Diyabet (Şeker) Hastaları Malulen Emeklilikten Yararlanabilir mi?

Diyabet yada şeker hastaları malulen emeklilikten yararlanabilir mi ? İşgücünün yüzde 60’ı ve daha fazlasının sigortalı olunduğu süre içinde kaybedilmesi ve bu durumun da heyet raporu ile açıklığa kavuşturulduğu durumlarda sigortalılar için bir tür erken emeklilik durumu olan malulen emeklilik gündeme gelmektedir. Pek oldukça hastalık için geçerli olan bu durum şeker hastalarında ise değişim göstermektedir.

Diyabet Hastalığı İçin Malulen Emeklilik Şartları

Her hastalıkta olduğu benzer biçimde diyabet – şeker hastalığına bağlı olarak malulen emekli olunması için de bazı şartlar bulunmaktadır. Bilhassa son yıllarda diyabet hastalarının sayısının artış görüldüğü için bu hastalığa yakalanan sigortalılar da emeklilik yaşlarını merak ediyorlar.

Sigortalı olarak çalışan kişinin malulen emekli olmasını sağlayacak rahatsızlığın, sigortalı olmasından sonrasında ortaya çıkması şu demek oluyor ki sigortalı olarak işe başladıktan sonrasında hasta olarak emek verme gücünün minimum yüzde 60’ını kaybetmesi ve yanında 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ödemesi şartları bulunmaktadır. Bu bakımdan diyabet hastalığı için de emek verme gücünün yüzde 60’ını azaltması durumu gerekmektedir.

SGK tarafınca Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği kapsamında diyabet ile ilgili olarak; “Diabetes Mellitus, Kronik  hiperglisemi yada hipoglisemiye  bağlı minimum 3 sistemi etkileyen orta-ağır komplikasyonların bulunması (görme kaybı, nöropatiler, periferik damar hastalıkları, retinopatiler ve  nefropatiler v.b” durumlarda malulen emeklilik şartlarının taşındığı ifade edilmiştir. Sadece diyabet hastaları için öteki şartlar sıhhat kriterlerinin taşınmasının yanında diyabete bağlı olarak yüzde 60 oranında (minimum) emek verme gücünün kaybı yaşanmalıdır.

Şeker Hastalarında Yüzde 60 Oranında İşgücü Kaybı Lüzumlu

İlgili mevzuata nazaran şeker hastası olan kişinin, bu hastalığı sigortalı olarak çalışmaya başladığı dönemden sonrasında ortaya çıkmışsa ve yapılacak sıhhat incelemeleri sonucunda iş gücünün yüzde 60’ını düşürüyorsa, bu durumda, malulen emekli olabileceği belirtilmektedir. Malulen emekli olabilmek için temel nokta ortaya çıkan hastalığın insan vücudunda minimum üç organı orta ve ileri düzeyde bozması halidir. Buna nazaran diyabet hastalığı sıhhat açısından bu durumlara yol açıyorsa malulen emekli sayılmaktadır.

Bundan dolayı diyabet hastalığı ileriki zamanlarda şekere bağlı olarak böbrek, kalp damarları ve sinir sistemlerinde ya da gözlerinde mühim kayıplar yaşayabilmektedirler. Şekere bağlı olarak bu bölgelerde ya da değişik uzuvlarda ortaya çıkacak rahatsızlıklar malulen emeklilik kapsamında değerlendirilir.

Şeker Hastaları İçin Dikkat Edecekleri Noktalar

Mevzuatta şeker hastalığının malulen emeklilik kapsamında sayılacağı belirtiliyor olsa da temel dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta üç uzvu kapsayan bölgelerde hastalık ya da hasar oluşması bunun yanında üç uzuv bozulmadan da tek başına böbreklerde görülen hastalık ya da böbreklerin diyalize girmesi gerekmesi kadar ciddi oranda yitik yaşanmasının da malullük sebebi olarak sayılacağı belirtilmektedir. Bu aşamada, böbreklerde oluşan rahatsızlığın sebebi şeker hastalığından kaynaklansa da o denli ileri seviyeye ulaşmış hastalık durumunda diyabet şartı da aranmıyor, başka bir deyişle böbreklerde oluşan ciddi hastalıklar ya da diyaliz gerektiren durumlar tek başına da malulen emeklilik kapsamında değerlendiriliyor.

Diyabet – şeker hastalarına getirilen malulen emeklilik imkânları için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta normalde her bir organın tek başına malul sayılacak kadar bozulması halinde malul sayılabilme hususu oldukça ileri seviyede şeker hastalığını getirebilirken, şekere bağlı malul sayılmalarda ise üç organın da orta ya da ileri düzeyde bozulması kafi kabul ediliyor. Bu durumda her organın tek başına malul sayılacak kadar bozulması birazcık daha zor malullük şartı oluştururken üç organda birden, belirli düzeylerde ortaya çıkan bozulmalar sigortalının emek verme enerjisini düşürebileceği için bu durumda SGK sıhhat kurulu yüzde 60’ın üstünde rapor belirleyerek malullük şartları sağlanıyor.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır, Şartları Neler, Kimlere Verilir

T.C No ile Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *