Reşit olduğu halde engeli bulunan, çalışmayan, bekar çocuklarına (sınırsız)

Gri Pasaport

30 sayfadan oluşan gri pasaport, devlet hizmeti için yurt dışına çıkan kamu çalışanlarına görev süreleri boyunca geçerli olmak üzere verilir. Dolaşım gücü tıpkı yeşil pasaport gibi yüksektir. Yeşil pasaport ile benzer bir pasaport türüdür, ancak amacı farklıdır ve yeşil pasaporttan farklı şartları vardır. Örneğin gezi ve tatil amacıyla gri pasaport alamazsınız. Gri pasaport, daha çok yeşil pasaportu olmayan kamu görevlilerinin yurt dışı göreve gönderilmesi için kullanılır.

Gri Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Tıpkı diğer pasaport türlerinde olduğu gibi, gri pasaport başvurusu yapabilmek için bazı belgeleri toplamanız gerekiyor. Bu pasaport türünde, diğer pasaport türlerinde de ihtiyaç duyulan eski pasaportlar, biometrik foto gibi belgeleri tekrarlamanız gerekiyor. Bu belgelerin yanı sıra, gri pasaport başvurusunun en önemli noktasını şu belge oluşturur:

 • Gri pasaport talep yazısı

Bu yazı önlü arkalı olarak tek sayfaya basılır. Yazıyı kurumuzdan temin edebilirsiniz. Yazının ıslak imzalı ve damgalı olmasına dikkat edin. Ayrıca yazının geçerlilik süresi 60 gündür. 60 gün içinde başvurunuzu gerçekleştirmezseniz, aynı belgeyi tekrar temin etmeniz gerekir.

Gri Pasaport Harç Bedeli

Gri pasaport başvuruları harç bedelinden muaftır, ancak 2021 yılı için geçerli olan 160,00 TL’lik defter bedelini ödemeniz gerekir. Aynı şekilde aile bireyleriniz için de gri pasaport çıkartacaksanız, her birey için 160 TL’lik defter bedelinin anlaşmalı bankalar aracılığı ile Maliye Bakanlığına ödenmesi gerekmektedir.

Gri Pasaport Sahiplerinin Yakınları

Gri pasaport sahiplerinin aşağıda yer alan şartları taşıyan yakınlarına da gri pasaport verilmektedir:

 • Eşleri
 • Reşit olmayan çocukları
 • Reşit olduğu halde okuyan, çalışmayan, bekar çocukları (25 yaşına kadar)
 • Reşit olduğu halde engeli bulunan, çalışmayan, bekar çocuklarına (sınırsız)

Gri Pasaport Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Her türlü pasaport başvuruları Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından değerlendiriliyor. Bordo pasaport başvuruları ilçe nüfus müdürlüklerine yapılabilirken, gri pasaport başvuru sadece il nüfus müdürlüklerine yapılır.

Gri Pasaport Geçerlilik Süresi

Gri pasaport beş yıllığına verilir, ancak görev süreniz sürdüğü müddetçe sizde kalır. Görev süresi sonucunda kurumunuza pasaportunuzu teslim etmeniz gerekir. Ekstra hızlı değerlendirilen gri pasaport başvuruları 2-3 günde sonuçlanmaktadır.

Gri Pasaporttan Bordo Pasaporta Nasıl Geçiş Yapılır?

Görev süreniz dolduktan sonra bordo pasaport başvurusu yapmak isterseniz, teknik olarak bir sorun var. Çünkü biliyorsunuz ki bordo pasaport başvurularında eski pasaportlarınızı da başvuru dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Fakat siz gri pasaportunuzu kurumunuza teslim etmekle yükümlüsünüz.

Bu durumda kurumunuzdan bordo pasaportunuzu teslim ettiğinize dair bir yazı alarak bu teknik sorunu aşabiliyorsunuz. Alacağınız yazıyı diğer evraklarla birlikte bordo pasaport başvurunuza eklemeyi unutmayın.

Siyah Pasaport

Siyah pasaport diplomatların statüsünü tanımlayıp onlara çeşitli ayrıcalıklar sunan, uluslararası bir belgedir. Siyah pasaport almak için birçok kriteri yerine getirmeniz gerekir. Sadece devletin belirli kademelerinde çalışan kişilere verilmekte olup, en ayrıcalıklı pasaporttur.

Pasaport Nereden Alınır 2021

Pasaportun yetkili makamlarca verildiği ilgili Kanunda belirtilmiştir. Pasaport işlemleri 2021 yılında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne geçmeden önce Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyordu. 2021 yılında pasaport işlemlerini yürütmekle görevli kurum Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü.

Yeşil pasaport ve gri pasaport başvuruları sadece il nüfus müdürlüklerine yapılırken, bordo pasaport başvuruları ilçe nüfus müdürlüklerine de yapılabilmektedir.

Pasaport Ne Zaman Teslim Edilir?

Gri pasaport gibi bazı pasaportlar bir iki gün gibi çok hızlı bir sürede hazırlanabilmektedir. Bordo ve yeşil pasaportlar ise ortalama birkaç günde elinize geçer. Pasaport Nasıl Çıkartılır 2021 yazımızda yer alan gerekli başvuru evraklarını toparlayıp pasaport başvurunuzu tamamladıysanız, sırayla şu süreçler gerçekleşir:

 • Başvurunuz değerlendirilir ve onaylanan başvurular Ankara’daki Gölbaşı Pasaport Tanzim Merkezi’ne yönlendirilir.
 • Burada basımı yapılan pasaportlar PTT’ye teslim edilir.
 • Pasaportunuz, daha önce verdiğiniz adrese gönderilir.

Bütün süreci bir hafta olarak hesaplayabilirsiniz.

Kimler Pasaport Alamaz 2021

Bazı kişiler, bazı sebeplerle pasaport alamazlar. O sebepleri sizler için derledik. Eğer aşağıda yer alan gruplardan bir tanesine dahilseniz, pasaport alamazsınız.

 • Bir adli süreç, dava ya da yargılanma nedeniyle yurt dışı çıkış yasağı olanlar
 • Boşanma sürecinde olup boşanma davası sürenler
 • Olağanüstü süreçlerde devletin aldığı tedbirlere takılanlar

Pasaportun Geçersiz Olduğu Durumlar

Bazı durumlarda pasaportun geçerlilik süresi devam etse bile pasaport geçerliliğini yitirir. Aşağıdaki pasaportlar geçersizdir.

 • Vatandaşlıktan çıkan ya da çıkarılan kişilerin pasaportları
 • Evlilik – boşanma sonrası güncel soyadını taşımayan pasaportlar
 • Basım hatası olan pasaportlar
 • Ölene kişilerin pasaportları
 • Sahibi uzun süredir kayıp olan pasaportlar

Pasaport Alabilme Şartları

Pasaport alabilmenin normal durumlarda şöyle şartları vardır:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Herhangi bir sebepten ötürü yurt dışı çıkış yasağının olmaması
 • Boşanma sürecinde olmamak

Ancak OHAL gibi özel şartlar oluşursa, pasaport alabilme şartları İçişleri Bakanlığı tarafından tekrar düzenlenebilir. Örneğin “devam eden OHAL sürecinde soruşturma kapsamında olmamak” gibi ekstra şartlar eklenebilir. Bu tür durumlar dışında bordo pasaport alabilmek için özel bir şart gerekmez. İsteyen herkes istediği zaman bordo pasaport sahibi olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *