10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023 – Zamlı ve Güncel Pasaport Ücreti

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2021 – Zamlı ve Güncel Pasaport Ücreti

Ülkemizde her sene en çok neyin fiyatı artıyor diye sorsak birçok tüketicinin cevabı aynı olur. Ehliyet ve pasaport harçları! Yeniden değerleme oranı kapsamında her sene güncellenen pasaport ücretleri 2021 yılında da güncellendi. 10 yıllık pasaport ücreti 2021 yılında gerçekten dudak uçuklatıyor. Her ne kadar bir kere ücretini ödeyip pasaport çıkartmak ve bu pasaportu uzun yıllar kullanmak mümkün olsa da, çoğu kişi vize istemeyen yakın ülkelere seyahat planını yüksek pasaport ücretleri nedeniyle sürekli erteliyor.

10 yıllık pasaport ücreti 2021 yılında ne kadar? Bütün pasaport türlerinin ödediği pasaport defter bedeli 2021 yılı güncel fiyatı nedir? Pasaport almak isteyen bir kişi toplam ne kadar masraf yapar? 10 yıllık bordo pasaport ücreti ne kadar? 10 yıllık yeşil pasaport ücreti ne kadar? 10 yıllık gri pasaport kaç para? Bütün detayları yazımızda bulabilirsiniz.

10 Yıllık Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Bordo yani umuma mahsus pasaport, hiçbir şart gerekmeksizin bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabildiği pasaporttur. Yeşil, gri ve siyah pasaportu ise sadece gereklilikleri karşılayan vatandaşlar alabilir. Türüne bağlı olmaksızın alacağınız pasaportu 6 aydan 10 yıla kadar değişen süreyle alabilirsiniz. 6 aylık pasaport almak ile 10 yıllık pasaport almak arasında vergi açısından fiyat farkı vardır. 10 yıllık pasaport ücreti 2021 güncel tutarıyla 6 aylık pasaport 2021 güncel tutarı arasında ciddi fiyat farkı oluşabilmektedir.

Fakat yeşil, gri ve siyah pasaportlar, ayrıcalıklı pasaportlardır ve bazı vergi kalemlerinden muaf tutulurlar. Bu nedenle 10 yıllık fiyat hesaplamasını pasaport türlerine göre yapmakta fayda var. Yazımızda bütün pasaport çeşitlerinin 10 yıllık pasaport ücretlerinden bahsedeceğiz. Pasaport fiyatlarını şekillendiren en büyük gider kalemini pasaport harcı oluşturuyor. Peki pasaport harcı nedir?

Pasaport Harcı Nedir? Pasaport Harcı Ne Kadar?

Pasaport harcı, pasaport alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından belirli şartlar dahilinde tahsil edilen vergidir. Bazı pasaport türleri pasaport harcından muaf tutulabilirler. Halihazırda pasaport harcından muaf olan bazı pasaport çeşitleri vardır. Pasaport harcı, nüfus müdürlüğünden pasaport randevusu alınmadan önce Maliye Bakanlığının vergi tahsili konusunda anlaşmalı olduğu bankalardan bir tanesine gidilerek ödenebilir. Alınacak ıslak imzalı dekont, pasaport için toplanan evrakların arasına eklenmelidir.

10 yıllık pasaport ücreti 2021 güncel tutarının en önemli masraf kalemlerinden bir tanesi olan pasaport harçları, pasaportun ne kadar süreyle alındığına göre değişir. Altı aylık pasaport almak ile on yıllık pasaport almak arasında ciddi bir fiyat farkının oluşması normaldir. Talep ettiğiniz pasaportun geçerlilik süresi uzadıkça, ödemeniz gereken pasaport harcı ücreti de artacaktır. Harç ücretleri 2021 senesinde 208,30 TL ile 994,80 TL arasında değişiklik gösteriyor. En düşük harç ücreti 6 aylık pasaportlar için uygulanırken, en yüksek harç ücreti 3 yıldan fazla geçerliliği olan pasaportlarda uygulanıyor.

Öğrenciler Pasaport Harcı Öder Mi?

10 yıllık pasaport ücreti 2021 güncel tutarını ödemek her öğrenci için imkan dahilinde olmayabilir. Çünkü 10 yıllık pasaport almanın bedeli, defter bedeli de düşünüldüğünde 1.000 lirayı çok rahat bir şekilde aşabiliyor. Bu durumdan muzdarip olan öğrenciler için en çok merak edilen soruların başında, öğrenci pasaport harcı öder mi sorusu geliyor. O zaman sizi daha fazla bekletmeden ve daha fazla heyecanlandırmadan hemen cevaplayalım: Öğrenciden öğrenciye göre değişir. Bu cevabımız sizi memnun etmediyse duruma biraz daha açıklık getirelim. Bazı öğrenciler pasaport harcından muaftır. Pasaport harcından muaf olan öğrencilerin pasaport harcı ödemesi gerekmez.

Hangi Öğrenciler Pasaport Harcından Muaftır?

Öğrencilerin pasaport harcından muaf tutulmasını sağlayan yasa, aslında durumu oldukça geniş bir çerçevede değerlendiriyor. Yine de bazı öğrenciler o “geniş çerçeve”de yer edinemeyip, pasaport harç ücreti ödemek zorunda kalabilir. Pasaport harcından tamamıyla muaf tutulmanın çok basit iki tane şartı var. Bu şartlardan bir tanesi hala bir okula kayıtlı olmak (okulun seviyesi önemli değil, anaokulundan üniversiteye kadar olabilir), diğeri ise 25 yaşını aşmamış olmak. Bu iki kriteri yerine getiren kişi anaokulu öğrencisi de olsa, yüksek lisans öğrencisi de olsa, açık öğretim ya da uzaktan öğretim öğrencisi de olsa 10 yıllık pasaport ücreti 2021 güncel tutarından muaf olarak belirli bir süreyle pasaport alabiliyor.

Öğrenciler Kaç Yıl Pasaport Harcı Ödemeden Pasaport Alabilir?

Pasaport harcı ödemekten muaf olan 18 yaş altı öğrencilere 5 yıl süreyle pasaport çıkartılır. Beş yıl sonunda pasaport geçerliliğini yitirince, eğer öğrenci hala 18 yaşının altındaysa, tekrar 5 yıllık pasaport alabilir. Fakat öğrenci artık 18 yaşının üzerindeyse, harç ödemeksizin 25 yaşını doldurduğu tarihe kadar geçerli olacak pasaport almaya hak kazanır. Örneğin 19 yaşında pasaport alacak bir öğrenci, tam 6 sene boyunca geçerli olacak pasaportunu hiçbir harç ödemeden alabilir.

25 Yaşını Geçen Öğrencilerin Ücretsiz Pasaport Alması Mümkün Değil Mi?

25 yaşını geçen öğrencilerin de belirli şartlar dahilinde ücretsiz pasaport alması mümkün olabilir. Kişi eğer lisans öğrencisi ise 1 yıl, yüksek lisans öğrencisi ise 2 yıl ve doktora öğrencisi ise daha fazla süre geçerli olacak pasaportunu, pasaport harcı ödemeden alabilir. Ancak bu durumun mümkün olabilmesi için yurt dışına çıkış amacının bilimsel, kültürel ya da sportif nedenler gibi, kişisel gelişim amaçlı nedenlerden oluşması gerekir. Halbuki 25 yaş altı öğrencilerin ücretsiz pasaport için bir sebep sunmalarına gerek yoktur. Sadece öğrenci belgelerini başvuru esnasında nüfus müdürlüğüne teslim etmeleri yeterli olmaktadır.

Pasaport harcı ödemek istemeyen 25 yaş üstü öğrenciler, öğrenci işlerine başvurarak 1-2 yıllık ücretsiz pasaport için ne gibi şartların olduğunu öğrenebilirler. Genel olarak bu süreç şöyle işler:

  • Öğrenci işlerinden “Pasaport Muafiyet Formu” istenir ve doldurulur.
  • Formun ilgili bölümlerine hangi bilimsel ya da kültürel sebeplerle yurt dışına çıkılacağı yazılır. (Bazı üniversiteler sizden “kabul” ya da “davet” gibi kanıtlar isteyebilir.)
  • Form bölüm başkanına ve fakülte sekreterine imzalatılır. (Bazen fakülte sekreterinin imzası yeterlidir.)
  • Ayrıca bazen “harçsız pasaport talep yazısı” adıyla okuldan bir başka yazı daha almanız gerekebilir. (Detayları öğrenci işleriyle konuşabilirsiniz.)
  • Bu temin edilen belge ya da belgeler vergi dairesine götürülür ve görevli kişilerin belgeleri onaylaması sağlanır.
  • Onaylanmış belgeyle birlikte pasaport başvurusu yapılır ve harçsız pasaport teslim alınır.

Aslında bu yöntem daha çok harçsız öğrenci pasaportu öncesinde, geçtiğimiz yıllarda uygulanıyordu. Ancak günümüzde de güncelliğini sürdürmektedir.

Defter Bedeli Nedir? Defter Bedeli Ne Kadar?

Pasaport harç ücreti devlete ödemeniz gereken toplam tutar değildir. Pasaport harç ücretiyle birlikte toplam tutarı belirleyen diğer ücret kalemi defter bedelidir. Defter bedeli, size özel pasaport defterinin Ankara’da basılmasını ve sonrasında size ulaşmasını ifade eden terimdir. Pasaport harç ücretinden muaf olan kişiler defter bedelinden muaf değildir. Pasaport harç ücretinden muaf kişilerin bedelini ödemesi pasaport alabilmeleri için mecburidir.

Defter bedeli olarak devlete ödemeniz gereken güncel tutar 2021 senesinde 160,00 TL. Yani pasaport harç ücreti ödemekten muaf olan bir öğrenci sadece 160,00 TL ödeyerek yıllarca geçerlilik süresi olan pasaportunu teslim alabilir. Yazımızın devamında, pasaport harç ücreti ödemesi mecburi olan kişilerin 10 yıllık pasaport için ne kadar ödemeleri gerektiğinden bahsedeceğiz ve bütün pasaport çeşitleri için 10 yıllık pasaport ücreti 2021 güncel tutarlarını inceleyeceğiz. Her pasaport türüne göre 10 yıllık pasaport ücreti değişeceği için, yazımızın tamamını okumak sizin için daha yararlı olabilir.

Öğrenciler Defter Bedeli Öder Mi?

Belirli şartlarda harç bedelinden muaf tutulan öğrenciler, defter bedelinden de muaf olup olamayacaklarını merak ediyor. Ancak öğrenciler de dahil olmak üzere her pasaport sahibinin, sahip olduğu pasaport türü önemli olmaksızın ödemesi gereken bir ücret vardır, o da defter bedeli. Harç ücreti devletin kendi adına talep ettiği bedel olduğu için, devlet bu tutardan istediği zaman vazgeçebilir ve istediği kişi ya da gruplara (öğrencilere olduğu gibi) harç bedeli olmadan pasaport verebilir. Ancak defter bedeli doğrudan devletin vergi olarak aldığı bir bedel değildir. Bu nedenle evlet defter bedelini zorunlu olarak talep etmektedir.

Kişilere özel basılan pasaportların üretim maliyeti devlet tarafından bütün vatandaşlardan istenmektedir. “Bir defter 160,00 TL tutar mı!” diye tepki göstermeden önce, bu defterlerin size özel basılan yüksek güvenlikli defterler olduğunu hatırlamanız gerekir. Aynı zamanda kimlik görevi de gören pasaportların üretim süreci, alınan güvenlik tedbirleri zorlaştırmakta ve pahalılaştırmaktadır. Durum böyle olunca, devlet oluşan defter bedeli ücretini pasaport sahibinden almaktadır.

2021 Defter Bedeli Ne Kadar?

Sadece iki sene önce 108,00 TL olarak ücretlendirilen pasaport defter bedeli, geçen sene 134,00 TL’ye yükselmişti. Pasaport defter bedeli 2021 yılında ise 160,00 TL olarak ücretlendiriliyor. Her sene fiyatı yükseltilen defter bedeli harçsız pasaport alma hakkına sahip kişiler için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Fakat zaten yüksek pasaport harç bedelleri ödemesi gereken tüketiciler, bir de bu bedellerin üzerine pasaport defter bedeli eklenince, oldukça yüksek ücretleri pasaport masrafı olarak hesap etmek zorunda kalıyor. Örneğin 10 yıllık pasaport ücreti 2021 güncel tutarı pasaport harç ücreti ve defter bedeli dikkate alındığında 1.200,00 TL’ye yaklaşıyor.

10 Yıllık Bordo Pasaport Ücreti 2021

Her Türk vatandaşı bordo pasaport alabilir, ama her vatandaş ilçesindeki nüfus müdürlüğünün kapısını çalıp rastgele pasaport almaya gidemez. Öncelikle bazı evrakların toplanması ve pasaport alımından doğan bazı vergilerin ödenmesi gerekir. Eğer bordo pasaport alacaksanız pasaport harç ücretleri 208 TL 994 TL arasında değişebilir. Her ne kadar 6 aylık pasaportun harç bedeli 208 TL olsa da, her yurt dışı çıkışınızda tekrar pasaport almak için zaman ayırmak ve ücret ödemek oldukça zor ve masraflı olur. Zaten bu nedenle en fazla 2 yıllık ve 10 yıllık pasaportlar tercih ediliyor. Bizim tavsiyemiz eğer pasaport almayı düşünüyorsanız, her sene yüzde 20 ile yüzde 30 arasında zamlanan harç fiyatlarıyla karşılaştığımız için, bütçenizi pasaport geçerlilik süresi konusunda arttırabildiğiniz kadar arttırın. 10 yıllık pasaport en tasarruflu ücrete sahip olmakla birlikte uzun yıllar sizi pasaport derdinden ve masrafından kurtaracaktır.

10 Yıllık Bordo Pasaport Harç Ücreti ve Defter Tutarı 2021

Bordo pasaportlar için uygulanan 10 yıllık pasaport harç ücreti tutarı 994,80 TL‘dir. Bu ücrete ek olarak kişiler 160,00 TL defter bedeli öderler. Toplam 10 yıllık bordo pasaport ücreti 1.154,80 TL‘ye gelmektedir.

Bahsi geçen fiyatlar kişi başı geçerli olup, aile boyu yapacağınız geziler için her fert ayrı ayrı söz konusu ücretleri ödemeli ve pasaport almalıdır. Ancak yaşı ve öğrenciliği sebebiyle harçsız pasaport almaya hak kazanan bir birey varsa, o bireyin sadece defter bedelini ödemesi yeterlidir.

10 Yıllık Yeşil Pasaport Ücreti 2021

Yeşil pasaport birçok yönüyle bordo pasaporttan farklı ve ayrıcalıkla bir pasaport çeşididir. 10 yıllık yeşil pasaport harç ücretini merak eden kişiler için müjdeli haberimizi verelim. Yeşil pasaport başvuruları harç ücretinden muaftır. Yeşil pasaport başvurularınız için Maliyeye 1.154,00 TL’lik harç ücretini ödemeniz gerekmiyor.

Ancak verdiğimiz müjdeli haberden sonra, hemen şu kötü haberleri ekleyelim: Yeşil pasaport başvuru sahipleri 160,00 TL’lik defter bedelini ödemek zorundalar. Ayrıca yeşil pasaportun bordo pasaporta göre dezavantajlı olduğu bir konu var. Yeşil pasaportun 10 yıl süreyle alınması mümkün değildir. Bu tür pasaportların geçerlilik süresi 5 yıl olup, 5 yıl sonra tekrar yeşil pasaport çıkartılabilir.

Bu geçerlilik konusu, gerçekten de yeşil pasaportun bordo pasaporta göre dezavantajlı olduğu tek konu.

Yeşil Pasaport Aile Bireyleri Defter Bedeli

Yeşil pasaportu aile bireylerinizle birlikte alacaksanız, pasaport alacak her birey ayrı ayrı 160,00 TL’lik defter bedelini ödemelidir. Defter bedeli kişiye özel olup herkes için ayrı ayrı basılacak pasaport defterlerinin bedelidir. Örneğin 4 kişilik bir aile (eğitim görmeyen çocuklar da dahil) yeşil pasaport almak için toplamda 640,00 TL’lik defter bedeli ödeyecektir. Bu masraf dışında yeşil pasaport alacak kişilerin yapması gereken başka masraf kalemi yoktur.

10 Yıllık Gri Pasaport Ücreti 2021

Gri pasaport her konuda yeşil pasaportla benzeşmekle birlikte kamu görevlilerinin sadece “görev yaptıkları süre boyunca” sahip olabildikleri bir pasaport olduğu için ve sadece kamu hizmeti amacıyla alınabildiği için (yeşil pasaport tatil ya da her türlü amaç için alınır), yeşil pasaporta oranla bir kademe daha dezavantajlı.

Ancak yine de gri pasaport harçlar noktasındaki avantajını sürdürüyor. Gri pasaport için harç ücreti ödemenize gerek yok. Sadece 160,00 TL değerindeki defter bedelini ödemeniz yeterli. Ancak, gri pasaportun da tıpkı yeşil pasaport gibi sadece 5 yıl süreyle çıkartılabildiğini ve sadece görev süresini kapsadığını hatırlatmamız gerekir. Bu tür pasaportlarda da 10 yıl seçeneği bulunmamaktadır.

Pasaport Harcı Tutarları – Bütün Liste

Aşağıdaki liste 2021 itibarıyla güncel pasaport harç tutarlarını göstermektedir. Bordo pasaportu en fazla 10 yıllığına talep edebilirsiniz ve +3 yıl talepleriniz için fiyatlar sabittir. Bu neden örneğin 4 yıllık bordo pasaport almak sizi maddi anlamda kayba uğratacaktır. 10 yıllık bordo pasaport almak en tasarruflu seçenektir.

 Alınacak Pasaportun Geçerlilik Süresi

 Ödenmesi Gereken Pasaport Harç Tutarı

 6 ay  208,30 ₺
 1 yıl  304,40 ₺
 2 yıl  497,00 ₺
 3 yıl  705,90 ₺
 3+ yıl  994,90 ₺

Pasaport Harç Zammı

Yukarıdaki tabloda yer alan harç tutarları 2021 yılı güncel fiyatları yansıtmakta olup zamlı ve güncel fiyatlardır. Fiyatlar 2021 Ocak itibarıyla bir sene boyunca geçerlidir. Pasaport harç ücretlerine yıllık bazda güncelleme gelmektedir. Tablo fiyatları 2021 yılı boyunca güncel kalacak, 2021 yılında tekrar yeniden değerleme oranına göre güncellenecektir.

Yukarıdaki 10 yıllık pasaport ücreti 2021 güncel tutarına ek olarak kişi başı defter bedeli ödenmesinin gerektiği, bu defter bedelinin pasaport geçerlilik süresi boyunca geçerli olduğu, çıkartılacak her yeni pasaportta tekrar defter bedeli ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu anlamda düşünüldüğünde 10 yıllık pasaportlar daha kısa pasaportlara göre fiyat bakımından çok daha uygundur. (2021 güncel pasaport harç ücretleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden doğrulanabilir.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *