2023 Ev Sahibi Olmak İsteyenler TOKİ Kredisi Nasıl Çekilir?

Ucuz ödemeler ile ev sahibi olmak isteyenler için TOKİ tarafınca sunulan fırsatları değerlendirmek isteyenler TOKİ kuralarına katılarak ev sahibi olabiliyorlar. Sadece kura sonucunda ev hakkı elde edilse bile TOKİ’nin belirlediği meblağ üstünden peşinat yatırmak gerektiği için TOKİ kredisi çeşitli bankalar tarafınca sunuluyor.

2023 TOKİ Kredisi Niçin Çekilir?

2023 senesinde TOKİ kredisi çekmek isteyenler için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank çeşitli kredi imkânları sunmaktadır. Krediyi çekmek için ilk olarak TOKİ kuralarına katılım sağlamak gerekmektedir. TOKİ kapsamında 2+1 ve 3+1 daire tipleri bulunmaktadır. Dairenin metrekare büyüklüğü bakımından taksit tutarları da değişim göstermektedir.

TOKİ çekilişlerini öğrenmek ve müracaat yapmak için TOKİ resmi web sitesi ya da e – devlet takip edilebilmektedir. Müracaat yapacağınız çekiliş için ikamet ettiğiniz şehirde bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer ikamet ettiğiniz şehirde yapılacak kura çekilişe katılmak isterseniz başvuruları e – devlet üstünden yapmanız gerekmektedir.

Müracaat tamamlandıktan sonrasında e – devlet üstünden yatırılması ihtiyaç duyulan ön meblağ belirlenecektir. Bu katılım bedeli, eğer çekiliş sonucunda kura çıkmazsa iade edilmektedir. Müracaat tutarı genel anlamda başvurular sonuçlandıktan sonraki iki iş günü içinde iadesi yapılmaktadır. Eğer çekiliş sonucunda daire çıkmışsa, bu durumda belirtilen tarihlerde peşinat ödenmesi gerekmektedir.

TOKİ Kredisi Iyi mi Çekilir?

TOKİ çekilişinde ev sahibi olmaya hak kazananlar peşinat ödemeleri gerekmektedir. Bu peşinatın temin edilmesi için ise çoğu zaman TOKİ kredisi kullanılmaktadır. TOKİ Kredisi için müracaat yapılacak direkt kanal Ziraat Bankasıdır.

Ziraat Bankası TOKİ kredisi çekmek için şartlar ise şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Banka kredi notunun yüksek olması,
  • Çekilecek kredi tutarını tertipli olarak ödeneceğini gösteren gelir beyanı,
  • 3 + 1 konut başvurusu için 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • 2+ 1 konut başvurusu için 25 yaşını doldurmuş olmak,
  • Konut projesinin uygulanacağı bölgede minimum 1 senedir oturuyor olmak,
  • Daha ilkin konut kredisi kullanmamış olmak,
  • Müracaat sahibinin ya da eşinin üstüne kayıtlı bir mal varlığının bulunmaması,
  • Hane geliri olarak azami tutarın 4.500 TL olması halinde kredi başvurusu yapılmaktadır.

Ziraat Bankası TOKİ kapsamında verdiği kredilerde 2021 senesinde 0,49 faiz oranı uygulamaktadır. Aynı şekilde bu tutarın ödenmesi de 240 ayı gören vade oranları ile sağlanıyor. Müracaat yapmak için ihtiyaç duyulan belgelerin tamamlanmasının arkasından bankaya başvuruda bulunulmaktadır. Bankanın başvuruyu pozitif yönde değerlendirmesi halinde ilgili meblağ direkt TOKİ hesabına yatırılmaktadır. Satın alınmak istenen konut bedeline denk gelecek şekilde kredi kullanımı mümkün olmaktadır.

Bu krediyi hem de daha ilkin projelendirilmiş sadece sahibi olmamış ya da ödeme esnasında problem çıkmış olduğu için TOKİ tarafınca geri alınmış konutlar için kullanmak da mümkündür. Böylesi bir durumda konut bedelinin tamamına yakın şekilde Ziraat Bankası’ndan TOKİ kredisi çekmek mümkündür. Projelendirilmiş konutlar için kura çekilişi yapılmamakta ve ihale üstünden satış gerçekleştirilmektedir.

Halkbank TOKİ Konut Kredisi

TOKİ kredisine Halkbank’tan müracaat yapmak isterseniz başvurular kabul edilmekle beraber, başvurunuz Ziraat Bankası’na yönlendirilmektedir. Konut Tahsis Belgesi, Ziraat Bankası’na yönlendirilmekte ve müracaat gene Ziraat Bankası tarafınca değerlendirilmektedir. Pozitif yönde neticelenmesi halinde ise Halkbank hesabı üstünden kredi tahsis edilmektedir.

Bankalar hem de TOKİ yapılandırma kredisi imkânı da sunmaktadır. Yapılandırma kredisi TOKİ borçlarını aylık taksitler olarak değil de erken kapatmak isteyenler için sunulmaktadır. Erken kapatma durumunda konut bedelinden yüzde 22 oranında indirim sağlandığı için de bu durum oldukça avantajlı gözükmektedir. Yapılandırma kredisi için de Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank’a müracaat yapılabilmekte ve borcun yüzde 75’ine yakın kısmı için kredi kullanılmaktadır.

Kredilere Erteleme Geldi, Kimler Kredi Ertelemesi Yapabilir?

Konut Kredisi İçin En Uygun Faiz Veren Bankalar

En Uygun Taşıt (Araç) Kredisi Hangi Bankalar Veriyor?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *