Sırbistan Asgari Ücreti 2023

bilgibudur.com

Merhaba kıymetli ziyaretçiler. Bu yazımızda sizlere Sırbistan asgari tutarı hakkında informasyon aktarımında bulunacağız.

Sırbistan resmi para birimi olarak Sırp Dinarı kullanmaktadır. 1 Euro 118.45 Sırp Dinarı’na eşittir. 1 TL ise 15,57 Sırp Dinarı’na eşittir.

Sırbistan asgari tutarı durağan(durgun) değildir. Eğitim durumuna nazaran asgari ücret bulunmaktadır. Lise mezunu bir insanla üniversite mezunu bir insan Sırbistan’da aynı asgari tutara naturel olarak tutulmaz. Eğer işinizde uzmansanız ve deneyiminiz fazlaysa gene yüksek maaşlar alabilirsiniz.

Sırbistan Asgari Tutarı Ne Kadar?

Sırbistan asgari tutarı yukarıda da belirttiğimiz şeklinde eğitim durumuna nazaran belirlenir ve bu kapsamda asgari ücret şu kadar diyemeyiz. Averaj asgari ücretten bahsedecek olursak 362 € diyebiliriz. Buda Sırp dinarı ile 42.877 Sırp dinarı yapmaktadır.

Sırbistan’da yaşam alınan asgari tutara nazaran ucuz diyebiliriz. Öyleki ki kiralar, market harcamaları v.s. dediğimizde gene elinizde fazla bir halde Sırp Dinarı duracak ve birikim yolunda önünüz açılacaktır.

Sırbistan Emek harcama Şartları

Eğer Sırbistan’da eğitim seviyeniz yüksek değilse iş bulma noktasında oldukca mesele yaşarsınız. Eğitim dediysem lisans eğitimi doğrusu üniversite eğitiminden bahsetmiyorum. Bu alanda doktora yada yüksek lisans yapmış olmanız gerekiyor. Türkiye’den aldığınız üniversite mezuniyet belgesi Sırbistan’da pek işe yaramıyor.

2017 yılı itibarıyla %13 olan işsizlik oranı ülkede işçi alımının azca bulunduğunu ve dolayısıyla dışarıdan gelen bireylerin de iş bulma mevzusunda mesele yaşayacağını gösteriyor diyebiliriz.

Türkiye’de olduğu şeklinde Sırbistan’da da emek harcama saati haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir. Günlük 8 saat 5 gün süresince mesai yaparsınız. Ek olarak 1 dakika geçse dahi, mesai ücretini alırsınız.

Sırbistan Fiyatlar

Hikersbay tarafınca sağlanan verilere nazaran; Sırbistan’da 1 yatak odası bulunan şehir merkezindeki daire 25.000 Sırbistan Dinarı’na tutulabiliyor. Bu averaj fiyat. Kiralar 14.000 Sırbistan Dinarı’ndan başlayarak 41.000 Sırbistan Dinarı’na kadar uzanıyor. Eğer şehir merkezi haricinde bir ev tutmak isterseniz 10.000 Sırbistan Dinarı’ndan başlamış olan, 25.000 Sırbistan Dinarı’na kadar uzanan daireler bulabilirsiniz.

Süpermarket fiyatlarına göz atacak olursak, 1 litrelik süt 90 Sırbistan Dinarı, 500 gram taze beyaz ekmek 43 Sırbistan Dinarı, 12’li yumurta 145 Sırbistan Dinarı, 1 kilo yerel peynir 467 Sırbistan Dinarı, 1.5 litre şişe su 47 Sırbistan Dinarı, 1 şişe şarap 400 Sırbistan Dinarı, 1 paket Marlboro sigara 270 Sırbistan Dinarı olarak kendini gösteriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *