Tarla Parası Dönüm Başına Ne Kadar? – Ne Zaman Verilecek?

bilgibudur.com

Merhabalar. Bu yazımızda sizlere tarla parası ile ilgili data vereceğiz. Devlet tarafınca verilen destek sunar içinde yer edinen tarla parasının yanı sıra çiftçiler ve üreticiler için arpa, yulaf, buğday, çay, fındık ödemeleri de gerçekleştiriliyor. Ödemelerin gerçekleştirildiği kurum Ziraat Bankası olarak öne çıkıyor. Eğer Ziraat Bankası’nda hesabınız yoksa T.C. kimlik numaranızın son iki hanesine nazaran ücret ödemesi yapılacaktır.

Tarla Parası Ne Kadar?

Fındık üreticileri için geçerli olan bazlı gelir desteği dekar başı 170 TL olarak belirlenmiştir. Sera desteği ise 150 TL olarak öne çıkmaktadır. “İyi Ziraat” projesi çerçevesinde meyve ve sebze desteği de verilmektedir. Meyve ve sebze de ise dönüm başına 50 TL destek verilmektedir. Aromatik süs bitkileri üretimi yapıyorsanız dönüm başına 100 TL alırsınız. Toprak analizi ise dekar başına 2.5 TL olmuştur.

Dönüm Başı Mazot Desteği 2021

Eğer yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanında üretim yapıyorsanız dönüm başına 7.90 TL mazot desteği alırsınız. Sebze, meyve, hububat, yumru bitkiler, baklagiller ve yem bitkileri için 4.85 TL destek, Süs bitkileri, hususi çağrı, peyzaj ürünleri, mera ve orman emvali alanları için 3.30 TL destek verilmektedir.

Dönüm Başı Gübre Desteği 2021

Baklagiller, hububat, yumru bitkiler, yem bitkileri, sebze ve meyve alanlarında verilen gübre destek ödemeleri 6.60 TL. Hususi çağrı, peyzaj ve süs bitkileri, orman emvali alanları ve mera alanı 4.75 TL, endüstri bitkileri ve yağlı tohum bitkileri için 8.25 TL  destek verilmektedir.

Tarla Parası Iyi mi Alınır 2021

Çiftçiyseniz ve tarla parasını iyi mi alacağınızı merak ediyorsanız bu durumda belirtilen ilk şart şudur. Üretici konumunda olmalısınız. Ziraat Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na gidip başvuruda bulunuyorsunuz. Peşinden TGHB sizi yönlendiriyor. ÇKS belgenizin olması mecburi. Bu belgeyi almadan başvuruya gitmeyin.

Ektiğiniz tarlanın parasını alabilmek adına tarlanızın tapusuyla beraber bağlı olduğunuz Ziraat Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekiyor. Peşinden ücret size verilecektir. Ziraat Bankası hesabına ücret yatmaktadır. Eğer Ziraat Bankası yoksa Başakkart’tan da alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *