Traktör Hibesi 2023 Yıllarında Verilecek mi? (Devlet Destekli)

Devlet esnaf olmak isteyenlere işyeri açmak için affetme desteği, ziraatçi olmak isteyenlere de ziraat ve hayvancılık faaliyetlerini gerçekleştirmeleri adına traktör hibesi, hayvan alımları ve işletme kurulumları vb. durumlar için affetme programları uygulaması yapıyor. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca hayvansal üretim ve bitkisel üretime destek sağlanıyor. Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafınca da IPARD programları dahlinde gene ziraat ve hayvancılığa destek sağlanıyor. TKDK kapsamına giren illerde yaşayan vatandaşlara devlet tarafınca affetme teşvikli ziraat aleti ya da traktör alımlarında affetme desteği sağlanmıştır.

Traktör Desteği Nedir

Traktör Desteği Nedir?

Traktör yardımı ile pek oldukca ziraatçi ziraat faaliyetlerini en iyi şekilde devam ettirebilmektedir. İşletmelerin çalışmalarını daha verimli bir halde devam ettirmesi için lüzumlu olan finansal desteğin devlet tarafınca sağlanması ile çiftçiler bir nebze olsun rahat bir nefes almaktalar. Yalnızca traktör hibesi değil büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, ipek böceği şeklinde pek oldukca alana Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca destek sağlanıyor. Desteklerin tümünü incelemek için Hayvan Kredisi kategorisine göz atabilirsiniz.

2021 Senesinde Traktör Affetme Desteği Veriliyor mu?

Devlet tarafınca pek oldukca alanda vatandaşa yardım etmek amacı ile finansman desteği sağlandığından bahsetmiştik. Affetme yardımı ile traktör almak isteyenler 2021 senesinde hangi devlet kurumlarının destek verdiğini araştırmaya başladı. Devletin çiftçilere bu denli affetme, faizsiz ve düşük faizli kredi vermesindeki amaç yerli üretimi hızlandırmak, güçlendirmek ve çiftçilerin kalkınmasını sağlamaktır. Devlet tarafınca affetme desteklerinin yanı sıra bankalar nezdinden devlet destekli olarak faizsiz yada düşük faizli kredi imkanları da sağlanmaktadır.

2021 Yılında Traktör Hibe Desteği Veriliyor mu?

2021 Senesinde Traktör Affetme Desteği Veriliyor mu?

Geçmiş dönemlerde traktör Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafınca traktör alacak olan çiftçilere hususi %50 affetme desteği sağlanmıştır. Bu kurumdan traktör desteği alacak olanların bir proje örneği ile müracaat yapması lüzumlu idi. Bununla beraber TKDK tarafınca desteklenmiş olan illerde ikamet ediliyor olması da şartların içinde bulunur iken kişilerin IPARD programları duyuru çağrıları dahilinde müracaat yapmaları gerekliydi. Traktör alımı meydana getirecek olan çiftçiler %50 affetme desteğini yalnızca devlet destekli traktör markalarını aldıkları süre kullanabilmişlerdir. Bir tek 2021 yılı için tekrardan destek çağrısı yayımlanmadı.

TKDK Traktör Desteği

TKDK tarafınca geçtiğimiz birçok yılda IPARD programları dahilinde traktör almak isteyen çiftçilere %50 ve %60 oranlarında affetme desteği sağlanmıştır. Bundan önceki başlığımızda da belirttiğimiz üzre bu kurum tarafınca verilen destek sunar için destek kapsamına giren illerde ikamet ediyor olmak gereklidir. Desteklenen iller bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bununla beraber bir projenin hazırlanması ve bu şekilde müracaat gerçekleştirilmesi gerekmekte idi. Hibeden faydalanacak olan kişilerin 82 KW gücünde devlet destekli olan traktör markalarından birini seçmeleri şartı koyuldu ve birçok kişi %50 traktör hibesi desteğinden yararlandı.

Çiftçilere verilen hibelerin sağlanması için ekonomik durumları göz önünde bulunduruluyor. TKDK, IPARD programları dahilinde verilen destek sunar 2021 senesinde da tüm hızıyla devam ediyor. Şu an gündemde  IPARD8 çağrı ilanı bulunuyor. Bir tek bu programın içinde maalesef ki traktör hibesine yer verilmiyor. Bundan dolayı maalesef devlet tarafınca traktör alacak olanlara affetme desteği sağlanmaması sebebi ile geriye bir tek bankalar kalıyor.

Affetme Desteği Verilen Ziraat Makineleri

Devlet traktör alımları için affetme desteği sağlamasa da ziraat makinelerinin bazıları için belli başlı bazı programlar dahilinde affetme desteği sağlamaktadır. Affetme desteklerinin yanı sıra Ziraat Bankası ve diğeri pek oldukca banka tarafınca makine, alet ve ekipman alımları için faizsiz ve düşük faizli olarak kredi sağlanmaktadır. Ziraat makinelerine verilen devlet destekli hibeler ve oranları aşağıdaki gibidir;

Hibe Desteği Verilen Tarım Makineleri

Affetme Desteği Verilen Ziraat Makineleri

DAP, GAP, DOKAP, KOP Destekleri: Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca yürütülen projede inşaat projeleri, hayvan alımı ve makine alet ve ekipman alımları için meydana getirilen yatırım tutarının %50 oranında affetme desteği sağlanacaktır. Affetme desteğinden yararlanmak için DAP, GAP, DOKAP, KOP kapsamında destek verilen illerde ikamet ediyor olunması gereklidir.

Faizsiz Traktör Kredisi

2021 senesinde traktör alacak olanlara devlet destekli olarak affetme desteği verilmemektedir. Bir tek bankalar tarafınca traktör alımları için geçerli düşük faizli traktör kredisi kampanyaları uygulanmaktadır. Çiftçiler faaliyetlerini en iyi şekilde gerçekleştirsin diye en uygun krediyi Ziraat Bankası vermektedir. Banka en uygun faiz oranları ve vadeleri çiftçiler için sağlamaktadır. Genel olarak devlet destekli olarak kredi kullandıran banka traktör kredisinin yanı sıra düşük faizler ile tarımsal alet ve mekanizasyon alımlarına kredi imkanı sağlamaktadır.

Ziraat Bankasının yanı sıra Denizbank, TEB, Halkbank, Vakıfbank şeklinde bankalar da 72 ay vade ile finansman desteğini çiftçilere vermektedir. Koç Finans‘da uygun faiz ve vade koşulları ile traktör kredisi vermektedir. Bankaların verdiği imkanları değerlendirerek traktörünüzü almak için derhal başvurunuzu yapabilirsiniz. Şu an için faizsiz traktör kredisi veren banka bulunmamaktadır.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Sıfır yada ikinci el traktör alacaklara Ziraat Bankası finansman desteği sağlıyor. Bir tek elde etmiş olduğu desteği yalnızca traktör kredisi başlığı altında değil tarımsal aletlerin tümü için kredi vermesi sebebi ile tek bir başlık altında toplamıştır. Banka çiftçilere devlet destekli olarak düşük faizler ile tarımsal kredi veriyor. Kredi kapsamında çim biçme, yem karıştırma, hasat makinesi, biçerdöver, silaj, süt sağma, balya şeklinde makineler için kredi desteği vermektedir. Ek olarak yemlik, süt soğutma tankı, pulluk şeklinde mekanizasyonların temin edilmesi için de kullanılabilecektir.

Banka tarafınca traktör alımları için verilen kredi satış makbuzu ve proforma satmaca şeklinde belgelerin üstünde bulunan bedellerin %75’i oranına verilmektedir. Banka 2021 seneleri içinde TKK ile ortaklık içinde tarımsal işletmelere düşük faizli kredi imkanı sağlamaktadır. Çiftçilerin Ziraat Bankası traktör kredisinden faydalanmaları için bazı koşulları sağlıyor olmaları gereklidir. Bu koşullar 2015 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış ve yayımlandığı tarihte yürürlüğe girmiştir.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

  • Krediye mevzu olacak şekilde ikinci el ya da sıfır traktör almaları,
  • Yatırım dönemine dahil olan krediden faydalanmaları,
  • İşletmenin şahsına ilişkin olması ve ÇKS’de bulunan kaydın güncel olması,
  • İşletmede bitkisel yada hayvansal üretim gerçekleştiriliyor olması,
  • İkinci el traktör alımlarında traktör yaşlarının 8’in altında olması şeklinde koşullar aranmaktadır.

Kredi tutarı; 500 bin TL olması halinde yatırım döneminde uygulanacak faiz oranı %25 olacaktır. Kredi tutarı; ise yatırım döneminde uygulanabilecek en yüksek indirim oranı tüm yurtiçinde üretilen makine alımı şartını taşıyanlar için %50 faiz uygulanacaktır.

Denizbank Traktör Kredisi

Denizbank Türk Traktör Finans Projesi kapsamında bayiden kredi kullandırıyor. Türk Traktör bayilerinden tahsis edilecek olan sıfır yada ikinci el New Holland ve Case markalı traktör alımlarında faiz oranı %0,99’dan başlamaktadır. Kredi müşterinin talebinde gore Denizbank şubelerinden ya da traktör bayilerinden kullanılabilmektedir. İşletmenizin gereksinim duyan traktörü alarak uygun ödeme koşullarına da haiz olabilirsiniz.

Denizbank Traktör Kredisi 

Denizbank Traktör Kredisi

Kredi başvurusunda bulunmak için ÇKS belgesi ve çiftçilik belgesi ile müracaat yapılması gereklidir. Kampanya 60 ay vadeli olup TL hesabında %1,50 faiz oranı ile dövizde ise %0,80 faiz uygulaması yapılmaktadır.  Detaylı data için Denizbank şubelerini ziyaret edebilir lüzumlu evraklar ile müracaat yapabilirsiniz.

Traktör kredisi için en avantajlı iki banka şu an için Denizbank ve Ziraat Bankası’dır. Bir tek bunların yanı sıra Halkbank ve Vakıfbank‘da traktör kredisi vermektedir. Traktör almayı düşünüyor iseniz bu bankalara da bir göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *