Organik Tarım 2023 Desteklemesi

Ziraat ve Orman Bakanlığı Destekleme Ödemeleri

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca çiftçilere ve hayvancılık alanında etkinlik gösterenlere çeşitli kategoriler altında değişik tutarlar ile destekleme ödemesi yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yayımlanmış olan bildiri neticesinde organik ziraat alanına verilen desteklemeler insan, hayvan ve çevre sağlığına zarar teşkil etmeyen bir tarımsal ortamın geliştirilmesi, organik kaynakların himaye altına alınması, ziraat alanında devamlılık ve beslenilen gıdalara güvenin artmasını sağlamak amacı ile verilmektedir. Ziraat alanında etkinlik veren yetiştiriciler birim alan üstünden desteklenmektedir.

Bakanlık tarafınca verilen bu uygulamalardan yararlanmak ve tebliğde insan, hayvan ve çevre sağlığının korunması amacı ile verilen organik ziraat uygulamasını gerçekleştirecek olan yetiştiricilerin Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıtlı olması ve müracaat esnasında ÇKS belgesinin ilgili mercilere evrak halinde sunulması gereklidir. Çiftçilerin bilgilerinin kayıt altına alındığı bu sisteme İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri tarafınca üye olunmaktadır. Üye olmak için kişinin üzerine kayıtlı bağ bahçe şeklinde yerlerin ekilecek düzeyde olanlarının tapu kontratı ya da kira sözleşmesi verilmelidir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Destekleme Ödemeleri 

Ziraat ve Orman Bakanlığı Destekleme Ödemeleri

Ziraat alanında verilen desteklemelerden yararlanmak için müracaat için belirlenen süre dilimlerinde İyi Tarım Uygulamaları desteklemesinde olduğu şeklinde  İl ve İlçe Ziraat Müdürlüklerine bir dilekçe ile müracaat yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ekilecek olan arazinin desteklemeye uygun bir ziraat bitkisi için uygunluğu tespit edilmiş ise uygunluk belgesinin teslim edilmesi gereklidir. Bakanlık tarafınca verilen tarımsal desteklemeler şu şekildedir;

 • Fındık yetiştiriciliği,
 • İyi Ziraat Uygulamaları,
 • Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği,
 • Organik Ziraat Desteği, 
 • Çatak Desteği,
 • Yurt içi Sertifikalı tohum kullanım desteği,
 • Sertifikalı fidan üretim desteği,
 • Sertifikalı fidan/fide ve standart fidan kullanım desteği,
 • Yurt içi Sertifikalı tohum üretim desteği,
 • Fark ödemesi destekleri,
 • Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu desteği, 
verilmektedir. Desteklerin kendi içlerinde ayrı ayrı ödemeleri bulunmaktadır. Meydana getirilen ödeme tutarları hakkında informasyon almak için Ziraat ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Desteklemeler linkine tıklayabilirsiniz.

Organik Ziraat Destek Tutarları Ne Kadar?

Organik ziraat alanında etkinlik gösteren kişilerin verilen desteklerden faydalanabilmeleri içi her yıl Bakanlık tarafınca belirlenen sürelerde İl ve İlçe Ziraat Müdürlüklerine Organik Ziraat Desteği Dilekçesi vermeleri gereklidir. Bunun yanı sıra her desteklemede olduğu şeklinde Organik Ziraat Desteği için de Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıt olunması gereklidir. ÇKS’de kaydı bulunmayan kişiler desteklemeden yararlanamayacaktır. Ek olarak kişilerin sahibi olduğu arazinin destek kapsamına giren ziraat bitkisi için uygun olup olmadığını belirten uygunluk belgesinin verilmesi gerekmektedir. Bu belgenin temini için ise çiftçinin Organik Ziraat Data Sistemi’ne kayıtlı olması lüzumlu olup gene bu sisteme kayıt yapılması halinde bitkiler için hangi arazinin ekim alanı uygunluğu olduğu tespit edilebilmektedir. Desteklemeye mevzu olacak olan ürünler şunlardır;

 • Ekonomik kıymeti olmayan orman ürünleri ve tarla bitkileri, 
 • Ekonomik değere haiz olan tarla bitkileri, 
 • Meyve – sebze, 
 • Kekik, damla sakızı ve adaçayı şeklinde ıtri ve tıbbi bitkiler

Organik Ziraat 2023 Desteklemesi

Maddeler halinde belirtilen hususların bir ya da birkaç tanesinde yetiştiricilik icra eden çiftçilerin müracaat için lüzumlu olan evrakları tamamlayarak İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüklerine müracaat yapmaları gereklidir. Organik ziraat desteğinin en oldukca araştırılan mevzularından bir tanesi de sağlanacak desteklerin tutarlarıdır. 2023 senesinde Bakanlık tarafınca hazırlanan bütçenin 16,9 milyar TL’lik kısmının çiftçilere verileceği biliniyor. Geçen senelere nazaran artış göstermiş olan destek sunar organik ziraat alanında etkinlik gösterenlere de yaramaktadır. Organik ziraat alanında sağlanacak destek miktarlarını maddeler halinde vereceğiz;

 • Itri ve tıbbi aromatik bitkilerin yetiştiriciliğini icra eden çiftçilere  dekar ve dönüm başına 70 TL olarak verilen affetme desteğinden yararlanabilecektir.
 • Meyve ve sebze yetiştiriciliği icra eden çiftçilere dekar yada dönüm başına 100 TL destek verilecektir.
 • Ekonomik kıymeti olmayan orman ve nebat ürünlerinin üretimini ve yetiştiriciliğini icra eden kişilere dekar-dönüm başına 10 TL destek verilecektir.
 • Ekonomik kıymeti olan tarla bitkilerini yetiştiren üreticilere dönüm ya da dekar başına 30 TL destek ödemesi yapılacaktır.

Destek tutarları maddelerde belirtildiği gibidir. Organik ziraat alanında etkinlik gösterenlere verilecek olan desteklemelerden yararlanmak isteyenlerin belli başlı bazı koşulları sağlıyor olması gereklidir.

Organik Ziraat Desteklemesi İçin Lüzumlu Koşullar

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca verilen desteklemelerden bir tanesi olan Organik Ziraat Desteklemesinden yararlanacak olan yetiştiricilerin bazı koşulları karşılıyor olması gerektirme ettiğini bundan önceki başlığımızda belirtmiştik. Bu desteklemeden yararlanmak isteyen kişilerin;

 • Müracaat için Müracaat Dilekçesini belirlenen süre dilimi içinde yetiştiricinin Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıtlı olunan İl yada İlçe Müdürlüğüne vermesi gereklidir.
 • Müracaat yapılacak olan üretim malzemesi ve yetiştiriciliğin yapılacağı parsellerin müracaat meydana getirecek olan yetiştiricinin ismine Ziraatçi Kayıt Sistemi ve Organik Ziraat Data Sistemi’ne kayıtlı olması gereklidir. Ek olarak 2017 senesinde hasat edilmiş olan geçiş 2, geçiş 3 ve organik statüde yer edinen üretim parsellerinin bulunması zorunludur.
 • Yetiştiricilerin üretimini yapmış olduğu ürünlerin Organik Ziraat Data Sisteminde bulunan kayıtlarının göreve getirilmiş olan kurum tarafınca kontrollerinin yapılmış olması ve yönetmelikte belirtilen hükümler neticesinin destek verilmesi için uygun bulunması ve OTBİS’e kaydının yapılmış olması gereklidir. OTBİS’te bulunan bilgilerin tamamının eksiksiz olarak girilmesi ve sona erdirilmesi kapsamındaki sorumluluk müracaat icra eden yetiştiriciye ilişkin olmaktadır.

Organik Tarım Desteklemesi İçin Gerekli Koşullar 

Organik Ziraat Desteklemesi İçin Lüzumlu Koşullar

 • Yetiştiricilerin bazı sebepler doğrultusunda organik ziraat faaliyetinin bitmiş olmaması gereklidir.
 • Ekim yapılacak olan arazinin Ziraatçi Kayıt Sistemi’ne kaydının bulunmaması halinde destekleme verilmeyecektir.
 • Organik Ziraat Desteklemesi kapsamında verilecek olan ödemelerden yararlanmak suretiyle başvurusunu tamamlayan bir tek gerçek olmayan yalan bir beyanda bulunan veyahut feyk bir belge sunan kişiler desteklemeden faydalanamaz.
 • Yetiştiricinin organik ziraat ile uğraşıyor olması tek başına kafi bulunmamaktadır. Yönetmelikte belirtilen hükümlere uygun üretim yapmayan kişilere destek verilmez.
 • Destekleme başvurusunun son müracaat evveliyatına kadar ilgili kurumlara lüzumlu evraklar ile birlikte yapılması gereklidir. Aksi taktirde verilecek olan desteklemelerden yetiştirici faydalanamaz.

Koşulları sağlamayan yetiştiricilere belirlenen alanlarda etkinlik gösteriyor olsalar bile destek sağlanmayacaktır. Bu sebeple ÇKS ve OTBİS‘e kaydınız bulunmuyor ise kayıt yaptırmayı, eğer kaydınız bulunuyor ise de güncellemeyi unutmayınız.

2023 Organik Ziraat Destekleri Ne Süre Ödenecek?

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca hayvancılık ve tarımın gelişmesi, çiftçilerin kalkınması adına pek oldukca değişik alanda destek sağlandığını biliyoruz. Bakan Bekir Pakdemirli tarafınca tarımsal desteklemelerin artırılacağına dair  sözler ifade edilmişti. 2023 senesinde geçen yıla nazaran destek tutarlarında artış gözlemlenmiş olup toplamda 16,9 milyar lira destek verileceği planlanıyor. Tarımdan daha oldukca hayvancılık alanında destek verileceği söyleniyor.

Organik Ziraat Destekleme ödemeleri çiftçilere 2023 senesinde da verilmeye devam edecektir. Ziraat Bankası tarafınca meydana getirilen ödemeler yetiştiricilerin T.C kimlik numaralarının son hanelerine nazaran belirlenecek olup;

 • 4-6 ve 8 olanlar,
 • 0 ve 2 sayıları ile bitenler olarak iki grupta inceleneceklerdir.

Müracaat icra eden ve başvurusu kabul edilen yetiştiricilerin ödemeleri Bakanlık tarafınca hesaplarına aktarılacaktır. Destekleme ödemelerinin net zamanı belli olduğunda sitemiz üstünden sizlerle paylaşacağız.

Ziraatçi Destek Ödemeleri  Iyi mi Sorgulanır?

Destekleme kapsamında verilen ödemelerden yararlanmak için ÇKS’ye üye olunması gereklidir. Yetiştiricilik yapacağınız işletmenin ÇKS kaydının bulunmuş olduğu yerde olması gereklidir. Eğer bir kaydınız bulunmuyor yada bulunan kaydınız güncel değil ise destekleme hesabınıza yatırılmayacaktır. Destekleme ödemeleri Ziraat Bankasından yatırılmaktadır. Bankada hesabınız bulunmuyorsa da en yakın şubeye giderek T.C kimlik numaranızın son hanesine nazaran ödemenizi alabilirsiniz. Ödemeler T.C kimlik numaralarının sonuna nazaran yatmaktadır. Banka şubesinden sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Organik ziraat alanında etkinlik gösterenlerin verilen desteklemeden faydalanmaları için lüzumlu evraklar ile birlikte 27 Mart 2021 evveliyatına kadar İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüklerine müracaat yapmaları gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *